Biyolog Nasıl Olunur, Biyolog Maaşları Ne Kadar?

31.08.2021
258
Biyolog Nasıl Olunur, Biyolog Maaşları Ne Kadar?
Modelistlik Kursu

Bitki ve hayvan hayatının temel kriterlerini araştıran kişilere biyolog denir. Organizmaların çevreyle nasıl bir etkileşim içerisinde olduklarını gösteren biyolojik verileri toplayarak analiz yapar. Peki biyolog nasıl olunur, biyolog maaşları ne kadardır adlı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Biyolog Nedir?

Biyolog nedir ya da biyolog kimdir? Sorusuna verilecek en net cevap olarak Biyolog: Hayvan ile bitki yaşamının esasını araştıran kişilere verilen isimdir. Biyolog olabilmek amacıyla öncelikli olarak üniversitelerin 4 sene boyunca eğitim vermekte olan lisans programlarının biyoloji bölümünden mezun olunması gerekir. Biyologların eleştirel bir bakış açısına sahip olmaları öncelikli koşul olarak bilinir. Aynı zamanda biyologlar, araştırma yapmayı sevmeli ve canlıların yaşamları ile yaşamsal fonksiyonlarını incelemeye merak duymalı.

Biyolog Ne İş Yapar?

Biyolog Ne İş Yapar?

Biyolog Ne İş Yapar?

Biyolog olmak isteyen kişilerin arama motorlarında sıklıkla araştırdıkları ve yanıtını bulmak istedikleri soruların başında biyolog ne iş yapar? sorusu gelir. Biyolog, bitki ve hayvan yaşamı ile ilgili çeşitli bilimsel araştırmalar yapan kişilere biyolog denir. Biyologlar, eleştirel bir bakış açısı ile bütün incelemelerini yapar. Biyologların sorumluluk ve görevleri ile görev almış oldukları kurum ve kuruluşları göre değişiklik gösterebilir.

 • Hastalığın teşhis edilmesi,
 • İzlenmesi,
 • Hastalığı tedavi etmek amacıyla yeni yöntemlerin geliştirilmesi.
 • Çevre ile organizmaları arasındaki ilişkiyi irdeleyerek biyolojik bilgilerin toplanması ve bu bilgilerin analiz edilmesi,
 • Hayvan, bitki, ekosistem üçgeninde çeşitli incelemelerin yapılması ve sınıflandırılması,
 • Verilerin toplanması, ölçümlerinin yapılması ile çiziminin yapılması ve organizmaların fotoğrafının çekilmesi,
 • Su ürünlerinden bitki ile hayvanların incelenmesi,
 • Radyoaktif ve çevre kirliliği ile ilgili bilgilerin toplanması ve araştırması
 • Yabani hayvan popülasyonu ile ilgili çeşitli incelemelerin yapılması,
 • Yenilenebilir enerji kaynaklarını nasıl daha verimli kullanılabileceği ile ilgili çeşitli çalışmaların ve planlamaların yapılması,
 • Bahsi geçen çalışmalar ile ilgili raporların hazırlanması ve ilgili birimlere sunulması.

Biyolog Olma Şartları Nelerdir?

Biyolog olarak çalışmak isteyen adayların, canlılar familyasına özellikle de ilgi duyması başta olmak üzere araştırmaya meraklı olması ve öğrenmeyi seven bir kişilik yapısına sahip olması gerekir. Diğer taraftan, bu kişilerin sayısal düşünce yeteneği gelişmiş olması, ayrıca aranılan bir özelliktir. Biyolog olabilmek amacıyla TYT sınavında barajı geçerek AYT sınavına girilmesi gerekir ve daha sonrasında ise biyoloji lisans bölümüne girmeye hak kazanılması, biyoloji bölümünün bitirilerek mezun olması gerekir.

Biyolog Nasıl Olunur?

Biyolog Nasıl Olunur?

Biyolog Nasıl Olunur?

Biyolog olabilmek amacıyla öncelikli olarak 4 yıllık biyoloji bölümünün okunması ve mezun olunması gerekir. Bu bölüme girebilmek amacıyla öncelikli olarak TYT ile AYT sınavlarına girerek gerekli olan puanın alınması gerekir. TYT sınav kategorisinden 150 puan ve üzeri alan adaylar, AYT sınavına girmeye hak kazanır. Biyoloji bölümünde 8 yarıyılda adaylara okutulan bütün dersleri başarılı bir şekilde geçmek gerekir. Daha sonrasında ise biyoloji bölümü lisans diploması almaya hak kazanarak biyolog unvanını alarak iş yaşamına atılırlar.

Biyolog Maaşları Ne Kadardır?

Türkiye’de biyolog olarak işe Yeni Başlangıç yapan bir kişiyi, 6 bin TL’ye kadar maaş alırken, çalışılan süre ile kıdem başta olmak üzere diğer şartlar yine aynı şekilde biyologların maaşını etkiler.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Biyolog maaşı ile ilgili bir başka kriter ise bu kişilerin kadar maaş alacakları, kendilerini alanlarında ne kadar yetiştirdiklerine göre değişiklik gösterebilir.

Biyolog İş İmkanları Nelerdir?

Biyolog iş imkanları ile ilgili genel itibari ile hem kamu sektöründe hem de özel sektörde pek çok bir ilde çalışma imkanı bulabilirler. Biyologlar, hastanelerde ve laboratuvarlarda görev alırlar. Türkiye’de biyologlara gereksinim duyulduğundan kişiler iş bulmakta zorluk çekmezler.

Kamu sektöründe ve özel sektörde iş imkanları fazla olan biyologlar, araştırmaya yönelik bir meslek grubu olduğu için adaylar, her zaman iş bulabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Siyaset bilimi eğitiminin bana kattığı katkıları sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.