Reklamlar
Yemek Tarifleri

Gurmelerin Tadına Bakması Gereken 10 Gaziantep Lezzeti

Reklamlar İş makineleri operatörlük kursu

Geleneksel Türk yemeklerini yemekten ve yeni şeyler tatmaktan keyif alan gurmelerin yöresel yemekleri ve mutfağı ile Türkiye’nin en iyi şehirlerinden birisi olan Gaziantep’te mutlaka tadına bakmaları gereken bazı yemekler ve yine sadece Gaziantep’te yenmesi lazım olan yiyecekler bulunmaktadır.

Hem Dünya hem de Türk mutfağında çok ayrı bir yeri bulunan ünlü Gaziantep yemekleri, çeşitli baharatlar, özenle seçilmiş malzemeler ve enfes el becerileri ile tatlarını yiyenlerin damağında bırakmaktadır. Tüm bu leziz yemeklerin içerisinde bambaşka tatları olan 10 lezzet ise, Gaziantep’e gidildiğinde mutlaka tadılacak şeylerin listesinde ilk sıralarda yer almaktadır.

Açma Yufka ile Katmer Lezzeti 

Gaziantep denilince akla ilk gelen yiyeceklerden birisi olan katmer, Gaziantep’in örf ve adetlerine göre yeni evlenen çiftlere düğün gecesinin ertesi günü ettikleri kahvaltıda ikram edilen hamur işi kahvaltılıklar arasında yer almaktadır. İncecik yapısı ve enfes lezzeti ile katmer, Gaziantep’in en ünlü yemeklerindendir.

Çıtır Çıtır Antep Lahmacunu 

Türklerin vazgeçemediği geleneksel lezzetlerden olan lahmacunun en güzel hallerinin yenebileceği Gaziantep’te özellikle denenmesi gereken lahmacun türleri arasında sebzeli ve soğanlı lahmacun yer almaktadır. Ayrıca kış lahmacunu adı altında servis edilen ve içerisinde ceviz, soğan ve nar ekşisi barındıran özel bir lahmacun türü de yine Gaziantep’e uğrayanların tadabileceği yiyeceklerdendir. Antep mutfağına özel bir diğer lahmacun olan sarımsaklı lahmacun ise orta karar sertliği ile Antep şehrinin en güzel yemeklerinden birisine örnek olarak verilebilmektedir.

Reklamlar

Bol Şerbetli Baklava  

Geleneksel Türk tatlısı denildiğinde akla ilk gelen yiyecekler arasında yer alan baklava, en güzel lezzeti ile Gaziantep’te yenebilmektedir. Hamurundan tutun da şerbetine kadar çok özel yöntemler ile hazırlanan Antep baklavaları içerisinde fıstıklı ve fındıklı olan baklavalar ise en çok tercih edilenleridir.

Antep’in Kültürü: Kebap 

Gaziantep ve kebap birbirinden ayrılmayan iki iyi ikili gibidir. Türkiye’de kebap en iyi nerede yenir sorusunun yıllardır değişmeyen cevabı olan Antep kebapları, lezzetleri ile tüm dünya üzerinde bilinmektedir. Adana ve urfa kebabın dışında sarımsaklı kebap da Gaziantep’te tadılabilecek lezzetlerdendir.

Acılı Çorba Beyran 

Çorba ve etli yemeğin birleşimi gibi duran bir lezzet olan Beyran’ın yurt dışından bile müdavimleri bulunmaktadır. Antep’teki yerel halkın genellikle kahvaltılarda tükettiği Beyran iç yağı bulunan bol etli ve bol acılı bir tür çorba olarak da tanımlanabilmektedir.

Kavruk Lezzeti ile Ciğer Kavurma 

Antep’te gidildiğinde yine tadılması gereken lezzetlerden birisi de özellikle sakatat sevenlerin tercih edebileceği ciğer kavurmadır. Kavruk lezzeti ve kendine has kokusu ile ciğer kavurma, Antep’in en ünlü yemeklerindendir.

Reklamlar

Kuzu Eti Aşıklarına Küşleme 

Kuzu etinin omurga bölümündeki et parçalarına verilen isim olan Küşleme, lezzeti ile oldukça iyi bilinen yiyeceklerdendir. Antep’te her yerde bulunabilecek Küşleme, kuzu eti sevenlerin tercih edebileceği yemek türlerindendir.

Sıcacık Tadı ile Menengiç Kahvesi 

Çitlembik kahve çekirdeklerinin öğütülmesi ile hazırlanan Menengiç Kahvesi, Gaziantep’te yemek sonrası iyi bir kahve tadı arayanların bulabileceği en ideal içeceklerdendir. Sert ile yumuşak arası bir tadı olan bu kahvenin içimi de oldukça kolay olmaktadır.

Gevrek Kıtır Kahke 

Şeker, un, zeytinyağı, susam, mahlep ve nohut mayası malzemeleri kullanılarak üretilen Kahke’nin Gaziantep’te ortalama 15 farklı çeşidi bulunmaktadır. Gevrek simit olarak da tanımlanabilen Kahke’nin tarihi ise Osmanlı mutfaklarına kadar uzanmaktadır.

Kuzu Ciğerden Cağırtlak Yemeği 

Gaziantep mutfağında en çok yapılan yemeklerden bir diğeri olan Cağırtlak ise kuzu ciğerinden hazırlanmakta ve yine yöreye özgü olan piyaz eşliğinde yenmektedir.

Reklamlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu