Tere Tohumu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

06.08.2019
577
Tere Tohumu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?
Modelistlik Kursu

Tere tohumu otu yemeklerin yanında sade olarak veya yapraklarını salata içine karıştırarak yenilebilen bir bitki olmakla beraber vücudunuza olan faydaları ise saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çoktur. Tere otu komple bir besin olduğundan her bir parçasından yararlanmalıyız. Tabii ki tadı biraz acımtırak olduğundan bazı insanların hoşuna gitmeyebilir. Ama yerken ağzınıza bırakacağı tat ile sizinde hoşunuza gidecek ve her zaman tüketmek isteyeceksiniz.

Tere otu yeşil olarak tüketilmesi gereken bir bitkidir. Her zaman yeşil ve tazesini bulamayabilirsiniz. Onun için tere otu yağı ve tere tohumu yağını temin ederek bu bitkinin komple olarak vücuda olan yararlarından faydalanabilirsiniz. Tere tohumu yağının içerisindeki bulunan anti kansorejen bileşeni bağışıklık sistemini güçlendirmekle beraber, gözlerinizin daha canlı olmasını sağlamakta göz sağlığınızı korumaktadır. Tere tohumu yağının faydalarını sizler için açıklayacağız.

Tere Tohumu Yağı Nedir?

Tere tohumu susam çekirdeği kadar küçüktür. Tohumundan soğuk pres yöntemiyle yağı elde edilir. Elde edilen bu yağ bozulmayacak şekilde muhafaza edilmektedir. Günümüzde sıklıkla kullanılmaya başlayan tere tohumu yağı kozmetik firmalarının ilgisini çekmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda sağlığınıza çok büyük faydası olmakla beraber cilt üzerinde de olumlu sonuçlar tespit edilmiştir. Bununla beraber kozmetik ürünlerinin de içerisinde tere tohumu yağı yer almaya başlamıştır.

Tere Tohumu Yağı Nedir?

Tere Tohumu Yağının Faydaları

 • Bu yağın vücudumuz için faydası küçümsenmeyecek kadar fazladır. Çünkü düzenli kullanımda sindirim sistemini düzenlemekte, bağışıklık sistemini güçlendirmekte, cilt problemlerinin giderilmesinde, yıpranmış ve mat saçları düzene sokmakta, gözlerinizin sağlığı korumakta, diş problemlerini önlemekte ve daha dinç olmanızı sağlamaktadır. Başlıca faydaları bunlar olmakla beraber daha birçok faydası bulunmaktadır. Gelin bu tere tohumu yağının faydalarını biraz daha anlaşılır şekilde açalım.
 • Tere tohumu yağının içinde yoğun miktarda A vitamini gözlerinizde oluşacak katarakt, göz tansiyonu, şaşılık, gözde seyrelme gibi göz bozukluklarında önemli derecede iyileştirme ve oluşacak görsel bozukluklara karşı gözlerinizi korumaktadır.
 • Tere tohumu yağının içerisinde bulunan antioksidanlar, serbest radikallerle mücadele ederek daha fazla yayılmasını engellemektedir. Ayrıca bu yağ düzenli şekilde kullanıldığı zaman kanserojen maddeleri yok ederek kanser oluşumunu durdurmaktadır.
Tere Tohumu Yağının Faydaları
 • Tere tohumu yağının bir başka faydası ise doğal antibiyotik görevi görmesidir. Soğuk algınlığı, gribal enfensiyon gibi hastalıklarla mücadele ederek ve vücudunuzu dinç tutarak hastalığı daha çabuk atlatmanızı sağlamaktadır. Ayrıca hasta olmayan kişiler kullandığı zaman vücudu daha dinç tuttuğundan hastalığa yakalanma riski azalmaktadır.
 • C vitamini açısından oldukça zengin olan tere tohumu yağı bağışıklık sistemini en üst seviyede güçlendirmekle beraber daha zinde olmanızı sağlamaktadır. Bu yağ düzenli kullanıldıktan sonra bağışıklık sistemi en üst düzeyde olacağından daha kötü ve ciddi hastalıklara yakalanma şansınızı azaltmış olursunuz. Bağışıklık sisteminin güçlü olması çok önemlidir. Eğer zayıfsa hastalıklara yakalanma şansınız fazla olur. Onun için bu yağı düzenli kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • İçerisinde bulundurduğu klorofil sayesinde sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olmakta ve sindirimi artırmakta işlev gören bazı enzimlere destek olarak daha iyi sindirim yapabilmenizi sağlamaktadır. Besinleri vücudunuza aldığınızda enzimler daha iyi emilmesine yardımcı olur. Bu yağı kullanarak sindirim sistemini daha düzenli çalıştırabilirsiniz.
 • Bu yağda bulunan A, C, K, vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, çinko, demir gibi mineraller bol miktarda bulunmaktadır. Bu vitamin ve mineraller kemik yapısını güçlendirmekte ve kemiklerinin dayanıklılığı artırmaktadır.
 • Tere tohumu yağının ayrıca kilo vermeye yardımcı bir ürün olarak kullanılmaktadır. Sindirim sistemini daha düzenli çalıştırdığı için besinlerin emilimini daha hızlı yaparak yağ oluşumunu engeller ve kilo alma olasılığınız azalır.
 • Bazı insanlarda ve çocuklarda ishal vakaları görülmektedir. Bu yağın içinde bulunan lif ishali dengeler ve katılaştırır. Sindirimi düzenleyerek ishali önler. Dozunda kullanarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Tere Tohumu Yağının Cilde Faydaları

 • Cilde olan faydaları oldukça fazla olan bu yağın kırışıklıkları azaltmakta, sivilceleri azaltıp yok etmekte, yara izlerini kapatmakta, bazı bölgelerde oluşan iltihapları kurutmakta oldukça faydalıdır. Ciltte harika çalışmakta olup, çözüm yollarının başında gelmektedir.
 • Her insanın başına gelen böcek sokması, egzama, güneş yanıkları gibi durumlar cildinizde kaşınmalara sebep olur. Tere tohumu yağı bu kaşıntıları azaltıp yok etmeye yardımcı doğal bir krem görevi görür.
 • Güneşe maruz kalan insanlarda cilt kanseri riski fazla olmaktadır. Zararlı güneş ışınları cilt kanserini tetiklemektedir. Bu yağ düzenli kullanıldığı zaman zararlı güneş ışınlarında cildinizi korur ve cilt kanseri riskini azaltır.
 • İçerisinde bulunan yoğun miktardaki A ve C vitaminleri güçlü bir antioksidan olarak serbest radikallerle mücadele ederek kırışıklıkların ve çizgilerin oluşmalarını engeller. Çünkü serbest radikaller kırışık ve çizgi oluşumunu başlatır. Kırışık ve çizgiler erken yaşlanma belirtileridir.
 • İnsanların yüzünde sivilce, gül hastalığı, yanık gibi durumlar meydana gelmektedir. Bu hastalıklar genelde iltihaplı şekilde olabiliyor. Tere tohumu yağının antienflamatuar ve antimikrobiyel etkisi sayesinde iltihaplı yerleri tedavi etmede oldukça başarılı bir ürün olup ağrıyı azaltmaktadır. Özellikle iltihaplı bölgeleri derinlemesine temizleyerek enfeksiyon riskini en aza indirir.
 • Tere tohumu yağı kurumuş, pütür pütür olmuş ciltlerde inanılmaz bir etkiye sahip olup bu yağı kullandığınız zaman cildinizin pürüzsüz, yumuşacık ve daha güzel bir görünüme kavuştuğunu fark edeceksiniz.
Tere Tohumu Yağının Cilde Faydaları

Tere Tohumu Yağını Kullananlar

Merhaba benim cildim aşırı derece kurumuştu doğal yöntemlere başvurmak istedim. Araştırma yapıp bu yağın faydalı olduğunu öğrendim. Yağı temin edip kullanmaya başladım. Bir haftadır kullanıyorum gerçekten yüzümün kuruluğu azalmaya başladı ve yumuşak bir görünüme kavuşmaya başladı.

İyi günler sivilcelerimle çok uğraştım ama tam anlamıyla tedavi edemedim. Sonra arkadaşımın tavsiyesiyle doğal yöntemleri denemeye istedim. Araştırırken tere tohumu yağının faydalarını okuduğumda bana cazip geldi ve kullanmaya başladım. 10 gün oldu ve sivilcelerimin yavaş yavaş azaldığını hatta izlerinin kaybolduğunu fark ettim. Size tavsiyem doğal yöntem olduğu için denemekten zarar gelmez diyorum. Tabii ki doktorunuza başvurarak da kullanabilirsiniz.

Tere Tohumu Yağını Kullananlar

Merhabalar bende bu yağı güneş lekeleri için kullandım ama istediğim ölçüde fayda alamadım. Ama yinede kullanacağım çünkü ilk zamana göre biraz azalma oldu ama tam istediğim gibi değil.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Tere Tohumu Yağının Saça Faydaları

Oldukça yoğun vitamin ve mineral içerdiğinden dolayı saç köklerinizden başlayarak en uca kadar tertemiz ve sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. Aynı zamanda saç uzanmasında da etkili olan bu yağ hormonları anı seviyede tutarak saç uzamasını hızlandırır. Saçlarınızı besleyerek daha canlı, gür ve parlak saçlara kavuşmanız içten bile değil.

Önemli: düzenli ve dikkatli kullanmakta fayda var. Aşırı şekilde uygulandığı zaman yan etkileri görülebilmektedir. Bu yan etkiler ise bulantı, kusma, ishal, ciltte kızarıklık ve tahriş gibi durumlarda doktorunuza başvurunuz. İlaç kullananlar doktor tavsiyesinde kullanmalıdır.

Tere Tohumu Yağının Saça Faydaları

Tere Tohumu Yağı Nerede Satılır?

Bu yağ güvenli internet siteleri, aktarlar ve kozmetik ürünlerinin satıldığı mağazalardan temin edebilirsiniz. Alırken dikkat edilmesi gereken şey orijinal olmasıdır.

Tere Tohumu Yağının Fiyatı

Tere tohumu yağının fiyatı her yerde farklı olmakla birlikte genelde 40 ve 120 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Not: Her doğal üründe olduğu gibi tere tohumu yağını kullanmak isterseniz alerjinizin olup olmadığını doktorunuza başvurarak mutlaka öğrenin. Cilt bakımı yazılarımıza bakmayı unutmayınız. Mutlu ve sağlıklı günler dileğiyle hoşçakalın…

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. ipek dedi ki:

  Yeşillik seven biri olarak tere, maydanoz ve rokayı sürekli olarak tüketirim. Bence herkes sık sık tüketmeli. Tere, içerikte verdiğiniz bilgilerde belirttiğiniz gibi göz sağlığına çok iyi geliyor. Göz problemi yaşayanlar için tere ve havuç çok sık tüketilmeli. Tere tohumu yağını daha önce duymamıştım onu da bir denemek lazım.