Hindistan’a Gidenlerin Yapması Gereken 10 Aktivite

28.07.2016
335
Hindistan’a Gidenlerin Yapması Gereken 10 Aktivite
Modelistlik Kursu

Yaklaşık bir milyar kırk milyon nüfusu ile Çin’den sonra en kalabalık ülkelerden biri olan Hindistan, bizzat gidip görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir. Kitaplarda, televizyon belgesellerinde ve dergilerde ne kadar anlatılırsa anlatılsın gidip o coğrafyayı tanımak, o havayı solumak oldukça farklı bir deneyimdir.

Holi Festivaline Katılın

Holi Festivali, renklerin festivali olarak adlandırılan baharın gelmesini kutlamak için yapılan bir organizasyondur. Festival sırasında tüm Hindistan halkının renk toplarını yüzlerine ve vücutlarına sürmesi ile ortaya festivalin adı gibi rengârenk bir görüntü çıkmaktadır.

Holi Festivalinin tabi ki bir hikâyesi mevcut ve çok eskilere dayanmaktadır. Festivalde kullanılan renklerin anlamları da farklıdır. Kırmızı rengi masumiyeti, yeşil enerjiyi, mavi huzuru, sarı ise dindarlığı simgelemektedir. Hindistan’a gidişiniz Holi Festivali zamanına denk gelirse çok güzel bir kutlama sizleri bekliyor olacaktır.

Rikşalar İle Gezinti

Hindistan’a gittiğinizde sizi şaşırtacak bir ulaşım aracı olan rikşa Hindistan’ın en gözde ulaşım araçlarındandır. Ulaşımın çok fazla gelişmediği bu ülkede trafik, kalabalık ve karmaşa tabi ki ön planda. Rikşalar farklı türlerden oluşmaktadır. Elle taşınan, bisikletli olanlar ve üç tekerlekli motorlar şeklindedir. Rikşalar sayesinde çok az para ile tüm yerleri gezmeniz mümkün. Ne kadar gelişmemiş ve külüstür de olsalar rikşalar Hindistan’ın gözbebeği konumunda.

Hint Mutfağını Kesinlikle Deneyin

Dünyanın en özel ülkelerinden biri olan Hindistan, kullandığı malzemeler, pişirme yöntemleri ve baharatlar gibi özellikleri ile çok çeşitli ve değişik bir Dünya mutfağına sahiptir. Özellikle kuzey ve güney bölgelerinde bu ayrım çok net fark edilmektedir.

Kuzey Hindistan bölgesinde en fazla et pişirilirken, Güney kısımda ise sebze ağırlıklı yemekler yapılmaktadır. Pirinç bakımından en zengin ülke olan Hindistan’da en kaliteli pirinç de basmati pirincidir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Hindistan’da inek kutsal bir hayvan sayıldığı için tavuk yemeklerine daha çok ağırlık verilmektedir. Baharatları ile ünlü Hint mutfağı daha önce hiç tatmadığınız baharatları denemeniz için güzel bir fırsat sunmaktadır.

Tac Mahal’i Ziyaret Etmeden Dönmeyin

Hindistan’ın yoğun trafiği ile yaklaşık 7 saat süren yolculuk ile Agra’ya seyahat edebilirsiniz. Havanın çok fazla sıcak olmasından dolayı da yolculuğunuzun çok keyifli geçmeyeceğini önceden hatırlatmakta fayda var. Tüm bunları göze almanız için değecek bir zenginlik var o da aşk mabedi olarak bilinen Tac Mahal. Hindistan’ın en fazla turist alan bölgesinde yer alan bu yerde güneşin batışını izlemek gerçekten anlatılması çok farklı bir deneyim olacaktır. Giriş ücreti 10 Euro gibi bir rakam olan bu turistik yerde gün batımında bahçede oturmak güneşin kızıl etkilerini görmek unutulmaz bir anı olarak hafızalarınızda kalacaktır.

Agra Kalesini Görün

Tac Mahal’den sonra gezilip görülmesi gereken ikinci turistik yer ise Agra Kalesidir. Agra Kalesi mükemmel mimarisi ile tam bir fotoğraf çekilme alanı. Bu mimaride yalnızca kocaman maymunları göreceğinizin bilgisini de vermekte yarar var. Maymunların gruplar halinde gezinmesi sizi oldukça şaşırtacaktır. Agra Kalesine ulaşım ise yalnızca otobüs ile olmaktadır. Hindistan tren yolu açısından çok güzel bir alt yapıya sahip olmasına rağmen trenler kullanılmamaktadır.

Fillerle yolculuk yapın

Hindistan’a ayak basar basmaz kendinizi bir hayvanat bahçesinde dolaşıyor gibi hissetmeniz normal bir durumdur çünkü maymunlar, filler, sincaplar, yılanlar ve daha birçok hayvan serbestçe sokaklarda dolaşmaktadır. İneğin kutsal sayıldığı bu ülkede sokaklarda keyif yapan inekleri gördüğünüzde fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin. Fillerin üzerine binerek yavaş yavaş huzurlu bir yolculuk deneyimi yaşamadan sakın dönmeyin.

Kerela göllerinde gezinti yapın

Hindistan’a gittiğinizde yapmanız gereken en önemli aktivitelerden sayılan bir aktivite de Kerala göllerinde palmiye ağaçlarının içinde yaptığınız sakin ve dingin bir tekne gezintisidir. Suyun verdiği huzur, yemyeşil ağaçlar, etraftaki farklı ev yapıları sizi bambaşka bir dünyaya götürecektir. Doğanın verdiği huzur ile kafanızı tamamen boşaltmanız için çok güzel bir fırsat sunulmaktadır. Hint mutfağından örnekler ve buz gibi bir bira ile unutulmaz bir deneyim sizleri bekliyor olacak.

Hint düğünlerine katılın

Hiçbir ücret ödemeden katılacağınız ve Hindistan kültürünü yakından tanıyabileceğiniz bir aktivite ise Hint düğünleridir. Hint müzikleri eşliğinde, yöresel kıyafetlerin olduğu, kınalı ve bolca aksesuarlı bayanların dans ettiği Hint düğünlerinde kendinizi bir Hint filminin başrol oyuncusu gibi hissedeceksiniz.

Yoga Yapın

Tüm stresinizden arınmak için yoga yapmak için en ideal yer olan Hindistan’da bunun için eğitimler bulunmaktadır. Yemyeşil açık alanlarda yapılan yoga dersleri ile kafanızı boşaltabilirsiniz.

Hintlilerle Tanışın

Hindistan halkı cana yakınlığı ve hoş sohbeti ile bilinir. Ülkeyi hem daha yakından tanımak hem de sosyal ilişkiler kurmak adına bu çok iyi bir fikir olacaktır.

Hindistan Yeni Delhi Büyükelçiliği resmi web sitesi: http://yenidelhi.be.mfa.gov.tr/Mission

Azerbaycan Gezisi yazımıza da bakmanızı tavsiye ederim.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.