CEO Nasıl Olunur? CEO Maaşları Ne Kadar?

28.08.2021
207
CEO Nasıl Olunur? CEO Maaşları Ne Kadar?
Modelistlik Kursu

İş dünyasının en popüler ve havalı kavramlarından birisi CEO’luk. Aynı zamanda en önemli pozisyonlarından olan bu meslek, birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Peki, CEO nedir? CEO nasıl olunur? CEO maaşları ne kadar? İşte CEO ile ilgili merak ettiğiniz her şey!

CEO Nedir?

CEO, Türkçe anlamıyla “Genel Müdür”, “Yönetim Kurulu Başkanı” veya “İcra Kurulu Başkanı” gibi anlamlara gelmektedir. CEO, bir şirketin en tepesinde yer alan, tüm departman ve bölümlerin yöneticisidir. Yani yöneticilerin yöneticisi denebilir. Bir şirket içerisindeki tüm karar mekanizmasına hakim ve sahip kişidir. Şirketin yönetimi, planlama ve strateji oluşturma, personel yönetimi ve iş planlaması gibi birçok alanda yönetici pozisyonundadır. Kısacası CEO, bulunduğu şirket veya şirketlerin en üst düzey yöneticisidir.

CEO Ne İş Yapar?

CEO’nun ne iş yapacağı, bulunduğu şirkete göre değişmektedir. Görece daha küçük bir şirkette CEO, hem şirket içinde hem de sahada çeşitli çalışmalara katılabilir ve görev alabilir. Ancak büyük şirketlerde CEO’lar bu görevleri daha çok alt birim yöneticilerine devreder. Bu sayede şirketin genel stratejisi, departmanlar arası senkron ve iş planlaması gibi konularla daha çok ilgilenir.

CEO Nasıl Olunur?

CEO Nasıl Olunur?

CEO Nasıl Olunur?

CEO olmak isteyen bir kişinin sorumluluk alabilecek bir karakter yapısı olmalıdır. Kriz dönemlerini çok iyi yönetmesi gereken CEO, her koşulda kararlı ve sakin olmalıdır. Şirketteki tüm gelişmelerden haberdar olmalı veya iyi bir ekip ile gerekli bilgileri almalıdır. Bu sayede geliştirilecek stratejilerde doğru kararları verebilir ve şirketin gelişmesini sağlayabilir. Şirketin gelişimi demişken, bir CEO şirketin büyümesi ve gelişmesi için gerekli atılımları yapabilecek kapasiteye sahip olmalıdır.

CEO, mesleğinin tanımı açısından sürekli bir iletişim halindedir. Çalışanlar ile müşteriler ile ve birçok farklı şirket ile iletişim halindedir. Bu nedenle iletişim kabiliyeti yüksek kişiler olmalıdır. Ayrıca ikna kabiliyeti yüksek kişilerin CEO olması, şirketin başarısı için de önemlidir.

CEO nasıl olunur sorusuna karakter yapısı açısından verilebilecek cevaplar bunlardır. Ayrıca CEO’lar bir yönetici olduğu için, yönetim ve liderlik eğitimleri almış olmaları da önemlidir. Bu eğitimler CEO’lara insanlar ile iletişim kurarken ve şirketi yönetirken daha doğru karar vermelerinde yardımcı olacaktır. Bunun dışında finansal eğitimleri almış bir CEO, şirket yatırımları ve diğer mali konularda oldukça önemlidir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

CEO Olma Şartları Nelerdir?

CEO olma şartları oldukça çeşitlidir. Burada önemli olan şirketin CEO’dan ne beklediğidir. Yine de CEO adayları için belli başlı şartlar mevcuttur. Öncelikle bir CEO adayının sektörde önemli deneyimler edinmiş olması önemlidir. Burada deneyim ile kastedilen yaş değildir. Önemli olan hangi pozisyonda nasıl başarılar elde ettiğidir. Bunlar da bir CEO adayı için önemli kriterlerdendir. Ayrıca bir CEO iyi iletişim kurabilen, finansal eğitimi olan ve risk yönetebilen bir kişi olmalıdır. Peki, CEO maaşları ne kadardır?

CEO Maaşları Ne Kadardır?

CEO Maaşları Ne Kadardır?

CEO Maaşları Ne Kadardır?

CEO maaşları bulundukları şirketin büyüklüğüne göre değişmektedir. Bir CEO maaşı, normal bir personel maaşının 5 katı olabileceği gibi 100 katı da olabilmektedir. Bir CEO en az 15 bin TL civarında maaş almaktadır. Daha büyük şirketlerde bu ücretler 50 bin TL ve üzerinde seyredebilmektedir.

CEO İş İmkânları Nelerdir?

CEO iş imkânları çok geniş bir alana yayılmıştır. İyi bir yönetici ve kendini geliştirmiş bir CEO, dünyanın her yerinde kendisine iş bulabilir. Hemen hemen her özel sektör şirketinin bir CEO çalıştırdığını düşünürsek hem kendi ülkesinde hem de yurtdışında çok sayıda şirket vardır. Bu şirketlerin tamamı bir CEO için iş imkânıdır. CEO Nasıl Olunur? adlı yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz.

YouTube kanalımızdan da bizi takip edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.