Kasnak Meşesi Tabiat Koruma Alanı Gezisi

23.05.2016
378
Kasnak Meşesi Tabiat Koruma Alanı Gezisi
Modelistlik Kursu

Yürüyüş yapılacak alan: Kasnak Meşesi Tabiat Koruma Alanı Isparta / Eğirdir / Yukarı Gökdere Köyü
Kasnak Meşesi (Dünya’da sadece Türkiye’de yetişmektedir.)

kasnak_mesesi_tabiati_koruma_alani_2

Ekip olarak bu tür yürüyüşleri 1 hafta öncesinden planlayarak hareket ediyoruz. Isparta merkezde Pusula Yürüyüş Grubu üyeleri ile erken saatte buluştuk. Gideceğimiz yer çok uzak olmasa da etkinliğin verimli geçebilmesi için bu tür yürüyüşlerde doğa ile birlikte uyanmak ve ona uyum sağlamak gerekiyor. Böyle yaparsanız gerçekten tadını alabileceğiniz bir yürüyüş gerçekleştirmiş olursunuz.

Yürüyüş yapacağımız yer Isparta’nın Eğirdir İlçesi Yukarı Gökdere Köyünde. 69 km mesafedeki Gökdere köyüne ulaşmak ortalama bir buçuk saat sürüyor. Köye gelmeden bizi büyük bir maceranın beklediğini hisseder vaziyetteydik. Pusula yürüyüş grubu olarak köyün girişindeki tabelayı görünce bizi farklı bir heyecan sardı doğrusu. Ana yoldan köye girişte yön tabelasını geçtikten sonra tereddüt yaşıyorsunuz. Çünkü bu tabeladan sonra her hangi bir yön işareti yok, bir kaç sokağa girip çıktıktan sonra doğru yolu zor da olsa bulduk. Macera sizi daha yolun başındayken yakalıyor.

kasnak_mesesi_tabiati_koruma_alani_3
kasnak_mesesi_tabiati_koruma_alani_4

Sabah saat 06:00 da Pusula yürüyüş grubu olarak yürüyüşümüze başladık. Isparta’nın Eğirdir ilçesinin Yukarı Gökdere Köyü’ndeki doğal sit alanı olarak koruma altına alınan kasnak meşesi ormanına yaptığımız geziden kareleri sizinle paylaşmak istiyorum.

kasnak_mesesi_tabiati_koruma_alani_14

Dağcılık ve doğa sporları ile uğraşanlar başta olmak üzere, dört mevsim yurt içi ve yurtdışındaki bir çok yerli ve yabancı gezginlerin akınına uğrayan doğal yapısı ve 25 ile 30 m yüksekliğe varan devasal kasnak meşesi ağaçları, şakayıklar, zambaklar ve çeşitli endemik doğal bitki örtüsüyle sizleri karşılıyor. Orman içerisinde bir kaç yürüyüş rotası bulunuyor. Temiz hava ve bol oksijenin verdiği enerji, kuş sesleri arasında ağaçlarda dolaşan sincapların koşuşması ve çeşit çeşit çiçeklerin açtığı orman içerisinde tamamen doğa içerisinde doyumsuz bir gezintinin tadını çıkartıyoruz.

kasnak_mesesi_tabiati_koruma_alani_15
kasnak_mesesi_tabiati_koruma_alani_7
kasnak_mesesi_tabiati_koruma_alani_9

1300 hektar alanı kaplayan ve 1300- 1848 metre arasında yüksekliğe sahip kasnak meşesi ormanı içerisinde 218 bitki türü bulunuyor. Halka açık olan Kasnak Meşesi tabiat koruma alanı yürüyüşçüler için tadımlık bir rota. Yürüyüşümüz yaklaşık 6 saat sürdü. Öğlen saatinde yürüyüşümüzü sonlandırdık.

Yazar: Ferit Sümbül

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Ballıkayalar Tabiat Parkı yazımıza da bakmanızı tavsiye ederim.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.