İlk Yardım Kursunda Neler Öğretiliyor?

28.09.2022
287
İlk Yardım Kursunda Neler Öğretiliyor?
Modelistlik Kursu

İlk yardım hayatımızın en önemli derslerini kapsayan önemli bir alandır. İlk yardım Eğitimi alarak, iş hayatında, trafikte, ev kazalarında, eğitim ve öğretim alanlarında hayat kurtaran ilk müdahaleyi gerçekleştirebiliriz. Tamamen tıbbi bilgilere gerek kalmadan, ilk müdahale olarak neler yapılması gerektiğini öğrenmemiz gereken ve yaralının ilk bakışta tanısını koyarak ambulans gelene kadar zarar verici müdahalelerde bulunmadan yardım etmemizi sağlayacak bilgileri içerir.

İlk Yardım Ders Konuları Nelerdir?

Hayati önem taşıyan ilk yardım anında, kanamanın durdurulması, yaralanmalara karşı ilk müdahale, kırık, çıkık ve nefes almada zorluk durumlarında neler yapılması gerektiğini öğrenmemizi sağlar. İlk yardım kursu, ilk müdahale anında genel bilgilere dayanarak, desteğe ihtiyacı olan kişinin temel yaşam desteğini verebilmek için önemlidir.

  • Yaralanmalarda kanamayı durdurma;
  • Hastanın veya yaralının olay yerini müdahale edilebilir pozisyona getirme;
  • Kırık, çıkık, burkulmalarda ilk müdahale;
  • Bilinç kaybı, donma, yanık ve elektrik çarpası durumlarına karşı ilk yardım;
  • Temel yaşam desteği verme;
  • Yaralı değerlendirmesi ve olay yerini değerlendirme;

Hastanın direkt hareket ettirilmemesini sağlamak, ilk birkaç dakika içinde önlem alınmasına özen göstermek önemlidir. Bu aşamada, yaşamsal destek için hangi durumlarda nasıl davranılması gerektiğini öğreten kurslardır.

İlginizi Çekebilir: İlk Yardım Sertifikası Kimlere Verilir?

İlk Yardım Eğitiminde Neler Öğrenilir?

İlk Yardım Eğitiminde Neler Öğrenilir?

İlk Yardım Eğitiminde Neler Öğrenilir?

Yaralının durumunu öğrenme, hasta ile ilgili ambulans veya destek ekibi gelene kadar bilgi edinme, yaralının kanama veya bilinç kaybı durumlarında ilk müdahaleleri yapabilecek temel bilgileri kapsar. Özellikle kaza durumlarında yaralının olay yerinde ilk müdahale ile ambulans gelene kadar destek alabilmesini sağlamak da ders konularından biridir.

İlk yardım eğitimi, çalışanlara, eğitmenlere, yaşam tanımına göre bütün insanlara verilmesi gereken önemli bilgileri içerir. Toplum içinde yer alan ve her an destek olunması gereken bir durumla karşılaşılabilecek şekilde öğretim aşaması gerçekleştirilir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

İlk Yardım Kursu Nereden Alınır?

İlk yardım için eğitim alınması gerekmektedir. Bunun için ilk aşama, ilk yardımın ne olduğunu öğrenmek, panik ve stresten uzaklaşarak kritik durumları değerlendirme kabiliyetine sahip olmaktır. Bu kabiliyet tüm canlı türlerine vardır ancak bilgi ile pekiştirilmelidir. İlk yardım eğitim kurumları tarafından alınabilir.

YAZAR BİLGİSİ
5 yıldır yazarlık yapmaktayım. Yazmayı ve araştırmayı çok seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.