Panoramik Cam Tavan

28.01.2021
394
Panoramik Cam Tavan
Modelistlik Kursu

Panoramik cam tavan özelliğine sahip araba kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Şık ve fonksiyonel olmasından dolayı günümüzde çok tercih edilmektedir. Panoramik cam tavanı olmayan araba nerdeyse çok denecek kadar azdır. Panoramik cam tavan açılır ve kapanır bir mekanizmaya sahiptir. Bazı modellerde açılmaz olarak tasarlanır ve öyle tercih edilir. Aslında bir araç aksesuarı yerine geçer. Yolculuk sırasında gökyüzünü izlemeyi sevenlerin vazgeçilmezidir.

Panoramik Cam Tavan Avantajları
Panoramik Cam Tavan Avantajları

Panoramik Cam Tavan Avantajları

Panoramik cam tavan arabaya kattığı sıklığın yanında aynı zamanda da fonksiyon da katar. Panoramik cam tavanın avantajları konusuna bakmamız gerekirse;

 • Cam sayesinde iç mekân havalandırılabilir. Böylece ferah bir ortama sahip olunur.
 • Panoramik cam tavan sayesinde hem içeriye hava verip hem de yan camları açmayarak, özel hayat korunabilir.
 • Araç içinde sigara içen misafirler için yine aracın içi kolayca ve hızlıca havalandırılır. Bu sayede sigara kokusu araç içine sinmez.
 • Aracınıza daha şık ve güzel bir hava katar.
 • Yağmurlu havalarda araç içinde güzel bir ambiyans yaratır.
 • Uzun yolculuklarda aşırı rüzgârdan dolayı bazen yan camları açamayız ya da açtığımızda bu bizi rahatsız eder. Bu gibi durumlarda havalandırmayı panoramik cam tavandan yapabilirsiniz.
Panoramik Cam Tavanın Dezavantajı
Panoramik Cam Tavanın Dezavantajı

Panoramik Cam Tavanın Dezavantajı

Panoramik cam tavan günümüzde son zamanlarda en çok kullanılan araba aksesuarı olmaktadır. Fakat birçok kullanıcının aklında, panoramik cam tavanın dezavantajı bulunuyor mu? Sorunu bulunmaktadır.

 • Sera etkisini arabanızda hissedebilirsiniz. Güneşli ve aşırı sıcak zamanlarda panoramik camı kullanmak dezavantaja dönüşebilir. Buna çözüm olarak da panoramik cam tavanı film ile kaplatabilirsiniz.
 • Yağmurlu zamanlarda dikkatli olunmalıdır. İlerleyen zamanlarda su tahliye yerlerinin tıkanması araca su girmesine sebep olur. Bundan dolayı bu tarz düzenli olarak bakıma alınmalıdır.

Cam kalitesine dikkat edilmelidir, dikkat edilmediği taktirde bu da bir dezavantaj yaratır. Olası kazalarda dayanıklı olamayan cam sağlığımızı tehdit eder.

Panoramik Cam Tavan Tercih Edilmeli Midir?

Panoramik cam tavan tercih edilmeli midir? Sorusu pek çok yeni araba alan insanların aklında yer almaktadır. Panoramik camı konforu yüzünden ya da şıklığı yüzünden pek çok tercih eden kişi olduğu gibi, kimisi için de önemsizdir ve bu maddeye dikkat etmez. Tabi panoramik tavanı sevmeyen ve gereksiz bulanda insanlar vardır. Fakat yukarı da saydığımız avantajlar gösteriyor ki panoramik tavanın pek çok avantajı var ve bunlar aracımıza hem şıklık hem de konfor katıyor. Kimilerine göre cam tavan aracın orijinalliğini bozmakta fakat usta ve uzman ekipten yardı alınarak yapılan panoramik tavanda böyle bir sıkıntı yaşanmaz. Fakat eğer arabanız buna uygun değilse, su sızdırma sorunları yaşamanız olasıdır. Bundan dolayı en başta araba tercih ederken panoramik tavan tercih etmek en iyisidir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
https://youtu.be/mikzQ9XpPGo
PANORAMİK CAM TAVAN DEĞİŞTİRİLMESİ

Panoramik Cam Tavan Bakımı

Panoramik cam tavana sahipsek, panoramik cam tavan bakımı yapmak önemli bir noktadır.

 • Eğer tozlu bir ortamda yaşıyorsak, toz temizliğini sürekli olarak yapmalıyız. Böylece borular tıkanmaz ve herhangi bir sorunla karşılaşmayız.
 • Camı silerken, zarar görmemesi açısından amonyaklı malzemeler kullanılmamalıdır.
 • Contada biriken kirleri de temizlemek de yarar vardır.
 • Cam tavan açıkken çevrede biriken tozları da silmek de yarar vardır. Ne kadar toz birikirse cam tavan bizim için o kadar sıkıntı yaşatır. Toz birikimi içeri su sızmasına neden olur.

Panoramik Cam Tavanlı Araba Modelleri

Panoramik cam tavan özelliğine sahip pek çok araba mevcuttur. Model ve marka olarak ayrılır. Bunlar arasından seçim yapmak bazen kullanıcıların aklını karıştırır. Son zamanlarda en çok tercih edilen panoramik cam tavanlı araba modelleri neler bir göz atalım.

 1. Honda CR-V, bu Honda’nın SUV serisine ait bir arabadır. Dağ gezilerine giden aileler için birebir modeldir. Dağ sürüşlerinize cam tavanlar farklı bir ambiyans katabilirsiniz.
 2. Ford Focus Sedan yine cam tavanlı olarak en çok tercih edilen arabalarımızdan biridir.
 3. Seat Ibiza hem cam tavanlı olarak hem de Seat’ın en çok tercih edilen araçlarından biridir.
 4. Volkswagen Golf, hachback bir araçtır. Türkiye’de çok tercih edilen araçlar arasında yerini alır. Alman teknolojsine sahip kaliteli bir araçtır.
 5. Seat Leon yine cam tavanı ile şıklığı ile çok tercih edilen araçlar arasındadır.

Sosyola Otomobil

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.