Pamukkale Travertenleri

20.10.2019
275
Pamukkale Travertenleri
Modelistlik Kursu

Pamukkale travertenlerini görmeye gidecekler için hazırlanmış bu yazı sayesinde nerelerde gezileceğini öğrenmek mümkün olduğu kadar valiz hazırlarken nelerin çantada bulunması konusunda da kafada bir taslak oluşturmak mümkün. Gezilecek pek çok yer bulunan Pamukkalede farklı bir hava ile karşılanmak mümkün olduğu gibi antik dönemde gibi hissetmek de oldukça kolay.

Pamukkale Travertenleri, Denizli
Pamukkale Travertenleri, Denizli

Pamukkale Travertenleri Denizli

Gezmesi de yeni şeyler öğrenmesi de bölgede oldukça kolay ve bir rehber eşliğinde gezildiğinde de oldukça zevkli olan bu bölgede rahatlıkla dinlenilebilir. Mekanları da fazla pahalı olmayan Pamukkale’de kaplıcaların bir miktar tuzlu olduğunu söylemek pek de yalan olmaz. Bu alanda tatil yapacakların fiyatlar ile ilgili önceden bilgi edinmesi de bu yazı sayesinde oldukça kolay. Otopark ücretinden giriş ücretlerine ve konaklanacak yerlerdeki kaplıca ücretlerinin karşılaştırmasına kadar pek çok bilgiye ulaşmak oldukça kolay.

Denizli’ye gidenlerin görmeden dönmemesi gereken bu travertenler, yalnızca Denizli gezisinin belli bir kısmını oluşturmakta. Bu bölgede travertenleri görmekten başka yapılacak pek çok zevkli aktivite bulunmakta ve bu bölgede yalnızca koca bir günü oldukça keyifli şekilde geçirmek de mümkün.

Ulaşım sağlamak oldukça kolay ve bölgeye özel aracı ile gelenler için otoban yardımı ile doğrudan Pamukkale’ye ulaşmak mümkün. Toplu taşıma kullanacakların bölgeye belli minibüsler ile ulaşım sağlaması da oldukça basit. Fazla bir ücrete mal olmayan toplu taşıma araçlarını kullanmak kolay olduğu gibi özel araç ile gelmek de oldukça basittir.

Alana özel aracı ile gelenlerin  otopark bulma konusunda pek sıkıntı yaşamadığı görülmüş ve araçlar için ayrılan alanda yer bulup koymak pek de zor sayılmaz. Alana toplu taşıma ile gelenler ise hemen inerek içeri girebilmekte. Bu alanda aynı zamanda özel aracı ile gelenler için de özel otopark bulunmakta ve beş lira gibi bir maliyeti olan bu otoparkta da yer bulmak genellikle kolay olmakta. Özel otoparka fazla para ödenmemesi ve özel otopark içinde daima park yeri bulunması da alanda kolaylık sağlayan bir diğer önemli etken.

İçeri giriş için gelen Müzekart sahiplerine ücretsiz giriş sağlanıyor, Müzekart sahibi olmayanlar ise 2019 itibari ile altmış lira karşılığı Roma döneminden kalma antik kenti ve Pamukkale travertenlerini görebiliyor. Tüm bunların yanı sıra içeride antik kent içinde yer alan Cleopatra Havuzu’na giriş ücreti ise altmış lira. Bu havuzda yüzmek için ödenen altmış lira, havuz kenarında vakit geçirenler için geçerli olmayan bir ücret. Yalnızca havuzda yüzmek isteyenler bu miktarı ödemek zorunda ve bu alanda Müzekart’a herhangi bir indirim tanınmıyor.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Pek çok şekilde içeri girerken de Pamukkale’ye giderken de kolaylıkla ile tanışmak mümkün. Otopark alanı aramayı bile gerektirmeyen bu bölgede dolaşmak da oldukça zevkli olduğu gibi gelen ziyaretçilere Müzekart sahibi oldukları takdirde ücretsizdir. Bu sayede de genellikle hafta sonları kalabalık olmaya zemin hazırlanmaktadır. Hafta sonlarında günübirlik travertenleri gezmeye gelenler alanda oldukça kalabalık gruplar halinde rehberler eşliğinde de dolaşmaktadırlar.

Hafta içlerinde ise bu kadar yoğunluk olmamakla beraber yine de yılın hemen hemen her döneminde yerli ve yabancı turistlere denk gelmek de mümkündür. Yılın her döneminde pek çok farklı turisti ağırlayan bu bölge, sağladığı doğal güzellikler, antik yerleşim alanları ve mimari yapılar ile de oldukça kaliteli bir geziye olanak sunmaktadır.

Pamukkale Gezi Rehberi
Kaynak: Gezimanya

Pamukkaleye Yılın Hangi Döneminde Gitmeli?

Pamukkale yılın her döneminde gezmesi oldukça zevkli olan bir yer olsa da belli yaz ve kış saat tarifeleri doğrultusunda hizmet verir. Bu saatler içinde girmek ve gezmek mümkündür. Alanda özellikle de Cleopatra havuzunda yüzmek isteyenlerin yazın ya da bahar aylarında bulunması gerekir. Kış aylarında kaplıca sularında faydalanmak mümkün olmaktadır.

Bahar ve yaz aylarında Pamukkale’de Cleopatra havuzuna girerek antik kalıntılar arasında yüzmek ve travertenlerin rahatlatıcı sularına atılarak dinlenmek mümkün olmaktadır.

Yılın bahar ve yaz aylarında gitmek çok daha iyi bir tatil geçirmek için uygun zamanlardır ve bu aylarda da özellikle de hafta içlerinde bölgede gezmek daha az kalabalığa denk gelmek için daha işe yarar bir taktik olacaktır. Çevre illerden ve hatta farklı bölgelerden dahi hafta sonlarında bölgeyi gezmeye gelenler yazın da kışın da oldukça yoğun olmaktadır. Özellikle de bahar ve yaz aylarında yerli turistten çok yabancı turist görmek dahi mümkündür.

Gelinecek en iyi dönemler yaz ve bahar aylarının hafta içine denk gelen dönemleridir. Özellikle de öğleden önce bölgeye gelerek gezilecek yerleri gezmek ve öğlen saatlerinde de havuzun sularında serinleyerek daha sonra kenarında bir kahve içmek oldukça rahatlatıcı olacaktır. Bu bölgenin gezilmesi için en azından bir günün ayrılması önemli. Genellikle bir hafta gibi bir süre kalmaya gelenler birkaç gün gelerek Pamukkale’nin tadını doyasıya çıkartmaktadır.

Pamukkale genellikle yılın kış ve sonbahar aylarında daha uygun fiyatlara sahip olmakta ve bu dönemlerde de pek kalabalık olmamakta. Bu sebeple Pamukkale’ye geleceklerin bu dönemleri tercih etmesi de bütçeyi zorlamaması açısından daha yararlı olacaktır.

Pamukkaleye nasıl gidilir?
Pamukkaleye nasıl gidilir?

Pamukkaleye Nasıl Gitmeli?

Pamukkale’de travertenlerin içindeki kaynak sularında dinlenmek ve Cleopatra havuzunda yüzmek isteyenlerin yanlarında havlu ve yüzmek için bikini ya da mayolarını getirmesi önemli. Bu alanda antik kent içinde doyasıya gezmek isteyenlerin de yürüyüş için kapalı ve uygun yürüyüş ayakkabısını getirmesi de gerekir. Sandalet, terlik ve benzeri tercih edildiği zaman ayağı yorabilmekte ve bu da dolaşıp keyifli şekilde alanı keşfetmeyi zorlaştırmakta.

Akşam hava serinleyebileceği için özellikle de bölgede akşamüstü saatlerinde olacakların üstlerine sıcak tutacak kıyafetler alması da önemli bir hatırlatma olabilir. Bölge sabahları çok sıcak olduğu için gelenlerin güneş kremlerini sürerek buna uygun kıyafetler tercih etmeleri gerekir.

Pamukkale Gezilecek Yerler
Pamukkale Gezilecek Yerler

Pamukkalede ne yapılır?

Pamukkale özellikle de kaplıca sularının yoğunlukta olduğu bir bölgedir. Bu şifalı sular pek çok deri ve cilt rahatsızlığına, romatizma problemin ve ağrılara da iyi gelmektedir. Bu şifalı sulara çeşitli kaplıcalarda ya da otellerin kaplıca alanlarında ulaşmak da mümkün olduğu gibi aynı zamanda travertenlerde de ulaşılabilir. Çeşitli deri ve cilt rahatsızlığı olanlar bölgeye özellikle de şifa bulmak için gelmekte ve bu bol mineralli kaplıca sularında rahatlamaktadır.

Özellikle de kışın gidildiğinde ayrı bir tadı olan kaplıcalar, yazın da oldukça tatlı bir şekilde keyif vermektedir. Pamukkale’de kalacakların, otellerde de bu imkanlara sahip olma imkanı varken aynı zamanda da hamamlarda dahi bu şifalı sulara ulaşma imkanı vardır.

Şifalı sular harici antik kenti ile de Pamukkale gelen ziyaretçilerini büyülemektedir. Hierapolis Antik Kenti, büyüleyici antik yapıları ile gelenleri kendine çekmekte ve mimari yapıları ile de gelen ziyaretçileri hayranlık içinde bırakmaktadır. Burada bulunan antik havuza girmek de mümkündür.

Pamukkale’de bulunan üzüm bağlarında bulunarak şarap yapımını incelemek ve üzümlerin nasıl kalitelere göre ayrıldığını da görmek mümkün. Bağ bozumu dönemine denk gelinir ise de zevkli bir festival ile bap bozumuna katılmak mümkün.

Güney Şelalesi, Pamukkale
Güney Şelalesi, Pamukkale (Kaynak: BizEvdeYokuz)

Pamukkalede Nerelere Gidilir?

Pamukkale’ye gidecekler genellikle yalnızca antik kenti ve travertenleri bilmektedir ancak antik kent içinde saklı kalan güzellikleri bilmemektedir. Bu yazı ile antik kent ve Pamukkale içindeki saklı güzellikleri de öğrenmek mümkün.

Pamukkale’de gezecek antik kentler ile de büyülenilebilen ve bu kentlerin içinde gezerken de adeta zaman makinesinde gibi hissedilen pek çok yer bulunmakta. Özellikle de Cleopatra Havuzu’nda yüzerken bu tarihi doku sayesinde antik döneme ait bir şekilde yaşıyormuş gibi düşünmek oldukça normal.

Bu tatlı antik kentler ve travertenler harici gezmek isteyenler de rahatlıkla kaplıcalara gidebilir ve kalınan otellerde dahi kaplıcaların keyfini çıkartabilir. Bu gibi yerlerde şehrin stresinden ve yorucu temposundan uzaklaşmak mümkün olduğu gibi oldukça kolaydır da. Bu sayede hem tatilin keyfi tam anlamıyla çıkarılır hem de doğal kaynaklardan da yararlanılmış olunur.

Şifalı olarak kabul edilen bu sularda rahatlamak mümkün olduğu gibi pek çok cilt ve deri rahatsızlığına da şifa bulunmakta ve vücudun pek çok yerinde oluşan kas, kemik, eklem ağrılarına da çözüm yolu olmakta. Aynı zamanda ağrılar ve cilt rahatsızlıkları haricinde pek çok alerjinin de çözüm yolu olarak kullanılabilecek olan bu sular kaynaktan olduğu gibi gelen ziyaretçilere sunulmakta ve tazeliği ile de kendine hayran bırakmaktadır.

Travertenler, Pamukkale
Travertenler, Pamukkale

Travertenler Oluşumu

Pamukkale’ye gelenlerin en çok gezmek istediği yerlerden biri olan travertenler, çok uzun yıllar önce suların çökmüş karbonat minerallerinden oluşmuştur ve kendini yenileyen de bir yapıya sahiptir. Şifalı suları ile yerli ve yabancı turistler tarafından çok ilgi çeken bu travertenler, özellikle de eklem ve kemik ağrılarına iyi gelmekte ve çeşitli cilt sorunlarının da tedavisinde kullanılabilmektedir.

Kesinlikle tedavi sağladığı söylenmemekle beraber giden ve cilt ile ilgili rahatsızlığı olanların kendilerine iyi geldiği aynı şekilde eklem ve kemik ağrısı olanlardan da duyulmuştur. Bu geri dönüşler sayesinde suların şifalı olduğu ve ağrılara iyi gelen doğal kaynak suları oldukları söylenmektedir.

Tedavi aramayanların dahi gidip rahatlamak için tercih edebileceği bu travertenleri gezmek gidenlere keyif verdiği gibi aynı zamanda da huzurlu bir tatil geçirmelerini sağlamaktadır. Burayı gezmeyi bitirenler genellikle Pamukkale’de kalıyorsa birkaç kez daha travertenleri ziyaret etmeye ve sularında rahatlamaya gelmektedir.

Çok eski yıllardan beri doğal güzelliğini koruyan bu alanda gezmek için herhangi bir ücret istenmemektedir ancak Pamukkale içinde kaplıcalara girmek isteyenlerin ya da Cleopatra Havuzu’nda yüzmek isteyenlerin ek ücret ödemesi gerekir.

Kaplıcalar, Pamukkale
Kaplıcalar, Pamukkale

Kaplıcalar ve Şifalı Sular

Bölgede özellikle kaplıcalar olukça meşhurdur. Bu kaplıcalar şehrin içinde de bulunur, Pamukkale alanında da travertenlerin suyu bu kaplıcalar kadar şifalı ve temizdir. Pek çok cilt hastalığına, deri problemine, kas ağrısına, eklem ve kemik ağrısına iyi geldiği söylenen bu sular aynı zamanda da dinlendirici özellikleri ile şehrin yoğunluğundan kaçmak isteyen tüm ziyaretçilerine rahat bir ortam sağlar.

Şifalı sular sayesinde pek çok cilt alerjisinden de kısa süreli dahi olsa kurtulmak mümkündür. Bu sebeple kaplıcalara gidilebilir ya da travertenlerin sularında huzurlu şekilde dinlenilebilir. Kaplıcalarda da özellikle kış aylarında oldukça kaliteli şekilde masaj hizmeti dahi alarak şifa bulmak mümkündür. Özellikle de otellerde genellikle bu hizmetler çok düşük bir ücrete mal olmaktadır.

Hamam ve benzeri yerlerde ya da kaplıcalarda da bir miktar daha pahalı fiyatlara bu kaplıca sularında dinlenme ve masaj hizmeti sağlanmaktadır ancak otellerde de kaplıcalarda da sağlanan hizmet hemen hemen aynı olduğu için otelde kalanların otel içinde bu hizmetten yararlanması maddi anlamda daha sağlıklı olacaktır.

Bölgeye yalnızca kaplıca sularından faydalanmak için dahi gelen pek çok ziyaretçi bulunmaktadır. Bu bölgedeki tertemiz kaplıca sularında rahatlamak ve ağrılardan kurtulmak gelenler için oldukça ilgi çeken bir aktivitedir ve her yerde de yapılması pek mümkün olmayan bir şey olduğu için yoğunlukta tercih edilmektedir.

Hierapolis Antik Kenti
Hierapolis Antik Kenti, Pamukkale

Hierapolis Antik Kenti ve Eşsiz Cleopatra Havuzu

Eşi benzeri herhangi bir yerde daha bulunmayan bu havuza girmek için ekstra ücret istense ve Müzekart bu alanda herhangi bir ücret değişikliği sağlamasa da havuza girmek isteyenler 2019 itibari ile altmış lira da havuzda yüzmek için bedel ödeyerek keyifli zaman geçirebilirler. Havuza girmeyip yalnızca kenarındaki kafelerde çay ve kahve içmek ya da bir şeyler yemek isteyenlerin herhangi bir ekstra giriş ücreti ödemeleri gerekmemekte ve oldukça da keyifli  olmaktadır.

Cleopatra Havuzu’na da girmek isteyenler, antik harabelerin içinde yüzme şansına sahip olduklarını bilmelidirler. Bu harabeler arasında adeta bir antik inceleme yapar gibi yüzmek ve antik harabeleri keşfetmek mümkündür. Bu havuza girmek istemeyenler ise dinlenebilir ve alanın yani antik havuzun etrafını keşfedebilir.

Cleopatra Havuzu’nun gelen ziyaretçilere en çekici gelen yanı, antik harabeler içinde yüzme şansı sunması ve bunlar ile doğrudan temas kurulabilmesidir. Bu açıdan oldukça ilginç görünen bir aktivite olan bu Cleopatra Havuzu’nda yüzme, verilen fiyata değmektedir.

Gelen ziyaretçilere genellikle rehber ile geziliyorsa bu havuzun hikayesi de anlatılmaktadır. Cleopatra adına yapılmış olan bu havuz, bir deprem sonrasında etrafındaki sütunların yıkılması ile bu hale gelmiştir ancak hala çok iyi durumda olması ile de dikkat çekmektedir. Dönemin eğlence ve zevk hayatına da ışık tutan bu havuz, yüzlerce yıl önce dahi nasıl bir ortamda keyif yapıldığını gözler önüne sermektedir.

Laodikeia Antik Kenti
Laodikeia Antik Kenti, Pamukkale

Laodikeia Antik Kenti Gezisi ve Harabeleri

Tiyatro, stadyum ve benzeri pek çok yapıyı görmenin mümkün olduğu bu antik kentte özellikle dikkat çeken bir yapı da gymnasiumdur. Bu gymnasium her yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan yapısı ile gelen misafirlerini de memnun bırakmaktadır.

Hierapolis kadar gezecek yeri olmasa da Laodikeia Antik Kenti de çok sayıda ziyaretçi çekmekte ve gezerken keyif vermektedir. Rehberler yardımı ile antik kenti daha detaylı şekilde keşfetmek ve bu kente dair efsaneleri öğrenmek de mümkündür.

Hierapolis kadar gezecek yeri olmayan ancak onun kadar eski bir antik geçmişe sahip olan bu kent, pek çok açıdan oldukça ilginç antik erler barındırır. Bu özelliği ile de gelen ziyaretçilerin ilgisini çeker ve bölgede dolaşıp eğlenmeyi kolaylaştırır.

Üzüm Bağları, Pamukkale
Üzüm Bağları, Pamukkale

Pamukkale Üzüm Bağlarında Ufak Bir Gezi

Üzüm yetiştiriciliği ve şarapçılığın oldukça yaygın olduğu Pamukkale bölgesinde gezerken şarap yapım aşamalarına şahit olmak, bağ bozumuna denk gelinir ise de festivallere katılmak ve nasıl üzümlerin toplanıp da şarap yapımına uygun hale getirildiğini görmek mümkündür. Bu bölgede şarap yapımı da üzüm yetiştiriciliği de oldukça fazladır. Bu sebeple gidildiği zaman uygun fiyatlı şarapları da bulmak kolaydır. Aynı zamanda yıllanmış ve kaliteli şarap sevenlerin de pahalı fiyatlardan da olsa oldukça iyi şaraplar satın alması mümkündür.

Şarap tadımı yapmak için de oldukça uygun bir ortam sunan bu üzüm bağları ve çeşitli adı duyulmuş şarap yapım yerleri de oldukça kaliteli şaraplar satın almak ve tatmak için özellikle ziyaretçilerini beklemektedir. Gidenlerin şarap satın almasa dahi şarap yapım aşamaları görmesi için ve üzüm bağlarında dolanması için oldukça tatlı bir yerleşkedir buralar.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.