Bulgur Pilavı Yanına Ne Gider?

05.06.2022
321
Bulgur Pilavı Yanına Ne Gider?
Modelistlik Kursu

Günün menüsünü oluşturma konusunda kadınlar açısından en önemli sorun şüphesiz ana yemeklerdir. Özellikle iki gün üst üste pirinç pilavı ve makarna yapıldıysa bulgur pilavı üçüncü gün yapılması zorunlu hale gelmektedir. Dolayısıyla bulgur pilavının yanına salata, cacık, meze, ana yemek yapımı gibi doğru kombinasyonların oluşturulması akşam yemeğinden birden fazla tat aracılığıyla en etkili lezzetlerinde birleşmesine yardımcı olabilmektedir. Bulgur pilavı yanına ne gider?

Bulgur pilavı her ne kadar hafif bir lezzet gibi görünse de bilineceği üzere yüksek düzeyde doyuruculuğa da sahiptir. Özellikle sebzeli olarak yapılması durumlarında bulgur pilavının yanına daha hafif bir yemeğin tercih edilmesi kritik bir öneme sahiptir. Daha hafif ızgara türü bir yemeğin tercih edilmesi hem doyuruculuk bakımından gerekli olan doyumun yaşanmasını sağlayabileceği gibi aynı zamanda pilavın yanına hoş bir lezzetinde eklenmesi mümkün olmaktadır. Bulgur pilavı yanına ne gider?

Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır?

 
Lokanta Usulü Bulgur Pilavı

Bulgur pilavı yanına yapılabilecek pek çok lezzet bulunuyor olmakla birlikte öncelikli olarak sofraların vazgeçilmezi olan bu lezzetin nasıl yapıldığı konusunda fikir sahibi olunması gerekmektedir. Bu bağlamda bulgur pilavı yapımı son derece basit olmakla birlikte ana yemeğe ya da diğer lezzetlere daha fazla vakit harcanmasına da bu sebepten dolayı oldukça uygundur. Bulgur pilavı nasıl yapılır?

Bulgur pilavı yapımı konusunda takip edilmesi gereken süreç şu şekildedir:

  • Yemeklik olarak doğranan soğanlar yağ ile kavrulmalıdır.
  • Birkaç tane biberi halka şeklinde doğrayın
  • Soğanların kavrulmasıyla birlikte halka şeklinde doğranmış bu biberleri soğana ekleyin ve kavurmaya devam edin.
  • Kavurma işlemi devam ettikten kısa bir süre sonra küp şeklinde doğranmış domatesler karışıma ilave edilmelidir.
  • Bu aşamada sonra bulgur gerektiği ölçüde arzu edildiği miktarda eklenmelidir.
  • Soğan, domates ve biberle bulgur 2-3 dakika kadar kavrulmalıdır
  • Bu aşamada tuz ve diğer baharatların atılması mümkündür.
  • Sıcak su ve tavuk suyu da ilave edildikten sonra pilavın kısık ateşte kapağı kapalı bir şekilde pişmesi beklenmelidir.
  • Son aşamada ise bulgur pilavının bir miktar demlenmesi ve dinlenmesi gerekmektedir.

Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra bulgur pilavı artık yemek için hazırdır. Bundan sonra ise bulgur pilavın yanına hangi çorba gider? veya bulgur pilavının yanına ne gider? Sorularına cevap aramak günün menüsünü oluşturmak adına yeterli olacaktır. 

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Bulgur pilavı tarifi için https://www.begonya.com/bulgur-pilavinin-yanina/ adlı sayfayı inceleyebilirsiniz.

Bulgur Pilavı Yanına Yapılabilecek Yemekler

Bulgur pilavının yanına pek çok ana yemeğin yapılması mümkündür. Bunula birlikte yayla ya da yoğurt çorbası, cacık veya yoğurt benzeri yardımcı yiyeceklerin bulgur pilavının yanında muhteşem bir kombinasyon elde edebilmek adına oldukça makul seçenekler oldukları da belirtilmelidir. Dolayısıyla bulgur pilavının yanına yapılabilecek lezzetler geniş bir yelpaze ve seçeneğe sahiptir demek yanlış olmayacaktır. Bulgur pilavı yanına ne gider?

Bulgur Pilavı Yanına Yapılabilecek 15 Lezzet

Günün menüsü kapsamında bulgur pilavı yapılacağı kesin ise yanına yapılabilecek onlarca lezzet bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bulgur pilavı yanına salata, cacık, yoğurt veya ana yemek yapmak mümkün olmakla birlikte bu alternatiflerin hepsinin ya da birkaçının aynı anda yapılabilmesi mümkün olmaktadır. Özellikle sıcak yaz aylarında yayla ya da yoğurt çorbası veya cacık tercihi bulgur pilavı ile muhteşem bir kombinasyon yakalanması anlamına gelir. İşte bulgur pilavının yanına yapılabilecek 15 lezzet:

1- Yayla Çorbası

Yayla Çorbası
Yayla Çorbası

Belirtilmiş olduğu gibi yoğurt merkezli olan tüm yiyecekler oldukça makul bir seçenektir. Bu bağlamda çorba tercihinden vazgeçmek istemeyenlere sunulabilecek en önemli seçenek yayla çorbası olarak da bilinen yoğurt çorbasıdır. Özellikle yaz aylarında bulgur pilavının yanında yaya çorbasının tercih edilmesi hoş bir lezzetin ve serinliğin aynı anda yakalanması konusunda büyük avantaj ve seçenek sunmaktadır.

2-Nohut Yemeği

Nohut Yemeği
Nohut Yemeği

Sofraların vazgeçilmezi nohut yemeği hemen hemen her pilav ile kombine edilmeye müsaittir. Bundan dolayı da bulgur pilavının yanında nohut yemeğinin tercih edilmesi günün menüsünü oluşturmak adına önemli bir alternatif sunar. Özellikle bu iki lezzetin birbirinden ayrılmaz olan yapısı düşünüldüğünde çok az risk içerecek şekilde günün menüsünün oluşturulacağı da bilinmelidir.

3-Taze Fasulye

Taze Fasulye
Taze Fasulye

Bulgur pilavı ile özdeşleşmiş bir diğer ana yemek ise şüphesiz yine sofraların vazgeçilmezi olan ve zeytinyağı ile yapılması durumunda eşsiz bir lezzetin oluşmasını sağlayan taze fasulye yemeğidir. Taze fasulyenin yapımı her ne kadar meşakkatli ve zorlu gibi görünüyor olsa da bulgur pilavı ile gireceği ilişki kapsamında ortaya çıkacak lezzet düşünüldüğünde yapımı konusunda gösterilen çabaya açıkça görülmektedir.

4-Kuru Fasulye

Kuru Fasulye
Kuru Fasulye

Çoğunlukla pirinç pilavının yanında muhteşem bir günün emeği kombinasyonu oluşturmaya müsait olan kuru fasulye, aynı zamanda bulgur pilavı ile de ayrılmaz bir ikilidir. Yapımının kolay olmasına karşın biraz zaman alıyor olması caydırıcı olarak görülmesin. Bu iki lezzet yan yana geldiklerinde eşsiz bir tadın damaklarda uzun süreli iz bırakmasını sağlayabilmektedir.

5-Tavuk Sote

Tavuk Sote
Tavuk Sote

Tavuk sote bulgur pilavı kombinasyonu da aynı şekilde sofraların vazgeçilmezi olan bu iki lezzetin en sık kullanılan günün menüsü bileşenleri arasındadır. Bilineceği üzere tavuk sotenin de hemen her pilav ve makarna ile arası iyi olmasına karşın bulgur pilavı ile olan ilişkisi son derece köklü ve çok tercih edilen bir yapıya sahiptir.

6-Izgara Köfte

Izgara Köfte
Izgara Köfte

Belirtilmiş olduğu gibi bulgur pilavı son derece doyurucu bir besin değerine sahiptir ve bu sebepten dolayı da yanında yapılacak yemeklerin hafif olmasına imkan tanır. Yani en genel anlamıyla bulgur pilavı ana yemek konusunda pek çok seçeneğe yönelim gösterilebilmesine olanak sunmaktadır. Izgara köfte bu bağlamda hem hafif bir yapıya sahip olması hem de lezzet bakımından eşsiz bir seçenek sunuyor olması bakımından bulgur pilavının yanına oldukça yakışabilmektedir.

7-Fırında Sebzeli Köfte

Fırında Sebzeli Köfte
Fırında Sebzeli Köfte

Köftenin pek çok çeşidi bulgur pilavının yanında kombine edilmeye uygun olmasının yanı sıra fırında sebzeli köfte farklı bir lezzet sunmaktadır. Yağına dikkat edilmesi durumunda sebzeli köfte ile bulgur pilavı kombinasyonu hem son derece hafif bir akşam yemeği kombinasyonu elde etmeye imkan tanıyacaktır hem de lezzet bakımından sofrada hiçbir eksiklik bulunmayacaktır. Bu kombinasyonu salata veya cacık ya da yoğurt gibi ara yiyeceklerle daha da güçlendirmek de mümkündür.

8-Tas Kebabı

Tas Kebabı
Tas Kebabı

Günü etli yemek yemeden geçiremeyenler açısından bulgur pilavının yanına etle yapılabilecek pek çok özel Anadolu lezzeti bulunuyor olmakla birlikte tas kebabı sahip olduğu sade yapısı nedeniyle bulgur pilavının yanına en iyi gelebilecek et yemekleri arasında yer alır. Anadolu yemeklerinde çok sık kombine edilen bu ikili günün menüsünü oluşturma konusunda son derece başarılı bir çeşitleme yapılmasına imkân vermektedir.

9-Patlıcan Yemeği

Patlıcan Yemeği
Patlıcan Yemeği

Bulgur pilavı belirtilmiş olduğu gibi pek çok yemeğin yanında kombine edilmeye oldukça uygundur. Bunlar arasında şüphesiz yağlı ana yemeklerde bulunabilmektedir. Patlıcan bilineceği üzere ciddi oranda yağ tutabilme özelliğine sahiptir ve bu sebepten dolayı patlıcan yemeği yapılması durumunda yanına yapılabilecek tek pilav çeşidi şüphesiz bulgurdur.

10-Kabak Yemeği

Kabak Yemeği
Kabak Yemeği

Bulgur pilavının yanına hafif ve sebze temelli ana yemekler tercih etmek isteyenler açısından en uygun seçeneklerden biri de şüphesiz kabak yemeğidir. Kabak yemeği hem bileşeninin özgürce dizayn edilebiliyor olması hem de kolay yapılabiliyor olmasından dolayı bulgur pilavının doyurucu özelliğinin yanında tercih edilmeye son derce müsaittir.

11-Orman Kebabı

Orman Kebabı
Orman Kebabı

Yoğurt ve bezelye kombinasyonu ilke dikkat çeken orman kebabı et ve hafifliği aynı anda sunar. Dolayısıyla yüksek düzeyde doyuruculuğa sahip olan bulgur pilavının yanında ana yemek olarak tercih edilmesi oldukça mümkündür.

12-Çoban Salata

Çoban Salata
Çoban Salata

Bulgur pilavı yanına salata düşünenler açısından en makul seçenek şüphesiz çoban salatadır. Özellikle yaz aylarında tercih edilmesi tavsiye edilen çoban salata, bulgur pilavının ana yemek olarak kullanılmasına bile imkân tanıyabilmektedir. Bu bağlamda bulgur pilavının ana yemek olarak kullanılarak yanına yardımcı yemek olarak çoban salatasının yapılması mümkündür.

13-Tavuk Pirzola

Tavuk Pirzola
Tavuk Pirzola

Tavuk pirzola da bulgur pilavı yanına çok yakışan tavuk lezzetlerinden biridir. Bilineceği üzere tüm tavuk yemekleri bulgur pilavı ile eşsiz bir tat alışverişi yapabilme konusunda oldukça homojendir. Bu bağlamda tüm tavuk merkezli ana yemek lezzetlerinin bulgur pilavı ile kombine edilmesi tavsiye edilmektedir.

14-Karnıyarık

Karnıyarık
Karnıyarık

Karnıyarığın yanında bulgur pilavı kombine etmek daha mantıklı bir tabir olacaktır. En nihayetinde karnıyarık çok yağlı bir ana yemek olmakla birlikte onun yanına yapılabilecek tek lezzet şüphesiz doyurucu ve daha az yağ tutan yapısıyla bulgur pilavı olmalıdır.

15-Cacık

Cacık
Cacık

Özellikle yaz aylarında bulgur pilavının ana yemek olarak kullanılması durumunda yanına yapılabilecek en hoş lezzet cacıktır. Cacık yüksek düzeyde serinliği sağladığı gibi bulgur pilavı ile kombine edilmesi durumunda ise yaz aylarında yağdan uzak durularak sağlıklı bir beslenmenin yapılabilmesine imkân tanımaktadır.

bulgur pilavı ve pirinç pilavının kalori değerleri nedir?

Bütün Listeyi Görüntüle Listeyi Daralt
Bulgur Pilavı ile Pirinç Pilavı Kalori Farkı Nedir?

Pilavın en çok beğenilen iki çeşidi bulgur pilavı ve pirinç pilavıdır. Bu iki pilavın hem lezzet hem de besin değerleri açısından farkları vardır. Bulgur pilavının kalori değeri yaklaşık 80 kalori (100 gramda) iken pirinç pilavının kalori değeri 100 gramda yaklaşık 100 kaloridir.

Diyet için Bulgur Pilavı mı Pirinç Pilavı mı Daha İyi?

Diyet yapan kişiler tükettikleri besinlerin kalori miktarlarına dikkat etmek durumundadırlar. Pilav seçimi konusunda da kalori değerleri önemlidir. Bulgur pilavının kalori değeri pirinç pilavına göre daha düşük olmasından dolayı diyet yapan kişiler genelde bulgur pilavını tercih etmektedirler.

Her gün çeşit çeşit yemek yapmaktan artık ne yapacağınıza karar veremez hale geldiyseniz, günün menüsüne yeni fikirler arıyor iseniz Biber Dolmasının yanına ne gider başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Bulgur pilavı yanına ne gider yazımız hakkında aşağıdaki yorum kutusuna sizin fikirlerinizi de alabiliriz. Ayrıca Balığın Yanına Ne Gider? yazımızı da okuyabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.