Jelatin Tozunun Cilde Faydaları Nelerdir?

24.07.2019
339
Jelatin Tozunun Cilde Faydaları Nelerdir?
Modelistlik Kursu

Jelatin Tozunun Cilde Faydaları, jelatin cilt için oldukça faydalı olup toplum arasında çok da  bilinmemektedir. Jelatin genellikle pastacılıkta kullanılırken,  cildimiz için de oldukça faydalı olduğundan günümüzde bir çok maske içerisinde kullanılmaktadır. Bunun yanımda birçok kozmetik ürününün içerisinde de bulunmaktadır. Kozmetik mağazalarında satılmakta olan soyulan maskelerin tamamında toz jelatin bulunur. Jelatin,  keratin  ve protein bakımından oldukça zengin olup içerisindeki  yağ oranı oldukça azdır.

Jelatin Tozunun Cilde Faydaları

Cildin yenilenmesini sağlayan karojen bakımından zengindir.  Bu sayede yaşlanmayı geciktirir. Jelatin içerisine girdiği malzemelerin koyulaşmasını sağlar ve ciltteki ölü deriyi alır. Jelatini  düzenli olarak kullandığımız maskelerimizin içerisine  katarak cildin elastik özelliğini arttırarak,  bu sayede cildin karışmasının önüne geçebiliriz. Jelatini burnumuzun üzerindeki siyah noktaların yok olması içinde kullanabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=v87qk5VzV0w

Jelatin Tozu Faydaları Nelerdir?

 • Jelatin Tozunun Cilde Faydaları, kemik erimesi ve ağrıları için oldukça etkili bir maddedir.
 • Toz jelatin cildin derinlemesine temizlenmesi için oldukça etkilidir.
 • Tırnak kırılıyor ve saçlarınız haddinden fazla dökülüyorsa jelatin tozu kullanarak tırnak kırılmasının ve saç dökülmelerinin önüne geçebilirsiniz.
 • Jelatin tozu beyin yorgunluğuna atarak daha enerjik olmamıza katkı sağlar.
 • Jelatin içerisinde yağ miktarı oldukça az olduğundan tüketildiği zaman kilo almamıza neden olmayıp, aksine jelatin kullanımıyla fazla kilolarınızdan kurtulmanız oldukça kolay olacaktır.
 • Jelatin tozu gece uykularının düzene girmesini sağlar. Bunun yanında ciltte kanser hücrelerinin oluşumunu engeller.
 • Jelatin tozu sindirim sistemini güçlendirerek, bağırsakların düzenli olarak çalışmasını sağlar.
Jelatin Tozu Faydaları Nelerdir
Jelatin Tozu Faydaları Nelerdir

Jelatin Tozu Nasıl Kullanılır?

Jelatin Tozunun Cilde Faydaları, jelatin tozunun kullanımı oldukça basittir. Jelatinin erimesi için  bir suyun içerisine katmanız yeterli olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken jelatini katacağınız suyun sıcak olmaması gerekir. Sıcak olduğu takdirde jelâtin bütün özelliğini kaybedip suyun içerisinde tamamen dağılacaktır. Bu nedenle jelâtini  katacağımız suyun ılık olması gerekir. Ilık suyun içerisinde 5 dakika içerisinde jelatin kullanabileceğimiz hale gelecektir.

Jelatin Tozu Nasıl Kullanılır
Jelatin Tozu Nasıl Kullanılır

Jelatin Tozu Nereden Alınır?

Jelâtin tozu günümüzde birçok yerde satılmaktadır. Jelâtin tozunu güvenilir olan bir aktardan satın alabilirsiniz. Toz halinde alınan jelâtinin içerisine kimyasal karıştırmak kolay olduğundan jelatin olarak almanızda fayda vardır. Jelâtini evde kendiniz havanda ezip toz hale getirebilirsiniz. Bunun yanında toz jelâtini internet sitelerinden de temin edebilirsiniz. Ama toz jelâtini alırken ambalajının  arkasında bulunan içindekiler bölümünü okuyup %100 jelâtin olduğundan emin olunuz.

Yaşlanmaya Karşı Savaşta Jelâtinli Yüz Maskeleri

Sütlü Jelatin Maskesi

Yapacağımız bu maskede cildin elastik özelliğini arttırıp,  cildin parlamasını ve nemlenmesini sağlayacağız.

Malzemeler

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
 • 15 gram jelatin
 • 4 yemek kaşığı süt

Hazırlanışı ve Uygulanışı

4 yemek kaşığı sütü cezve yardımıyla ılık hale gelene kadar ısıtılır. Ilıyan sütün içerisine 15 gram jelâtini ilave edip tamamen erimesini sağlayınız. Maskenizi kıvam alana kadar karıştırınız. Yapmış olduğunuz maskeyi cildinize bir defada uygulayınız. Sürülen bölgeye tekrar sürmeyiniz. Maske cildinizde 15 dakika bekledikten sonra bolca soğuk su ile durulayınız. Bu maskeyi haftada bir defa uygulayabilirsiniz.

Avokado ve jelatinli yüz maskesi

Malzemeler

 • Yarım avokado
 • 100 mg su
 • 15 gm jelatin

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Öncelikle jelatin erimesi için 100 miligram suyu ısıtınız. Isıttığınız suyun içerisine 15 gram kokusuz jelatini ekleyip,  erimesini sağlayınız. Daha sonrasında üzerine yarım avokadoyu ezip kabın içerisine ekleyiniz. Maskenizi homojen hale gelene kadar karıştırınız. Yapmış olduğunuz maskeyi cildinize bir defada uygulayınız. Cildinizde yarım saat bekledikten sonra bolca soğuk suyla durulayınız. Bu maskeyi haftada 2 defa cildinize uygulayabilirsiniz.

Ciltteki Lekeler İçin Maske
Ciltteki Lekeler İçin Maske

Ciltteki Lekelerin Giderilmesi İçin Limonlu Jelatin Maskesi

Jelatin ciltteki ölü derilerin atılmasını sağlayarak,  cilt üzerinde oluşan sivilce lekelerinin giderilmesini sağlar. Bunun yanında güneşin zararlı ışınları nedeniyle oluşan güneş lekelerinin giderilmesinde de oldukça etkilidir.

Malzemeler

 • 20 gram  jelâtin
 • 6 yemek kaşığı su
 • 3 yemek kaşığı  limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bu maskeyi gece yatmadan,  temiz olan cildinize uygulamalısınız.6 yemek kaşığı suyu ısıtıp. 20 gram jelatini suyun içerisine katarak eritiniz. Üzerine 3 yemek kaşığı yeni sıkılmış limon suyunu ve bir tatlı kaşığı balı ilave ederek maskenizi homojen hale getiriniz. Yapmış olduğunuz maskeyi cildinize bir defada uygulayınız. Maskeyi cildinizde 30 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yıkayınız. Bu maskeyi haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Saçları Parlatan Jelâtin Maskesi

Jelatin saçlarımız içinde oldukça faydalı bir maddedir. Jelatini saçlarımıza günlük olarak maske yaparak uygularsak saçlarımızın daha gür, canlı ve kalınlaşmasını sağlayabiliriz. Bunun yanında saç diplerinde oluşan kepeklenmeyi ve saç dökülmelerinin oluşmasını engeller.

Malzemeler

 • 2 tatlı kaşığı jelâtin tozu
 • 1 bardak su
 • 1 çay kaşığı elma sirkesi
 • 3 damla lavanta yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir su bardağı suyu ılık hale getirdikten sonra,  2 tatlı kaşığı jelatin tozunu ekleyip iyice karıştırınız. Üzerine 1 çay kaşığı elma sirkesi ve 3 damla lavanta yağını ekleyip maskeniz kıvam alana kadar karıştırınız. Cildinizi tahriş etmeden saç diplerine masaj yaparak uygulayınız. Maske saçlarınızda yarım saat kaldıktan sonra bolca ılık su ile durulaya bilirsiniz. Bu maskeyi haftada 3 defa saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Peeling  Yapan Jelatin Maskesi

Malzemeler

 • 3 tatlı kaşığı jelâtin tozu
 • 1 tatlı kaşığı süt
 • 3 damla lavanta yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir cezvenin içerisine 3 tatlı kaşığı jelatin tozu,  bir tatlı kaşığı sütü ve 3 damla lavanta yağını ılık hale gelene kadar karıştırınız. Yapmış olduğunuz maskeyi cildinizi oval hareketlerle masaj yaparak uygulayınız. Maske cildinizde 10 dakika kaldıktan sonra bolca soğuk su ile yıkayınız. Bu maskeyi haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Siyah Noktalar İçin Jelatin Maskesi

Malzemeler

 • 2 tatlı kaşığı jelâtin
 • Yarım su bardağı su
 • 1 çay kasığı pirinç unu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yarım su bardağı suyu ılıttıktan sonra 2 tatlı kaşığı jelatin tozunu ekleyip iyice karıştırınız. Karışımın üzerine 1 çay kaşığı pirinç unu ilave edip homojen hale gelene karıştırmaya devam ediniz. Bu maskeyi cildinizde bulunan siyah noktaların üzerine oval hareketlerle masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Maske cildinizde kuruyana kadar bekleyip, daha sonrasında bolca ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi cildinize her gün uygulayabilirsiniz.

Saçların Hızlı Uzamasını Sağlayan Jelatin Maskesi

Malzemeler

 • 1 paket jelâtin tozu
 • 1 su bardağı ılık su
 • 1 adet yumurta sarısı
 • 1 çay kaşığı hardal tozu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir paket jelatin tozunu 1 su bardağı ılık suyun içerisinde tamamen eritiriz. Üzerine 1 adet yumurta sarısı ve bir çay kaşığı hardal tozu ekleyip homojen hale getiriniz. Bu maskeyi duş almadan önce saçlarınıza masaj yaparak uygulayınız. Maske saçlarınızda  bir saat bekledikten sonra bolca ılık su ile yıkayınız. Bu maskeyi haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Jelatin Tozunun Fiyatı

Jelâtin tozu oldukça ucuz bir ürün olarak satılmaktadır. Her kesimden insan jelatin tozunu alıp evde maske yaparak cildinin güzelleşmesini sağlayabilir. 80 mg jelatinin fiyatı 20 TL dir.

Jelatin Tozunun Zararları Nelerdir?

Jelatin tozunun içerinde herhangi bir kimyasal madde bulunmadığından kesinleşmiş olan bir zararı yoktur. Buna ek olarak ph değeri de düşüktür. Jelatin cildi hassas ve narin olan kişilerde alerjiye neden olabilir. Bu nedenle yaptığımız maskeleri cildimizin ufak bir bölümünde deneyerek anlayabiliriz. Cilde uygulandıktan sora kızarıklık ve döküntü yapıyorsa cildinizde  kullanmayınız. Cildinizde herhangi bir kesik, yırtık ve tahriş olan bölgeye uygulamaya kalkarsanız cildinize zarar verebilir.

Jelatin Tozu hakkında vereceğim bilgiler bu kadardı. Jelatin Tozunu kullanmanızı tavsiye ederim. Cilt bakımı üzerine yazmış olduğum yazılara bakmayı unutmayınız. Jelatin Tozunun kullanımını videodan görebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. çiğdem dedi ki:

  Cildimiz için kullanılan soyulabilir maskelerin çoğunda toz jelatin kullanılıyor. Toz jelatinin içeriğinde yağ oranı çok düşük olduğu için yüzünüze rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Ancak oz jelatini bulmak zor olabilir onun yerine soyulabilir maskelerden herhangi birini de kullanabilirsiniz. Ben aradım hiçbir yerde bulamadım. Bulan var ise yazarsa çok sevinirim. Paylaşım için teşekkürler

  1. MirAgePrs dedi ki:

   Bakırköydeki aktarlarda toz sığır jelatini bulunmaktadır.

 2. Halenur dedi ki:

  Yaptigimiz maskeleri tekrar kullanabilir miyiz? Tekrar ısıtmakta problem olur mu?