Makyaj Bazı Nasıl Kullanılır? Makyaj Bazı Ne İşe Yarar?

17.05.2019
681
Makyaj Bazı Nasıl Kullanılır? Makyaj Bazı Ne İşe Yarar?
Modelistlik Kursu

Bu yazımızda sizlere makyaj bazı nasıl kullanılır, makyaj bazı ne işe yarar, makyaj bazı önerileri ve fiyatları gibi bilgileri vereceğiz. Makyaj bazı, diğer adı ile primer son yıllarda çok fazla kullanılmaya başladı. Özellikle Türkiye’de profesyonel makyaj ve kozmetik ürünlerinin gelişmesiyle birlikte profesyonel makyaj malzemelerine olan ilgi de büyük ölçüde arttı. Bu yüzden büyük kozmetik şirketleri de bu konuda, gün geçtikçe ürün skalasını genişletiyor.

Makyaj bazı Farmasi, makyaj bazı Loreal ve makyaj bazı Maybelline markaları özellikle en sık tercih edilen ürünler arasında… Peki makyaj bazı ne demektir ve nasıl kullanılır? Sizler için araştırdım.

makyaj bazı ne işe yarar

Makyaj Bazı Nedir?

Bir göz farı bazı,  fondöten bazı ya da ruj bazının ne olduğunu merak ediyorsanız, yalnız değilsiniz. Birçok kişi makyaj bazının ne olduğunu bilmiyor, çünkü baz kozmetik dünyasında nispeten yeni bir kavram…

Baz tam olarak makyajınız için bir temeldir. Yani bir göz farı uygulamadan önce gözünüze sürdüğünüz bir baz, allık ve fondöteni uygulamadan önce yüzünüze sürdüğünüz baz, rujunuzu sürmeden önce dudaklarınıza sürdüğünüz baz aslında yüzeyin daha pürüzsüz olmasını ve makyajın kalıcı hale gelmesini sağlıyor. Tüm bu kullanımlarda bazın asıl amacı nedir? Renkleri daha canlı hale getirmektir!

Örneğin, göz farı gibi bazı makyaj malzemelerinin ambalajda canlı göründüğünü fark edeceksiniz ancak farı, göz kapaklarınıza uyguladığınızda, renk şeffaftır ve istediğiniz yoğunluğa sahip değildir. Bu, göz kapaklarının yağlı olmasından veya cilt renginden ve tonundan dolayı olabilir. Bir makyaj bazı, özellikle hafif bir baz, üzerine uygulandığında rengi daha yoğun hale getirecek olan düz, kuru ve nötr bir tuval yaratacaktır.

Makyaj Bazı Ne İşe Yarar?

Makyajın nemlendirici ürünlerden sonraki adımı olan makyaj bazı, makyajınızın homojen durmasına ve tüm gün boyu kalıcı olmasını sağlayan bir üründür. Makyaj bazı ne işe yarar sorusuna yanıt arayanlar, bu noktada her makyaj bazının farklı özelliklere sahip olabileceğini bilmelidir. Örneğin yağlı bir cilde sahip olanlar, gün boyu parlamaları engellemek için matlaştırıcı etkili makyaj bazlarını tercih edebilmektedir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Gözenek problemi yaşayanlar gözenek doldurucu, aydınlık etki sevenler ışıltılı, fondötenin kalıcılığını arttırmak isteyenler transfer-proof, kurucu ciltli olanlar ise nemlendirici etkili makyaj bazlarına yönelebilmektedir. Bu bağlamda kendi cilt tipinize ve makyaj görünümünden beklentilerinize göre baz seçimi yapabilir ve bu bazı günlük makyaj rutininize ekleyebilirsiniz. 

Makyaj Bazı Yerine Ne Kullanılabilir?

Primer; gözeneklerinizi doldurma, ince çizgileri en aza indirgeme ve fondöten uygulaması için pürüzsüz bir temel oluşturma işlevine sahiptir. Makyaj bazı, sıradan bir fondötenin bile yüksek sonuçlar vermesinin ve şık görünmesinin esas nedenidir. Bu yüzden bir makyaj bazı kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Fakat dilerseniz primer yerine doğal ya da daha ekonomik fiyatlı alternatifler kullanabilirsiniz.

Makyaj bazı yerine, herhangi bir marka aloe vera jeli kullanabilirsiniz. Çok fazla uygulamaktan kaçınmalısınız ve cildinizde tamamen emilmesi için 5 dakika bekleyin. Daha sonra fondöten sürmeye başlayabilirsiniz.

Kulağa tuhaf geliyor ama pek çok güzellik gurusu ve Youtuber, Nivea tıraş sonrası merhemin içerisindeki gliserine bağlı olarak mükemmel bir iş çıkardığını iddia ediyor. Bu yüzden primer yerine bu ürünü de deneyebilirsiniz.

Lacto Calamine losyonu, ciltte emilir ve eşit bir baz oluşturur. Aynı zamanda üzerinde primere iyi bir alternatif olan gliserin içeriğine sahiptir.

Makyaj uygulamadan önce bir buz küpü ile cildinize masaj yapmak, cildinizi sıkılaştırır ve gözeneklerin görünümünü küçültür. Ayrıca çatlamadan makyajın daha uzun süre ciltte kalmasına yardımcı olur.

Az miktarda BB krem ya da CC krem, baz olarak kullanılabilir. Makyajın solmasını önler. Ancak her cilt tipinde işe yaramayabilir.

Dürüst olmak gerekirse, problemli bir cildiniz yoksa, cildinize bir nemlendirici sürebilir ve fondötenle devam edebilirsiniz. Böylece makyajınız düzgün ve kusursuz görünecek.

Makyaj Bazı Nasıl Uygulanır?

Fondöten kullanmadan önce cildinizi makyaj tabanı ile renklendirin. Daha sonra primeri, sünger yardımıyla cildinize uygulayın. Bu işlem birçok farklı adımı içerir. Bu yüzden bu aşamaları tek tek uygulamanız gerekir.

 • Makyaj bazını uygulayın.

Cildinizin mükemmel temelini oluşturmak için önce primeri alnınıza, yanaklarınıza, burnunuza ve çenenize uygulamalısınız. Orta ve yüzük parmaklarınızı kullanın ve bazı hafif bir masaj hareketi ile eşit bir şekilde yayın ve gözünüzün etrafına kadar uygulayın.

Makyaj tabanını yanaklarınız ve alnınız gibi daha geniş alanlara uygulamak için parmaklarınızı geniş vuruşlarla hareket ettirin. Böylece pürüzsüz görünür ve fondötenin daha yumuşak yayılmasını ve daha uzun süre dayanmasını sağlar. Gözleriniz ve burun delikleriniz gibi küçük alanlar için, primeri cildinize parmaklarınızı kullanarak, daha küçük ve hassas darbelerle uygulayın.

 • Fondöteni sünger yardımıyla yanaklarınıza uygulayın.

Oval bir süngerin daha dar olan tarafını yavaşça tutun ve fondöteni uygulamak için daha geniş olan tarafını kullanın. Fondöteni, yanaklarınız gibi daha geniş alanlara uyguladığınızda cildinize hafifçe ve ritmik hareketlerle sürün. Cildinizin hatları üzerinden fondöteni nazikçe uygularak, yüzünüzün çevresine sürün.

 • Fondöteni sünger yardımıyla burun kemerinden başlayarak burun bölgesine uygulayın.

Alnınıza fondöten uygulayın, kaşlar ile burun köprüsü arasındaki alana doğru ilerleyin. Burun kemeri için süngeri aşağı doğru hareket ettirin çünkü bu alan köşelidir ve az miktarda fondöten kullanın. Daha sonra süngerle çene bölgenize doğru inin ve çene bölgenize fondöten uygulayın.

 • Küçük alanlara fondöten uygulamak için süngeri katlayın.

Göz çevresi, burun delikleri ve dudakların etrafındaki bölgeler için süngeri ikiye katlamalısınız. Gerekirse, ilgili alanlara ikinci bir kat uygulayın. Göz kapaklarınıza fondöten uygulamayın.

Makyaj Bazı Önerileri

Makyaj bazları, fondötenden önce kullanmadan önce uygulanan ve makyajın etkisini arttıran ürünlerdir. Makyaj bazı önerileri araştırması yapan bireylerin tercih edebileceği pek çok formülde baz bulunmaktadır. Her cilt tipine ve ihtiyaca uygun üretilen bu bazlar, cildin en iyi şekilde makyaja hazırlanmasına yardımcı olmaktadır.

En ideal baz seçeneklerini bulabilmek için makyaj bazı önerileri araştıran bireyler, bu noktada kendi cilt tiplerini göz önünde bulundurmalıdır. Kuru cilt tipine sahip olanlar, matlaştırıcı yerine nemlendirici bazlara yönelmeli, mat makyajlardan hoşlananlar ise ışıltılı makyaj bazlarından kaçınmalıdır. Bu gibi hususlara dikkat ederseniz, kolayca kendiniz için en ideal baz seçeneklerine ulaşabilir ve makyajınızın çok daha homojen ve güzel durmasını sağlayabilirsiniz.

Makyaj Bazı ile Işık ve Gölge Uygulaması Nasıl Yapılır?

Özelliklerinizi doğal olarak vurgulamak için kaliteli bir fondöten kullanın. Cildinizdeki koyu renkli halkaları, matlığı veya lekeleri tamamen kapatan bir makyaj yapabilirsiniz. Cildinizdeki karakteristik özelliklerini ortaya çıkarmak için ışığı kullanabilirsiniz.

 • Işığı dağıtın.

Elmacık kemiklerinizi ve T-bölgesini iyi bir aydınlatıcı ile aydınlatın. Aydınlatıcı fondöteni doğrudan cildinize uygulamak için geniş bir fırça kullanın. Sonra, bir ışık tonu oluşturmak için sünger üzerinde kalan makyaj bazını kullanın. Bu, ilk temel katman sayesinde fondöten cildinizde daha pürüzsüz görünür.

 • İstenmeyen lekeleri concealer yardımıyla kapatın.

Koyu halkaları ve mat görünümü kapatın. Gözlerin altındaki koyu halkalar için göz altı kapatıcısı yani concealer kullanın. Kapatıcıyı göz altındaki koyu halkalara uygulayın ve burundan yanak bölgesine doğru hareket ettirin. Sonunda, düzeltmek için parmaklarınızı kullanın.

 • Dudaklarının hatlarını belirgin hale getirin.

Dudaklarınızın hatlarını belirgin hale getirmek için ağız etrafındaki gölgeleri ve koyu lekeleri gizleyin. Göz altı kapatıcısını, ağız kenarlarına uygulayın ve parmaklarınızı kullanarak hafifçe düzeltin.

 • Lekeleri, çilleri ve siyah noktaları kapatın.

Noktaları, çilleri ve koyu lekeleri gizlemek için kapatıcı paletini kullanın. Kapatıcıyı tüm alanlara uygulamak ve karıştırmak için kapatıcı fırçasının ucunu kullanın ardından kapatıcıyı pürüzsüz hale getirmek için fırçayla ışıltı uygulayın.

 1. Makyaj bazını tamamlamak için pudra kullanın.

Yüz pudrası kullanarak baz makyajı tamamlayın. Yüz pudrasını fırça veya sünger ile cildinize uygulayabilirsiniz.

Makyaj İçin Pudra Nasıl Uygulanır?

 • Fırçayı çevirerek pudrayı, göz çevresine uygulayın.

Göz çevresi için, fırçayı çevirerek uygulayın. Yüzdeki pudra fazlalığını, büyük bir fırçayla alın. Fırçayı döndürerek, gözünüzün iç köşesinden dış köşesine kadar getirin. Pudrayı uygularken fırçayı cildinizden çok uzakta tutmayın.

Fırçayı cildinizden uzak tutmak veya çok fazla bastırmak, ciltte ton farklılığına neden olabilir. Fırçayı yüzünüzün kıvrımları boyunca pürüzsüz bir şekilde hareket ettirmelisiniz.

 • Daha büyük alanlar için pudrayı dairesel hareketlerle uygulayın.

Yanaklarınız ve alnınız gibi daha büyük alanlar için, yüz pudrasını geniş, dairesel hareketlerle hafifçe uygulayın. Altındaki temeli bozmamaya dikkat edin. Son olarak, cildinizin dokunuşta pürüzsüz olduğunu kontrol etmek için ellerinizi kullanın.

 • Geniş alanlardan başlayın.

Pudra fırçası kullanarak,pudrayı alın ve ponponun, pudrayı tutmasını sağlamak için elinizle ovalayın. Pudrayı, yanak gibi daha geniş alanlardan başlayarak, yüzünüzün çevresine doğru uygulayın.

 • Küçük alanlar için süngeri ikiye katlayın.

T bölgeniz, göz çevresindeki alan ve burun delikleriniz gibi küçük alanlar için, pudra süngerini ikiye katlayın ve pudrayı uygulamak için yuvarlak kenarı kullanın.

makyaj bazı 2019 fiyat

Makyaj Bazı Fiyatları Nedir?

Makyaj bazı fiyatları genel olarak kullanılan marka ve ürünün kalitesine göre değişmektedir. Makyaj bazı Gratis veya makyaj bazı Watsons gibi kozmetik marketlerden satın alınabilir. Genellikle bu ürünün fiyatları 40-100 TL arasında değişiklik gösterir.

Bu yazımızda sizlere makyaj bazı ne işe yarar, makyaj bazı nasıl kullanılır, makyaj bazı önerileri hakkında bilgi verdik. Yorumlarınızı ve sorularınızı aşağıdaki yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Şeftali Tonlarında Makyaj Nasıl Yapılır? adlı yazımız da ilginizi çekebilir.

Yeni videolarımızı takip etmek için bizi YouTube de takip edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. ecem dedi ki:

  Eğer gergin sıkı bir cilde sahip değilseniz makyaj bazı ciddi anlamda işe yarayan bir şey bu yüzden çok önemli bir ürün olarak görünmese de profesyonel anlamda makyaj yapıldığında her makyöz ya da makyörün kullandığı bir şey. Ben makyaj bazı olarak Loreal’in nem terapisini kullanıyorum. İçeriğindeki aloe vera suyu cildimi hem çok iyi nemlendiriyor hem de sıkı bir hale getiriyor. Makyaj yapmadan 15 dakika önce sürün ardından makyaj yapın farkı göreceksiniz. Paylaşım için teşekkürler.