Ayakkabı Tasarım Eğitimlerinde Neler Öğretilir?

12.09.2022
201
Ayakkabı Tasarım Eğitimlerinde Neler Öğretilir?
Modelistlik Kursu

Kadın ya da her erkek her yaştan insanın stilinin en önemli tamamlayıcısı hiç şüphesiz ayakkabıdır. Güzelliğin ve şıklığın timsali olan ayakkabı özellikle sağlığa olan etkileri ile tercih edilmelidir.

İnsanların doğru ve kaliteli malzemelerden üretilmiş ayakkabı tercihi son dönemlerde oldukça popüler bir hale gelmiş durumda. Taleplerin ve ihtiyaçların değişmesi beraberinde ayakkabı kursuna olan ilgiyi de arttırmakta.

Ayakkabı Tasarım Kurs Eğitimleri

İnsanların standart ihtiyaçlarının dışına çıkan ve kişiye özel numaralarda el yapımı ürünlere olan ilgi ve e-ticaret sektörünün hızlı yükselişi moda tutkunlarına harekete geçirdi.

Tasarım bilgisine sahip olan ya da hiçbir deneyimi olmayan herkes ayakkabı kurslarına daha fazla ilgi göstermeye başladı. Kursiyerler kurs süreci içerisinde aldıkları eğitimden şu bilgileri elde eder;

  • Temel ayakkabı çizimi.
  • Kalıp çıkarma.
  • Model belirleme.
  • Takımlama.
  • Bilgisayar kullanarak ayakkabı çizimi.
  • Numune saya kesimi.
  • Tasarımda dikkat edilmesi gereken detaylar.
  • Koleksiyon oluşturma.
  • Doku ve renk bilgisi.
Ayakkabı Modelisti

Ayakkabı Modelisti

Ayakkabı Modelisti

Son yıllarda popülaritesi artan ayakkabı tasarımı kursu eğitimleri özellikle kariyer planı yapanlar açısından ünlü markaların ekiplerinde yer alma avantajı taşır. Eğitim sürecinde ayakkabı ile ilgili her türlü bilgiye sahip olan ve yeterli donanımı olanlar ayakkabı modelisti meslek tercihini yapar.

Kurs süresince dersler teorik ve pratik olmak üzere iki farklı şekilde verilir. Eğitimler alanında uzman olan eğitmenler tarafından sağlanırken kursiyerler açısından sahip oldukları bilgileri geliştirme şansı elde etmeye destek olur.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

528 Saatlik Eğitim Programı

Her yaştan ve her cinsten insanın katılım sağlayabildiği ayakkabı tasarım eğitimi hem markalar hem de bireysel açıdan son derece önemli bir verim sağlar. Temel ayakkabı tasarımcısı için eğitim süreci 2008 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulmuş eğitim programına göre 528 saattir.

Bu süreç ortalama olarak 6 ay sürmekte ancak bakanlığın farklı saatlerde eğitimleri de bulunmaktadır. Kurslara katılmak için tek şart okuryazar olmak ve mesleği yapabilecek bedensel ya da zihinsel herhangi bir yetersizliğe sahip olmamaktır.

Şartları karşılayan herkes kurslara katılım sağlarken kayıt esnasında kurum tarafından talep edilen evrakların eksiksiz teslim edilmesi gerekir.

Eğitimi Bitirme Belgesi

Belirlenmiş süre içerisinde alınan eğitimin ardından kursiyerlere temel ayakkabı tasarımcısı eğitimi bitirme belgesi verilir. Ayakkabı tasarım eğitim sürecinin ardından adaylar kurs bitirme sınavına katılır ve başarılı olması halinde sertifika alır.

Temel ayakkabı tasarımcısı gerekli olan ekipmanları kullanarak kalıp ve taban etüdü, model tasarlama ve uygulama, sunum yöntem ve teknikleri verme gibi donanım ve beceriye sahiptir.

Ayakkabının tarihçesinden ayak anatomisine kadar her türlü konuda bilgi paylaşımının yapıldığı kurslardan adaylar malzemeyi tanımaktan koleksiyon sunum detaylarına kadar birçok anlamda teknik bilgi sahibi olur.

İlginizi Çekebilir: Siyah Elbisenin Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?

Ayakkabı Tasarımcısı

Moda ve teknolojiye göre üretilmesi planlanan ayakkabıların çizimini gerçekleştiren ve numune dikimini sağlayan ayakkabı modeli aynı zamanda kullanılan malzemenin kontrollerini yapar ve hataların en aza indirilmesini sağlar.

Ayakkabı tasarımcısı olabilmek için kurslarda eğitim almanın dışında aynı zamanda üniversitelerde ya da liselerde ilgili bölüm için eğitim almak tercih edilen bir yöntemdir.

Liselerde ayakkabı üretimi, sarıcıyı üretimi ya da ayakkabı modelistliği bölümlerinden mezun olmak yeterlidir. Yükseköğretim kurumlarında ise deri teknolojisi bölümlerinden mezun olanlar ayakkabı tasarımcısı olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.