Burak Özçivit Kimdir? Burak Özçivit Biyografi

Kara Sevda’dan sonra ekranlar ara veren, Kuruluş Osman ile ekranlara dönen Burak Özçivit kimdir yazımız ile kendini tanıyoruz.

Burak Özçivit Kimdir?

Burak Özçivit kimdir yazımıza doğum tarihi ve yeri ile başlıyoruz. Burak Özçivit 1984 yılının 24 Aralık tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Aslen Gazianteplidir. Boyu 1.84 metre kilosu 76dır. Oğlak burcudur. Babası serbest meslek ile uğraşır, annesi ev hanımıdır. Burçin isminde bir kız kardeşi vardır. Burak Özçivit’in kardeşi Burçin evlidir ve bir kız çocuğu vardır. Burak Özçivit yeğeni Açelya ile vakit geçirmekten çok keyif alıyor. Burak Özçivit koyu Fenerbahçeli olduğunu açıkladı.

Burak Özçivit Eğitim Hayatı

Kazım İşmen Lisesi’ni başarıyla bitirmiş ve sonrasında üniversiteyi kazanmıştır. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğrafçılık bölümünü bitirmiştir.

Burak Özçivit’in Oyunculuk Kariyeri

Burak Özçivit, oyunculuk hayatına ilk adımı 2003 yılında Best Model Of Turkey yarışmasındaki başarısı ile atmıştır. Özçivit, yarışmadan “Gelecek Vadeden” olarak ünvan aldıktan sonra Uğurkan Erez Ajans ile çalışıp mankenlik yapan oyuncu, yarışmaya 2005’de tekrar katılarak bu sefer birinci oldu. Dünyanın en iyi 2. mankeni olarak seçildi. Bu başarıyı yakaladıktan sonra yakışıklı oyuncuya dizi, film, reklam ve defile teklifleri gelmiştir. Faruk Sayaç, Tween, Abbate, Network gibi ünlü markaların tanıtımları için yurt dışı fuar defilelerinde görev almıştır.

Eksi 18 dizisinde genç komiser Murat’ı canlandırarak ilk oyunculuk deneyimini yaşamıştır. Kasım 2007’de sinemalarda gösterime giren Musallat isimli sinema filminde Suat karakteri ile beyaz perde ile buluşmuştur .Aynı yıl yani 2007’de Kanal D’de yayınlanan ve yönetmenliğini Kartal Tibet’in yaptığı Zoraki Koca adlı dizide Ömer Özpolat karakteri ile ekranlara gelmiştir. 2008 yılının yaz aylarında ise Baba Ocağı isimli dizide rol almıştır. Baba Ocağında Güven karakterini canlandırmıştır.2010-2011 yılları arasında Gossip Girl’den esinlenilen Küçük Sırlar adlı dizide Çetin karakterini canlandırmıştır. 2011-2013 tarihleri arasında Muhteşem Yüzyıl dizisinde Malkoçoğlu karakterine can vermiştir.

2013-2014 yılları arasında Reşat Nuri Güntekin’in aynı adlı romanından uyarlanan Çalıkuşu dizisinde Kamran rolünü canlandırmıştır. Çalıkuşu dizisinde başrolü paylaştığı Fahriye Evcen ile paylaşmıştır. 2015 yılında sinema filmi Aşk Sana Benzer ile beyaz perdede yer almıştır. Başrolü Fahriye Evcen ile paylaşmıştır. 2015-2017 yılları arasında Star Tv’de seyirci ile buluşan Kara Sevda dizisinde Kemal Soydere karaketeri ile ekranlara gelmiştir. Kara Sevda dizisi çok sevilmiş bir çok ödül almıştır. Uluslararası Emmy ödülünü alan ilk Türk dizisi olmuştur.

Burak Özçivit Kimdir 4
Burak Özçivit Kimdir 4

Burak Özçivit Osman Gazi karakteri

Şimdilerde Atv ekranlarında yayınlanan Kuruluş Osman dizisinde Osman karakterine can vermektedir. Osman Gazi, Osman Bey ya da Osman Han 1258, Söğüt  1 Ağustos 1326 tarihleri arasında Bursa’da yaşamıştır. Osmanlı Beyliği ve Osmanlı Hanedanı’nın kurucusudur. Osman Bey beyliğin ilk padişahı Türk hükümdardır. Osman Bey’in dedesi Süleyman Şah, büyükannesi Hayme Hatun’dur. Babası Ertuğrul Gazi ve annesi Halime (Haime) Hanım’dır.

Osman Gazi son yıllarında yaşının ilerlemesi ve “damla illeti” yani gut hastalığına yakalanmıştır. Bu yüzden tarihçilerin bildirdiklerine göre, beylik idaresini oğlu olan Orhan Bey’e bırakmıştı. Fakat Osman Bey’in ne zaman ölüp, Orhan Bey’in ne zaman beylik idaresini tümüyle eline aldığı kesin değildir.

Burak Özçivit’in Özel Hayatı

Burak Özçivit’in 2015 yılında kendisi gibi oyuncu olan Fahriye Evcen ile ilişkisi başladı. Çalıkuşu dizisi ile tanışmışlardır. 3 yıllık ilişkilerinden sonra 29 Haziran 2017 tarihinde, Sait Halim Paşa Yalısı’nda dünya evine girmişlerdir. 2019 yılının Nisan ayında oğlu Karan Özçivit dünyaya geldi.

Burak Özçivit Kimdir 2
Burak Özçivit Kimdir 2

Burak Özçivit Filmleri

YılBaşlıkRolü
2007MusallatSuat
2013ZarafaHasan (Türkçe Dublaj)
2015Aşk Sana BenzerBalıkçı Ali
2016Kardeşim BenimHakan
2017Kardeşim Benim 2Hakan
YılBaşlıkRolü
2006Eksi 18Murat
2007Zoraki KocaÖmer Özpolat
2008 : 2009Baba OcağıGüven
2010İhanetEmir
2010 : 2011Küçük SırlarÇetin Ateşoğlu
2011 : 2013Muhteşem YüzyılMalkoçoğlu Bali Bey
2013 : 2014ÇalıkuşuKamran
2015 : 2017Kara SevdaKemal Soydere
2019-Kuruluş: OsmanOsman Bey

Burak Özçivit’in Reklam Filmleri

YılÜrün
2010Hobby For Men
2012 : 2016Clear Men
2013 : 2014Pepsi
2017Emaar Square Mall

Burak Özçivit’in Aldığı Ödülleri ve Adaylıkları

YılÖdül TöreniKategoriProjeSonuç
2012GQ Men Of The Year ÖdülleriYılın OyuncusuMuhteşem YüzyılKazandı
2013Galatasaray Üniversitesi 2012’in En’leri ÖdülleriEn İyi Dizi Erkek OyuncuKazandı
201412.YTÜ Yılın Yıldızları ÖdülleriEn Beğenilen Erkek Dizi OyuncusuÇalıkuşuKazandı
13.Magazinci.com İnterner Medyası (En İyiler)En İyi Erkek Dizi OyuncusuKazandı
4.Elle Style ÖdülleriElle Style Yılın Erkek OyuncusuKazandı
Haliç Üniversitesi 2014’ün En’leri ÖdülleriEn İyi Erkek OyuncuKazandı
2015Ayaklı Gazete ÖdülleriEn İyi Erkek OyuncuKara SevdaKazandı
4.Bilkent Televizyon ÖdülleriEn İyi Drama Erkek OyuncuKara SevdaKazandı
201614.YTÜ Yılın Yıldızları ÖdülleriEn Beğenilen Erkek Film OyuncusuAşk Sana BenzerKazandı
23.İTÜ EMÖS Başarı ÖdülleriYılın En Başarılı Erkek Film OyuncusuAşk Sana BenzerKazandı
16.Magazinci.com İnternet Medyası (En İyiler)Yılın Tv PerformansıKara SevdaKazandı
2.Türkiye Gençlik ÖdülleriEn İyi Erkek Sinema OyuncusuAşk Sana BenzerAdaylık
Ege Üniversitesi 5.Medya ÖdülleriEn İyi Erkek Dizi OyuncusuKara SevdaAdaylık
10.GSÜ EN ÖdülleriEn İyi Dizi/Sinema Erkek OyuncuAşk Sana BenzerAdaylık
43.Pantene Altın Kelebek ÖdülleriEn İyi Erkek OyuncuKara SevdaAdaylık
En İyi Dizi Çifti (Nihan & Kemal)Kara SevdaAdaylık
201744.Pantene Altın Kelebek ÖdülleriEn İyi Erkek OyuncuKara SevdaAdaylık
En İyi Dizi Çifti (Nihan & Kemal)Kara SevdaAdaylık
The ONE Awards objektifYılın En Başarılı ErkekKazandı
GQ Men Of The Year ÖdülleriYılın Konuşulan AdamıKazandı

Burak Özçivit’in Ayşe Arman ile Röportajı

Bir erkeğin bu kadar yakışıklı olması sinir bozucu değil mi?

– Ne diyeyim şimdi ben buna? Öyle bakmıyorum hayata. Baksaydım bu noktaya gelemezdim. İnsanın fiziği bir artı olabilir ama mutlaka başka şeylerinin de olması gerek. Akıl gibi, zekâ gibi, yetenek gibi, beceri gibi, mesleğine tutkuyla bağlı olmak gibi… Ben de o şeyler için epey kafa patlattım.

 Tabii ki sadece yakışıklı değilsin. Viyana’da çekilen o videoyu izledim. Akıl alır gibi değil! Bir anlatsana orada yaşadıklarınızı…

– İtiraf ediyorum biz de şaşırdık! Karı-koca tatile gitmişiz, kuşlar gibi özgürüz, hafifiz, mutluyuz. Tatil psikolojisiyle kaldığımız otelin balkonunda bir selfie çektik. Arkamızdaki meydanın oranın en ünlü meydanı olduğunu bilmeden… Sonra dışarı dolaşmaya çıktık. Birkaç saat sonra otele döndük. Bir de baktık ki yollar kapanmış, bir izdiham, bir insan seli… Meydan polis dolu. “Allah Allah, bir gece önce yılbaşıydı, bu kadar kalabalık değildi! Bir şey var herhalde, ne oluyor acaba?” dedik. Otel çalışanlarını aradık, ön kapıyı kapatmışlar, “Arka kapıdan gelin” dediler. Bizi arkadan aldılar, odamıza çıktık.

Peki bu yakışıklılık sana biraz da koymuyor mu? Yakışıklılığın, kişiliğinin önüne geçmiyor mu?

– Yok, hayır. Çünkü oyunculuk tamamen rolle alakalı. Rolün içine girmen, oynadığın kişi olman gerekiyor. Bunu başardığında da kimse artık gerçek seni görmez, canlandırdığın karakteri görür.

Peki role girememek diye bir şey var mı?

– Benim için yok. Olmamalı. Bu sihirbazlıkla aynı. Sihirbaza “Bir şey yap!” dersin, o anda yapamaz ama hazırlandıktan sonra yapar! Oyunculuk da böyle bir şey, hazırlanıp yapıyorsunuz. Ben de öyleyim, dersimi çalışıyorum. Ama yine de yolda belli oluyor her şey.

Nasıl yani?

– Dizide canlandırdığın karakter, birinci bölümde değil de dördüncü bölümden sonra oturuyor. Yolda açılıyorsun yani. Ama tabii sinema filminde daha zor. Topu topu beş haftan var, sonra bitiyor çekimler. Sinema filmi diziye göre çok daha zorlayıcı.

Seni Fahriye’den ayırmak isteyen hayranların var mı?

– Enteresan bir şekilde biz en fazla yakıştırdıkları çiftiz. Çok da hoşuma gidiyor bu durum. En büyük şansımız. İkimizi de ayrı ayrı seviyorlar.

 Ama bir de onu çirkin bulup sana yakıştıramayanlar var. Ne diyeceksin?

– Fahriye bir tanemdir!

 Kartal Tibet senin hayatında ne ifade ediyor?

– Kartal Hoca benim için çok değerli. Pek çok şey öğrendim ondan. O bir duayen. Bu işin her alanında çalışmış. Yeşilçam desen biliyor, tiyatro desen biliyor, oyunculuk, yönetmenlik, ne ararsan var. Ona teslim olursanız başarılı olursunuz. Ben de öyle yaptım. Yeni başlıyordum, ona teslim oldum. Mesela bütün montajlarda vardım Kartal Hoca’nın yanında. Başrol oyuncusunu montaja sokmadan hiçbir işi kabul etmiyordu. Çünkü “Bir oyuncu montaj bilmeden hiçbir şekilde oyunculuk yapamaz” diyordu. Haklı çıktı. Montaj demek, “Yapamadıklarım neler? Ben neleri yapmamalıyım?”ı öğrenmek demek. Hayat da öyle değil mi? “Evet” dediklerimizle değil, “Hayır” dediklerimizle başarıya ulaşırız. Ben montajlara gire gire hatalarımı gördüm.

Kariyerimde çok önemli yeri olan üç isim var

 Yani bu işte senin için dönüm noktalarından biri onunla çalışmaktı. Başka?

– Kartal Tibet’ten sonra dönüm noktalarımdan biri Timur Savcı’yla çalışmak oldu. ‘Muhteşem Yüzyıl’ın yapımcısıydı. Ondan sonra da hep onunla devam ettim aslında. Kerem Çatay’la da çalıştım. Bu üç ismin de kariyerimde çok önemli yeri var. Ama benim için hayat gelişmek, ilerlemek… Örneğin güzel sanatlarda fotoğraf okudum ama bir yerde kalamıyorum. Yapımda yok. O öğrendiğim şeyi kendime ekliyorum ve bir başka şeye dönüştürüyorum. İyi resim çiziyordum ama resim eğitimi almadım, fakat güzel sanatların sınavını resim sayesinde kazandım. Oradan fotoğrafa geçtim. Kameranın arkasından da önüne geçtim ve oyuncu oldum. Şu anda yapımcılık da yapıyorum.

ABD’Lİ YAPIYORSA BEN NİYE YAPMAYAYIM

Senin için vatan sevgisini ne ifade ediyor?

– Tartışılmayacak bir şey benim için. Kimseye vatan sevgimi sorgulatmam. Çok ön planda, böyle bir iş yapmamdan belli olmuyor mu?

 Sahi neden bir asker filmi yaptın? Konjonktüre uygun diye mi?

– Biz yıllardır Amerika’dan izlemiyor muyuz bu tür filmleri? Amerika, sinema sektöründe bir numara. Bizim dizi sektörü de, Amerika’dan sonra dünyada iki numara. Benim üç tane dizim yurtdışında yayımlanıyor. Yurtdışında bir gücüm var. Amerikalı yapıyorsa ben niye yapmayayım?

Kazandığımı filme yatırıyorum 

Kendi sektörüme yatırıyorum. Ben istediğim projeyi yapmanın yollarını aradım ve bunun yapım şirketi kurmaktan geçtiğini gördüm. Belki riske giriyorum ama kazandığımı yatırıyorum. Bazen kazanıyorsun, bazen kaybediyorsun.

Fahriye’yle en sevdiğimiz şey KASKLARIMIZI TAKIP MOTORLA ŞEHRİ TURLAMAK

Her gittiğin yerde izdihama yol açmak baygınlık vermiyor mu? Özgürlüğüne özlem duyduğun olmuyor mu?

– Alıştım bu duruma! Burada en önemli şey destekçiniz, yani eşiniz. Fahriye de buralardan geldiği için benim ne yaşadığımı, ne hissettiğimi biliyor. O yüzden ikimiz de birbirimize bu anlamda çok destek oluyoruz.

 Türkiye’de kafa dinlemeye nereye gidiyorsunuz?

– Türkiye’de tatil yaparken zorlanıyoruz. Doğruya doğru… Okulda ödev verirlerdi, “Git Eminönü’ne, fotoğraf çek!” derlerdi. Atlardım vapura, giderdim. Şimdi tabii o kadar özgür değilim. Ama ille de yapmak istiyorsam, kafamda bereyle giderim. Bizim Fahriye’yle en sevdiğimiz şey, kafamıza siyah kasklarımızı takıp motorla şehri turlamak. Atlıyoruz, Sultanahmet’e gidiyoruz.

Sen bir de motora mı biniyorsun?

– Evet. Üstelik bayağıdır biniyorum. Babam hiç istemedi. Hatta kıyameti kopardı. Bir sene sonra arkadaşlarım arıyor, “Bülent Abi’yi motorda gördük!” diye. “Nasıl ya!” dedim, “Benim motora binmeme şiddetle itiraz eden adam motorcu mu oldu?” Ama vaziyet bu, üç senedir yaz-kış motora biniyor.

Yazımızın sonuna Burak Özçivit kimdir dediğimiz zaman akla gelen tüm soruları cevaplayarak ve kendisi ile ilgili bir röportajı da paylaşarak bitiriyoruz. Daha fazla biyografik yazılar için Sosyola’da kalın.

İlknur Gülhan

İzmir'de Bilgisayar destekli muhasebe ve netsis öğretmeniyim. Fotoğraf çekmekten ve doğa gezintilerinden hoşlanırım. Papatya en sevdiğim çiçektir. Boş zamanlarında öğretmenlik mesleği ile alakalı kendini geliştirerek, makale yazarlığı konusunda çalışmalar yürütmekteyim. Özellikle oyuncuların ekranların arkasındaki yaşantılarını anlamayı ve anlatmayı seviyorum.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı