Aytaç Yalman Kimdir?

22.04.2020
340
Aytaç Yalman Kimdir?
Modelistlik Kursu

Aytaç Yalman Kariyeri

Aytaç Yalman kariyeri için uzun yıllar emek vermiştir. Hayatı oldukça başarılı geçen Aytaç Yalman 29 Temmuz 1940 yılında doğmuştur. Hayatı da başarıları kadar olaylı geçmiştir. Aytaç Yalman kısa Türk askeri jandarma genel komutanlığı ve Türk kara kuvvetleri komutanlığı ünvanına sahiptir. Tüm hayatı boyunca askerliğin en yüksek mertebesine ulaşmak için çeşitli okullarda okumuştur. Başarıları ve ödülleri ile bilinen Aytaç Yalman ölüm sebebi ise bir o kadar karışıktır.

İstanbul- Üsküdar doğumlu olan Aytaç Yalman ölüm sebebi ile ilgili birçok soru işareti bırakmıştır. Kapsamlı ödüller ile mertebesinde yüksek başarı elde etmiştir. Askerlik hayatı boyunca çoğu alanda görev almıştır. Belma Yalman ile evli ve 2 çocuk sahibidir. Adını tarihe kazımış bir Türk askeri olarak ölümü de olaylı olmuştur. Koronavirüs sebebi ile vefat ettiği bilinen Aytaç Yalman Kimdir ve kariyer hayatında neler oldu? Aytaç Yalman Kariyeri nelerdir? Ölüm sebebi nedir? Tüm soruların cevabı yazımızda bulunmaktadır.

Aytaç Yalman Hayatı

Aytaç Yalman 1940 yılının 29 Temmuz ayında İstanbul Üsküdar doğumludur. Belma Yamanla hayat evine giren Aytaç Yalman 2 çocuk sahibi olmuştur. 14 ayrı eser ile 7 adet kitabı bulunmaktadır. Yalman sadece asker hayatı ile bilinmemektedir. Yazdığı eserler ile çok bilindik bir Türk Askeridir.

Aytaç Yalman kariyeri başlangıcı 1960 Yılında Kara Harp okulunda mezun olmuştur. Daha sonra 1961 yılında Piyade okulundan mezuniyet hakkı kazanmıştır. Yalman 1971 yılı Kara Harp Akademisi mezunu olmakla birlikte 1976 yılında ise Silahlı Kuvvetler Akademisinden mezuniyeti gerçekleşmiştir. Akabinde bir basamak daha atlayarak 1998 yılının Ekim ayında Türkiye Cumhuriyeti adı altında Türkiye ve Suriye Güvenlik islerinde görev almıştır.

1961 yılı ile 1976 yılları arasında Türk Silahlı Kuvvetlerinde çeşitli görevlerde bulunmuştur. Verdiği çabalar ile 1976 yılı 1980 yılları arasında Silahlı Kuvvetler Akademisinde öğretim görevlisi olmaya hak kazanmıştır. Akabinde 1980 -1982 yılları arasında Ege Ordusu ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanı olarak terfi ederek yükselmiştir. 1982’den 1983 yılına kadar 50. Piyade Alay Komutanlığında görevlendirilmiştir. 1983 yılı ile 1985 yılları arasında Kara Harp Okulu Öğretim Başkanlığı görevinde yerini almıştır.

Aytaç Yalman kariyeri devamında ise 1986 yılında Tuğgeneral rütbesine terfi hakkı kazanmıştır. Rütbeden sonra Kara Harp Okulu Yardımcılığına atanmıştır. Daha sonra 1987 yılında 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığına atanmıştır. 1990 yılında ise Tümgeneral rütbesinin sahibi olmaya hak kazanmıştır. 1990 yılından 1993 yılına kadar olan süre içerisinde Kara Kuvvetler Personel Daire Başkanlığı görevinde bulunmuştur. 1993 yılı ve 1994 yılları içerisinde Piyade Okul Komutanlığı görevinde yerini almıştır. Bu yıllar içerisinde aynı zamanda Korgeneral rütbe sahibi olmuş Kara Kuvvetler Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı yapmıştır. Aytaç Yalman kariyeri sürekli bir üst seviyeye atlayarak devamlılığını sürdürmüştür. 1995 yılı ile 1998 yılları içerisinde Adana’daki 6. Kol Ordu Komutanlığında devam etmiştir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

1998’ de Orgeneral Rütbesi sahibi olarak 2. Ordu Komutanlığında görevine devam etmiştir. 1998 yılının 20 Ekim ayında yaşanan Suriye kriz olaylarından ötürü Adana Mutabakatı gerekliliğinde Türkiye Cumhuriyeti adı altında Türkiye ve Suriye güvenlik işlerinden sorumlu tutulmuştur. 2000 yılının 24 Ağustos ayında Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevinde yerini almıştır. Daha sonra 2000 yılının 29 Ağustos ayında emekliliğine ayrılmıştır.

Aytaç Yalman Ölüm Sebebi

Son zamanlarda yaygın olan koronavirüs (covid-19) sebebi ile öldüğü söylenen Aytaç Yalman’ın ölüm sebebi doğrulanmıştır. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını sebebi ile birçok kişinin ölümüne sebep olan virüsün aldığı bir diğer can ise Aytaç Yalman olmuştur. Yaşı 80 olan Yalman’ın ileri düzeyde olduğu için virüsten kurtulamamıştır. Aytaç Yalman kariyeri boyunca başarılara imza atmıştır fakat 2020 yılının 15 Mart ayında virüse yenik düşmüştür. Birçok tedavi sonucuna yanıt verememiştir.

Hastaneye yatırılan Aytaç Yalman hemen entübe edilerek solunum cihazına bağlanmıştır. Yalman’ın pnomoni tablosuna bakılarak gereken tedaviler için test ve tahliller alınmıştır. Saat 19:10 civarında sonuçlar doktor tarafından incelenmiş ve koronavirüs (covid-19) olduğu tespit edilmiştir. Durumu gideren ağırlaşan Aytaç Yalman için tüm gerekli tedavi yöntemleri kullanılmaya devam edilmiştir. Salgının ailesine de bulaştığı düşünülerek eşinde olan belirtiler ile aynı hastaneye Belma Yalman da yatırılmıştır. 2020 yılının 15 Mart ayında koronavirüs (covid-19) saptanan eşi de tedavi altına alınmıştır.

Aytaç Yalman kariyeri boyunca hiç yaşamadığı zorlukları yaşamaktaydı. Çevresinde bulunan her birey için özel testler yapıldı ve belirtiler gösteren herkesi tedavi altına almışlardır. Herhangi bir koronavirüs (covid-19) belirtileri göstermeyen bireylerin ise evlerinde izolasyon tedbirlerin de bulunmaları gerektiği söylenmiştir.

Aytaç Yalman’ın eşi Belma Yalman’ın gelen koronavirüs (covid-19) test sonucu pozitif çıkması üzerine Yalman ailesine en iyi şekilde tedavi süreci başlatılmıştır. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Yaptığı açıklamalar ile Aytaç Yalman’ın ölüm sebebinin koronavirüs (covid-19) olduğu açıklanmıştır. ‘’Biz sağlıkçılar olarak elimizden geleni yaptık ’’ açıklamalarında bulunmuştur. Türkiye’yi şaşkına çeviren Yalman’ın ölümü sevenlerini yasa boğmuştur.

Aytaç Yalman’ın eşi de koronavirüs (covid-19) salgını ile savaşmadaydı. Fakat Belma Yalman da daha fazla virüse karşı direnememiştir. 2020 yılının 8 Nisan ayında öldüğü kayıtlara geçmiştir. Ölüm sebebi Aytaç Yalman da olduğu gibi şiddetli akut solunum yolu sendromu (koronavirüs) olarak kayıtlara geçmiştir. Şu anda çevresinde bulunan tüm yakınlarının sıkı takipleri devam etmektedir. Böyle bir olayın yaşanmasını en aza indirmek için bütün gerekli tedbirlerin alındığı görülmektedir.

Aytaç Yalman Aldığı Ödüller

Aytaç Yalman kariyeri hayatı boyunca birçok dalda ödül almıştır. Daha mütevazi olan Yalman Aldığı ödüller ile değil kurduğu başarılar ile anılmak isterdi. Yalman aldığı ödülleri hakkı ile kazanmış ve layık görülmüştür. Aytaç Yalman Hangi dalda ne ödülü almış göz atalım.

 • Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Hizmet Madalyası
 • Üstün Cesaret Madalyası
 • İki Altın Şeref Madalyası
 • Gambiya Devlet Nişanı
 • Güney Kore Tong İl Jang Madalyası

Sayılan bütün madalyalara layık görülmüştür.

Aytaç Yalman Kitapları

Aytaç Yalman Kariyeri boyunca sadece başarıları ile bilinmemektedir. Ayrı bir özelliği ise yazar olmaktır. Yazdığı tüm kitaplar çok satılanlar arasında her zaman yerini almıştır. Bütün özellikleri arasında yer alan bir diğer özelliği ise yazar olmasıdır. Kendini sözcükler ile ifade etmekten çok yazmayı seven Yalman’ın kitapları da çok gözde olmuştur. Aytaç Yalman’ın Yazdığı kitaplar nelerdir bakalım.

 • Yüzyıllık Kutuplaşma- Aytaç Yalman
 • Nutuk & Senfonik Şiir I- Aytaç Yalman
 • Zorlu Yılların Sessiz Tanığı- Aytaç Yalman
 • Nutuk & Senfonik Şiir II- Aytaç Yalman
 • 1283 Harbiyeli Mustafa Kemal- Aytaç Yalman
 • Sırtından Hançerlenen Kahraman Ordum Motivasyon ve Liderlik- Aytaç Yalman
 • Hayatımdaki Müzik- Aytaç Yalman

Gibi kitapları bulunmaktadır. Yalman’ın kitapları çok satan kitaplar arasında yerini almaktadır. Aytaç Yalman içindeki sessizliği kitaplarına haykırmıştır adeta.

Aytaç Yalman kariyeri boyunca her zaman başarı elde etmiştir. Başarıları sayesinde en kısa zamanlarda üst mertebelerde yerini almıştır. Yalmanın hem olaylı hem de ilgi çekici başarı öyküsü herkese örnek olacak şekilde yaşanmıştır. Aytaç Yalman sadece bilinen kimliği ile tanınmaktadır. Yazdığı eserler de ise hayat tecrübelerini ortaya koymuştur.

Aytaç Yalman hakkındaki yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Ayrıca, Ahmet Merkepçi hakkındaki merak edilenleri cevapladığımız yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

YAZAR BİLGİSİ
Bilginin gücüne inanan, sosyal içerik üreticisi. Eğitim, Teknoloji, Bilim ve Mekan Değerlendirmeleri konusunda içerik üretiyorum. 20+ yıllık teknoloji geçmişimin bana kazandırdığı bütün deneyimi, sizleri bilgilendirmek ve bilgi ile eğlendirmek üzere sizlerle Sosyola'da paylaşacağım. Takip edin.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.