Hangi Levhalar Tali Yolda Bulunur?

02.10.2022
264
Hangi Levhalar Tali Yolda Bulunur?
Modelistlik Kursu

Tali yol trafik açısından yoğunluğunu az olduğu ve çok fazla önem gerektirmeyen 2. derecedeki yollara verilen isimdir. Bir yolun tali yol olup olmadığı tali yolda bulunan levha ile birlikte kavşaklarda bulunan “yol ver” levhalarından anlaşılır.

Geçiş üstünlüğünün her zaman ana yoldan gelen araca ait olduğu tali yolda herhangi bir levhanın bulunmaması durumunda geçiş üstünlüğü sağdan gelen araca tanınır.

Trafik Levhaları Evrenseldir

Trafik işaretleri can ve mal kaybının oluşmasına engel olan kurallar olarak kabul edilir ve sürücüler ile yayaların dikkat etmesi zorunlu olan uyarı işaretleridir. İnsanı hayata bağlayan kurallar bütünü olan trafik işaretleri standartlara göre hazırlandığından dolayı evrensel olarak aynı anlama taşır ve tüm yollarda vardır.

Tali yolda bulunan levha bir tali yola yaklaşıldığını anlatırken aynı zamanda ilk geçiş hakkına sahip olan aracı da belirtir. Sürücüler levhaya göre ana yola çıkmadan yol vermesi ya da durması gerektiğini bilir.

İçi Boş Üçgen Şeklinde

Kavşakta ya da yol birleşim bölümlerinde bulunan levhalar yolun tali olup olmadığını anlamaya yardımcıdır. Sürücülere yol hakkında bilgi veren levhalar içi boş üçgen şeklinde tabeladır. “Yol ver” levhasını bulunduğu yerlerde tali yol olduğunu anlamak gerekir buna göre sürücüler ana yola en sağda bulunan şerit üzerinden çıkmalıdır.

Levha Özellikleri

Levha Özellikleri

Levha Özellikleri

Ana yolda işaret görülmesi ise bir tali yol bağlanacağı anlamını taşır böyle bir durum karşısında sağ şeritte kontrollü şekilde ilerlemek gerekir. Hangi levhalar tali yolda bulunur ve hangi özelliklere sahiptir;

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
 • T-22b tehlike uyarı işaretidir.
 • İşaret kırmızı üçgen içerisinde siyah renkte simgedir.
 • Levha standartlarında eşkenar üçgen ölçüleri 60, 75 ve 90 cm’dir.
 • Sürücülerin karanlıkta görmesini sağlamak için reflektif malzeme ile üretilir.
 • Levha karayolları genel müdürlüğü tarafından belirlenen boyut ve şekilde olmak zorundadır.
 • Sürücüler levhayı dikkate almak durumundadır.
 • İlginizi Çekebilir: Egzozdan Su Gelmesi Nedir?

Usul Ve Esaslara Dayalı

Hem ana yol hem de tali yol kavşaklarında kullanılan işaret sembolleri yolun durumunu yansıtmak zorundadır. Gerek ana yol gerekse tali yol levhaları karayolları trafik kanununun 57. maddesi ve karayolları trafik yönetmeliğinin 109. maddesinde belirtilmiş olan usul ve esaslara dayalı olmalıdır. Buna göre;

 • TT- 1 nolu “yol ver” levhası tali yoldaki araç sürücüleri içindir.
 • TT- 2 nolu “dur” işaret levhası da aynı şekilde tali yol araç sürücüleri için konulur.
 • TT-27 nolu “öndeki taşıtı geçmek yasaktır” levhası diğer levhalar ile birlikte kullanılmaz.
 • B-38 nolu anayol işaret levhası ile birlikte B-1a nolu “kavşak öncesi yön” levhası kullanılması halinde diğer levhalara gerek yoktur.
 • Tali yolda TT-1 nolu “yol ver” ya da TT-2 nolu “dur” işaret levhaları uygun olarak konumlandırılmalıdır.
 • Uygun mesafe değerlerini sağlanamadığı kavşaklarda T-22d ile T-22e levhaları kullanılmalıdır.
 • Tali yolda TT- 1 nolu ve TT-2 nolu işaret levhaları kullanılmak zorundadır.
YAZAR BİLGİSİ
Bilginin gücüne inanan, sosyal içerik üreticisi. Eğitim, Teknoloji, Bilim ve Mekan Değerlendirmeleri konusunda içerik üretiyorum. 20+ yıllık teknoloji geçmişimin bana kazandırdığı bütün deneyimi, sizleri bilgilendirmek ve bilgi ile eğlendirmek üzere sizlerle Sosyola'da paylaşacağım. Takip edin.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.