Nefis Yayla Çorbası Tarifi

Nefis Yayla Çorbası Tarifi
Modelistlik Kursu

En sevilen çorba çeşitlerinden biri olan yayla çorbası, leziz olmasının yanı sıra aynı zamanda yapımı da oldukça kolay olan yemeklerden biridir. Evde olan malzemelerle yapılabilen bu çorba, birçok yemeğin yanına yakışmaktadır. Sofraların vazgeçilmez yemeklerinden biri olan yayla çorbasının tarifi ise şu şekildedir;

Yayla Çorbası
Yayla Çorbası

Yayla Çorbası Tarifi

Malzemeler:

1 su bardağı yoğurt

1.5 çorba kaşığı un

1 adet yumurta sarısı

1 kahve fincanı pirinç

5 su bardağı su

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

1 silme çorba kaşığı kuru nane

1 kahve kaşığı kırmızı pul biber

1 çorba kaşığı zeytinyağı

2 çorba kaşığı tereyağı

1 çorba kaşığı limon suyu

Yeteri kadar tuz

Yapılışı

Yayla çorbasının pişirileceği tencereye 5 su bardağı su, yeteri kadar tuz, 1 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 kahve fincanı yıkanmış ve suyu süzülmüş pirinç ilave edilerek, kaynamaya bırakılır. Tenceredeki karışım kaynamaya başlayınca ocağın altı kısılarak, pirinçler yumuşayana kadar pişirilir.

Pirinçler pişerken bir kâsenin içine 1,5 çorba kaşığı un, 1 adet yumurta sarısı, 1 çorba kaşığı limon suyu, 1 su bardağı yoğurt ve bir su bardağından, bir parmak eksik 1 su bardağı su ilave edilerek, yumurta çırpıcısı ile iyicene karıştırılır.

Pirinçler yumuşayınca, hazırlanan yoğurtlu karışımın için, çorbanın içinden 1 kepçe sıcak su alınarak ilave edilir. Bu şekilde ılımış olan yoğurtlu karışım azar azar ve devamlı karıştırarak pirinçlerin içine ilave edilir. Orta ateşte 10 dakika daha çorba kaynatılır. Yayla çorbamız piştikten sonra altı kapatılarak bir kenara alınır.

Çorbanın üzeri için 2 yemek kaşığı tereyağı bir kabın içerisinde eritilerek, içine 1 silme çorba kaşığı kuru nane ve 1 kahve kaşığı kırmızı pul biber ilave edilerek, yağda birkaç dakika çevrilir. Arzuya göre kırmızı pul biber konmayıp, sadece kuru nane ile de bu tereyağlı karışım hazırlanabilmektedir. Kâselere alınan yayla çorbanızın üzerine, bu tereyağlı karışımdan bir parça ilave edilerek, servisi yapılır. Ek olarak; çorba gereğinden fazla koyu olursa, içerisine yeteri kadar sıcak su konulup, istenilen kıvama getirilebilmektedir.

Yayla Çorbasının Özellikleri
Yayla Çorbasının Özellikleri

Yayla Çorbasının Özellikleri

Yayla çorbası leziz olmasının yanı sıra, sağlık açısından da çok faydalı olan bir yemektir. Yayla çorbasının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine oldukça katkıda bulunmaktadır.
  • İçinde bulunan yoğurt vasıtasıyla, kötü kolesterolün kontrol altına alınmasını sağlamaktadır.
  • Yine çorbanın içeriğinde yer alan potasyum sayesinde kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.
  • Özellikle çocuklarda kemik gelişiminin sağlıklı olmasında etkilidir.
  • Bu çorba, bağırsak sisteminin iyi çalışmasını sağlayarak, zararlı mikropların ölmesini sağlamaktadır.
  • 1 kâse yayla çorbası 95 kaloriye denk gelmektedir.

Yayla Çorbasının Diğer Tarifleri

Yayla çorbanızı yukarıdaki tarifle olabildiği gibi unsuz ve yumurtasız gibi başka yollardan da kolaylıkla yapılabilmektedir. Yayla çorbasının diğer pişirilme şekilleri de şu şekilde olmaktadır;

Unsuz ve Yumurtasız Yayla Çorbası Tarifi

Malzemeler:

1 su bardağı yoğurt

1 kahve fincanı pirinç

5 su bardağı su

2 yemek kaşığı tereyağı

1 silme çorba kaşığı kuru nane

1 kahve kaşığı kırmızı pul biber

Yeteri kadar tuz

Yapılışı:

Bir tencereye 5 su bardağı su, yeteri kadar tuz ve yıkanmış ve süzülmüş 1 kahve fincanı pirinç ilave edilerek kaynamaya bırakılır. Tenceredeki karışım kaynayınca altı kısılarak, pirinçler yumuşayıncaya kadar pişirilir.

Bir kâse içerisinde 1 su bardağı yoğurt çırpılarak, azar azar pişen pirinçlerin içerisine devamlı karıştırarak ilave edilir. 5 dakika kadar kaynatılan çorba ocaktan alınır. Bir tavanın içerisine 2 yemek kaşığı tereyağı ilave edilerek eritilir.

Tereyağı eridikten sonra içerisine 1 silme çorba kaşığı kuru nane ve 1 kahve kaşığı kırmızı pul biber ilave edilerek, bir iki dakika baharatın tereyağı içerisinde pişmesi sağlanıp, hazırlanan karışım ocaktan alınır.

Arzuya göre bu tereyağlı karışım, kırmızı pul biber konmadan, sadece kuru nane ile de yapılabilmektedir.  Kâselere alınan yayla çorbanızın üzerine, hazırlanan tereyağlı karışımdan bir parça ilave edilerek, servisi yapılır.

Şehriyeli Yayla Çorbası Tarifi

Şehriyeli Yayla Çorbası
Şehriyeli Yayla Çorbası

Malzemeler:

1 su bardağı yoğurt

1 kahve fincanı arpa şehriye

4 su bardağı su

2 yemek kaşığı tereyağı

1 silme çorba kaşığı kuru nane

1 kahve kaşığı kırmızı pul biber

Yeteri kadar tuz

Yapılışı:

1 su bardağı yoğurt ile 4 su bardağı su bir tencereye konularak, yumurta çırpıcısı ile iyicene karıştırılır. Tencere ocağa alınarak, orta sıcaklıkta devamlı karıştırarak, kaynatılır. Yoğurtlu karışım kaynayınca içine 1 kahve fincanı arpa şehriye ve yeteri kadar tuz ilave edilir. Yaklaşık 15 dakika şehriyeler pişene kadar, kısık ateşte pişirilir.

Şehriyeli yayla çorbamız piştikten sonra ocaktan alınır. Bir tavanın içerisine 2 yemek kaşığı tereyağı konularak erimesi sağlanır, yağ eridikten sonra içine nane ve kırmızı pul biber ilave edilerek, bir kaç dakika ocakta yağ kızdırılır. Kâseye alınan çorbaların üzerine hazırlanan bu karışımdan bir parça gezdirilerek, servis yapılır.

Yayla çorbasının yanına ne gider?

Türk mutfağının sevilen ve oldukça pratik olan çorbalarından biri olan yayla çorbası, pirinç, yoğurt ve undan oluşur. Yoğurt çorbası olarak da bilinen yayla çorbası, hemen her yörede aynı usulde hazırlanır. Otalama olarak 15 dakika hazırlık, 20 dakika pişirme süresi olan bir çorbadır. Tereyağının eritilip içerine eklenen nane sosu ile servis edilir. Kış aylarında sıklıkla tüketilmesi sebebiyle çorba denince akla gelen ilk çorba çeşididir. Mutfağında bu çorbaya yer veren çoğu kişi, yayla çorbasının yanına ne gider? sorusunu merak etmektedir. Bizde sizler için yayla çorbasının yanına yakışacak yemekleri listeledik.

şeklindedir. Pek çok yemekle harika bir ahenk sağlayan yoğurt çorbası, sofraların üç standart yıldızı köfte, patates kızartması ve pilavın yanında da güzel bir lezzet oluşturacaktır. Vücudun bağışıklığını kuvvetlendiren, soğuk algınlığına iyi gelen  yayla çorbası içeriğinde bulunan yoğurdun kemik gelişimini destekleyici özelliği olduğu için çocukların da sık sık tüketmesi gereken bir besindir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Evde Su Böreği Nasıl Yapılır? yazımızı da okuyabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.