Müze Müdürü Nasıl Olunur? Müze Müdürü Maaşları Ne Kadar?

16.09.2021
119
Müze Müdürü Nasıl Olunur? Müze Müdürü Maaşları Ne Kadar?
Modelistlik Kursu

Müze müdürü nedir, ne iş yapar, müze müdürü nasıl olunur? Müze müdürü, Kültür ve Turizm Bakanlığını tarafından, Ulusal kültür mirasının korunması için atanan kişilerdir. Müze müdürleri aslında müzelere başkan olarak atanarak görev yaparlar. Ülkemizin Ulusal Kültür değerlerinin sergilendiği müzelerde çalışan görevlilerin yönetim işlerinden mesul olarak müze sorumluluğunu üstlenirler. Ulusal nitelikli müzelere atanan müze müdürü görevli olduğu müzeye ait kültürel varlıkların kayıtlarını, defterlerini, belgelerini, taşınır ve ya taşınmaz değerli olan müze eşyalarının korunması gibi sorumlukları ile müze görevlilerinin yönetmeliğini yapan kişilerdir.

Müze Müdürü Nedir?

Ulusal nitelikli müzelere sorumlu olarak Kültür Ve Turizm Bakanlığı tarafından yetkilendirilerek, müzelerde görev ve sorumluluk alan kişilere Müze Müdürü denir. Ulusal kültür mirasının korunması ve sergilenerek görücüye çıkarılması için devlet tarafından kurulan müzelerde görev alan müze müdürü aynı zamanda müze görevlilerinin sorumluluklarını da üstlenerek müzelerde pek çok faaliyetlerde bulunurlar.

Müze Müdürü Ne İş Yapar?

Müze Müdürü Ne İş Yapar?

Müze Müdürü Ne İş Yapar?

Kültür ve turizm bakanlığı tarafından atanarak görev alan yetkili kişi müze müdürüdür. Müze müdürü olarak görev alan yetkili kişinin üstlendiği sorumluluklar şunlardır:

 • Ulusal kültür mirasını korumakla görevlidir.
 • Bilimsel yollar ile ortaya çıkarılan kültürel ve ulusal değer olan varlıkların korumasını ve sergilenmesini sağlamakla görevlidir.
 • Görev aldığı müzede, kültürel ve eğitsel faaliyetlerde bulunmakla görevlidir.
 • Görev aldığı müzede kurumsal ve toplumsal iletişim kurarak çeşitli faaliyetler düzenlemekle sorumludur.
 • Müze müdürü sorumlu olduğu müze görevlileri arasında görev dağılımı yapmakla sorumludur.
 • Müze personelini eğitmek ve hizmet konusunda bilgilendirmekle görevlidir.
 • Müzede planlı bir çalışma ile müzedeki işlerin sağlıklı yürümesinden sorumludur.
 • Müzedeki bütün işleri takip ve kontrolünü müze müdürü yapar.

Müze Müdürü Olma Şartları Nelerdir?

Müze müdürü nasıl olunur? Müze müdürü olmanın şartları arasında arkeoloji bölümünden dört yıllık lisans eğitiminin tamamlanmış olması gerekiyor. Müze müdürü olma şartları şunlardan oluşuyor:

 • Dört yıllık üniversitelerin sanat tarihi, antropoloji, etnoloji, iktisat, işletme, kamu yönetimi gibi bölümlerinin eğitimini almış olmak şart.
 • En az iki yıl kültür bakanlığında görev yapmış olması şart.
 • On yıllık devlet memurluğu görevini yapıyor olmak şart.
 • Müze müdürü olmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından atanmak şart.
Müze Müdürü Nasıl Olunur?

Müze Müdürü Nasıl Olunur?

Müze Müdürü Nasıl Olunur?

Müze müdürü nasıl olunur? Müze müdürü kültür ve turizm bakanlığı tarafından atanarak görev alırlar. Kültür ve turizm bakanlığı müze müdürü olarak atanacakları kişilerin şu niteliklere sahip olmasını istiyor:

 • Ülkemizde bulunan üniversitelerin arkeoloji, sanat tarihi, antropoloji, etnoloji, iktisat, işletme, kamu yönetimi gibi bölümlerinden dört yıllık lisans eğitimini tamamlamış olmasını istiyor.
 • Dört yıllık yukarda saydığımız bölümlerden mezun olan kişilerin en az iki yıl bakanlıkta çalışıyor olmasını istiyor.
 • Yukarda saydığımız bölümlerden mezun olmuş kişilerin on yıl devlet memurluğu yapmış olmasını istiyor.

Kültür ve turizm bakanlığı yukarda saydığımız niteliklere uygun olan kişiler tarafından müze müdürü kadro açılan müzelere tayin ederek görevlendirir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Müze Müdürü Maaşları Ne Kadardır?

Kültür ve turizm bakanlığı tarafında yetkilendirilerek görev alan müze müdürü maaşı görev aldığı müzenin konumuna ve müzenin bulunduğu şehre göre farklılık gösterebilir.

Müze müdürleri devlet tarafından atandığı için devlet memuru olarak aldıkları maaş yaklaşık olarak 20.000 TL ile 32.000 TL arasında değişebilir.

Müze Müdürü İş İmkânları Nelerdir?

Müze müdürü iş olanakları içinde çok fazla bir senek yok. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerekli şartlara sahip olan kişiler içinden seçilerek müze müdürü olarak görev alırlar. Bu sebeple müze müdürlerinin çalışmak istedikleri müzeleri seçme şansları olmadığı gibi görev almak istedikleri ilerlide kendileri seçemezler. Sadece Kültür ve Turizm bakanlığı müze müdürü olmaya uygun olan kişileri seçerek kadro açığı olan müzelere atama yapar.

YAZAR BİLGİSİ
Siyaset bilimi eğitiminin bana kattığı katkıları sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.