Aracın Kısa Farları Kaç Metreyi Aydınlatmalıdır?

10.05.2022
428
Aracın Kısa Farları Kaç Metreyi Aydınlatmalıdır?
Modelistlik Kursu

Farlar, araçların en basit ama en önemli parçalarından birisidir. Görüş düzeyini artırmak ve daha güvenli bir görüş sağlamak için kısa farların kullanımı söz konusudur. Bu farlar, sürücünün hem karşıyı hem de yolu daha iyi görmesini sağlayarak sürüşün daha iyi olmasını sağlar. İnsanların en fazla merak ettiği konulardan bir tanesi kısa farların ne kadar mesafeyi aydınlatması gerektiğidir. Öncelikle belirtmek gerekir ki bu farlar akşamları olduğu kadar gündüz dahi kullanılabilen farlardır.

Araçlarda kullanılan kısa far modelleri 25 metreyi aydınlatmalıdır. Yani kısa farlar açıldığında 25 metre aydınlatma sağlamalıdır. Sürüş güvenliği ve rahatlığı için belirlenen düzey bu şekildedir. Belirtmek gerekir ki araçlardaki uzun farlar ise 100 m kadar aydınlatma sağlayacak şekilde olmalıdır.

Kısa Farların Kullanımı

Kısa Farların Kullanımı Ne Zaman Yapılır?

Kısa Farların Kullanımı Ne Zaman Yapılır?

Kısa farların ne zaman kullanılması gerektiği sürücüler arasında popüler bir konudur. Belirtmek gerekir ki akşamları veya geceleri karayolunda sürüş halindeyken bu farlar kullanılmalıdır. Aynı zamanda yerleşim birimleri içinde veya bir aracı geçmek için ilerlerken yan yana gelene kadar kullanılması da önemlidir. Gündüz vakti de bu farların kullanılması mümkündür.

Özellikle de gündüzleri sürücülerin görüşünü azaltan sis ve benzeri durumlar olması halinde de kısa farlar kullanılabilir. Belirtmek gerekir ki bu farlar daha çok yakını göstermek için tasarlanmıştır. Yani sürücünün yakın mesafede görüşünü artırmak için kullanılan bir far tipidir. Aydınlatmalar şu şekildedir:

  • Kısa far 25 m aydınlatır.
  • Uzun far 100 m aydınlatır.
  • Belirtilen aydınlatma için ayarlar doğru olmalıdır.

Gece Kısa Far Yerine Uzun Far Mı Kullanılmalı?

Geceleri hangi farların kullanılacağı merak edilen bir konudur. Belirtmek gerekir ki farların görüş düzeyini iyi bir şekilde artırması için hem doğru ayarlanması hem de iyi bir aydınlatmaya sahip olması gerekir. Gece sürüşü sırasından kısa far değil de uzun far kullanımı yapılması daha faydalıdır. Ancak önde seyir halinde araç olması ya da karşıdan gelen araçların olması halinde diğer sürücülerin gözlerini rahatsız etmemek için kısa farlarla devam etmeye de özen gösterilmelidir. Yakını görmeye yarayan bu kısa farların önemi oldukça önemlidir. Sürücülerin özellikle görüş imkanın daha düşük olduğu zaman ve havalarda kısa farları kullanmaya özen göstermesi gerekir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Kısa Farların Aydınlatması Yeterli Midir?

Kısa farların aydınlatması sürüş rahatlığı ve güvenliği için yeterlidir. Ancak ışığın doğru ayarlanmış olması ve iyi bir aydınlatmaya sahip olması gerekir. Normal kullanım koşullarında kısa farlar kullanılabilir. Bu farların aydınlatması normal şartlarda yeterli oluyor. 25 metreyi aydınlatabilme özelliğine sahip olan farlar olarak oldukça yeterlidir. Günün karanlık saatlerinde herhangi bir kaza ya da sorun olmaması için kısa farları kullanmaya önem vermek gerekir.

Aynı zamanda duruma göre gündüz vakti de görüş koşullarını iyileştirmek ve benzeri amaçlar ile bu farların kullanılmasına ihtiyaç duyulabilir. Yani kısa farlar hem gündüz hem de akşam veya gece vakti kullanılabilen oldukça kullanışlı farlardır. 25 metreye kadar sağladığı aydınlatma ile görüş düzeyini artırmaya yarar.

En Fazla Sorulan Soruların Cevapları

  • Kısa farlar ve uzun farlar kaç metreyi gösterir: cevap 25 metre
  • Aracın kısa farları kaç metrelik mesafeyi aydınlatmalıdır?: cevap 25 metre
  • Kısa farları kaç metrelik mesafeyi aydınlatmalıdır: cevap 25 metre
  • Araçta uzun farlar kaç metrelik mesafeyi aydınlatmalıdır?: cevap 100 metre
  • Uzun farlar kaç metrelik mesafeyi aydınlatmalıdır: cevap 100 metre
  • Araçta uzun farlar yakıldığında kaç metreyi aydınlatması gerekir?: cevap 100 metre

Gece Hangi Farlar ile Yolculuk Yapılmalıdır?

Gece yolculuk yapacak insanların yol görüşünde farların önemi büyüktür. Bu noktada en fazla dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de gece hangi farların yakılacağı oluyor. Belirtmek gerekir ki geceleri kısa far yerine daha çok uzun farların kullanılması söz konusudur. Ancak önde ilerleyen ya da karşı şeritten gelen bir araç varsa kısa farlar açılmalıdır. Kısa farların yetersiz olduğu durumlarda ise uzun fara geçiş yapılır. Gündüz vakti 25 metre aydınlatma yeterli olurken geceleri daha kapsamlı bir aydınlatma için uzun farlara geçiliyor.

YAZAR BİLGİSİ
Sosyal İçerik üreten, bilgi ve eğlence odaklı viral internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.