Kirpik Tipine Göre Maskara Seçimi Nasıl Yapılır?

18.10.2021
249
Kirpik Tipine Göre Maskara Seçimi Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

Bu yazımız kirpiğe göre maskara seçimi konusunda sizlere kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca, doğru maskara seçimi, maskara seçiminde dikkat edilmesi gerekenler, maskara seçimi nasıl yapılır gibi konulara değineceğiz. Maskara, güçlü ve derin bakışlara sahip olup, cesur ve güzel bir görünüm yakalamak isteyenler için makyaj uygulamalarının vazgeçilmez unsurlarından biridir.

Günlük makyajlarınızda maskara uygulayabileceğiniz gibi gece yemekleri veya özel davetler için kaçınılmazdır. Maskarayı herkesi güzelleştiren bir seçenek olarak düşünmek kullanma fikrini kolaylaştırabilse de, aslında tercih etmek oldukça karmaşıktır.

Maskara tiplerine göre her formül kendi kirpiğinize göre olan ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek için ustalıkla tasarlanmıştır. İhtiyacınız ister hacim, ister uzunluk veya kıvrım olsun. Kirpiğinizi tanıyarak, ihtiyacınıza göre doğru ürün kullanımı ile istediğiniz görünümü elde edebilirsiniz.

Maskara Seçimi Nasıl Yapılır?

Maskara Seçimi Nasıl Yapılır?

Maskara Seçimi Nasıl Yapılır?

Maskara, doğru seçildiği ve kullanıldığı takdirde bakışları tamamen değiştirebilen makyaj ürünleri arasındadır. Kirpiklerin daha hacimli, uzun ve kıvrık görünebilmesi için kullanılan maskaralar, mutlaka kirpik yapısına uygun olacak şekilde seçilmelidir. Maskara seçimi nasıl yapılır diye düşünüyorsanız, aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

 • Rimelin gün boyu akmaması için suya dayanıklı maskaraları tercih etmelisiniz.
 • Uzun ve tek tek ayrılmış görüntü için ince ve kısa kıllı fırçalara sahip maskaralara yönelmelisiniz.
 • Hacimli ve kıvrık kirpikler için huni ve kum saati şeklindeki maskaraları tercih edebilirsiniz.
 • Doğal bir görünüm için ise kıl fırçalar idea bir seçim olacaktır.

Bu gibi hususları göz önünde bulundurur ve kendi istek ve ihtiyaçlarınızı karşılayan maskaraları seçerseniz, dilediğiniz kirpik görünümüne çok daha kolay şekilde ulaşabilirsiniz.

Maskara Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Maskara, günlük olarak en çok tercih edilen makyaj malzemelerinin başında gelmektedir. Kirpiklerin koyu, kıvrık, uzun, hacimli görünmesini sağlayan bu makyaj malzemesi günümüzde pek çok farklı fırça tipi ile üretilmektedir. Bu bağlamda da maskara seçiminde dikkat edilmesi gerekenler konusu üzerine araştırmalar yapılmaktadır. 

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Maskara seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk husus, kendi kirpiklerinizi tanımanız ve buna uygun seçim yapmanızdır. Örneğin kirpikleriniz hacimsizse, hacim kazandırabilmek için kalın fırçalı maskaraları seçmeniz önerilir. Uzun ve tek tek ayrılmış kirpikler için ise daha ince ve plastik aplikatörlü fırçalar tercih etmelisiniz. Bu gibi fırçalara ek olarak gün boyu maskaranızın akmaması için suya dayanıklı maskaralara yönelmelisiniz.

maskara seçimi

Kirpik Tipine Göre Maskara Seçimi

Makyajınızı tamamlayarak derin bakışlar elde edebilmeniz için kirpik tipinizi tanıyarak doğru ürünü uygulamanız çok önemlidir.

Kirpik tipleriniz düz, ince, kıvrımlı veya uzun olabilir. Ürün alımlarından önce doğru ürünü almak için hangi tip kirpiğe sahip olduğunuzu bilmelisiniz.

Kirpik tiplerinize göre maskara seçimi tercih edebileceğiniz birçok maskara çeşidi bulunmaktadır.

Sadece uzun veya hacimli göstermenin yanı sıra, hacimlendirilmesi zor bir kirpiğe sahip olanlar için en çok beğenilen ürünleri kirpik tipinize göre tercih ederek dolgun kirpikleri yakalayabilirsiniz.

Düz Kirpikler İçin Maskara Önerisi

Kirpikleriniz herhangi bir işlem görmemiş hali ile düz şekildeyse istediğiniz kıvrımı elde ederek gün boyu sabit tutmak kolay değildir.

İstediğiniz kıvrımı gün boyu sağlamak için suya dayanıklı bir maskara uygulamadan önce kirpik kıvırıcı kullanmanızı öneririz.

Suya dayanıklı maskaraları çıkarmakta zorlananlar ve daha az zahmetli bir işlem isteyenler 6 ile 8 hafta kalıcılık sunan kirpik kaldırma işlemini güzellik merkezlerinde yaptırabilirler.

Maybelline New York The Colossal in Waterproof

Düz kirpikler için en sevilen ürünlerden biri kolajen ile doldurulmuş hacim verici bir formül olan Maybelline The Colossal Maskara’dır.

Bu maskara seçimi suya dayanıklı özellikte olduğu için bahar ve yaz aylarında rahatlıkla tercih edilebilir.

Tercih edilme sebeplerinden biri de kirpiklere 9 kat hacim verecek şekilde tasarlanan büyük fırça yapısıdır.

Düz kirpik yapısına sahip olanlar için hacimli ve simsiyah kirpikleri elde etmek bu maskara seçimi sayesinde oldukça kolaydır.

Tek bir kat ile oldukça hacimli ve kıvrımlı kirpikler sağlayan bu rimel kirpiklerin yoğun görünümü ile bakışları oldukça dikkat çekici kılıyor.

Kıvrımlı Kirpikler İçin Maskara Önerisi

Kıvrılmış kirpiklere sahip olanlar, herkes tarafından beğenilen ve herkesin sahip olmak istediği kirpik türüdür.

Doğal olarak güzel görünen bu kirpikler için yine de biraz daha hacim, uzunluk ve hatta biraz daha fazla kaldırma imkanı sunan bir çok formül bulunmaktadır.

 L’Oréal Lash Paradise Mascara

Her gün kolaylıkla kullanabileceğiniz bir maskara arayışı içindeyseniz, ultra siyah pigment, kıskanılacak uzunluk ve etkileyici hacim sunan ve çok tercih edilen L’Oréal Lash Paradise Maskara’ yı denemenizi öneririz.

Hacimli kirpikleri sağlayan bu maskaranın yumuşak bir fırça yapısı vardır.

İçerisinde hint yapı ve argan yağı ile E vitamini bulunan bu formül ile tane tane hacimlendirilmiş kirpikler ile yoğun bakışlara sahip olabilirsiniz.

İnce Kirpikler İçin Maskara Önerisi

Kirpik yapısı ince olanlar için herhangi bir maskara ile istediği görünümü elde etmek kolay değildir.

Her kirpiği tek tek hacimlendirerek, ince yapıyı kalınlaştıracak maskara kullanımı gerekmektedir. Renk olarak siyah maskara tercihi ile daha belirgin kirpikler elde etmek mümkün.

Doğru maskara kullanarak etkiletici bakışlarınız ile kirpiklerinizi makyajınızın yıldızı yapabilirsiniz.

Yves Saint Laurent The Shock Volumizing Mascara

Kum saatini anımsatan fırçası ile hacim oluşturan formülü sayesinde ince kirpikler için etkileyici bir maskaradır.

Herhangi bir topaklanma yapmadan her kirpiği tek bir hareket ile kaplayarak volüm sağlar.

İnce kirpik yapısına sahip olanlar için alt kirpiklere de maskarayı uygulamalarını öneririz. Bu sayede gözleri belirgin hale getirerek kirpiklerinizi şımartabilirsiniz.

Kısa Kirpikler İçin Maskara Önerisi

Kısa kirpiklere sahip olanlar zaman zaman bununla baş edemeyip birçok çözüm arayabilirler. Fakat iyi bir maskara uygulaması ile kolayca dolgun ve uzun kirpikler sağlanabilir.

Kısa kirpiklere sahip kişiler ekstra siyah maskaralar tercih ederek, maskarayı 2 kat uygulayabilir. Maskara kullanımı sırasından sadece kirpiğin ucuna değil iç tarafına da sürüldüğünden emin olunmalıdır.

Kısa kirpiğe sahip olan kişiler, özel davetlerde takma kirpik uygulayarak üzerine maskara ile derin bakışlar elde edebilirler. Takma kirpik hem gece boyunca dikkatleri gözlerinize çekecek hem de fotoğraflarda çekici görünmenizi sağlayacaktır. Fakat gündelik makyajlarda takma kirpikler abartılı durabilir. Tercihinize göre kısa takma kirpik kullanabilirsiniz. Fakat baharın gelişi ile doğallık ön planda olacağı için günlük makyajlarınızda kendi kirpiklerinizi maskaralar ile volumlü hale getirebilirsiniz.

Lancôme Définicils Lengthening and Defining Mascara

Bu ödüllü maskara doğal ve uzamış bir görünüm sunarak esnek yapısı ile her kirpiği kökten uca kaplar. Kirpikleri belirgin hale getiren ama yine de yumuşak görünüm sağlayan maskara sayesinde kirpikleriniz oldukça uzun bir görünüm sağlar.

Maskara Kullanımı İpuçları

 • Hacimli, uzun ve kıvrımlı kirpikler ile etkileyici bakışlarınız ile dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. Kirpik özelliklerinize göre maskaranın seçilmesi ile birlikte uygulanması ve gün boyu kalıcılığın sağlanması da çok önemli.
 • Kirpiklerinizin birbirine yapışmasını önlemek için maskara kullanmadan önce maskara fırçasını temiz bir bez ile temizleyebilirsiniz. Bu sayede fırçadaki kalıntılar kirpiğinize bulaşmayacaktır.
 • Kirpiklerinizin daha kıvrımlı görünmesi için maskara öncesi kirpik kıvırıcı kullanabilirsiniz.
 • Maskaranızın göz kapağınıza bulaşmasını önlemek için kartvizit veya bir kaşık yardımı ile sınırı belirleyebilirsiniz.
 • Maskaranızı kullanırken fırçayı doğrudan sürmek yerine döndürerek sürerek kirpiklerinizin daha uzun görünmesini sağlayabilirsiniz.
 • Maskarayı sürdükten sonra bir kirpik tarayıcı yardımı ile kirpiklerinizi ayırabilirsiniz. Bu sayede bir bölgede biriken kirpikler yerinde göz çevrenizi tane tane sarmalayan kirpiklere sahip olursunuz.
 • Kalıcılığı sağlayabilmek için makyajınız bittikten sonra sabitleyici kullanabilirsiniz.
 • Maskaranızı gün içerisinde 1 kez uygulamanızı öneririz. Maskara kirpikte kuruduktan sonra üzerine farklı veya aynı maskarayı tekrar kullandığınızda kirpiklerinizin şeklinde ve görünümünde dağılmalar meydana gelebilir.
 • Maskara kullanımında dikkat edilmesi gerekenlerden biri ise son kullanma tarihi geçmiş maskarayı kullanmaktır. Bu durum sağlık açısından oldukça zararlıdır. Kirpiklerinizde dökülmelere ve yıpranmaya neden olabilir.

Sizlerle kirpiğe göre maskara seçimi, maskara seçiminde dikkat edilmesi gerekenler, maskara seçimi nasıl yapılır gibi konular için bilgi verdik. Bu makalemizi beğendiyseniz Makyaj Bazı Nasıl Kullanılır? adlı yazımız da ilginizi çekebilir.

Yeni videolarımızı takip etmek için bizi YouTube de takip edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. Burcu dedi ki:

  Benim gibi düz kirpilere sahipseniz Pastel’in Big N Black adlı bir rumeli var, onu kullanmanızı tavsiye ederim. Kirpiklerin uzun ancak çok yatik durduğu için uzun olduğu belli olmuyor ama bu rimeli sürdükten sonra âdeta takma kirpik takmışım gibi oluyor. Çok güzel kıvırıyor kirpikleri fiyatı da gayet uygun diğer ekmeklere göre. Indirim olduğu zaman gratisten 20 küsür liraya almıştım.