Cilt Detoksu Nedir? Cilt Detoksu Nasıl Yapılır?

17.07.2019
266
Cilt Detoksu Nedir? Cilt Detoksu Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

Cilt detoksu, özellikle mevsim geçişlerinde cildin detoksa ihtiyacı olur. Yalnızca mevsim geçişlerinde değil makyaj malzemelerinin yanlış seçimi ya da sık makyaj yapılması da cilt detoksuna ihtiyaç duyulan sebeplerden bazılarıdır.

Cilt detoksuna kısaca cildin derinlemesine temizlenmesi diyebiliriz. Ayda bir defa cilt detoksu yaptıran herkesin cildi aydınlık, siyah noktalardan arınmış, parlak ve pürüzsüz görünmektedir. Cilt detoksu duyulduğunda çok pahalı bir işlem gibi görünse de aslında evde bile cildinizi derinlemesine temizlemeniz mümkün.

Vücuttan çeşitli sebepler ile giren ve dışarı atılması gereken maddelerin ve zararlı toksinlerin atılması işlemine detoks denilmektedir. Detoks denildiğinde ilk akla zayıflama metodları gelmektedir. Oysa detoks vücudunuzun hatta ruhumuzun her bölgesine uygulanabilecek bir işlemdir.

Son zamanlar da cilt detoksu da en az zayıflama detoksları kadar popüler olmuş durumda. Cildin ölü derilerden arınması ve beslenmesi cilt detoksu ile sağlanmaktadır. Dış görünümünüze önem veriyor ve daha canlı, parlak bir görünüme sahip olmak istiyorsanız ayda bir kere cilt detoksu yaptırmanız yeterli.

Cilt Detoksu Nedir
Cilt Detoksu Nedir

Cilt detoksu yalnızca iyi bir görünüme sahip olmanız için cildinizi zararlı toksinlerden arındırmaz. Aynı zamanda istenmeyen siyah nokta, sivilce ve aknelerden sizi kurtarır. Siyah noktalar tüm kadınların ortak sorunu olmakla birlikte yok edilmeleri için birçok krem, siyah nokta bandı, maske ve benzeri ürünler kullanılmaktadır. Oysa cilt detoksu ile bu ürünleri sürekli kullanmanız gerekmez. Hem maddi hem de zaman açısından tasarruf etmiş olursunuz.

Cilt Detoksu Nasıl Yapılır?

Öncelikle cildinizin her zaman canlı, parlak bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız bol su içmeli ve cildinizi her daim temiz tutmalısınız. Özellikle gece uyumadan önce makyajınızı temizlememeniz ve makyaj kalıntıları ile uyguya dalmanız cildinizde ciddi tahribatlar ortaya çıkarmaktadır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Bu durum cildinizde sivilce çıkmasına da sebebiyet verir. İşte cilt detoksu bu tarz durumlarda büyük önem taşımaktadır. Yüzünüzü her gece mutlaka temizleyerek uyumalı, hatta temizledikten sonra tonik ya da toniğiniz yok ise gül suyu sürebilirsiniz. Temizleyicileri ve tonikleri cilt tipinize göre seçmenizde fayda vardır. Örneğin kuru bir cilde sahipseniz yağlı temizleyiciler kullanmanız gerekmektedir. Tam tersi şekilde yağlı bir cilde sahipseniz ona uygun temizleyiciler seçmeniz gerekmektedir.

Hava kirliliğinin artması, sigara dumanları, fazla makyaj yapmak, makyajın güzel temizlenmemesi, yanlış ürünler kullanmak gibi birçok sebep ciltte siyah noktaların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Siyah noktalar basit cilt kusurları gibi görünse de bir süre sonra büyük zararlar meydana getirmekte ve erken yaşlanmaya sebep olmaktadır.

Parlak bir cilt için banyo yapmak oldukça önemlidir. Sıcak su ve buharın mucizevi etkisi ile gözenekleriniz açılacaktır. Banyo sonrası tonik kullanmak önemlidir. Buhar ile açılan gözenekleriniz ile birlikte cildiniz de yumuşayacaktır. Yumuşak cildinizde bir peçete yardımı ile siyah noktalarınızı temizleyebilirsiniz.

Cildinize dairesel hareketler uygulayarak yumuşak şekilde peeling yapabilirsiniz. Böylece hem rahatlar hem de cildinizdeki ölü derilerden kurtulursunuz. Aynı zamanda kil ya da kömür içeren maskeler de cilt arınmasında başarılı ürünler arasında yer almaktadır.

Cilt Detoksu Nasıl Yapılır
Cilt Detoksu Nasıl Yapılır

Cildinizi Nemlendirmeyi Unutmayın

Cildin temiz, parlak ve pürüzsüz bir görünüme kavuşması için nemlendirici uygulamak çok önemlidir. Ölü derilerden kurtulmak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için cildin zaman zaman hava alması ve sürekli nemli kalması oldukça önemlidir. Nemlendiricinizi cilt tipinize göre seçebilirsiniz. Aynı zamanda pahalı kremler yerine doğal yöntemler ile de cildinizi nemli tutmanın yollarını bulabilirsiniz.

Cildinizi Nemlendirmeyi Unutmayın
Cildinizi Nemlendirmeyi Unutmayın

Cilt Detoksunun sizlere Faydaları Nelerdir?

 • Cilt detoksu öncelikle yaşlanmanızı geciktirmektedir.
 • Cilt detoksu ile cildiniz nefes alır ve ölü derilerden kurtularak arınır.
 • Cilt detoksu kan dolaşımını hızlandırarak cilt kırışıklıklarının ortadan kalkmasını sağlamaktadır.
 • Cildinizde pul pul dökülmeler var ise cilt detoksu bu dökülmelerini önler.
 • Cildinizdeki sivilce ve akneler cilt detoksu sayesinde yok olur.
 • İnanılması güç olsa da cilt detoksu kilo verdirir.
 • Cildinizin parlak, sakin, canlı görünmesi cilt detoksu ile mümkün hale gelir.
 • Cilt detoksu selülit oluşumunu azaltır ve hatta engeller.
 • Kepek, egzama ya da sedef gibi rahatsızlıkların ortan kalkması cilt detoksu ile mümkündür.
Cilt Detoksunun sizlere Faydaları Nelerdir
Cilt Detoksunun sizlere Faydaları Nelerdir

Cilt Detoksunun Adımları Nelerdir?

 • Cilt detoksu için öncelikle günde en az 2 litre su içilmesi gerekmektedir. Günde 2 litre su içmek vücuttan zararlı toksinlerin kolayca atılmasına fayda sağlamaktadır.
 • Duşa girmeden önce cildin kuru bir fırça ile fırçalanması gerekmektedir. Bu durum kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Kan dolaşımı hızlandığında vücuttaki zararlı toksinlerin atılması sağlanmaktadır. Kuru fırçalama işlemi yalnızca cilt detoksu için etkili değil aynı zamanda şişlikler ve selülitler içinde oldukça başarılı bir işlemdir.
 • Cilt detoksunda buhar banyosunun önemi büyüktür.  Buhar banyosu sayesinde cildinizdeki gözenekler açılır. Gözeneklerin açılması buralarda biriken kirlerin dışarı çıkmasına dolayısıyla cildin temizlenmesine yardımcı olur. Siyah noktalardan arınmanın en kolay yolu buhar banyosu yapmaktan geçer. Buharda bir süre yaklaşık 10 ya da 15 dakika kadar beklemek yeterli bir süredir. Buhar banyosu yaparken sıcak suyun içine yeşil çay ekleyebilirsiniz. Bilindiği üzere yeşil çay da çok önemli bir antioksidan kaynağıdır.
 • Cilt detokslarının olmazsa olmaz bir işlemi de peeling işlemidir. Peeling ile cildinizin ihtiyacı olan her maddeyi cildinize vermeniz mümkündür. Cildin yenilenmesi ve canlanması peeling ile sağlanmaktadır. Peeling sonrası cildinizde gözle görülür bir fark meydana gelmektedir. Cildiniz hiç olmadığı kadar parlak ve elastik bir görünüme kavuşacaktır.
 •  Cilt problemleri olan bir kişi cildinin problemine uygun maskeler ile cilt detoksunu sonlandırmak mümkündür. Cilt tipinize uygun maske seçtiğinizde cildinizde inanılmaz bir değişime tanık olabilirsiniz.
Cilt Detoksunun Adımları Nelerdir
Cilt Detoksunun Adımları Nelerdir

Cilt detoksu için çok fazla paralar dökmeye gerek olmamaktadır. Her ay düzenli şekilde evinizde yapabileceğiniz işlemler ile cilt detoksunu sağlayabilirsiniz. Cilt detoksunu bir güzellik merkezinde yaptırmak istiyorsanız da iyi bir araştırmadan sonra uygun bir güzellik merkezi bulabilirsiniz.

Bu uygunluk yalnızca fiyat olarak düşünülmemelidir. Güzellik merkezinde çalışan güzellik uzmanlarının işlerinde gerçekten uzman olmaları oldukça önemlidir. Aynı zamanda güzellik merkezinin hijyen olması, her malzemenin size özel açılması, herkese kullanılacak malzemelerin de her kullanım öncesi titizlikle temizlenmesi gerekmektedir. Bunları dikkate alarak ve gerekirse cilt detoksu işlemini gerçekleştiren güzellik uzmanını uyararak cilt detoksu işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Cilt detoksu, en az sağlınız kadar önemlidir. Cildimiz de sağlığımızın bir parçasıdır. Dış görünümüne önem veren her kadın mutlaka en az ayda bir kez cilt detoksu yaptırmalı ya da yapmalıdır. Sürekli makyaj yapan ve kalabalık ortamlarda bulunan kadınların ciltlerine özellikle daha çok dikkat etmeleri ve dış etmenlerden korumalıdır.

Çünkü özellikle çok yapılan makyaj ardından cildin temizlenmemesi ve kirli havanın etkileriyle ciltte kusurlar oluşmakta ve bu kusurlar zamanla erken yaşlanmaya yol açmaktadır. Hem erken yaşlanmadan kendinizi korumak hem de daha güzel bir görünüme kavuşmak için cilt detoksunu ihmal etmemelisiniz.

Detoks denildiğinde akla ilk zayıflama için yapılan detokslar gelse de cildin de tüm vücut gibi detoksa ihtiyacı vardır. Bu nedenle vücudunuza ve cildinize gerekli özeni göstermek için en az ayda bir kez cilt detoksu yapmanız tavsiye edilmektedir.

Cilt detoksu, hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Cilt bakımı yazılarımıza bakmanızı tavsiye ederim. Cilt detoksu kullanıcıları oldukça olumlu yorum yapmaktadır.

Cilt bakımı ile ilgiliyseniz Bee Beauty Autumn Notes Vücut Spreyi Ürün İncelemesi ni yaptığımız yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. oylum dedi ki:

  Cilt detoksu yapmak için öncelikli olarak banyo sonrası buhar banyosu yapmaktır. Ölü derilerden arınan ciltte buhar ile gözenekleri açın ve cilt tipinize uygun bir nemlendirici, losyon, tonik ya da krem sürün. Ya da bir peeling ile masaj yapın. Yüzünüzü yumuşacık yapar ve temiz bir görünüm elde edersiniz. Ya da buhar banyosu yaptıktan sonra cildinize salatalık koyup 15 – 20 dakika boyunca bekletebilirsiniz. Alın size doğal nemlendirme. Cildinizi ferahlatır nefes aldırır.