Çanakkale’de Hafta Sonu Gezilecek Yerler

14.04.2021
138
Çanakkale’de Hafta Sonu Gezilecek Yerler
Modelistlik Kursu

Çanakkale’de hafta sonu gezilecek yerler neresidir, nereleri gezip görmeliyim diye eş dost fikirleri ve internet üzerinden arama yapmaya başladıysanız doğru yerdesiniz. Marmara Denizi ile Ege Denizinin buluşma noktası olan Çanakkale’de hafta sonu gezisinde mutlaka görmeniz gereken bir hayli yer bulunuyor. Hafta sonu tatilini değerlendirmek için çok doğru bir tercih olan şehirde tarih, kültür ve deniz turizmini bir arada bulabilirsiniz. Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada’nın da yer aldığı Çanakkale’de hafta sonunda doya doya dinlenebilir ve bir o kadar da eğlenebilirsiniz.

İl dışından gelen ziyaretçiler Çanakkale şehir merkezinde türkülere konu olan Aynalı Çarşıyı gezip, yöreyi yansıtan hediyelik eşyalar ve yöresel gıdalardan satın alabilirler. Aynalı çarşı ile hemen hemen aynı tarihlerde inşa edilmiş olan şehrin merkezinde yer alan tarihi Saat Kulesi’nde bolca fotoğraf çekebilirsiniz. Şimdi sizler için hazırladığımız Çanakkale ve çevresinde hafta sonu gezilecek yerleri tek tek inceleyelim.

Troya (Truva) Antik Kenti
Troya (Truva) Antik Kenti

Troya (Truva) Antik Kenti

Çanakkale gezip görülecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alan Troya Antik Kenti, 3000 yıllık geçmişi bulunan ve dünyanın en ünlü Antik Kentlerinden biridir. Çanakkale şehir merkezine çok yakın bir mesafede olan Troya Antik Kenti, UNESCO dünya Miras Listesi’ndedir ve aynı zamanda Milli Parklar statüsündedir. İlyada Destanında söz edilen Truva Savaşının gerçekleştiği yer olan Antik Kentin simgesi, bu savaşta askerlerin gizlice savaş meydanına getirildiği Truva atıdır. Aslına uygun olarak 1975 yılında yeniden hazırlanan Truva atını görebilir ve dönemi yansıtan kalıntılar arasında bir tarih yolculuğuna çıkabilirsiniz. Her yıl yerli ve yabancı birçok gezginiz ziyaret ettiği Troya Antik Kenti’nde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan tarihi eserlerin çoğu ülkemiz dışına götürülmüştür. Buna rağmen Milli Parkın doğal ve tarihi güzellikleri görülmeye değer.

Bozcaada

Taştan yapılmış eski Rum evleri, Türk mimarisini yansıtan ahşap evleri, dar sokakları ve rengarenk duvarlarıyla Bozcaada, Çanakkale’de hafta sonu gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunması gereken bir adrestir. Anakaraya 6 km uzaklıkta olan Bozcaada, yumuşak ikliminden dolayı dört mevsim boyunca gezgin misafirlerini ağırlıyor. Çevre iller ve özellikle İstanbul’dan özellikle hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenlerin destinasyonu durumundadır.

Bozcaada’nın bu kadar çok ilgi görmesinin nedenleri berrak denizi, tertemiz kumsalları ve sit alanı ilan edilmesi nedeniyle çarpık yerleşmenin görülmediği yerleşim profilidir. Mübadeleden önce iki bölüme ayrılan adanın bir bölümü Rum Mahallesi bir diğer ise Türk Mahallesidir. Bozcaada’da konaklamak için her bütçeye uygun otel ya da pansiyon bulabilir, sahildeki restoran ve kafelerde nefis balıkların ve mezelerin tadına bakabilirsiniz. Ada’da gezilecek yerler çok fazla; Bozcaada Kalesi, Ayazma Manastırı, Adanın sokakları, Şarap Fabrikaları, Göztepe, Bozcaada Müzesi, Rüzgar Gülleri ve elbette sanat galerilerine mutlaka vakit ayırmalısınız.

Assos Antik Kenti
Assos Antik Kenti

Assos Antik Kenti

Hem tarihle içi içe, hem de deniz kenarında bir hafta sonu geçirmek isterseniz Assos tüm ihtişamıyla sizi bekliyor demektir. Çanakkale’nin şirin ilçesi Ayvacık’ta bulunan Assos Antik Kenti, muhteşem bir doğa harikası olmasının yanı sıra binlerce yıl öncesinden bu yana tarihe tanıklık etmiş bir yerleşim bölgesi. Kayaların üzerine konumlandıran şehrin tepesinde Athena Tapınağı’nın mistik atmosferini içinize çekip, Assos Harabelerini ve Amfi Tiyatroyu gezerken kendinizi bu dünyadan farklı bir boyuta geçmiş gibi hissedebilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Edremit körfezinin başlangıç noktasında yer alan Assos, kamp tutkunlarının da hafta sonu rotasına girmeyi başarmış ender yerlerden biridir. Pek çok kamp alanı bulunan Antik Kent’te hem tarihle içi içe, hem de tertemiz plajlarda haftanın yorgunluğunu atabilirsiniz. Assos gezisinde tarihi kentin surlarının içinde bulunan Behramkale Köyünü ziyaret edip denizle adeta birleşik durumda olan taş evlerde hizmet veren kafelerde kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale savaşının aslında bir deniz savaşı olduğu göz önüne alındığında şehri ziyarette Çanakkale Deniz Müzesini ziyaret etmenin ne kadar önemli olduğu da anlaşılıyor. Şehir merkezinde ve kolayca bulunabilecek bir adreste bulunan deniz müzesinde Çanakkale savaşına ait birçok obje ve fotoğrafı bulmak mümkündür. Geniş bir alan üzerine kurulu olan Çanakkale Deniz Müzesinin bahçesinde bir park ve Çanakkale ile ilgili hatıra olarak götürebileceğiniz hediyelik eşyaların satıldığı bir bölüm bulunuyor. Müzenin içerisinde; Çanakkale savaşında kullanılan mermiler, askeri elbiseler, silahlar, savaşla ilgili fotoğraflar sergilenmektedir. Ayrıca şimdilerde Mersin Limanında sergilenen Nusrat Mayın Gemisinin aslına uygun olarak hazırlanmış olan gemi maketi ve Çimenlik Kalesinin de bir maketi bulunmaktadır.

Ayvacık Afrodit Kaplıcaları

Kuzey Egenin incisi Ayvacık, Kaz Dağlarının eteğinde bol bol oksijen soluyabileceğiniz ve maviyle yeşilin her tonunu bir arada görebileceğiniz şirin bir ilçedir. Tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve termal turizm sevenlerin çok sevdiği Afrodit Kaplıcaları ile doya doya bir hafta sonu geçirebileceğiniz Ayvacık’ta her bütçeye uygun olan pansiyon ve otel şeklinde konaklama tesisleri de fazlasıyla mevcuttur. Adını güzellik tanrıçası Afrodit’ten alan kaplıcaların şifalı suları; kas ve eklem ağrıları ile çeşitli cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olmaktadır. Yerel halkın inanışına göre Afrodit tüm güzelliğini bu kaplıcanın suyunda yıkanmasına borçluymuş ve bu suya girip çıkanlar, Afrodit ışıltısını üzerinde taşırmış.

Kaz Dağları

Hafta sonu tatili için rotasını Çanakkale’ye çeviren gezginler tarafından sıkça ziyaret edilen bir bölge olan Kaz Dağları, yıl içerisinde yerli ve yabancı binlerce kişiyi ağırlıyor. Tam bir tabiat harikası olan Kaz Dağları, Alplerden sonra en fazla oksijen üreten bir özelliğe de sahip. Kaz Dağlarında kaliteli vakit geçirmek için birçok seçenek bulunuyor ve bu seçeneklerin neredeyse her biri farklı ilgi alanlarına hitap ediyor. Kaplıcaları, müzeleri, eski Rum evlerinin yer aldığı şirin köyleri ve endemik canlı türlerinin barındığı Milli Parkı ile öne çıkan Kaz Dağları, bir kez gelip bir daha ayrılmak istemeyeceğiniz ender adreslerden biri durumda.

Kaz Dağları’nda tatlı bir hafta sonu kaçamağı için konaklayabileceğiniz; bungalov evler, ahşap evler, butik oteller ve dağ evleri bulunuyor. Şehrin gürültüsünden uzak kalmak için burayı tercih edenler için kamp alanı seçenekleri bir hayli fazla bulunuyor. Trekking, safari ve dağcılık meraklılarının destinasyonu olan Kaz Dağları’nda gezerken temiz hava ve oksijene doyarken bir yandan sincaplarla birlikte doğa yürüyüşü yapabilir, bisiklet kiralayabilirsiniz. Unutulmaz anılar biriktireceğiniz ve Çanakkale’de hafta sonu gezilecek yerler içinde apayrı bir yeri olan Kaz Dağları’nda; Adatepe’deki Zeytinyağı Müzesi ve Yeşilyurt Köyü’nde bulunan Teknoloji Müzesini görmeden bu cennetten ayrılmamalısınız.

Gelibolu Yarımadası
Gelibolu Yarımadası

Gelibolu Yarımadası

İstanbul ve çevre illerden özellikle hafta sonu günleri bir hayli ziyaretçisi olan Gelibolu yarımadası, Çanakkale’nin pek çok bölgesinde olduğu gibi tarih kokan ve tarihi yaşatan adreslerden biridir. Feribotla Gelibolu yarımadasına gelir gelmez karşıda sizi karşılayan “Dur Yolcu” yazısı, yakın tarihi bir ayna gibi yansıtmaya yetiyor. Çanakkale savaşının en kanlı zamanlarına tanıklık eden Gelibolu’yu tam anlamıyla gezmeye iki gün elbette yetmeyecek fakat elimizden geldiğince Gelibolu’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden kısaca söz edelim.

Gelibolu’ya geldiğinizde ilk durak olarak Çanakkale Şehitler Abidesi’ni ziyaret etmenizi öneririz. Çanakkale savaşı sırasında şehit olmuş ve ismi tespit edilebilen 59.408 şehit anısına yapılan sembolik anıt mezarları görüp o ruhu hissettikten sonra yine İlk Şehitler Anıtı’nın yer aldığı Seddülbahir Kalesine doğru yola çıkabilirsiniz. Her yerinden yakın tarihimizin anılarının fışkırdığı Gelibolu’da, Conkbayırı, Lone Pine Mezarlığı, Kanlısırt Kitabesi, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi ve sizi hemen yarımadanın girişinde karşılayan Kilitbahir Kalesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Gökçeada

Saros Körfezi’nin girişinde yer alan Gökçeada, Türkiye’nin en büyük adasıdır. Çanakkale’de hafta sonu gezilecek yerler arasında değişik bir alternatif arayışındaysanız muhteşem doğası ve tertemiz deniziyle Gökçeada tam size göre bir rota olacaktır. Çanakkale’nin çoğu ilçesinde olduğu gibi buradaki yapılarda da Rum mimarisi ön plana çıkıyor ve Rum köylerinin küçük, şirin taş evleri arasında huzurlu bir yolculuk gerçekleştirebiliyorsunuz.

Gökçeada ziyaretinde görebileceğiniz yerler arasında birçok alternatif var, yarım asırı geçmiş olan yaşıyla Çınar altında adanın kokusunu içinize çekebilir ardından gezintiye davam edebilirsiniz. Nesli tükenmekte olan angut kuşu ve flamingoların yaşadığı Tuz Gölü’nde doğayla baş başa kalabilir, rotanızı Kaya Mezarlarına yöneltmeniz halinde ilginç mezar yapılarına tanık olacaksınız. Su sporlarına ilgi duyan turistlerin gözde durağı olan Türkiye’de başka bir örneği olmayan Su Altı Parkında dalış yapabilir ve belki şansınız varsa nesli tükenmeye yüz tutmuş ve bu nedenle koruma altına alınmış Akdeniz fokları ile birlikte yüzebilirsiniz.

Anzak Koyu

Gelibolu yarımadasında Eceabat ilçesinde yer alan şirin bir koy olan Anzak Koyu, sadece temiz kumsalı ve berrak denizi ile değil tarihi önemi ile de mutlaka gidip görülmesi gereken bir noktadır. Çanakkale savaşının en hareketli sahnelerine tanık olan Anzak Koyu, savaş devam ederken 25 Nisan 1915 günü Avustralya’dan gelen Anzaklar’ın çıkarma yaptığı koydur. Orada can veren Anzak askerleri anısına 1985 yılında ismi Anzak Koyu olarak düzenlenmiştir. Her sene aynı tarihte yapılan ve Anzak askerlerini anmak için düzenlenen Şafak Ayinine katılmak için hem yerli, hem de Avustralya’dan gelen ziyaretçileri ağırlamaktadır.

Kilye Koyu

Çanakkale’de gezip görülmesi gereken sahil kenarlarından biri olan Kilye Koyu, güzelliği ve tertemiz denizi sayesinde özellikle yaz mevsiminde ziyaretçi akınına uğramaktadır. Doğal bir liman olan Kilye’nin yüzyıllar önce Romalılar tarafından kurulduğu bilinmektedir. Bizanslılara ait tarihi kalıntıların bulunduğu Kilye, uzun süre yerleşim alanı olarak kullanılmış ve halen sakin bir hafta sonu geçirmek isteyen kişilerin Çanakkale ve çevresindeki ilk tercihlerinden biri olmaktadır.

Dardanos Antik Kenti

Çanakkale’de hafta sonu gezilecek yerler arasında bulunan Dardanos Antik Kenti, Çanakkale şehir merkezine 16 km uzaklıkta bulunan Dardanos ilçesinde yer almaktadır. Çanakkale 18 Mart üniversitesi yerleşkesinin de olduğu bölgede, aynı zamanda sığ denizi ve tertemiz sahiliyle Dardanos Plajı da bulunmaktadır. Dardanos Antik Kenti ismini Yunan mitolojisinde bir tanrı olan Zeus’un oğlu Dardanos’tan alır. Bölgede yapılan arkeolojik çalışmalar sonucu birçok kalıntı ve eser ortaya çıkarılmış ve bu eserler Çanakkale Arkeoloji Müzesi ve Troya Müzesinde sergilenmektedir. Dardanos bölgesinde turistleri çeken ve görülmesi gereken bir başka önemli nokta ise, kazılar sırasında ortaya çıkan Dardanos Tümülüsü’dür.

Geyikli

Çanakkale’de bulunan pek çok gün yüzüne çıkmamış güzellikten biri olan Geyikli, peyniriyle ünü taşan Ezine ilçesine bağlı ve yapısı bozulmamış beldelerden biridir. Mavi bayrağa sahip olan ve 14 km uzunluğundaki plajı her yaz yerli turist akınına uğrayan Geyikli, özellikle hafta sonu kafa dinlemek isteyenlerin gezi rotasında bulunmalıdır. Masmavi denizi ve hemen yanı başındaki yemyeşil ormanları ile nefes kesen şirin belde, Eyvah eyvah film çekimlerinden sonra tüm ülkedeki gezginlerin destinasyonu haline gelmiştir. Geyikliye geldiğinizde görebileceğiniz yerler arasında; Dalyan Köyü, Alexandria Troas Antik Kenti de bulunmaktadır. Geyikli seyahatinden dönüşte bolca zeytin ve organik zeytinyağı ve organik sebze meyvelerde satın alabilirsiniz.

Karabiga

Karabiga, Çanakkale şehir merkezine 84 km uzaklıkta ve biraz iç kesimde kalan Biga ilçesine bağlı el değmemiş beldelerden biridir. Çanakkale’de her zaman gezip gördüğünüz yerlerden farklı bir noktayı keşfetmek isterseniz Karabiga sizin için doğru bir tercih olabilir. Biga’ya sadece 20 km’lik bir mesafede bulunan Karabiga, balıkçı tekneleri ve küçük limanı, deniz feneri ile tablo gibi bir manzara sergilemektedir. Biga’da kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkarılan Priapos Antik Kentine ait Priapos Kalesi burada bulunur ve her mevsim ziyaretçilerini ağırlamaya devam etmektedir.

Çanakkale’ye Nasıl Gidilir?

Hafta sonu Çanakkale rotasına doğru ilerleyeceğiniz zaman karayolu ya da hava yolunu tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda İstanbul’dan gelecek olan gezginler feribot ile kolayca şehre ulaşabilmektedir.

Çanakkale'de Hafta Sonu Gezisinde Ne Yenir, Ne İçilir?
Çanakkale’de Hafta Sonu Gezisinde Ne Yenir, Ne İçilir?

Çanakkale’de Hafta Sonu Gezisinde Ne Yenir, Ne İçilir?

Çanakkale, Ege ve Marmara bölgesini birleştiren, aynı zamanda binlerce yıldır pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, kültürel zenginliği yüksek olan bir şehirdir. Mübadele zamanına kadar binlerce Rum’un da yaşadığı ve kültürel anlamda birçok iz bıraktığı şehrin yamak kültürü de insanları gibi bir hayli zengin ve renklidir.

Denizle çevrili bir şehir olmasından dolayı her türlü deniz ürününe fazlasıyla ve hakkını vererek yer ayrılan Çanakkale mutfağında zeytinyağı vazgeçilmez bir unsurdur. Gayet sağlıklı yöresel yemekleri bulunan şehirde deniz ürünlerinin yanı sıra et yemekleri ve sebze de ön plana çıkmaktadır. Sizler için derlediğimiz ve Çanakkale gezisinde tatmanız gereken yöresel lezzetleri aşağıdaki listemizde bulabilir ve şehrin pek çok yerindeki restoranlarda bulabilirsiniz.

 • İskorpit Çorbası
 • Lakerda, Balık Ezmesi
 • Börülce Köftesi
 • Patlıcan Kapama
 • Tumbi
 • Çırpma
 • Metez Mantısı
 • Sebzeli Melki yemeği
 • Tuzlu Sardalya
 • Yumurtalı Tiken
 • Basma Helva
 • Ispanak Çorbası
 • Bonus olarak elbette ki Peynir Helvası

Çanakkale’de hafta sonu gezilecek yerler hakkında yazdığımız yazıyı beğendiyseniz Antalya’da Gezilecek Yerler hakkında yazdığımız yazıyı da okumak isteyebilirsiniz.

Çanakkale’de hafta sonu gezilecek yerler hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Çanakkale Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan gezi rehberini inceleyebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
5 yıldır yazarlık yapmaktayım. Yazmayı ve araştırmayı çok seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.