Çilingoz Tabiat Parkı

01.04.2019
439
Çilingoz Tabiat Parkı
Modelistlik Kursu

Çilingoz Tabiat Parkı İstanbul ‘un dibinde adeta saklı kalmış, izole bir bölgedir. 2011 yılında Tabiat Parkı ilan edildikten sonra ziyaretçileri de artmaya başlamış. İstanbul Gezi Rehberi hazırlarken bölge hakkında bilgi sahibi olmadığımızdan buraya yer vermemiştik.

Burayı keşfettiğimiz gün günü birlik gidip gelelim diye düşünmüş olsak da aslında burada muazzam güzellikte kamp ve deniz tatili yapılabilir diye de düşünmüyor değilim. Benim gibi düşünenler de çok olsa gerek ki bölgede konaklama, restoran vb. bir çok şey düşünülmüş.

Çilingoz Tabiat Parkı Çatalca – Saray yolu üzerinden Binkılıç istikametine (karadenize doğru) gidilerek ulaşılabiliyor. Saray yolundan sonra sürekli olarak orman yolunda ilerliyorsunuz. Yol üzerinde piknik ve yürüyüş yapabileceğiniz bir çok yer bulunuyor. Yol kenarında birkaç yerde çeşme de denk geldi.

Yolların kısmen bozuk olması sebebiyle biraz sancılı bir yol deneyimi yaşamış olsak da gördüğümüz manzara Çilingoz Tabiat Parkı hakkında güzel düşünceler ve güzel deneyimler yaşamamıza vesile oldu.

Çilingoz Tabiat Parkı aslında iki alandan oluşuyor. Deniz kültürünüz yoksa kumsalın arka tarafında ücretli kamp alanları bulunuyor. Burada daha çok mangal, piknik türü etkinlikler gerçekleştirilebiliyor.

Plaj tarafında ise yay şeklinde kumsalı bulunuyor. Özellikle sabah saatlerinde oldukça sakin olsa da öğlene doğru ciddi bir kalabalık ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Bölgedeki en büyük problem ise gittiğimizde telefonların çekmiyor oluşuydu. Birkaç farklı operatörde test ettik fakat sinyal yoktu. Yani gittiğiniz yerde iletişim sorunu ile karşı karşıya kalacaksınız. Umarım en kısa zamanda bu problem giderilir.

Çilingoz Tabiat Parkı Mağara

çilingoz tabiat parkı mağara

Gittiğinizde bu tarafa doğru yürüyerek kayalara tırmanan insanlar göreceksiniz. İleride bir mağara olduğu ve oraya gittiklerini duymuştum. Hatta kuzenlerim de gittiler fakat ben gitmediğim için fotoğraf çekemedim. Oraya tırmanması, ilerlemesi biraz gözümü korkuttu doğrusu. 🙂

Şunu da yazmadan geçmek istemiyorum. Gittikleri yerde ne ile karşılaştıklarını oldukça merak ediyorum. Hala ediyorum! Fırsat bulursam bu defa o tarafa doğru gideceğim. İnsanın başına ne gelirse meraktan dediğinizi duyar gibiyim.. Napalım? 🙂

Çilingoz Tabiat Parkı – Göl Alanı

çilingoz tabiat parkı göl

Çilingoz Tabiat Parkının en güzel taraflarından biri de belki de bu göl olmalı. Şayet denizden çabuk sıkılan biriyseniz deniz ile göl arası 30-40 metre civarında. Evet deniz ve göl dip dibe. Balık tutmayı seviyorsanız oltanızı yanınıza almayı unutmayın. Göl tarafında su çok yüksek değil. Sazlıklara doğru biraz yürüdüğünüzde dizlerinize kadar ancak geliyor. Fakat alanın büyük olması sebebiyle balık tutabiliyorsunuz.

çilingoz göl kenarı

Biz gittiğimizde göle sıfır konumlandırılmış 1-2 çadır bulunuyordu. Bu arkadaşlar etkinlik olarak balık tutmayı tercih etmişlerdi 🙂 Oldukça eğlendiklerini de yanlarına gidince görmüş oldum.

Çilingoz Tabiat Parkı Ulaşım

İstanbul Eyüp’ten yola çıkarak yaklaşık 180km yol geldik burayı görebilmek için. Değdi mi? Elbette… İstanbul’un kalabalığı ve betonundan uzakta olan her etkinliğin değerli ve kıymetli olduğunu düşünenlerdenim. Kafanızı dinleme, kendinize zaman ayırma anlamında oldukça güzeldi.

Çilingoz nerede diye merak edenler için Çilingoz Tabiat Parkı İstanbul‘un Çatalca ilçesine bağlı Binkılıç yolu üzerindedir. Bölgeye giden sadece özel araçlar gördüm. Toplu taşıma anlamında özel tutulmuş araçlar dışında araç görmedim.

Bölgenin yoğun olarak ormanlık alan olması sebebiyle kış etkisinde asfaltta bozulmalar vardı. Özellikle binkılıç tarafını geçerken bunu daha çok hissediyorsunuz. Bazı yerlerde ise yol yapım çalışmaları olduğunu görmüştük. Eskiden gidenler asfalt yol olmadığını toprak yolda zorlu şartlarda geldiklerini söylemişlerdi.

Çilingoz Tabiat Parkı Konumu

Çilingoz Tabiat Parkı Giriş Ücretleri

Çilingoz Tabiat Parkı ilan edildikten sonra giriş ücreti uygulamasına tabii oldu. 2018 yılında alınan ücretler şöyle;

Aşağıda yer alan fiyatlar işletmenin inisiyatifinde olup her yeni sezonda güncellenebilir. İşletmenin fiyat listesine buradan ulaşabilirsiniz.

  • Kişi başı giriş ücreti: 7 TL
  • Bisiklet 7 TL
  • Motosiklet 18 TL
  • Otomobil 29 TL (Ortak kullanım dahil)
  • Karavan 37 TL
  • Minibüs 113 TL (Ortak kullanım dahil)
  • Otobüs 197 TL (Ortak kullanım dahil)

Çilingoz Tabiat Parkı Konaklama

Çilingoz Tabiat Parkı işletmesi olan firma plajın arka tarafında bungalov tarzı küçük evler yapmışlar. Bunun yanı sıra restoran alanı da bulunuyor. Haricen bir market de işletme alanının içerisinde yer alıyor.

İşletmeye ait bir iletişim kanalı ben oradayken göremedim. Fakat biraz araştırınca İnternet sitelerinin olduğunu gördüm. Buradan işletme ve hizmetleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Çilingoz Tabiat Parkı Aktiviteler

Çilingoz Tabiat Parkı içerisinde sizleri eğlendirecek bir çok aktivite planlanmış. At binebilir, voleybol oynayabilirsiniz. Balık tutabilir veya su sporları ile alakalı etkinliklere katılabilirsiniz.

Çilingoz Tabiat Parkı Şikayetler

Çilingoz Tabiat Parkına gelenler işletmenin gelen araçlardan fazla para tahsil ettiğini belirtiyor. Konaklama yapmayacak olanlardan ekstra ücret talep edildiği, kabul edilmediğinde ise içeriye alınmadığı belirtiliyor. Bu konu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı zannediyorum ilgileniyor fakat işletmenin başıboş tavrının sürdüğünü de belirtelim.

Yazımızı beğendiyseniz Atatürk Arboretumu İstanbul içinde butik bir doğa! adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.