Bronzer nedir? Bronzer nasıl kullanılır? Bronzer nasıl seçilir?

29.11.2023
133
Bronzer nedir? Bronzer nasıl kullanılır? Bronzer nasıl seçilir?
Modelistlik Kursu

Bu yazımızda sizlere bronzer nedir, bronzer ne işe yarar, bronzer nereye sürülür gibi soruların cevaplarını paylaşacağız. Ayrıca, bronzer fırçası önerilerinde bulunacağız. Bronzer, günümüzde oldukça kullanılan bir makyaj ürünüdür. Bronzer kullanarak daha yeni tatilden gelmiş gibi bronz bir tene sahip olmamız oldukça kolay. Bronzer aynı zamanda profesyonel makyözlerin oldukça kullandığı bir ürün olmasının yanında günlük yaşantımızda da kullanmamızda herhangi bir sakınca yoktur. Bronzer üzerine birçok markanın ürünü bulunmaktadır. Doğru Bronzer seçimi ile güzelliğinize güzellik kata bilirsiniz.

Bronzer Nedir

Bronzer yüzde doğru bölgelere uygulanırsa yüz hatları daha çok belirginleşir, buna ek olarak elmacık kemiklerinin de belirginleşmesinde oldukça kullanılmaktadır. Bronzer kullanılarak soluk cildin aydınlanması ve yüzün boyutlanmasını sağlayabilirsiniz. Bronzer cilde uygularken doğru fırça seçimi makyajımızın güzel görünmesinde oldukça etkilidir. Bu nedenle Bronzer fırçasının büyük ve yuvarlak olması gerekir ve az miktarda Bronzer kullanılarak cilde uygulanmalıdır.

Bronzer Ne İşe Yarar?

Makyaj yapan her kadının en sevdiği ürünlerden biri olan bronzer, bronzlaştırıcı adıyla da anılan bir makyaj malzemesidir. Bu ürün, adından da anlaşılabileceği üzere yüz bölgesinin daha bronz görünmesine yardımcı olmaktadır. Bronzer ne işe yarar diye merak ediyorsanız, bu ürün sayesinde cildinizin bazı bölgelerine gölgelendirmeler yaparak boyut kazandırabileceğinizi ve cildi renklendirebileceğinizi de bilmelisiniz.

Genel olarak alın, yanak ve boyun gibi yüzün geniş alanlarına uygulanan bronzer, cilt renginden 2 ton daha koyu seçilmeli ve seyrek kıllı yapıdaki fırçalar ile uygulanmalıdır. Bu sayede homojen bir görümün elde edilirken cilt solgun görünmek yerine çok daha canlı ve sağlıklı görünecektir.

Bronzer Nereye Sürülür?

Bronzer, günümüzde en çok kullanılan makyaj malzemelerinden biridir. Bronzer nedir ve Bronzer nereye sürülür sorusuna yanıt arayan bireyler, bu ürünün temel amacının yüzü ısıtmak ve solgun görünümü azaltarak ideal görünüme ulaşmak olduğunu bilmelidir. Bu bağlamda bronzer yüz genelinde birden fazla noktaya uygulanabilir.

Boyun, yanaklar ve alın bölgelerine uygulandığı zaman yüzün daha boyutu görünmesine yardımcı olan bronzer, mutlaka cilt tonuna uygun seçilmelidir. Bu noktada makyaj uzmanlarının önerisi, bronzer seçerken cilt tonundan 2 ton daha koyu olan bronzerlera yönelmektir. Bu sayede hem ciltte doğal bir görünüm sağlanmış olur, hem de cildinize daha kolay ve sorunsuz şekilde bronzer uygulaması yapabilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Bronzer Kullanımı

Bronzer fondöten, bb krem aydınlatıcıdan sonra kullanılır. Bu sayede yapmış olduğumuz makyajın daha güzel görünmesini sağlayıp, aynı zamanda yüz hatlarının belirginleşmesine de katkı sağlayacaktır. Bronzer cildimizin yüksek yerlerine yani ışığın vurduğu noktalara uygulanmalıdır. Bronzer fırçası ile bir miktar Bronzer alarak fırça üzerindeki fazla tozu üfleyerek cilde uygulamalıyız, aksi halde ciltte pütür tülü görüntüye neden olacaktır. Bronzer alın çizgisine, elmacık kemiğine ve çene çizgisine uygulanmalıdır. Yüzümüze fırça yardımı ile yuvarlak hareketlerle ve ince çizgiler şeklinde uygulanmalıdır.

Bronzer Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bronzer alırken ten renginize ve kullanacağımız yere göre tercih etmeliyiz. Günümüzde birçok çeşit Bronzer bulunmakta olup kaliteli ürünleri satın almalıyız. Satın alırken Bronzer ten rengimizden iki ton daha koyu olması gerekir, bunun nedeni tenimizde uygulandığı takdirde, yüzümüzün boyutlanmasının belli olması gerekir. Aksi halde cildinizde oldukça yapay ve kötü duracaktır.

Ten Rengine Göre Bronzer Seçimi

Açık Tende Bronzer Seçimi

Açık tenli bayanların Bronzer seçimi koyu tenli bayanlara göre daha kolaydır. Tabanı sarı olan Bronzer açık tenliler için uygundur. Sarışınsanız pembe tonlardaki Bronzer tercih edebilirsiniz. Bunun yanında açık tenliler transparan Bronzer tercihinde bulunabilir.

Açık Tende Bronzer Seçimi

Buğday Tende Bronzer Seçimi

Sizde buğday tene sahipseniz birkaç ton koyu olan toprak tonlarında Bronzer tercih etmelisiniz. Çok açık veya koyu ton Bronzer Kullanımı cildinizde kötü bir görüntüye neden olacaktır. Bunun yanında ışıltılı Bronzer kullanarak daha ışıldayıp dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

Buğday Tende Bronzer Seçimi

Koyu Tende Bronzer Seçimi

Bronzer seçimini koyu tenliler turuncu ve sarıdan yana kullanarak yüz hatlarını daha belirgin olmasını sağlayabilir. Bunun yanında koyu kahverengi Bronzer de tercih edebilirsiniz.

Koyu Tende Bronzer Seçimi

Cilt Tipine Göre Bronzer Kullanımı

Bronzer kullanırken cildin yapısı oldukça önemlidir. Bunun nedeni her cilt tipi Bronzer kabul etmeyip kusabilir. Bu nedenle kuru cilde sahipseniz kullanacağınız Bronzer krem ya da sprey şeklinde olmalıdır. Krem halinde Bronzer bulamadığınız takdirde nemlendirici ile toz Bronzer karıştırıp o şekilde kullanmanız gerekir. Kuru cilt yapısına sahipseniz, toz Bronzer kullanmanıza bir sakınca yoktur.

Bronzer Çeşitleri

Bronzer nedir, nereye sürülür, nasıl kullanılır gibi konuların yanı sıra, sizlere bronzer çeşitlerinden de bahsedeceğiz.

Mat Bronzer

Genellikle yüz hatlarının belirginleşmesinde kullanılmaktadır. Mat Bronzer içerisinde turuncu renk bulunmayıp yüzde vurgulamak istenen yerlere uygulanmak için üretilmiştir. Bunun yanında içerisinde ışıltılı pigmentler bulunmaz. Mat Bronzer genellikle makyözler tarafından kontur olarak kullanılmaktadır. Mat Bronzer  alın, çene ve elmacık kemiklerinin alt çizgisine uygulanır.

Işıltılı Bronzer

Genellikle kuru cilde ve koyu tenli bayanların kullanması önerilir. Cildin daha aydınlık ve parlak görünmesini sağlar. Işıltılı Bronzer kontur olarak kullanılmayıp yüzün t(kaşların üst çizgisi ve burun çizgisi) bölgelerine uygulanmalıdır.

Transparan Bronzer

Transparan Bronzer genellikle günlük makyaj da oldukça kullanılmakta olup, doğal bir görüntü oluşturarak daha canlı bir cilde sahip olmamızı sağlar. Transparan Bronzer açık tenli bayanların kullanması önerilir. Transparan Bronzer gece makyajlarınızda da kullanabilirsiniz.

Köpük ve Jel Bronzer

Bu Bronzer yüzümüzde belirginleşmesini istediğimiz elmacık kemiklerine alnımıza uygulaya biliriz. Bunun yanında köpük ve jel Bronzer ile burun ve yüz yapımızın incelemesini de sağlamamız oldukça kolay. Bu Bronzer diğer Bronzer kere oranla kalıcılığı daha fazladır.

Mineral ve Pudra Bronzer

Cildimiz için gerekli mineralleri sağlayarak cildin yenilenmesini ve ışıltılı, canlı görünmemize katkı sağlayacaktır. Mineral ve Pudra Bronzer kuru cilt yapısına sahip kişiler için oldukça uygun olacaktır.

Bronzer Fırçası Önerileri

Bronzer Fırçası Önerileri

Bronzer Fırçası Önerileri

Bronzer uygulaması yaparken doğru fırça kullanmak oldukça önemlidir. Çünkü bronzer fırçası seçimi yanlış olursa, ürün cildinizde istenildiği gibi durmayacak ve yapay bir görünüm oluşturacaktır. Bronzer fırçası önerisi araştırması yapan bireyler, her fırça tipi ile bronzer uygulanmaması gerektiğini bilmelidir. İdeal bronzer fırçası geniş ancak seyrek kıllı fırçalardır. Bu sayede ürünün cilde dağılımı kolay olacak ve gereğinden fazla ürün cilde bulaşmayacaktır.

Bronzer fırçası seçimi yaparken sık kıllı ve küçük fırçalar uygulamanızı zorlaştırır. Bu hususlara dikkat ederek seçim yaparsanız bronzer uygulamasından tam verim alabilirsiniz. Çamur, pütür ve bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için fırçanıza çok fazla bronzer almamaya da dikkat etmelisiniz.

Bronzer Kullanımında Yapılmaması Gerekenler

  • Cildin tamamına Bronzer uygulaması yapılmaz. Yapıldığı takdirde cildin tamamen koyulaşmasını ve kötü görüntü oluşumuna neden olacaktır.
  • Bronzer alırken ten renginize uygun olanı almalıyız. Bronzer cilt Rengine göre üretilen bir makyaj ürünüdür.
  • Bronzer büyük fırça ve ince çizgiler şeklinde uygulanmalıdır. Bronzer yuvarlak hareketlerle dağıtılmalıdır.
  • Cilde Bronzer çok az miktarda kullanılmalıdır. Bronzer çeneye, alna ve elmacık kemiklerinin altına uygulanır.

En İyi Bronzer Önerileri

Günümüzde birçok Bronzer markası bulunmaktadır. Cildimiz bizim için oldukça önemli olduğundan kaliteli ürünleri tercih etmeliyiz. Aldığımız ürünü üç dört ay kullanacağınızdan verdiğiniz paraya değecektir. Gelin beraber en iyi üç Bronzer markasına inceleyelim.

Benefit Hoola Bronzer

Bu Bronzer içerisinde ışıltılı bulunmadığından günlük kullanım için oldukça uygundur. Benefit Bronzer mat pigmentlere sahip olduğundan kontur olarak ta kullanılmaktadır. Açık ve buğday tenli bayanların Kullanımı için daha uygun olacaktır. Benefit Hoola Bronzer kendi ambalajı içerisinde fırça da hediye etmektedir. Bu Bronzer fazla pahalı olmayıp her kesimden insanın alabileceği bir fiyatı vardır. Benefit Bronzer 110 TL’ye satın alabilirsiniz.

The Balm Bahama Mama Bronzer

Birçok kadın tarafından oldukça tercih edilen bir Bronzer dır. Cilde uygulandığı zaman doğal bir görüntü oluşturup, ciltte asla kusma yapmamaktır. Kullananların tek şikâyeti kapağının kartondan olması nedeni ile kendiliğinden açılmasıdır. Bahama Bronzer açık tenliler için uygun olup kaliteli, ucuz bir üründür. The Balm Bahama Mama Bronzer 150 TL’ye satın alabilirsiniz.

NARS Laguna Bronzer

En iyi kozmetik markası olan narsın Bronzer oldukça kalitelidir. Genellikle pahalı olduğundan tercih edilmese de kullananların %100 memnun kalmaktadır. Tüm cilt yapılarına uygun olarak üretilmiş olan NARS cildin tamamen pürüzsüz görünümünü sağlayacaktır. NARS Bronzer 200 TL’ye satın alabilirsiniz.

Bronzer nedir, bronzer nereye sürülür, bronzer fırçası ve bronzer önerileri hakkında sizlere bilgiler verdik. Bronzer kullanımı konusunda sorularınızı yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

Bronzer ve Kontür Farkı Nedir?

Bronzer ve kontür, genellikle makyajda yüz hatlarını belirginleştirmek veya şekillendirmek için kullanılan kozmetik ürünlerdir. Her ikisi de farklı tekniklerle yüze boyut, derinlik ve vurgu katmak için kullanılır, ancak farklı amaçlar taşırlar:

  1. Bronzer: Bronzer, genellikle güneşte bronzlaşmış bir cilt tonunu taklit etmek için kullanılan bir makyaj ürünüdür. Yüzün belirli bölgelerine uygulandığında, genellikle elmacık kemikleri, alın, burun ve çene gibi bölgelere sıcaklık ve ışıltı katar. Bronzer, genellikle genel bir sıcaklık ve canlılık sağlamak için kullanılır. Koyu ve ışıltılı tonlarda olabilir ve genellikle yaz aylarında güneşte bronzlaşmış bir görünüm elde etmek için tercih edilir.

  2. Kontür: Kontür, yüz hatlarını tanımlamak, belirginleştirmek ve şekillendirmek için yapılan bir makyaj tekniğidir. Kontür ürünleri genellikle mat ve doğal renklerde olur ve genellikle yüz hatlarını vurgulamak için gölgeleme amacıyla kullanılır. Elmacık kemikleri, çene hattı, alın, burun ve çene altı gibi bölgelere uygulanarak yüzde derinlik ve boyut hissi yaratılır. Ayrıca, kontürle yüzü inceltmek, bir bölgeyi geriye itmek veya belirginleştirmek için de kullanılabilir.

Bu şekilde, bronzer genellikle sıcaklık ve canlılık eklemek için kullanılırken, kontür yüz hatlarını belirginleştirmek, şekillendirmek ve boyut katmak için kullanılır. Her ikisi de farklı makyaj teknikleridir ve uygulama yöntemleri değişebilir, ancak temelde yüzün görünümünü iyileştirmek için kullanılırlar.

Bronzer ve Kontür Farkı Nedir?

Bronzer ve Kontür Farkı Nedir?

İlginizi çekebilir: Tırnak Uzatma Kürü ve Tırnak Uzatmanın Püf Noktaları

Yeni videolarımızı takip etmek için bizi YouTube de takip edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. nesli dedi ki:

    Piyasadaki en güzel görünümü elde eden bronzer, The Balm’ın Bahama Mama Bronzer’ı. Elbette bu ürünü kendi ten rengime ( açık tenliyim ) uygun olduğu için ve ürünü kaliteli bulduğum için sevdiğimi söyledim. Fiyat açısından pahalı olabilir, ancak etkili bir performans gösteriyor gerçekten arkadaşlar, açık tenlilere önermek istiyorum.