Mücverin Yanına Ne Gider?

Mücverin Yanına Ne Gider?
Modelistlik Kursu

Mücverin yanına ne gider? sorusu günün her saatinde tüketilebilen mücver ile uyumlu bir sofra hazırlayabilmek açısından merak edilen bir durumu ifade etmektedir. Yumurta ve un ile tercih edilen sebzelerin kullanılmasıyla elde edilen bu yemek bir çeşit kızartmayı içermesi bakımından daha dengeli bir menü oluşturmayı gerektirebilmektedir.

 Kişiler kendi beslenme stillerine ve damak zevklerine uygun biçimde mücver yanına istedikleri türde yemek yapabilirler. Durum böyle olmasına karşın kimi zamanlarda hangi yemeğin tercih edileceği konusunda tereddüt etme söz konusu olmaktadır.

Rendelenmiş bir biçimde sebzelerin yumurta ve unla karıştırılmasıyla elde edilen, yapımı çok kolay olan bu yemeğin ana malzemesi genel olarak kabak ya da patates olarak tercih edilmektedir. Kişilere tarif açısından çeşitlilik sunularak istenilen şekilde sunum yapılabilmesi olanaklı hale getirilmektedir. Bu bakımdan herkesin farklı bir mücver çeşidini beğenmesi ya da baharatlarla istediği gibi şekillendirebilmesi söz konusudur.

Mücverin yanına ne gider? diye sorulduğunda ise genel olarak yoğurtlu seçeneklerin oldukça lezzetli bir uyum yaratacağını söylemek mümkündür. Yağda kızartılarak elde edilen bu yemek yoğurtlu hafif yiyecekler ile daha iyi hale gelmektedir. Bu bakımdan mücver ile oluşturulacak olan menülerde ağır yiyeceklerin tercih edilmemesinin daha iyi olacağını ifade etmek mümkündür.

Mücverin Yanına Ne Gider
Mücverin Yanına Ne Gider

Mücverin Yanına Ne Gider

Mücverin Yanına Ne Gider? Mücver menü tercihi yaparken lezzet, uyum ve besleyicilik açısından iyi değerlendirme yapılması gerekir. Günün hangi zamanında mücver yapıldığı da bu bağlamda önemlidir. Bazı kesimler tarafından kızartma ya da fırında pişirilecek şekilde sabah, öğle, akşam istenilen zamanda tüketilebilmektedir. Tüm bu zaman dilimlerinde oldukça lezzetli olan mücveri tüketmek mümkündür. Buna karşın kahvaltı esnasında genel olarak kahvaltılık seçenekleri tercih edilecekken öğle ve akşam yemeklerinde daha kapsamlı bir değerlendirme yapılabilir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Öğlen ve akşam zamanlarında mücverin klasik basit yönteminden daha farklı çeşitlerde yapılmak istenmesi de söz konusu olabilmektedir. Bu bakımdan genel olarak fırın seçeneklerinin tercih edildiği bilinmektedir. Mücverin yanına ne gider? Menü hazırlarken aşağıda yer alan seçenekler sayesinde lezzetiyle akılda yer tutacak bir sofra hazırlamak mümkün olacaktır:

  1. Makarna salatası: Mücver bir kızartma olarak içerisinde yoğurt bulunan hemen hemen tüm yiyeceklerle uyum sağlamaktadır. Bu bakımdan kimi zaman daha hafif seçenekler kullanılsa da doyuruculuğu az olması bakımından mücverin yanında makarna tercihi de son derece uygun olmaktadır. Mücver menü makarna salatasıyla birlikte oldukça lezzetli bir hale bürünebilmektedir.
  2. Yoğurtlama: Mücverin yanına oldukça yakışan yoğurdun en lezzetli hallerinden biri olan yoğurtlama sayesinde hem ferahlatıcı bir lezzete ulaşmak hem de doyurucu bir sofra hazırlamış olmak mümkündür. Beğenilere uygun biçimde mücver menü için tercih edilecek olan yoğurtlamada istenilen sebzelerin seçilebilmesi söz konusudur. Bu bağlamda mücverde kullanılan sebzelerin değil daha farklı sebzelerin seçilmesi hem çeşitlilik yaratması hem de daha lezzetli olması bakımından dikkat edilmesi gereken bir noktadır.
  3. Yayla çorbası: Mücver yanına hangi çorba gider diye düşünüldüğünde tercih edilebilecek en iyi seçeneklerden biri yayla çorbasıdır. Oldukça besleyici, lezzetli ve hafif olan bu çorba sayesinde mücver ile çok iyi bir uyum yakalamak söz konusu olmaktadır. Yoğurdun mücver ile arasındaki yadsınamaz uyum değerlendirildiği noktada yayla çorbasının oldukça doğal biçimde ilk akla gelen seçenek olduğu söylenebilir. Mücver yanına hangi çorba gider sorusu böylece yanıtlanabilmektedir.
Yoğurtlu Mücver
Yoğurtlu Mücver

Fırında Mücver

Fırında mücver genel olarak kızartılarak yapılmakta olan mücverin çok daha sağlıklı hali şeklinde ifade edilebilir. Aynı zamanda kızartma şeklinde olmaması, fırında yapılıyor olması mücveri daha farklı hallerde sunabilmeyi sağlamaktadır. Özellikle akşam yemekleri için tercih edilmekte olan bu yemek kullanılan sebzelere göre farklı lezzetlerde olabilmektedir. Bu bakımdan yemeği kimin yiyeceği, besleyicilik düzeyinin nasıl olmasının istendiği, diğer yemeklerle arada kurulacak bağa uygun biçimde sebze seçmek önemlidir.

Oldukça basit bir şekilde yapılan fakat doğru adımlarla unutulmaz bir lezzete sahip olabilen fırında mücver beklenmeyen misafirler söz konusu olduğunda da tercih edilebilecek kurtarıcı seçenekler arasında yer almaktadır. Sebzelerin rendelenmesinin ardından yumurta ve un karışımıyla iyice karıştırılıp istenilen şekil verildikten sonra fırında kısa sürede yemeği alabilmek söz konusu olmaktadır. Görsel açıdan da hoş bir görüntüye sahip olması bakımından her yemeğin yanına yakışabileceğini söylemek mümkündür.

Mücverin Püf Noktası

Mücverin püf noktası özellikle yağ çekmemesi istenmesi noktasında söz konusu olmaktadır. Kızartma olarak yapılan mücverler kimi zaman tüm yağı çekmektedir. Bu bakımdan rahatsız hissetmek söz konusu olabilmektedir. Bu durumu önleyebilmek için etkili yöntemler söz konusudur. Bu noktada ayçiçeği yağı yerine zeytinyağı tercihin yapılması gerektiği söylenebilir.

 Ayçiçeği yağı kızartmaların yağ çekme ihtimalini önemli ölçüde arttırmaktadır. Bu bakımdan en az yağ çeken seçenek olarak zeytinyağı tercih etmenin faydalı olacağını söylemek mümkündür. Aynı zamanda hazırlanmış ve şekillendirilmiş olan karışımın yağ iyice kızdıktan sonra tavaya bırakılması gerekmektedir. Aksi takdirde yine yağ çekme sorunu büyük oranda artmaktadır.

Kullanılacak olan sebzelerin suyunun iyice sıkılmış olması lezzetli mücverin püf noktası olarak ifade edilebilir. Böylece mücverin suyunun çekilmiş olmasıyla hem dağılma ihtimali azalacak hem daha az un koyulması gerekecek hem de yağ çekme oranının önemli ölçüde düşürülebilmesi sağlanacaktır. Bu konuda özellikle kabak ile mücver yapılmak istendiğinde suyunun iyice çekilmiş olunmasına özen gösterilmesi önemlidir.

Mücver Tarifi
Mücver Tarifi

Mücver Tarifi

Mücver tarifi oldukça çeşitli olabilmektedir. Genel olarak sebze rendelenmesinin ardından yumurta, un ve tercihe bağlı olarak baharatın eklenmesinin ardından fırında ya da kızgın yağda pişirilmesiyle yapıldığını söylemek mümkündür. Kişisel zevklere bağlı olarak sebze seçimiyle birlikte unun da bu ölçüde seçilmesi gerekmektedir. Daha hamura yakın bir lezzet elde etmek isteyen kişilerin daha fazla un koyması yararlı olacaktır.

Mücver yapımında özellikle kabak tercih edildiği bilinmektedir. Kabak kızartması genel olarak son derece lezzetli bir yemek iken kabağın farklı sebzelerle birleştirilmesiyle elde edilen mücver besleyici ve çok daha yüksek lezzete sahip bir yemek elde etmeyi sağlamaktadır. Mücver tarifi çeşitlerine bakıldığında bu nedenle en çok kabak kullanımının söz konusu olduğu görülmektedir. Havuç ve soğanın da rendelenerek kullanılmasıyla elde edilen bu mücvere dereotu çok daha fazla lezzet katmaktadır. Bir kesim tarafından dereotu sevilmediğinden kişiler kendi tercihlerine uygun biçimde dereotu ekleyebilirler.

Mücverin istenilen sebzelerle istenilen miktarda hazırlanmasının ardından mücverin yanına sos için hazırlıklara geçilebilir. Genel olarak yoğurdun temelde olacağı şekilde sos tercih edilmesiyle mide için daha rahatlatıcı aynı zamanda da besleyici bir öğün elde etmek söz konusu olacaktır. Tahinli yoğurt sos mücverin yanına en çok yakışan seçeneklerden biridir. Aynı zamanda mayonezle hazırlanmış mücverin yanına sos çeşitleri bulunmaktadır. Hazırlanan sos ve istenilen sebzelerin seçilerek yapıldığı mücver ile oldukça lezzetli bir menü elde edilmektedir.

Eğer siz de atıştırmalık, yemek ya da mutfağa dair her şeyi seviyorsanız, Evde Su Böreği Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.