Makyajınızın Ömrünü Uzatmak İçin 4 İpucu

05.05.2021
158
Makyajınızın Ömrünü Uzatmak İçin 4 İpucu
Modelistlik Kursu

Saatlerce uğraşarak güzel bir makyaj yaptıktan sonra kısa süre içinde o makyajın akmasını, silinmesini hiçbir kadın istemez. Özellikle göz makyajı söz konusu olduğunda herkesin biraz hassas olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Yaz mevsiminin yaklaşması ve hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte, yapılan makyajın da kalıcılığı azalmaya başlıyor ve gün içerisinde sürekli makyaj tazeleme gereksinimi ortaya çıkıyor. Peki, size makyajınızın ömrünü uzatmak için 4 ipucu paylaşacağımızı söylesek güzel olmaz mı?

Makyajınızı yaparken bu işlemin daha uzun ömürlü olması için hava sıcaklığını göz önüne alarak, çok ağır ve yoğun malzemeler kullanmaktan kaçınmanız gerekiyor. Ve tabii en önemlisi ister gece makyajı olsun ister gündüz makyajı yapmadan önce mutlaka cildinizi iyice temizlemeniz ve tozdan kirden arındırmanız gerekiyor. Temizlenmiş bir cilt üzerine yapılacak olan makyaj, daha az yağlanır ve terleme ile oluşan görüntü kirliliği azalır. Şimdi makyajınızın ömrünü uzatmayı sağlayan ve gün boyu bozulmamış bir makyajla kalmanızı sağlayacak ipuçlarını tek tek inceleyelim.

Cildinizi temizlemeyi ve nemlendirmeyi ihmal etmeyin
Cildinizi temizlemeyi ve nemlendirmeyi ihmal etmeyin

1. Cildinizi temizlemeyi ve nemlendirmeyi ihmal etmeyin

Kalıcı bir makyajın ilk sırrı, makyaj yapmaya başlamadan önce mutlaka cildi güzelce temizlemek ve makyaja hazırlamak için iyice nemlenmesini sağlamaktır. Cildinizi temizlemeniz ile gözenekler kirden arınacak ve ilerleyen saatlerde makyajınızla karışmasını önleyecektir. Temizlenmemiş cildin üzerine makyaj yapmanız halinde çok daha kısa ömürlü ve akmış bir makyaj görüntüsü ile karşılaşmanız kaçınılmazdır.

Nemlendirici sürmek ise başlı başına hem makyaj öncesi, hem de makyajı sildikten sonra uygulamanız gereken bir işlemdir. Makyaj yapmadan en az 5-10 dakika önce cildinize uygun bir nemlendirici sürmeniz halinde, nemlenen cilt makyaj ürünlerini daha iyi tutar ve aynı zamanda diğer işlemler öncesi bir baz görevi üstlenir. Fakat nemlendirici sürerken dikkat etmeniz gereken bir nokta var, T bölgesini çok fazla nemlendirici ile boğmamalısınız. İnsanların yüzünde en fazla terleyen bölge burasıdır ve aşırı nemlendirici kullanılması, ter ile birlikte makyajın bozulmasına neden olmaktadır.

Göz makyajınız için suya dayanıklı olan ürünleri kullanın
Göz makyajınız için suya dayanıklı olan ürünleri kullanın

2. Göz makyajınız için suya dayanıklı olan ürünleri kullanın

Makyajınızın ömrünü uzatmak için vereceğimiz ipuçlarından bir diğeri ise, özellikle göz makyajı için kullandığınız rimel, göz farı, göz kalemi gibi ürünlerin suya dayanıklı olmasıdır. Son yıllarda rimel seçiminde pek çok kadın waterproof ismi verilen suya dayanıklı rimelleri tercih ediyor. Bu rimeller suya dayanıklı olduğu için akmaları mümkün olmuyor ve tüm gün boyunca rahatsız olmadan kullanabilirsiniz. Aynı zamanda rimeli kirpiklerinize uygularken çok dipten sürmemenizde rimelin akmasını önleyicidir.

Göz makyajınızı kalıcı hale getirmenin bir başka yolu ise göz farının altına göz altı kapatıcı kreminden sürmek ve üzerine de şeffaf pudra kullanmaktır. Göz makyajı bir kadının güzelliğini ortaya çıkaran en önemli unsurlardandır ve uzun ömürlü olması için çeşitli ek işlemler yapmak gereklidir. Göze uygulanan makyajın uzun ömürlü olması için bir başka ipucu ise göz kalemi uygulamasından hemen sonra sürülen kalemin üzerine aynı renk bir göz farı ile rötuş atmaktır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Yağsız fondöten veya BB ve CC krem kullanmayı tercih etmelisiniz
Yağsız fondöten veya BB ve CC krem kullanmayı tercih etmelisiniz

3. Yağsız fondöten veya BB ve CC krem kullanmayı tercih etmelisiniz

Uzun süre kalıcı ve aynı zamanda da etkileyici bir makyaj yapmanın en önemli sırlarından biri doğru fondöten seçimi yapabilmektir. Fondöten, bir makyajın olmazsa olmazlarından ve cildi kusursuz göstermenizi sağlayan bir etken olsa bile, yanlış bir fondöten kullanarak makyajınızı mahvedebilirsiniz. Özellikle de sıcak havaların yaşandığı günlerde makyaj yapmadan önce bir makyaj bazı sürerek üzerine yağsız bir fondöten uygulayabilirsiniz. Bu şekilde fondötenin sıcaktan etkilenip akmasını önlediğiniz gibi, makyajınızın ömrünü de uzatmayı sağlamış olursunuz.

Makyajın yüzünüzde daha uzun süre ilk yaptığınız andaki gibi kalmasını sağlamanız için bir başka yol ise, fondöten yerine cildinizin daha rahat nefes almasını sağlayarak terlemeyi azaltan BB ve CC krem kullanmaktır. BB ya da CC krem ile yüz tonlamanızı yaptıktan sonra şeffaf bir pudra ile makyajı sabitleyebilir ve çok daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Ruj tercihinizi yeniliklerden yana kullanabilirsiniz
Ruj tercihinizi yeniliklerden yana kullanabilirsiniz

4. Ruj tercihinizi yeniliklerden yana kullanabilirsiniz

Güzel ve etkileyici bir ruj kullanmadan makyajınızı tamamlamış sayılmazsınız. Ruj rengi tercihi elbette; o anki ortama, giyilen kıyafetin rengine ve saç şeklinize göre değişkenlik gösterebiliyor. Bu noktada önemli olan rujunuzun ne kadar kalıcı olduğu ve sürekli tazelemek zorunda kalmamanızı sağlamanızdır. Uzun ömürlü ve kalıcı bir makyaj yapmanın ipuçlarından en önemlisi, rujunuzun uzun süre dayanabilmesidir.

Günümüzde daha önceki yıllarda kullanılan tek tip rujların pabucunu dama atan pek çok ruj çeşidi bulunuyor ve çok da dayanıklı oldukları görülüyor. Eğer klasik rujdan vazgeçmem diyorsanız sizin için önerimiz, ruju sürmeden önce dudaklarınızı iyice nemlendirmiş olmanız ve aynı renk tonunda ya da bir ton koyu renkli bir dudak kalemi ile dudak çevresini belirginleştirmenizdir.

Makyaj yaparken yeniliklere açığım ve son trendleri takip ediyorum diyenler arasındaysanız size önerimiz ise ,son dönemin vazgeçilmez makyaj ürünlerinden olan lip stain kullanmanız olacak. Kalıcı bir dudak makyajı sağlayan lip stain sayesinde gün boyu ruj yenilemekten kurtulabilir ve ilk sürüldüğü rengi kaybetmeden kullanabilirsiniz. Bu ürünü kullanmadan önce dudaklarınıza şeffaf bir pudra sürmeniz halinde çok daha uzun ömürlü bir makyaj deneyimi yaşayabilirsiniz. Ve dilerseniz tüm makyajınız bittikten sonra sabitleyici bir makyaj sabitleme spreyi kullanabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz, Estee Lauder Göz Kremi Ürün İncelemesi adlı yazımızı da okumanızı öneririz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.