Koltuk Altı Neden Kararır? Koltuk Altı Kararmasına Etkili Çözümler

07.07.2019
732
Koltuk Altı Neden Kararır? Koltuk Altı Kararmasına Etkili Çözümler
Modelistlik Kursu

Koltuk altı kararması, herkeste görülebilecek bir durumdur. Vücudumuzda meydana gelen bu kararma sadece koltuk altında kalmayıp genital bölgede, bıyık bölgesinde de oluşabilir. Vücudumuzdaki bu kararmalar akanthosis nigricans (AN)nedeniyle oluşmaktadır.

Koltuk Altı Kararması

Koltuk altı kararması bir hastalık değildir. Genellikle yanlış kullanılan deodorant, fazla terleme,  yanlış yapılan ağda ve hormon al hastalıklar koltuk altı kararmasına neden olabilir. Koltuk altı kararmaları genellikle koyu tenli kişilerde daha çok ortaya çıkmaktadır. Koltuk altının kararması genellikle yaz aylarında ciddi bir sorun haline gelir. Yaz aylarında dolaptaki kıyafetler yerini  kısa kollularla değiştirdiğinde  kollarımızı rahatça yukarıya kaldıramayacağımız için psikolojimizi altüst ederek kendimizi kötü hissetmemizi sağlar. Koltuk altı kararmaları genellikle hamilelerde koltuk altı ve bikini bölgesinde kararma şeklinde gözlenebilir.

Epilasyon Hataları

Vücudumuzdaki tüylerden kurtulmak isterken kadın erkek fark etmeksizin  epilasyon,  jilet veya ağdayı kullanmaktadır. Bu işlemleri yaparken dikkatli olmalıyız, yoksa cildimizi olumsuz yönde etkileyebiliriz. Tüylerimizi almak isterken jilet kullanıyor isek kıl köklerinin zamanla körelmesi ve kıl dönmesi yaparak cildinizin daha siyah görünmesine neden olur. Bunun yanında ağda işlemi yaparken ağdanın sıcak veya soğuk olması nedeni ile cildiniz tahriş olup o bölgede deri yenilenmesini durdurup yeni hücre oluşumu sağlanmadığı için cildimizin kararmasına neden olur. Tüy dökücülerin ve cildi kararttığı bilinmektedir.

Hormonal Değişimler

Cildimizin kararmasında etkili olan melalin hormonudur. Melanin hormonu gebelik döneminde artmaktadır. Bu nedenle Gebelik döneminde koltuk altında ve bikini bölgelerinde kararmalar meydana gelebilir. Bu dönemde kararmaların engellenmesi için bitkisel maskeler uygulayabilirsiniz ama uzman bilgisinde.

Sürtünme

Sürtünme nasıl Koltuk altı kararması yapar demeyiniz, bilmelisiniz ki dar kıyafetler ya da fazla kilolarınız olduğunda deriniz birbirine sürterek cildinizin tahriş olmasını sağlar. Bu neden ile cildiniz kendi savunma sistemini ortaya çıkararak derinin kalınlaşmasını sağlar. Derimizin kalınlaşması nedeni ile o bölgede kararma meydana gelir. Bu nedenle yaz aylarında dar kıyafetlerden kaçınmalıyız.

https://www.youtube.com/watch?v=5R_bQzoxq5A

Terleme Önleyici Ürünler

Terlemeyi önlemek için kullandığımız birçok kozmetik ürünlerinde kimyasal bulunmaktadır. Bu nedenle cildimizin kurumasını ve tahriş olmasını neden olur. Bu tahriş nedeniyle cildimizde kararmalar meydana gelir. Kararmayı önleyip terlemeyi engelleyecek doğal ve bitkisel ürünleri kendiniz yapabilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Diğer Nedenler

Koltuk altı kararmasına bazı hastalıklarda etki edebilir. Bu kararmalara genetik yapı, fazla kilolar, sağlığa zararlı ürünlerin kullanılması{sigara alkol vb), hamilelikte kullanılan haplar ve çok fazla terleme neden olur.

Koltuk Altı Kararmaları Nasıl Geçer?

Öncelikle koltuk altımızın neden karardığını tespit etmeliyiz. Tespit ettikten sonra doğal yöntemlerle koltuk altımızdaki kararmalardan kurtulmak mümkün olacaktır. Esmer tenli bir cilde sahipseniz kararmanın olması daha mümkün olacaktır.

Koltuk Altı Kararmaları Nasıl Geçer
Koltuk Altı Kararmaları Nasıl Geçer

Koltuk altı kararmalarını giderilmesi için evde yapabileceğimiz tarifler araştırdık gelin beraber inceleyelim;

Karbonat

Karbonat cildimiz üzerindeki ölü hücrelerin atılmasını oldukça etkili olup koltuk altı kararmalarının giderilmesinde, ter kokusunun azalmasında,  kullandığımız kozmetik ürünlerinin zararlarını da oldukça azaltıp  koltuk altımıza fayda sağlayacaktır. Koltuk altı kararmalarının giderilmesi için karbonat maskesi;

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı karbonat
  • 1 tatlı kaşığı su(Dilerseniz limon suyu)

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir yemek kaşığı karbonat ile bir tatlı kaşığı suyu bir kabın içerisine alıp krem  kıvamına getirelim. Kararmalarını olduğu bölgelere uygulayalım. Daha sonrasında bolca su ile durulayın. bu kremi her duştan önce yapabilirsiniz. Düzenli olarak kullanıldığında koltuk altı kararmalarının giderildiğini göreceksiniz.

Limon

Limon içerisinde bulunan asit sayesinde renk açma özelliğine sahiptir. Sadece koltuk altında değil bir çok eşyada da renk açmak için kullanılır. Limon iyi bir renk açıcı olduğunun yanında sürüldüğü bölgede bakterilerin ve yok olmasını sağlar. Limon oldukça asidik olduğu için bazı kişilerde tahriş yapabilir. Bu nedenle bu kremi yapmadan alerji testi yapmayı unutmayınız. Şimdi koltuk altı kararmalarınızın giderilmesi için limon maskesi önereceğim;

Malzemeler

  • 1 çay kaşığı limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı zerdeçal
  • 1 tatlı kaşığı yoğurt
  • 1 çay kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Limon, zerdeçal, yoğurt ve balı bir kabın içerisine alarak birbirine karıştırınız. Karıştırdıktan sonra güzel bir macun elde ediniz. Koltuk altı kararmalarının olduğu bölgeye sürerek 20 dakika bekleyiniz. Macun cildinizde kuruduktan sonra ılık veya soğuk su ile durulayınız. Bu macunu haftada 2 defa uygulayabilirsiniz Aradaki fark gözle görülebilecektir.

Patates

Koltuk altı kararmalarında limon kadar beyazlatma etkisi olan patatestir. patatesin bu özelliği sayesinde herkes kullanabilir. Patatesi direk olarak ya da blendırdan geçirip suyunu kullanabilirsiniz. Koltuk altı kararmalarının olduğu bölgeye patates suyunu masaj yaparak uygulayınız. Daha sonrasında bolca su ile yıkayınız. Tabiki nemlendirici sürmeyi unutmayınız.

Cilt Soyma Yöntemi

Sürtünmenin tahriş yapıp derinin kalınlaşmasına neden olup koltuk altı kararmalarının meydana getirdiğinden bahsetmiştik. Cildimizdeki ölü deriyi ciltten uzaklaştırarak kararmalardan kurtulmamız mümkün. Bunun için sizinle birkaç yöntem paylaşacağım.

Şeker

2 yemek kaşığı zeytinyağı ile bir tatlı kaşığı kahverengi şekeri bir kabın içerisine alıp güzelce karıştırıyoruz. Daha sonrasında koltuk altımıza oval hareketlerle masaj yaparak uyguluyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra 10 dakika bekliyoruz ve bolca ılık su ile durulayınız. Bu karışımı haftada 3 kez uyguladıktan sonra kararmalarına azaldığını göreceksiniz.

Kabartma Tozu ve Gül Suyu

Bir çay kaşığı kabartma tozu ile bir çay kaşığı Gül suyunu güzel de karıştırınız Bu karışımı koltuk altınıza uygulayınız. Uyguladıktan sonra 15 dakika bekleyiniz ve bolca su ile durulayınız. Bu karışım haftada bir yapabilirsiniz.

Ponzo Taşı

Ponza taşı genellikle ayak çatlaklarına giderilmesinde kullanılmaktadır. Bilinmelidir ki bunun yanında koltuk altı kararmalarındada kullanılabilir. Ponza taşını koltuk altımıza hafif ve narin hareketlerle uygulamalıyız ki cildinizi tahriş etmesin.

Süt

Sütün içerisinde bulunan vitamin, protein ve mineral bakımından oldukça faydalı olup cildin yenilenmesini sağlayıp beyazlatma etkisi de vardır.

1 yemek kaşığı süt, yarım çay kaşığı lor ve bir tatlı kaşığı unu bir kaba alıp güzelce karıştırıyoruz. Oluşan  karışımı koltuk altımıza uyguladıktan sonra 20 dakika bekliyoruz. Bu bekleme sonrasında bolca ılık su ile duruluyoruz.

Hindistan Cevizi Yağı

Şu an günümüzde oldukça bilinen bir yağ olup. İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde cildi beyazlatıp ve besler. Hindistan cevizi yağını her gün duştan önce koltuk altımıza uygulayabiliriz.

Elma Sirkesi

Sirkenin dezenfektan etkisi olup bakterileri öldürmesinin yanında koltuk altı kokusunun giderilmesinde ve beyazlaşmasına yardımcı olur. Sirke ve limon gibi asidik değeri yüksek olduğunu alerjim izin olup olmadığını kontrol ediniz. Alerjiniz yoksa koltuk altımıza haftada 3 defa uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera anti bakteriyel açıdan oldukça güçlü olduğundan koltuk altındaki ölü deriyi atarak koltuk altının beyazlaşması sağlar. Aloe vera yaprağını ortadan ikiye bölüp koltuk altımıza masaj yaparak uygularsak haftada 3 defa. Koltuk altı kararmalarında oldukça faydalı olacaktır.

Domates Suyu

Domateste doğal bir renk açıcıdır. Domates asidik özelliği bulunduğundan alerjisi olmayanlar domatesi koltuk altı kararmalarında kullanabilir.

Muz Kabuğu

Muzun içerisinde sitrik asit bulunduğundan cildi beyazlatma etkisi vardır.Bu nedenle muzun kabuğunu koltuk altımıza Masaj yaparak uygulayabiliriz.sürekli olarak yaptığımız da koltuk altı kararmalarımızın zamanlı gittiğini göreceğiz.

Salatalık

Koltuk altı kararmasını da salatalığı dilimleyerek veya blendırdan geçirip suyunu kullanabilirsiniz. Koltuk altı kararmalarına gitmesi için salatalığı her gün kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı

Zeytinyağının içerisinde bulunan antioksidanlar ve e vitamini cilde pürüzsüz görünüm ve koltuk altı kararmalarının giderilmesinde oldukça faydalıdır. Koltuk altı kararmasının gidebilmesi için zeytinyağına şeker ile karıştırıp uygulayabilirsiniz.

13. Nohut unu

5 tatlı kaşığı nohut unu, 2 yemek kaşığı yoğurt, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı zerdeçalı bir kabın içerisine alıp güzelce karıştırınız. Koltuk altında oval hareketlerle masaj yaparak uygulayınız. 20 dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulayınız. Bu kremi haftada bir uygulayabilirsiniz.

Koltuk altı kararması hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı vermiş olduğumuz bilgiler tarifler bizzat kullanmış olduğum tariflerdir. Cilt bakımı yazılarımıza bakmayı unutmayınız.

Bu ilgili Sivilce Kurutucu Maske Nasıl Yapılır? adlı yazımıza da bakabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. dilara dedi ki:

    Koltuk altı kararmalarında domates suyunu ve muz kabuğunu öneririm. Fark ettiyseniz çok sık domates ile haşır neşir olduğunuzda ellerinizin rengi açılır ve beyazlamaya başlar. İşte bunu koltuk altında yaptığınızı düşünün. Domates suyunu bir pamuğa dökün ve pamuğu koltuk altına koyun ve bekletin. Etkisini göreceksiniz. Bununla beraber, muz kabuğu da aynı işlevi görüyor.