Goji Berry (Kurt Üzümü) Faydaları Nelerdir?

15.04.2022
209
Goji Berry (Kurt Üzümü) Faydaları Nelerdir?
Modelistlik Kursu

Düzenli ve dengeli beslenmek; her geçen gün daha da önemli hale geliyor. Öğün atlamadan, üç öğünü düzenli bir şekilde tüketmek şart! Ancak, insanların ana öğünler kadar ara öğünlere önem vermesi de şart! Birçok insan; günlük hayatın koşuşturmacası içerisinde ara öğünleri atlıyor.

Ara öğünlerde ne tüketmeliyim diye düşünüyorsanız size ısrarla Goji Berry’i tavsiye ediyoruz. Bir diğer adı kurt üzümü olan bu lezzetli yiyecek sayesinde hayatınız çok daha keyifli hale gelecek.

Goji Berry Nedir?

Goji Berry; Türkiye’de olduğu kadar dünyanın farklı ülkelerinde de meşhurdur. Bünyesinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde ne kadar kaliteli bir besin olduğunu ispat eder.

Birçok kişinin aklında Goji Berry nedir sorusu bulunuyor. Her şeyden önce, Goji Berry’nin anavatanının Tibet olduğunu söylemeliyiz. Kırmızı renkli bir meyve olduğundan bahsetmeliyiz. Yaklaşık bin 700 yıl boyunca Tibet’te yetiştirilmiş bir meyve olarak önem taşır. Tarihi çok eskilere dayanan bir meyve olsa da Türkiye’de bilhassa son yıllarda popüler olduğunu söyleyebiliriz. Bünyesinde bulunan antioksidan ve polisakkaritler ile insanları serbest radikallerin vereceği zararlardan korur. Bunun yanı sıra, erken yaşlanmayı önleyici etkisi ile dikkat çeker. Goji Berry; tüm bu özelliklerinin yanı sıra C vitamini bakımından çok zengin oluşu ile de bilinir. Sonuç olarak, çok etkili antioksidanların başında gelir.

Goji Berry Faydaları

Goji Berry; yeni yeni popüler olan bir meyve olduğu için birçok kişinin aklında Goji Berry faydaları nedir sorusu bulunur. İyi bir vitamin ve mineral kaynağı oluşuyla dikkat çeker. Ayrıca, C vitamini, lif, demir, A vitamini, çinko ve antioksidan bakımından oldukça zengindir. Sekiz temel aminoasidin tümünü içermesiyle öne çıkan kurt üzümü; insanların günlük protein ihtiyaçlarının karşılanması noktasında önemlidir. Hatta, bir insanın günlük protein ihtiyacının yüzde 10’luk kısmını karşılayacak kadar besin değeri yüksek bir meyvedir.

Goji Berry; faydalı özelliklerinin yanı sıra düşük kalorisi ile de dikkat çeker. Bir porsiyonunun yalnızca 23 kalori olduğunu söyleyebiliriz. Takdir edersiniz ki, insanlar; kilo almamak adına fındık, ceviz, yer fıstığı gibi kuruyemişleri ve kuru meyveleri sınırlı sayıda tüketirler. Ancak, Goji Berry; düşük kalorisinden dolayı istenildiği kadar tüketilebilecek bir meyvedir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye Yardımcı Olur

Kurt üzümü; içerdiği 19 farklı aminoasit ile dikkat çeker. Bu sayede, vücuda ihtiyacı olan proteini sağlar. Lifli yapısıyla da bilhassa kilo vermek isteyenlere hitap eder. Düşük kalorisi ve lifli yapısı; diyet yapmak isteyenlerin ara öğün listesinde mutlaka kurt üzümünün yer alması gerektiğini gösteren hususlardan birisidir.

Goji Berry; yukarıdaki özelliklerine ek olarak bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oluşuyla da öne çıkar. Çünkü, C vitamini bakımından son derece zengindir. Tüketildiği takdirde insanların bağışıklık sistemlerinin güçlü kalmasını sağlar. Ayrıca, B vitamini içeriğiyle de dikkat çeker. Bu sayede, insanlara ihtiyaç duydukları enerjiyi verir. Konsantrasyonu arttırması da Goji Berry’nin faydaları arasında bulunur.

Goji Berry (Kurt Üzümü) Faydaları Nelerdir?

Goji Berry (Kurt Üzümü) Faydaları Nelerdir?

Kilo Vermeyi Hızlandırır

Yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam yüzünden her geçen gün daha çok kişinin fazla kilo problemiyle karşılaştığını söyleyebiliriz. Bu noktada, insanların kilo vermelerine imkan verecek bir diyet listesi hazırlamaları ve ara öğünlerle de desteklemeleri gerekir. Goji Berry; her ara öğünde mutlaka tüketilmesi gereken bir meyvedir. Bir porsiyonunun yalnızca 23 kalori olması ciddi bir avantajdır. Bu sayede, ne kadar tüketilirse tüketilsin, kilo almaya sebebiyet vermesi mümkün değildir. Ayrıca, lifli yapısı ile de kilo vermeyi kolay hale getirir.

Goji Berry; yukarıdaki özelliklerine ek olarak daha uzun süre tokluk hissi yaratır. İnsanların iştahını azaltıcı etkisi bulunur. Yağsız kas kütlesinin kullanılmasını sağlamasıyla da dikkat çeker. Bu özelliğiyle insanların daha fazla kilo kaybetmelerini ve daha hızlı yağ yakmalarını sağlar. Çünkü, kaslar; yağlardan çok daha hızlı bir şekilde yağ yakar. Özellikle zayıflatan Goji Berry çayı ile kilo vermek çok daha kolay hale gelir.

Yaşlanmayı Geciktirir

Genetik ve çevresel faktörler, beslenme alışkanlıkları, bakımsızlık derken insanların geçmişe kıyasla çok daha erken yaşlanmaya başladıklarını söyleyebiliriz. Bu noktada, Goji Berry tüketmek doğru bir tercih olabilir. Çünkü, yaşlanmayı geciktirmek; Goji Berry faydaları arasında yer alır.

Kurt üzümü; lifli yapısı ve etkili antioksidan özelliği ile yaşlanma karşıtı bir etkiye sahip olduğunu ispat eder. Bilhassa cildin yaşlanmasını geciktirir. Ayrıca, serbest radikallerin cilt üzerindeki zararlı etkilerini ortadan kaldırır. Bunun yanı sıra, cilt kanseri gibi ciddi rahatsızlıkların önlenmesinde de önemli bir işleve sahiptir.

Göz Sağlığı İçin Faydalıdır

Goji Berry; A vitamini başta olmak üzere zeaksantin ve beta karoten gibi önemli mineralleri ve vitaminleri içermesiyle bilinir. Söz konusu vitamin ve minerallerin göz sağlığına faydalı etkilerinin olduğunu söylemek gerekir. Düzenli olarak Goji Berry tüketildiği takdirde katarakt oluşumu riski en aza indirilir. Bunun yanı sıra, yaşlanmadan kaynaklı görme sorunları yaşanmasının da önüne geçer.

Stresi Azaltmaya Yardım Eder

Goji Berry; en etkili antioksidan kaynaklarının başında gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olması ve serbest radikallerle savaşması; kurt üzümünün faydaları arasında bulunur. Sahip olduğu özelliklerle vücudu yüksek seviyedeki stres ve iltihaptan korur. Hem bağışıklık fonksiyonunu artırır hem de kanser ile en iyi şekilde mücadele edilmesine katkı sağlar.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.