Reklamlar
Makyaj

Yüz Tipine Göre Kontür Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Yüz tipine göre kontür uygulaması, makyaja bayılan biz kadınların en çok merak ettiği konuların başında gelir. Son yıllarda yüze uygulanan kontürler, vurgulamalar ve aydınlatmalar makyaj dünyasında çok yaygın hale geldi. Sadece son birkaç yılda ana güzellik endüstrisi bu makyaj kavramlarını benimsedi böylece herkes günlük yaşamında hoş bir görünüme sahip olabilir.

Yüz Tipine Göre Kontür Uygulaması

Ve son yedi yılda kontür yaptıysanız, muhtemelen yüz tipine göre kontür uygulaması yaptınız. Ama şimdi yıl 2019 ve işler çok değişti. Kontür yüz uygulamaları artık daha farklı teknikler ile yapılıyor. 

2012 yılından 2018 yılına kadar yüz şeklinize göre kontür yapma çok önemliydi. Ama şimdi, 2019’da daha az, daha fazla ve doğal, nemli cildi kucaklıyoruz. Eski kontür ve vurgulama trendleri, tüm yüzünüzü belli bir şekilde görünmesi için değiştirmekti. Ama şimdi doğal şeklinizi kucaklamak ve kendi gerçekçi görünümünüze derinlik ve boyut vermekle ilgili oldu her şey…

yüz tipine göre kontür

Yüz Şekilleri Nelerdir?

Yüzünüzün şeklini bulmak için saçınızı geriye doğru atın ve aynanın önünde durun. Daha sonra, yüzünüze dikkatlice bakıp, yüzün dış kenarlarının hatlarını aynaya bir kalıp sabunla çizin. Şimdi, çizime bakın ve aşağıdaki yüz şekilleriyle karşılaştırın. Böylece yüz tipinizi bulacaksınız. Yüz tipine göre kontür uygulaması yapabileceksiniz. 

Reklamlar

Eğer oval bir yüz tipine sahipseniz alın yüksekliği ile çene birbirine orantılıdır. Saç çizgisi ve çene zarif bir şekilde kavislidir. Elmacık kemikleri şekillidir ancak aşırı belirgin değildir. Saç çizgisi ve çene kemiğine kontür uygulaması yapabilirsiniz. Elmacık kemiklerinizi vurgulayın. Elmacık kemiklerinin altına allık sürmelisiniz.

Uzun bir yüzünüz varsa, yüksek bir alnınız ve çeneniz var demektir. Uzunluğu nedeniyle, elmacık kemikleri düz görünebilir ve belirginleştirilmesi gerekir. Şakaklarınıza, saç çizginize ve çene kemiğinize kontür uygulaması yapmalısınız. Elmacık kemiklerinizi ve şakaklarınızı vurgulayın. Elmacık kemiklerinin tam üzerine hafif bir allık sürmelisiniz.

Yuvarlak bir yüzünüz varsa, alnınızın çizgisi, yanaklar ve çene birleşiktir hatta neredeyse bir daire oluşturur. Yüzünüzün genişliği neredeyse uzunlukla aynıdır. Dolgun yanaklar sıklıkla elmacık kemiklerini düz gösterir. Şakak ve elmacık kemiklerinin altını kontürleyin. Çenenizi ve alnınızın merkezine aydınlatıcı uygulayın. Elmacık kemiklerinin altına allık sürmeyi unutmayın.

Eğer kare bir yüz tipine sahipseniz, güçlü bir kemik yapınız var demektir. Çene hattınız kenarlarda açılıdır. Saç çizginiz geniş ve açılıdır. Saç çizginizin köşelerini ve çenenizin köşelerini kontürleyin. Elmacık kemiklerinizi, çenenizi ve alnınızın merkezini aydınlatın. Elmacık kemiklerinin altına allık sürün. Böylece yüz tipine göre kontür yapmış olursunuz.

Reklamlar

Eğer dikdörtgen bir yüz tipine sahipseniz, yüzünüzün genişliğini uzunluğundan daha büyüktür. Elmacık kemiklerin uzun ve düzdür. Şakakları, saç çizginizin üst kısmını, çenenizin kenarlarını ve çene kemiğinizi kontürleyin. Alnınızın merkezini aydınlatın. Elmacık kemiklerinin tam üzerine allık uygulayın.

Üçgen bir yüzünüz varsa, alnınız, çenenizden daha dar ve yuvarlaktır. Çene hattınız açısal görünebilir. Elmacık kemikleriniz daha geniş çeneniz nedeniyle kaybolabilir. Çene çizginizi ve elmacık kemiklerinizin altını kontürleyin. Şakaklarınızı aydınlatın. Elmacık kemiklerinin altına allık sürün.

kontür nasıl yapılır

Kontür Nasıl Yapılır?

İdeal kontür yapmak için aynı cilt alt tonuna ait olan ve cilt tonunuzdan 2 ton daha koyu bir krem fondöten ya da pudra kullanmalısınız. Aynı şekilde kendi cilt tonunuzdan 2 ton daha açık aydınlatıcı kullanmalısınız. Alt tonlara gelince, cildiniz soğuk alt tonlara sahipse, daha soğuk, grimsi kahverengi bir ton kullanın ve cildiniz sıcak tonlardaysa daha sıcak, kırmızı-kahverengi bir ton seçin.

Bir krem ​​fondöten veya pudra seçerken, cilt tipinize ve dokunuza göre bir formül seçmelisiniz. Makyajınız ince çizgilere yerleşmeye meyilliyse veya cildiniz gerçekten kuruysa, krem fondötenle ​​kontur uygulaması yapmalısınız. Yağlı bir cilt tipine sahipseniz veya sadece mat bir görünüm elde etmek istiyorsanız, pudra kullanın.

Tıpkı konturlama kavramının değişmesi gibi, uygulamanın sırası da değişmiştir. Daha önce fondöteni uyguladıktan sonra bir miktar bronzlaştırıcı ve highlighter sürmüş olabilirsiniz. Fakat artık değişiklik zamanı! İlk olarak elmacık kemiklerinizin üzerine bir krem ​​highlighter’ı uygulamalı ardından fondöteninizi üstüne sürmeli ve sonra kontür uygulaması ile işlemi bitirmelisiniz. Yüz tipine göre kontür uygulaması yapmanın sıradışı ama etkili bir yoludur. 

Adım 1: Cildinize nemlendirici ve primer uygulayın.

Adım 2: Elmacık kemiklerinize, burnunuzun dibine, kaş kemiklerinize ve gözlerinizin iç köşelerine krem highlighter uygulayın.

Adım 3: Fondötenizi bir miktar güzellik iksiri ile karıştırıp hafif nemli bir makyaj süngeri ile yüzünüze uygulayın.

Adım 4: Kontur yapmak için, kendi yüz şeklinizin gölgelerini izleyin. Çenenizin istediğiniz gibi belirgin olmadığını düşünüyorsanız, çene kemiğinizin kenarları boyunca bir miktar pudra veya krem fondöten sürün. Yanaklarınıza keskin bir hat vermek istiyorsanız, elmacık kemiklerinizin altında bir çizgi oluşturun. Burnununuzu seviyorsanız, o bölgeye kontür uygulamayın.

Adım 5: T bölgenizi fırçayla ayarlayın, ardından görsel bütünlük sağlamak için makyajı spreyi ile makyajı sabitleyin.

uzun yüz kontürleme

Uzun Yüzü Yuvarlak Göstermek İçin Makyaj

Uzun yüz hatlarına sahipseniz, makyaj yaparken odak noktası alın bölgesi olmalıdır. Yüzünüzü daha yuvarlak göstermek için kontürü şakaklarına ve saç diplerine kadar uygulamalısınız. Ayrıca çene çizgisine de kontür uygulaması yapmalısınız. Aydınlatıcıyı alnın orta bölgesine uygulamalısınız. Allığı ise yanakların tam ortasına sürmelisiniz.

oval yüz kontürleme

Oval Yüz Kontürleme Nasıl Yapılır?

Aslında oval yüz tipi en ideal yüz şeklidir. Yüz tipine göre kontür uygulaması yapılırken genellikle yüzün oval görünmesi amaçlanır. Bu açıdan şanslısınız. Çünkü aşırı çaba göstermenize gerek yok aslında! 

Şakaklarınızdan, saç çizgisini takip ederek kontürleme yapabilirsiniz. Elmacık kemiklerinin hemen altına da kontür uygulaması yapabilirsiniz. Alnın ortası, kaş çizgisinin üzeri, göz altı bölgeleri, çenenin üzeri ve dudak üzerine ise aydınlatıcı uygulaması yaparak hoş bir görünüm sağlayabilirsiniz.

burun şekline göre kontürleme

Burun Şekline Göre Kontür Nasıl Yapılır?

Makyaj konusundaki en sevdiğimiz şeylerden biri, çok yönlü olması ve yüzünüzün boyutlarını tamamen değiştirebilmesi. Tercihinize bağlı olarak… Daha küçük bir burun? Daha büyük gözler? Daha belirgin elmacık kemikleri? Her şey mümkün, doğru yerlerde küçük bir çizgiyle vurgulanacak alanları bilmeniz yeterli. Burnunuzun boyutunu veya şeklini tamamen değiştirebilirsiniz, tamamen size kalmış! 

Burnunuzu şekillendirmeden önce, kusursuz bir uygulama için yüzünüzü bir tuval gibi hazırlamanız ve makyaj bazı uygulamanız gerekir. Yağsız, matlaştırıcı bir makyaj bazı ya da primer kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Burnunuz gün boyu yağlı olma eğiliminde olduğundan, her zaman mat bir baz seçmelisiniz. Makyaj bazını uyguladıktan sonra, mat bir fondöten ile devam edin ve ardından bir pudra ile ayarlama yapın. Şimdi kontur zamanı!

Konturunuzu katmanlandırırsanız, belirginliğin artmasına ve burnunuzun simetrisinin dengelenmesine yardımcı olursunuz. Krem fondöten konturuyla başlayın, ardından bir pudra uygulaması yapın. Koyu kahverengi bir göz farı veya kontur paletini bu işlem için kullanabilirsiniz. Küllü tonlar daha doğal görünür, bu yüzden turuncu tonlu ürünlerden kaçının.

Krem fondöten baz gölge oluşturacak ve pudra tonları karıştırmaya yardımcı olacak ve böylece makyajınız daha doğal görünecek. Ancak, daha ince bir gölge istiyorsanız, o zaman sadece bir pudra kullanın ve krem fondöten kullanmayın.

Kontur için bir numaralı kural yüzde iyice karıştırılmasıdır. Yüzünüze mükemmel bir şekilde oturan bir burnunuz olabilir ancak yapay bir profile sahip olmak istemezsiniz. Kontür uygulamasını burnunuzun merkezine doğru yani içe doğru yapın çünkü bu teknik burnunuzu daha dar gösterir.

Daha doğal bir görünüm için, kontur bittiğinde, çok hafif bir fondöten katmanı daha uygulayabilirsiniz. Bu, belirgin şekillendirme yerine gölgeli bir yanılsama yaratacaktır. Ama dikkat edin ve sadece ince bir tabaka uygulayın. Yüz tipine göre kontür uygulamasında burnun yüze olan simetrisini göz önünde bulundurmalısınız. 

kontür teknikleri

Kontür Teknikleri

Kontür yapmak için cilt tonunuzdan 2 ton daha koyu stick fondöten ve cilt tonunuzdan 2 ton daha açık stick aydınlatıcı kullanmalısınız. Yüz tipine göre kontür uygulaması yapmadan önce yüzü makyaja hazırlamak gerekir. Bu yüzden cildinize bir nemlendirici ve primer sürün. 

Kontür uygulaması için yüzünüzü işaretlerseniz her zaman işiniz daha kolay olur. Fondötenleri şakak çizgilerine sürün. Büyük bir alnınız varsa, dar göstermek için fondöteni doğrudan saç çizgisine taşıyın. Elmacık kemiklerinizi ortaya çıkarmak için parmaklarınızı yüzünüzün yanlarına yerleştirerek oyuk kısmı bulun ve kemiklerin tam altına kontür uygulayın. 

Burun, uçtan biraz daraltabilir. Burnu uzun veya geniş göstermek için fondöteni kaşın iç kısmına kadar taşıyabilirsiniz.

Nemli bir fondöten fırçasını alın ve kontur renginin alanını hafifçe vurarak çizgileri belirsizleştirin ve baz ile birleştirin. Küçük dairesel hareketlerle fırçayı kontür bölgelerine hafifçe vurun. Fakat burnun kenarları gibi ayrıntılar için ince fırçalarla düzenleme yapabilirsiniz.

Aydınlatıcıyı ise gözlerinizin altına uygulamalısınız. Alnın orta bölgesi, çenenin üzerinde ve burun kemerine de biraz uygulama yapabilirsiniz. Daha sonra fırçayla ürünleri cildinize iyice karıştırmalısınız. 

Saydam bir pudrayı büyük bir fırçayla yüzünüze uygulayın. Böylece makyajı sabitlemiş olacaksınız.

Reklamlar

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

2 Yorum

  1. Yüze yapılan kontür makyajı geçtiğimiz yıl çok patladı. Eğer yüzünüze kontür yapmak istiyorsanız öncelikle yüz şeklinizi bilmelisiniz. Yoksa yanlış çizgiler ile yüzünüzün şeklini değiştirebilirsiniz ve böylece yanlış yapmış olursunuz. İçerikte yer verdiğiniz yüz şekli ile ilgili açıklamalar çok yerinde olmuş bence. Kontür çalışmaları ile geniş yüzünüzü inceltebilir veya büyük duran burnunuzu iki hamle ile küçültebilirsiniz. Makyaj alanında en sevdiğim çalışmalardan biri de kontür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu