4 Aylık Bebek Boyu ve Kilosu Ne Olmalı?

14.03.2020
240
4 Aylık Bebek Boyu ve Kilosu Ne Olmalı?
Modelistlik Kursu

4 aylık bebekleriniz için detaylı bilgiler mi arıyorsunuz? Tebrikler doğru yerdesiniz. 4 aylık bir bebeğin hayatı tamamen oyun zamanı ile ilgilidir! Bebek gülüyor, uzanıyor ve kemiriyor. Siz ikiniz yerde oynarken, bebek muhtemelen yuvarlanma ve yukarı kalkma yeni ortaya çıkan atletik yetenekleri sergiliyor. 

Peki 4 aylık bebeklerinizin gelişimi normal seyrinde mi? Gelin, hep birlikte öğrenelim!

4 Aylık Bebek Boyu Ne Olmalı?

4 aylık erkek bir bebeğin boyu 63 cm ve kız bebeğin boyu 62 cm olmalıdır. 4 aylık bebeklerin genel olarak ideal boy ölçüleri bu şekildedir. Tabii ki bu, 4 aylık çocuğunuzun tam olarak bu boyda olması gerektiği anlamına gelmez. Unutmayın, sağlıklı bebekler, büyüdükçe aynı yüzdelik dilimde kalan doğal bir büyüme eğrisini takip etme eğilimindedir ve sağlıklı büyümenin bir göstergesi olan büyüme yüzdesidir.

4 Aylık Bebek Kilosu Ne Olmalı?

4 aylık kız bebeklerin kilosu 4500 gram ile 8000 gram arasında olmalıdır. 4 aylık erkek bebeklerin kilosu ise 4600 gram ile 8250 gram arasında olmalıdır. Bu oranlar, ideal kilo aralığıdır.

4 Aylık Bebek Baş Çevresi Genişliği Ne Kadar Olmalı?

Bebeklerin ilk doğdukları zaman baş çevresi genel olarak 35 cm olur. İlk iki ayda genellikle 2 cm büyür. Üçüncü aydan sonra her ay 1 cm büyür. Yani dört aylık bir bebeğin baş çevresi genel olarak 39-40 cm olmalıdır.

4 Aylık Bebek Uyku Kalitesi

Şimdiye kadar, bebeğinizin biyolojik saati devreye girmiştir. Böylece gündüz ile gece arasında ayrım yapabilir. Yerleşik bir uyku düzenine doğru yol almalıdır. Bu süre zarfında, bebeklerin günde ortalama 14 saat uykuya ihtiyacı vardır. 

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Dört aylık bir bebek, beslenmeden gece sekiz saat uyuyabilir. Beşinci aydan itibaren, günde on saat uyuyabilir. Bebekler gün boyunca dört ila beş saat uyur. Genellikle üç kez gündüz uykusu uyuyabilirler. Altıncı ayda, bebeklerin her gece ortalama on bir saat kesintisiz uykuya ihtiyacı vardır ve dört saat gündüz uykusuna ihtiyaç duyar.

Dört aylık bebek genellikle bir bebeğin beşik için çok büyük hale geldiği ve tercihen kesintisiz olarak uyuyabileceği kendi odasındaki yatağına taşındığı aşamadır. 

Çocuklar rutini ister, bu nedenle bebek için yerleşik bir uyku düzeni olması önemlidir. Bebeklerin biyolojik saati devreye girdiğinde, bebeğin ne zaman uyumak istediğini tercih ettiğini fark edeceksiniz. 

4 Aylık Bebek Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Pek çok yeni annenin bildiği o büyülü saati biliyor musunuz? Genellikle akşamları ortaya çıkar ve bunun başlıca nedeni bebeğin yorgun olmasıdır. Bebeğiniz saat 18:00’de huzursuz oluyorsa, onu saat 17:30’da yatmaya hazır hale getirin böylece huysuzlanmaya başlamadan önce uyur.

30 dakikalık şekerleme uykusu artık yeterli olmayacak. Bu aşamada, şekerleme uykusu tamamen uzunluk ve öngörülebilirlikle ilgilidir. Şekerleme uykusu eğitimi ebeveynler için zordur.

Yetişkinler gibi bebekler de karanlık olmadığında uyumakta zorluk çekerler. Buna ek olarak, bebekler bedenlerini aktif halden, dinlendirici hale getirmeye yardımcı olma konusunda henüz iyi değildirler. Bu yüzden oynamaya, keşfetmeye ve sizinle birlikte olmaya devam ederler.

Ancak bir bebek gün boyunca iyi uymazsa, sonunda aşırıya kaçar ve aşırı uyarılır. Bu da geceleri uyumasını zorlaştırır. İdeal olarak, dört aylık bebekler, gündüz yaptıkları üç şekerleme uykusunun ikisi için 90 dakika veya daha uzun süre uyumalıdır fakat üçüncüsü daha kısa olabilir.

4 Aylık Bebek Gelişimi

Dört aylık bebeğimin gelişimi nasıl? Her anne, bu soruyu sorar. Dört aylık bebekler, karnından sırtına doğru dönebilir ve dirseklerine doğru kendini itebilir. Oyuncaklara ulaşmayı sever. Plastik anahtarlar, diş çıkarma halkaları ve yumuşak kitaplar bu dönemde iyi seçimlerdir. 

Dört aylık bir çocuk diş çıkarmaya başlamış olabilir. Bu yüzden, dişleri kaşınır ve bulduğu her nesneyi kemirmeye çalışabilir. Normal bir dört aylık bebeğin gelişimi bu şekilde olmalıdır.

4 Aylık Bebek Hareketleri

4 aylık bebekler, bu dönemde genel olarak tüm duyuları aracılığıyla dünyayı öğrenir. Bebek elini ağzına götürür ve ağzıyla da nesneler hissetmek ister. Dört aylık bebekler artık sadece ona yakın olanlara değil, uzaktaki nesnelere ve insanlara da bakmaya başlar. 

Annesini ve babasını dinler, annesini ve babasını taklit etmeye başlar. Muhtemelen sizin onunla konuşmalarınıza ilgi göstermeye ve tepki vermeye başlar. Bu yüzden bebeğinizle, ce eee oyunu oynayabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizi neşelendirmek için komik suratlar yapabilirsiniz. 

4 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Bu dönemde, bebeğiniz daha becerikli hale gelir ve elleriyle daha çok şey yapmaya başlar. Şimdi elleri bir oyuncak taşımak veya bir çıngırak sallamak için birlikte çalışır. Aslında, bebeğiniz artık elleri ile doldurulmuş bir hayvan, saçınız ve yakınlarda asılı herhangi bir renkli veya parlak nesne de dahil olmak üzere, erişilebileceği hemen hemen her şeyi yakalar. Acı çekmek istemiyorsanız küpelerinizi veya kolyelerinizi çıkarmanız gerekir. Saçlarınızı toplayarak, bebeğinizin saçlarınızı çekmesini engelleyebilirsiniz.

Bebeğinizin alabileceği her şey muhtemelen ağzına girecektir. Çünkü tatmak, dünyasını keşfetmenin yollarından biridir. Bebeğin boğulma ihtimali olan küçük eşyaları, ortada bırakmamanız çok önemlidir. Bir tuvalet kağıdı rulosuna sığabilecek her şey, dört aylık çocuğunuzun parmaklarının erişeceği kadar küçüktür.

Şimdiye kadar, bebeğinizin kafası artık titrememelidir. Dört aylık çocuklar, destekli otururken oldukça iyi bir baş kontrolüne sahiptir ve bunun yanı sıra karnına uzanırken başlarını ve göğsünü dik tutabilirler. Ayrıca ayakları ile tekme ve itme gibi hareketler yapabilirler. Bazı bebekler bu noktada, yatarken karından sırta doğru bile dönebilirler.

4 Aylık Bebek Gelişimi Kadınlar Kulübü

“4.ay Bebek yüksek sesle gülmeye başlar. Başını tutar. Yuvarlanabilir. Bazı nesnelere ulaşarak eline almaya çalışır. Küçük nesnelere dikkat eder. Ellerinden tutup kendinize doğru çekerseniz, başını tutabilir. Agucuklar iyice artmıştır. İkinci dönem aşıları bu ayda yapılacaktır. Eğer ilk aşılarda sorunlar yaşandıysa, doktorunuza bunları anlatın. D vitaminin yanında bebeklere flor verilmesine bu ayda başlanabilir; bazen daha geç başlanır. Artık oyuncaklarla da ilgilenmeye başlamıştır. Bazı bebekler, oyuncakları alınınca itiraz edebilir.

5.ay Bu ay, bebeğiniz için artık bir dönüm noktasıdır. Çünkü bebeğiniz yavaş yavaş katı gıdalara geçecektir. Oturma konusunda da ilerleme kaydediyordur. Başını dik tutabilmektedir. Göğsünü yerden kaldırabilir. yuvarlanabilir. Bebeğinizi şimdiye kadar yatakta iç huzuru ile yalnız başına yatırdıysanız, artık dikkat etmeye başlayın. Bir gün bir de bakmışsınız ki bebek dönüyor. Artık çıngırakla oynamaya başlayabilir. Sosyal ilişkileri biraz daha gelişmiştir. Çağrıldığında bakabilir.”

“tşk ederim cnm konun için.

yaw benim cimcime 4 aylık ama oyuncakları eline yakın tutarsan tutup avucunun içine alıyor ama biraz uzağa koyunca elini uzatıp pek tutmuyor erkenmi acaba?

he bide henüz dönmüyor sadece kendi kendine kafasını kaldırıp kalkmayaa çalışıyor beceremeyincede ağlıyor kaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3″

“5.ayina girdi diyorsun yani daha 5 ayin dolamis bile,ustelik de 1 ay erken dogdu demissin,doktorunuz biraz fazla mi pimpirikli acaba bence henuz donmemesi gayet normal.Baska bir sey dikkatini cekmis ve o yuzden norolojiye yollamis olabilir .Sikma canini,her bebek farkli donecektir elbet.

Benim kizim 4 aylik ve henuz donmuyor,ben yokken bir defa babasinin ve ananesinin yaninda donmus ama bir daha hic olmadi.Onun disinda masallah gelisimi ayindan onde bile gidiyor.”

“ben başlıyım o halde.ayşemin tatlı kızımın doğduğundan bu yana pek gazı olmadı.olduğu zamanlar da kötü oluyodu tabi.o yönden rahattık.ama gündüzleri pek uyumuyodu yeni doğmuş bebek gibideğildi.şu anda daha çok uyumak istiyo ama uyuyabilirse tabi.bu aralar pek huysuz kucaktan inmiyo.doğduğundan beri zaten kucakçıydı.15 gün büyüklerin yanına gidince daha da kucakçıoldu.süreklü eller ayaklar çırpınıyo beni alın diye.bir de o gülmesi yok mu bütün dünyaaya bedel.ama genelde ciddiyiz.oyuncak pek sevmiyo.kucakta gezip etrafı izlemeye bayılıyo, o zaman yüzümüze bile bakmıyo.elleriyel bilinçli olarak bir şeylere uzanıp tuttmak istiyo.her gün yeni olumlu bir şeyler görmek çok güzel.ama huy değiştirmesi çok fena.şu anda nasıl uyutucamı bilmiyorum.çok ağlıyo uyumadan önce.doğduğunda sürekli emdiği için öyle uyuyodu.emme arasını uzatınca tabi uyutma problemi çıktı ortaya.baktım kanepede pışpışlayarak uyuyo.gece de emdikten sonra uyursa uyuyodu uyumazsa emzik veriyodum.1 saat bile geçse kendisi uyurdu miniğim.gündüzleri kucakta gezerek uyuyumaya başlamıştı.şimdi o pozisyonu alınca da geriyo krndini ağlıyo.sanırım emerek uyumak istiyo.geceleri tek başına uyumayı da bıraktı.bi ara çok çektirdi gece uykuya geçmede.şimdi emerek geçiyo.gündüzleri de nasıl olursa artık.daha önce şikayet ettiğim günleri arar oldum.baştan sallamakistemiyodum ma sanırım ona alıştıracam.sizden de uyku kousunda neler yaptığınızı paylaşmanızı bekliyorum.bebeğim aynı zamanda çok sinirli ve nazlı.kendini şişiriyo sinirlenince .niye böyle oldu bilmiyrum.normal mi.ek besinn veriyo musunuz.ben bazen elma suyu veriyorum.ağzında gevelemesi için de havuç.önceden daha çok konuşurdu.şimdi o kadar değil.ama kavga etmek için yapıyo.sesler çıkarıyo yüksek tonda.çabuk sıkılıyo.bazen ne istediğini anlamıyorum.sizin bebişler nasıl”

4 Aylık Bebek ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu dönemdeki bebekler ile ilgili merak ettiğiniz soruları bu bölümde cevapladık.

4 Aylık Bebek Ne Kadar Uyur?

Bu dönemde bebekler, günde toplam 15 saat uyurlar. Gece uykuları genellikle 6-8 saattir.

4 Aylık Bebek Ayakkabı Numarası Nedir?

Bebeğinizin ayak uzunluğu 11 cm ise, ayak numarası 17 numara ya da 18 numara olur.

4 Aylık Bebek Ayda Kaç Kilo Almalı?

Bebeklerin bu dönemde ayda 300-500 gram kilo almaları normaldir.

4 Aylık Bebek Oyunları Nelerdir?

Bebeğinize huzurlu ve dinlendirici müzikler ve şarkılar dinletebilirsiniz. Ona, kendiniz şarkılar söyleyebilirsiniz. Ona komik suratlar ve mimikler yapabilirsiniz. Banyo yaparken, banyo oyuncakları ile oynatabilirsiniz. 

4 Aylık Bebek Beslenme Menüsü Nedir?

4 aylık bebekler için anne sütü yeterli olur.

4 Aylık Bebek Cicibebe Verilirmi?

Hayır, bu dönemde yalnızca anne sütü verilmelidir.

4 Aylık Bebek Emzirme Düzeni Ne Olmalı?

Gün içinde dört ya da altı kez bebeğinizi emzirmeniz ideal olur.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.