Kalite Nedir ve Kalitenin Tanımı

21.12.2021
294
Kalite Nedir ve Kalitenin Tanımı
Modelistlik Kursu

Gerek günümüzde, gerekse çok eski çağlarda insanlar yapılan işlerin düzgün ve kaliteli olmasını isterler. Kalite yapılması planlan herhangi bir işin standartları içerisinde optimum düzeyde en kaliteli işçiliğin devreye sokulmasıdır.

Kalite kavramı; latince “kalitas” yani “şey” anlamındadır. Kalite, ihtiyaç ve beklentilere uygunluk seviyesi demektir. Aşağıda kalite nedir, kalite ile ilgili sözler ve daha birçok bilgiyi inceleyebilirsiniz.

Kısaca Kalite Ne Demek?

Kalite her daim, kusursuz ve doğru işi yapmaktır. Bir işin doğru yapılabilmesi için de planlama yapmak ve tedbir almak gerekmektedir. Yapılacak olan işi sipariş verene karşı sorumlulukların başında işi zamanında ve istenilen özelliklerde teslim edilmelidir. Düşük maliyet ile mükemmel ve nitelikli ürünü ortaya çıkarmaktır.

Kalite İle İlgili Sözler

Kalite, kullanıma uygunluktur (Dr.J.M. JURAN)
Kalite, ihtiyaçlara uygunluktur (P.B.CROSBY)
Kalite, bir ürünün ifade edilen veya beklenen ihtiyaçları karşılama kabiliyetini oluşturan özelliklerin toplamıdır. (TS 9005-ISO 8402)
Kalite, müşteri memnuniyetidir.
Kalite, bir hayat felsefesidir.
Kalite, bir yaşam tarzıdır.
Kalite, her şeyden önce bir “saygı” ve “nezaket” işidir.

Bu saygı üç seviyede gerçekleşir:

 1. Kurum dışında vatandaşlara saygı,
 2. Kurum içinde, herkesin geliştirme ve iyileştirme faaliyetlerine yaptığı katkıya saygı
 3. Çalışma grupları içinde, iş görenlerin yararlı faaliyetlerinden dolayı kendi kendilerine saygı. Kalite nedir denildiği zaman genellikle “mal ve hizmet kalitesi” ya da “ürün kalitesi” anlaşılmaktadır. Ne üretirsek üretelim çıktı kalitesi bir sonuçtur. Bu sonucu belirleyen başlıca kalite unsurları :
  • Liderlik Kalitesi
  • İnsan Kalitesi
  • Süreç Kalitesi
  • Sistem Kalitesi
  • Donanım Kalitesi
  • İletişim Kalitesi
  • Hedeflerin Kalitesi

Türk Standartları Enstitüsünün kalite tanımı; ürün veya hizmetin belirlenen ya da olabilecek ihtiyaçları karşılama yeteneğine dayanan özelliklerinin toplamı olarak tanımlanmıştır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Kalite Kontrol Nedir?

Kalite Kontrol Nedir?

Kalite Kontrol Nedir?

Kalitenin tanımında olduğu gibi kalite kontrolünde yalnızca birden fazla tanımı vardır. Tüm bu tanımlar ortak bir noktada toplanır. Bu ortan nokta; üretilen ürün ya da hizmetin standartlara uygunluğunu denetlemek biçimindedir.

Bunlar:

 1. Hizmet ya da ürünlerin öncesinden belirlenen şartlara uygunluğunu ölçmek için, teknik ekipmanlarla, istatistiki metotlarla, deneme ve yanılma metoduyla, ölçüm yapılarak yürütülen faaliyetler silsilesidir.
  İstenilen kalite standardını elde etmek için üretilen üründen alınacak parçaları analiz etmektir.
 2. Hizmet ya da ürünün siparişi vereni mutlu etmesi, müşterilerin beklentisine ulaşmak için işlemin bitiminde yapılan her türlü denetim işidir.

 

YAZAR BİLGİSİ
Siyaset bilimi eğitiminin bana kattığı katkıları sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.