Yeminli Mali Müşavir Nasıl Olunur? Yeminli Mali Müşavir Maaşları Ne Kadar?

30.09.2021
390
Yeminli Mali Müşavir Nasıl Olunur? Yeminli Mali Müşavir Maaşları Ne Kadar?
Modelistlik Kursu

Yeminli mali müşavir, özellikle üniversiteye hazırlanan öğrencilerin ilgilerini çeken ve merak ettikleri bir meslektir. Birçok kişinin olmak istediği be ilgi duyduğu bir meslektir. Peki, Yeminli mali müşavir nasıl olunur? Yeminli mali müşavir maaşları ne kadardır? Yeminli mali müşavir ne iş yapar? İşte yeminli mali müşavir ile ilgili bilmeniz gereken her şey!

Yeminli Mali Müşavir Nedir?

Yeminli mali müşavir, çeşitli şirket ve kurumların muhasebe sistemlerini kurup geliştiren kişidir. Maddi şartların doğru yürümesini sağlayan ve çeşitli inceleme ve denetimler yapan bir meslek dalıdır. Yeminli mali müşavir, görev aldığı işletmenin mali evrak ve belgeleri inceler ve düzenler. Muhasebe defteri tutmak hariç, mali müşavirin yaptığı tüm görevler, yeminli mali müşavir görev ve yetkileri arasındadır. Yeminli mali müşavirin herhangi bir mali müşavirden farkı tasdik yetkisinin bulunmasıdır. Yani Yeminli mali müşavirler, bir işletmenin mali kayıtlarını denetleyerek devlet adına tasdik etme yetkisine de sahiptir.

Yeminli Mali Müşavir Ne İş Yapar?

Yeminli mali müşavir, öncelikle bir işletmenin tüm mali kayıt ve muhasebe işlerinin doğru ve düzenli bir şekilde yürümesini sağlamaktadır. Burada müşterisini tüm ticari işlemlerde bilgilendirmekle görevlidir. Bulunduğu kurum veya şirketin mali sistemini inceler ve risk analiz raporları hazırlar. Tüm finansal rapor ve evrakları hazırlar ve düzenli bir şekilde saklanmasını sağlar. Bunun dışında yeminli mali müşavirler işletmelere mali konularda danışmanlık da yapabilmektedir. İşetmenin yatırım, mali tasarruf ve kararlarına ilişkin görüş sunmakla da görevlendirilebilirler. Peki, yeminli mali müşavir nasıl olunur?

Yeminli Mali Müşavir Ne İş Yapar?

Yeminli Mali Müşavir Ne İş Yapar?

Yeminli Mali Müşavir Nasıl Olunur?

Yeminli mali müşavir olmak için, bir üniversitede belli bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. Yani en az 4 yıllık bir lisans diploması olması gerekir. Bu bölümler; Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, İşletme, İktisat, Muhasebe, Maliye, Bankacılık, Kamu Yönetimi ve Hukuk bölümleri olabilmektedir. Yeminli mali müşavir olmak isteyen bir kişi, öncelikle 3 yıllık bir muhasebe stajı yapması gerekir. Daha sonra en az 10 yıl boyunca muhasebe stajı yapması gerekmektedir. En önemlisi tüm bunlardan sonra yeminli mali müşavir sınavlarına girmeli ve başarılı olmalıdır. Bu sınavdan başarılı olanlar Yeminli mali müşavir ruhsatını alır. Bu ruhsat ile birlikte artık Yeminli mali müşavir olarak görev alabilirler.

Yeminli Mali Müşavir Olma Şartları Nelerdir?

Yeminli mali müşavir olmanın ilk şartı, öncelikle ilgili bölümlerden 4 yıllık bir lisans diploması almaktır. Yukarıda saydığımız bölümlerden mezun olan kişiler Yeminli mali müşavir olma yolunda ilk adımı atmış demektir. Ayrıca detaylı olarak bilgi almak isterseniz 3568 sayılı kanunda şartlar belirtilmiştir. Bu kanuna göre bazı şartlar şunlardır:

  • T.C. Vatandaşı olmak
  • En az 10 yıl boyunca mali müşavir olarak çalışmak
  • Kamu haklarından yoksun olmama ve memuriyetten ihraç edilmemiş ve ihraç edilecek bir suç işlememiş olmak
  • Medeni haklarını kullanabilecek yeterliliğe sahip olmak gibi çeşitli şartlar bulunmaktadır.

Yeminli Mali Müşavir Maaşları Ne Kadardır?

Yeminli mali müşavir maaşları, sektörde edinilen deneyime göre ve kişinin müşteri portföyüne göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama bir Yeminli mali müşavir maaşı 6500 ila 7000 TL arasında değişmektedir. Bu maaş 10000 TL’nin üzerine çıkabileceği gibi birçok farklı gelir ile birlikte artış gösterebilmektedir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Yeminli Mali Müşavir İş İmkanları Nelerdir?

Yeminli mali müşavirlerin birçok alanda iş imkânı bulunmaktadır. Kendilerine ait ofis açabilecekleri gibi; fon yönetim kuruluşları, özel şirketler, bankalar, sigorta şirketleri, kamu kuruluşları ve daha birçok alanda iş imkanına sahiptir. Burada önemli olan kişinin ilgi alanları ve yeterliliği ile yetenekleridir.

YAZAR BİLGİSİ
Siyaset bilimi eğitiminin bana kattığı katkıları sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.