Kabin Memuru Nasıl Olunur? Kabin Memuru Maaşları Ne Kadar?

04.09.2021
236
Kabin Memuru Nasıl Olunur? Kabin Memuru Maaşları Ne Kadar?
Modelistlik Kursu

Yaşadığımız zamanın ve geleceğin gözde mesleklerinden olan kabin memuru nedir? Kabin memuru ne iş yapar? Kabin memuru nasıl olunur? Kabin memuru olma şartları nelerdir? Kabin memuru maaşları ne kadar? Kabin memuru iş imkanları nelerdir? Bu konuları inceleyeceğiz.

Kabin Memuru Nedir?

Kabin Memuru Nedir?

Kabin Memuru Nedir?

Kabin memuru yolcu taşımalığı yapan hava yollarında görevli yolcuların güvenliği ve ihtiyaçlarını karşılayan kişidir. Gerekli bir bilgilendirme olduğunda yolcuya ileten gerekli görülürse pilot ve yardımcı pilotun talimatlarını ileten görevlidir. Erkek kabin memuruna host, kadın kabin memuruna ise hostes denir. Havacılık kuruluşlarının kurallarına göre seçilen kabin memurları ayrıca Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün belirlediği kuralları da bilmelidir.

Kabin Memuru Ne İş Yapar?

Kabin memurlarının işleri kokpitten başlayıp uçağın dışına kadar olan bütün bölgeyi kapsar. Kabin memurlarının acil durumlarda görev yetkisi vardır. Uçağın sağ ve sol taraflarında bulunan acil çıkış kapılarını verilen talimatlar doğrultusunda açıp kapatırlar. Kabin memurları acil durumlarda kapıları açmakla görevlidirler. Kapının yanında oturan yolcuda bu görevin başıdır. Uçağın içine malzeme alınacağı zaman kabin memurlarının görevleri bağlı oldukları uçuş şirketine göre değişir. Yine yiyecek servisi de kabin memurunun bağlı olduğu uçuş şirketine göre değişir. Kabin memurlarının asıl işi yolculara uçuş ile bilgi vermek ve acil durumlarda işitsel ve görsel yardımcı olmaktır.

Kabin Memuru Olma Şartları Nelerdir?

Kabin memuru nasıl olunur, kabin memuru olmak isteyen kişilerin öncelikle karşılamaları gereken şartlar bulunur. Bu şartlar tüm uçuş şirketlerine göre değişir. Ancak tüm şirketlerin ortak olarak aradıkları kriterler vardır. Bu kriterlerin başında yabancı dil gelir her bildiğiniz yabancı dil size kabin memuru olmanız için avantaj sağlar. Kişi en az 3 yabancı dil bilmek zorundadır. Daha önce herhangi bir uçuş şirketinde çalışmış ve ayrılmışsa bu ayrılış sebebi disiplinsizlik veya sağlık nedeni olmamalı bu sebepte size diğer çalışacağınız uçuş şirketlerinde çalışma imkanınızı azaltır. Herhangi bir adli sicil kaydınızın bulunmaması gerekir. İşletme el kitabı içerisinde belirtilen boy, kilo, psikolojik test gibi şartlara uygun olmanız gerekir. Bu şartlardan en önemlisi ise uçuşa engel olmayacak herhangi bir sağlık sorununuzun olmamasıdır. Bu şarta dikkat ederek kabin memuru olmaya karar vermeniz gerekir.

Kabin Memuru Nasıl Olunur?

Kabin Memuru Nasıl Olunur?

Kabin Memuru Nasıl Olunur?

Her meslekte olduğu gibi kabin memuru olmak içinde bazı şartları karşılamanız gerekmektedir. Bu şartlar hem ülkemiz hem de yurt dışı için aynıdır. Bu şartlar şunlardır.

  1. SHGM tarafından belirlenen bir sağlık kurumundan hem psikolojik hem de fiziksel açıdan uygun olma belgesi
  2. Yurt içinde ya da yurt dışında en az 10 yıllık eğitim veren bir lise veya eğitim kurumundan mezun olmak
  3. En az 3 yabancı dil bilmeniz genel olarak kabin memuru olan kişilerde olması gereken şartlardır.

Kabin Memuru Maaşları Ne Kadar?

Kabin memuru maaşları uçuş şirketine ve tecrübeye göre değişiklik göstermektedir. 2021 ile birlikte ortalama olarak en yüksek kabin memuru maaşı 7.470 tl olarak bilinmektedir. Orta düzeyde olan kabin memuru maaşı ise 5.340 tl olarak bilinmektedir. Yeni başlayan ve en düşük kabin memuru maaşını alan kişiler ise 4.940 tl olarak bilinmektedir. Tabi bu maaş bilgileri tanınan bir firma ile tanınmayan bir firma ile değişmektedir. Pegasus gibi tanınan bir firma olduğu zaman maaş aralıkları bu şekildedir ve üzeridir. Ancak bilinmeyen bir firma olduğu zaman en düşük maaş 2.000 tl ve üzeri olabilir ve en yüksek maaşta 4.000 tl ve üzeri olabilir. Kabin memurunun çalıştığı firma maaşı için çok önemli bir faktördür.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Kabin Memuru İş İmkanları Nelerdir?

Kabin memuru iş imkanı kişinin bildiği yabancı dil sayısına göre belirlenebilir. Tabi mezun olduğunuz bölümde iş imkanınızı arttırabilir. Genel olarak iş imkanınız yüksektir.

YAZAR BİLGİSİ
Siyaset bilimi eğitiminin bana kattığı katkıları sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.