Makarna Yanına Ne Gider?

26.01.2021
225
Makarna Yanına Ne Gider?
Modelistlik Kursu

Makarna yanına ne gider? Bilineceği üzere makarna pek çok farklı çeşidi bulunuyor olmasından dolayı sofralarda gün aşırı olarak tüketilmeye son derece müsait olan yardımcı yemek konumundadır. Aynı zamanda besleyici bir özelliği bulunuyor olmasından dolayı tok tutma konusunda da önemli bir işlevi bulunan makarnanın yanına pek çok farklı türden ve çeşitten lezzet yapılması da oldukça mümkündür. Özellikle her bir makarna çeşidi için farklı lezzetlerin yapılabilmesi bu konuda günün yemeği menüsünü oluşturma bakımından geniş bir özgürlük alanı açar.

Belirtilmiş olduğu gibi makarnanın yanına pek çok farklı ana yemeğin yapılması mümkün olmakla birlikte bu konuda esas belirleyici olan makarnanın çeşididir. Bu bağlamda hangi türden makarna yapılacağı yanında ana yemek olarak tercih edilecek diğer lezzetlerin nasıl ve hangi şekilde yapılacağı konusunda da fikir sahibi olunmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla makarnanın yanına ne yemeği gider? Diye soranlar açısından geniş bir hareket yelpazesi bulunmaktadır ve günün menüsünü oluşturma konusunda diğer yardımcı yemeklere göre daha özgür bir alan makarna tarafından açılır. Fırın makarnanın yanına ne yakışır?

Çok fazla çeşidi olduğundan dolayı makarnanın yanına yapılabilecek pek çok ana yemek bulunuyor olmasının yanı sıra makarnanın yanına yapılabilecek yemeklerin domates ya da krema ağırlıklı olmasına özen gösterilmelidir. Domates sos işlevine de sahip olduğundan daima her türden ve çeşitten makarna ile en doğru şekilde kombine edilmeye uygundur. Bunula birlikte kremalı ürünler ise makarna ile birlikte çok farklı bir lezzetin ortaya çıkmasını sağlayabildiği gibi besin değeri açısından da oluşturulan menünü uygun bir yapıya sahip olmasına kritik düzeyde bir katkı sunar. Makarnanın yanına ne gider?

Makarnanın yanına salata tarifi ile leziz kombinasyonların çıkarılması mümkün olmakla birlikte bu kombinasyonların özellikle sağlıklı bir beslenme ve yaşam dizayn etmek isteyenler açısından daha belirleyici olduğu da belirtilmelidir. Bu durumun temel sebebi ise şüphesiz makaranın yanına pek çok farklı türden ana yemeğin kombine edilebilmesinin mümkün olmasıdır. Yine de sağlıklı beslene konusunda dikkatli davrananlar endişe ya da kaygı duymasına gerek yoktur çünkü makarnanın yanına ızgara ağırlıklı ana yemekler veya tavuk ürünlerinin yerleştirilmesi de oldukça başarılı bir yemek menüsünün oluşmasını sağlayabilmektedir.

Makarna Çeşitleri
Makarna Çeşitleri

Makarna Çeşitleri Nelerdir?

Belirtilmiş olduğu gibi makarnanın pek çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Hatta bazı durumlarda makarnanın ana yemek olarak bile kullanılması mümkün olmaktadır. Dolayısıyla geniş bir tüketim yelpazesine sahip olan makarnanın yanına salata, yoğurt, cacık veya ana yemek yapmak oldukça mümkündür. Bunula birlikte belirtilmiş olduğu gibi çok fazla çeşidi bulunan makarnanın her bir çeşidi için farklı kombinasyon yakalamak da oldukça mümkündür. Makarna çeşitleri nelerdir?

Pek çok farklı ana yemek ve diğer yemekler ile kombine edilmeye uygun olan makarna çeşitleri genel hatlarıyla şu şekildedir:

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
 • Burgu Makarna
 • Fiyonk Makarna
 • Spagetti ya da Çubuk Makarna
 • Kelebek Makarna
 • Linguini
 • Penne Rigate
 • Domatesli Makarna
 • Acı soslu Makarna
 • Havuçlu Makarna
 • Ton Balıklı Makarna
 • Fırın Makarna
 • Sosisli Domatesli Makarna

Görüleceği üzere makarna yapımı konusunda oluşturulabilecek bir listenin ardı arkası kesilmeyecektir. Makarnanın yanına ne gider?

Makarna Nasıl Yapılır?

Makarna yanına ne gider? sorusundan önce makarna nasıl yapılır? sorusunu cevaplayalım.

Makarna Tarifleri konusunda da her bir çeşit makarna için farklı tarifler bulunuyor olsa da en genel anlamıyla sıradan ve bilindik bir makarnanın yapımı şu şekildedir:

 • 1 litre veya 5 su bardağı kadar su kaynatılmalıdır.
 • Kaynatılan suya bir tatlı kaşığı kadar tuz ve iz miktarda yağ atılmalıdır.
 • Karışım iyice karıştırılır ve tuz ile yağın su ile karışması beklenir.
 • Sonrasında bir paket makarna tencereye dökülür.
 • 10 ile 15 dakika kadar makarna karıştırılır.
 • Tüm bu işlemler sonrasında makarna servise hazırdır.

Sıradan ve bilindik bir makarna tarifi bu şekildedir. Makarnanın yanına ne gider?

Makarnanın Yanına Yapılabilecek Yemekler
Makarnanın Yanına Yapılabilecek Yemekler

Makarna Yanına Ne Gider

Makarnanın yanına yapılabilecek pek çok çeşitten yemek olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Belirtilmiş olduğu gibi bu yemekler çoğunlukla domates ve krema soslarıyla süslenebilen ana yemekler ve yoğurt merkezi yan yemekler şeklinde olabilmektedir. Bu noktada belirleyici olacak temel unsur şüphesiz yapılan makarnanın çeşididir. Makarnanın yanına yapılabilecek yemekler nelerdir?

Makarna Yanına Ne Gider? 15 Farklı Lezzet

Belirtildiği gibi günün menüsü oluşturma konusunda makarnanın yanına yapılabilecek yemekler listesi son derece geniş bir yelpazededir. Buna karşın bazı özel yemekler makarnanın yanında çok daha fazla lezzet alınmasını sağlıyor olmasından dolayı oldukça dikkat çekicidir. İşte makarnanın yanına yapılabilecek 15 lezzet!

Domates Çorbası

Domates Çorbası
Domates Çorbası

Domates temelinde oluşturulan ve kaşar peynir ile servis edilen domates çorbası, makarnanın lezzetini arttıran çorbalardan bir tanesi olduğu için birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Oldukça kolay bir şekilde yapılan bu çorbanın makarna menüleri için eşsiz bir lezzet olduğunu söylemek mümkündür.

Ezogelin Çorbası

Bulgur, kırmızı mercimek gibi malzemelere sahip olan ve bu malzemelerin bir bütünlük sağlamasını mümkün kılan ezogelin çorbası, makarna için tercih edilebilen çorbalardan bir tanesidir. Lezzeti ile ön plana çıkan bu çorbanın makarna ile mükemmel bir kombin olacağını söylemek hiç de abartı değildir.

Mercimek Çorbası

Mercimek Çorbası
Mercimek Çorbası

Çorbalar bir menüde yer alması gereken yemek türlerinden bir tanesidir. İnsanları çoğu zaman soğuk algınlığından koruyan çorbaların türleri oldukça fazladır. Bu konuda yöresel tatlar ön plana çıkmakta olup birçok insan yöresel çorbaları makarna yanına tercih etmektedir. Bunlardan bir tanesi olan mercimek çorbası, sahip olduğu lezzet ve besleyicilik ile ön planda olan çorbalardan bir tanesidir.

Izgara Köfte

Izgara Köfte
Izgara Köfte

Makarna yanına ne gider? sorusunu sorduğumuzda ilk akla gelen yemeklerden birisi şüphesiz ızgara köftedir.

Izgara köftenin makarna ile lezzetli bir kombin oluşturduğunu ifade etmek mümkündür. Köfte yemeklerinin birçoğu makarna ile uyum sağlamakta olup bunlardan bir tanesi olan ızgara köftenin sahip olduğu lezzetin insanların damak zevklerine uygun bir menü oluşturması olanaklıdır. Bu nedenle makarna yanına tercih edilebilecek yemeklerden bir tanesinin ızgara köfte rahatlıkla ifade edebiliriz.

Köri Soslu Tavuk

Tavuk yemeklerinin oldukça çeşitli olduğunu söylemek mümkündür. Tavuğun ana malzeme olduğu yemeklerin tamamının makarna ile mükemmel bir uyum sağladığını söylemek mümkündür. Köri soslu tavuk, sade makarnalar yanında yapılabilecek yemeklerden bir tanesidir. Körinin yoğun tadı ile lezzet bakımından şenlenen makarna, insanların tercih sebebi olmaktadır.

Kaşar Peynirli Mantar

Kaşar Peynirli Mantar
Kaşar Peynirli Mantar

Kaşar peynirli mantar, hiçbir insanın hayır diyemeyeceği yemeklerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Mantar içerisinde bulunan kaşar peynir, makarnanın mükemmel bir lezzete sahip olmasını mümkün kılacağı için özellikle fiyonk makarna yanında bu yemek tercih edilebilir.

Karışık Kızartma

Türk insanı tarafından sevilen kızartma, genellikle sofralarda olan lezzetlerden biridir. Karışık kızartma da birçok sebzenin yer aldığı bir yemek olduğu için makarna yanına tercih edilebilir. Patlıcan, biber, patates, kabak gibi sebzelerin kızartılması ile oluşan bu kızartma türünün makarna ile mükemmel bir kombin oluşturacağını söylemek mümkündür.

Zeytinyağlı Taze Fasulye

Soğuk tüketilen yemeklerden biri olan zeytinyağlı taze fasulye, makarna ile bütünleşen yemeklerin en önemlilerindendir. Taze fasulyenin büyülü lezzetinin makarna ile kombin edildiği bir menü, hiç kimsenin hayır diyemeyeceği menülerden bir tanesidir. Taze fasulye ile oluşturulan bu yemek türü, özellikle sade makarnanın yanında tercih edilebilir.

Tavuk Izgara

Tavuk Izgara
Tavuk Izgara

Makarna yanına ne gider? Izgara köfteden sonra akla gelen bir diğer yemek tavuk ızgaradır.

Tavuk ızgara, lezzeti ile makarna menülerinin ön plana çıkmasını sağlayan yemek türlerinden biridir. Tavuk yemeklerinin genel olarak makarna ya da pilav için uygun yemekler olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu bağlamda tavuk ızgaranın makarnanın lezzet anlamında mükemmel bir seviyeye ulaşmasında katkısı olduğu aşikardır.

Kremalı Tavuk Yemeği

Tavuk yemekleri, bilhassa makarna ile lezzet anlamında bütünlük sağlayabilen yemek türlerinin en önemlilerindendir. Özellikle sade makarna yapıldığında, bu makarnanın yanına kremalı tavuk temeğinin tercih edilebileceğini söyleyebiliriz. Kremanın yoğun tadı sade makarnanın lezzet anlamında şenlenmesini sağlayacak ve ortaya hem görsel anlamda hem de lezzet anlamında mükemmel bir kombin çıkacaktır. Bu sebeple makarna menüsü için kremalı tavuk yemeği tercih edilebilmektedir.

Şakşuka

Patlıcanın ana malzeme olarak kullanıldığı şakşuka, yöresel lezzetlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Temelde meze olarak kullanılan şakşukanın makarna ile mükemmel bir kombine ulaştığını söylemek mümkündür. Özellikle fiyonk makarna ile birlikte değerlendirilebilecek olan bu mezenin yapımı da bir hayli kolaydır.

Fırında Karışık Sebze

Karışık Sebze
Karışık Sebze

Fırın yemekleri çoğunlukla lezzetleri ile ön plana çıkmaktadır. Çünkü fırına sürülen yemeklerin içerisinde yer alan malzemeler, fırından gelen yoğun ısı ile birlikte birbiri ile harmanlanmakta, bu sayede lezzetle dolu bir yemek ortaya çıkmaktadır. Bu yemeklerden bir tanesi olan fırında karışık sebze, birçok sebzenin lezzetinin bir araya gelmesini mümkün kılmaktadır. Makarna menüsünün lezzetli bir hal almasını sağlayan fırında karışık sebzenin makarna yanında tercih edilebilecek yemeklerin en lezzetlilerinden bir tanesi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Gavurdağı Salatası

Gavurdağ salatası, içerisinde bulunan malzemelerden ötürü görsel ve lezzet anlamında bir zenginlik oluşturan salatalardan bir tanesidir. Makarnanın yanına salata tarifi bağlamında düşünülebilecek olan gavurdağ salatasının, makarnanın yoğun tadının azalmasını ve bu sayede makarnanın çok daha kolay bir şekilde tüketilmesini mümkün kılacağını söylemek mümkündür. Özellikle çubuk makarna ile birlikte kullanıldığında makarnanın görsel anlamda mükemmel bir seviyeye ulaşmasını sağlayan gavurdağ salatasının, makarna yanında tercih edilebilecek salatalardan bir tanesi olduğunu söylemek mümkündür.

Kremalı Meyve Salatası

Makarnanın yanına salata tarifi konusunda tercih edilebilecek kremalı meyve salatası, meyvelerin şöleninden oluşan ve makarnanın daha lezzetli bir şekle bürünmesini sağlamaktadır. Çeşitli meyveler ile büyülü bir görüntüye ulaşan bu salatının oldukça kolay yapıldığını söylemek mümkündür. Makarnanın yoğun tadının azalmasını mümkün kılan kremalı meyve salatasının, bilindik bir salata yapmak istemeyen kişiler tarafından rahatlıkla tercih edilebileceğini söylemek mümkündür.

Patates Köftesi

Patates Köftesi
Patates Köftesi

Makarna özellikle çocukların çok sevdiği bir yemektir. Makarna yanına ne gider? Çocukların bir diğer severek yediği yemek patates köftesi. Patates köftesi, makarna ile iyi bir şekilde kombin edilebilen yemeklerden bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Patates temelli bir yemek olan patates köftesinin uygun şekilde yapıldığında oldukça lezzetli bir yapıya sahip olduğunu söylemek mümkündür. Yapımı sırasında bazı püf noktalara uyulması, yemeğin lezzetinin yoğun olmasını sağlayacaktır. Günün birden fazla öğünü bulurken yemek yapan kişilerin en zorlandığı öğünlerden biri akşam yemeğidir. Akşam yemeğinde her zaman birden fazla çeşit yemek bulunduğu için bazı günler neyin yanına ne gider konusunda emin olamıyoruz.

Makarna Yanına Ne Gider? başlıklı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Eğer siz de bu konuda emin olmak ya da fikir almak istiyorsanız makarnanın yanına ne gider başlıklı içeriğimizin yanı sıra Bulgur Pilavı Yanına Ne Gider? başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.