Kahvaltısı En Lezzetli 6 İl

14.08.2016
412
Kahvaltısı En Lezzetli 6 İl
Modelistlik Kursu

Kahvaltı öğünlerin en faydalısı olduğu gibi Türk kültüründe de son derece geniş bir yer tutar. Anadolu’nun dört bir yanında kahvaltılarda en özel yiyecekler sunulur. Van, Konya, Diyarbakır, Gaziantep, Denizli gibi birçok ilde yörelere özel lezzetlerin sunulduğu zengin çeşitleri bulunmaktadır.

Kahvaltı
Kahvaltı

Ballı Kaymaklı Van Kahvaltısı

Van kahvaltısı Türkiye dahilinde olduğu gibi neredeyse dünyaca ünlü bir kahvaltıdır. Van’da yaygın bir biçimde Van kahvaltısı servisi yapan salonları bulunmakta olup bu lezzetli ve doyurucu sofralar Türkiyecin dört bir yanına açılan Van kahvaltı salonları aracılığı ile ünlenmiştir.

İçeriğinde Van’a özel Bahçesaray balı, kaymak, Van’a özel olan sütte bekletilen buğdaydan yapılan kavut, kavurma, peynir çeşitleri ve bir yumurta yemeği olana Murtuğa, cacık bulunan Van kahvaltısı doyuruculuğu nedeni ile de en çok tercih edilenler arasında yerini almıştır.

İstanbul dahil Türkiye’nin birçok farklı noktasında bulunan Van kahvaltı salonlarında bu lezzetleri tadabileceğiniz gibi Van’ın güzel havasında da tadını çıkarabilirsiniz.

Küflü Peynir Ve Pideleri İle Konya Kahvaltısı

Konya etli ekmeği ile ün salmış olsa da kahvaltı kültürü de son derece gelişmiş bir ildir. Diğer illere kıyas ile çok daha farklı lezzetleri bulabileceğiniz Konya kahvaltısında küflü peynir, yöreye özgü peynirli börek, sac arası, bamya çorbası gibi özel yiyecekler bulunuyor. Konya evlerinde yaygın olarak görülen bu sofralar son dönemlerde farklı lezzetleri ile ön plana çıkan Konya mutfağının önemli ayaklarından birini oluşturuyor. Konya kahvaltısında yufka ekmeği ile hazırlanan sıkma ve geleneksel küflü peynirden yapılan sündürme de bulunuyor. Konya kahvaltısını tatmak için Mevlana’nın kentini ziyaret edebilir veya çeşitli illerde hizmet veren kahvaltı Konya mutfağı salonlarına uğrayabilirsiniz.

Beyran Çorbası İle Ünlü Gaziantep Kahvaltısı

Gaziantep mutfağının zenginliği elbette zengin bir kahvaltı geleneğini de beraberinde getirmiştir. Her türlü lezzeti ayrı ayrı sevilen Gaziantep kahvaltısında en çok tercih edilen yiyecek Beyran çorbasıdır. İncik, tereyağı, salça ve sarımsak kullanılarak yapılan çorba bütün Gaziantepliler tarafından severek tüketilmektedir. Çorba dışında nohut dürümü, maş piyazı, ballı ve fıstıklı sahan kaymağı, yumurta piyazı, muhammara gibi özel Gaziantep lezzetleri de kahvaltıların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Hafif Ve Doyurucu Denizli Kahvaltısı

Fazla ün salmamış olsa da Ege’nin lezzetlerini içeren Denizli kahvaltısı da Türk mutfağında özel bir yer tutar. Baharatlı ve yağlı yumurta salatası, ütülmüş kuru biber, cevizli bal kaymak, domates kavurması ve patates buğulama Denizli kahvaltısının en bilinen ve doyurucu yiyeceklerindendir. Son dönemde oldukça revaçta olan Denizli kahvaltısını şehrin güzel havasında deneyebileceğiniz gibi çeşitli salonlarında da tadabilirsiniz.

Mısır Ekmeği Ve Tereyağı İle Trabzon Kahvaltısı

Karadeniz’in bütün illerinde benzer lezzetlere rastlamak mümkündür. Türkiye’nin en güzel ve kaliteli tereyağları bu bölgede yapıldığından yöreye özel kahvaltıların yeri de bir başkadır. Trabzon tereyağı ile yapılmış mıhlama, mısır ekmeği, özel Trabzon ekmeği ve turşu tava gibi her yerde rastlanamayacak özel tatları ile Trabzon kahvaltısı son derece lezzetli ve doyurucu seçenekler sunmaktadır. İstanbul’da ve diğer illerde açılan Karadeniz kahvaltısı salonlarının yanı sıra Trabzon’un büyüleyici doğal ortamında da bu kahvaltının tadını çıkarabilirsiniz.

Saklı Lezzetleri İle Kilis Kahvaltısı

Fazla yaygınlaşmış olmasa da Kilis kahvaltısı kendine has lezzetleri ile son derece geleneksel ve zengindir. Yoğurt ve yumurtalı mıkla, fıstıklı katmer, gözlemeler, zahter ve Halep zeytinyağı gibi oldukça orijinal tatların yer aldığı Kilis kahvaltısında yer alır.

Kahvaltısı En Lezzetli 6 İl yazımızın yanı sıra, Midyesi En Lezzetli 10 Yer adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.