Elidel Krem Nasıl Kullanılır?

01.06.2021
404
Elidel Krem Nasıl Kullanılır?
Modelistlik Kursu

Elidel krem çeşitli egzama türleri, alerjik reaksiyonları, kaşıntı, kızarıklık ve şişlik gibi deri hastalıklarını tedavi eden bir ilaçtır. Tıbbi bir kremdir. Elidel krem nedir, ne işe yarar, özellikleri nelerdir, fiyatı ne kadardır, yan etkileri nelerdir, faydaları nelerdir merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

[box type=”error” align=”” class=”” width=””]Sitemizde yer alan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel ürünlerinin kullanımı için sadece doktorunuzun yönlendirmesini dikkate almanız önerilmektedir. Bilgisi geçen ürün/ürünlerin kullanımı tamamen kendi sorumluluğunuzdadır, kullanım neticesinde oluşabilecek herhangi bir sağlık sorununda sosyola.com sorumluluk kabul etmemektedir. [/box]

Elidel Krem Nedir?

Bu krem bir immünosupresandır. Cildinizdeki bir tür egzama türü olan atopik dermatit büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olmak için vücudunuzun bağışıklık sistemini yavaşlatır. Bu kem, diğer ilaçlar iyi işe yaramadığında ciddi atopik dermatit (egzama) tedavisinde kullanılır.

Elidel Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Bu kremi kullanmadan önce prospektüsünü tamamen okuyun. Bu ilacın etken maddesine ya da yardımcı maddelerine alerjiniz olabilir. Eğer böyle bir durumunuz varsa bu kremi kesinlikle kullanmayınız.
 • Uçuk ya da su çiçeği gibi bakteriyel veya viral bir cilt enfeksiyonunuz varsa bu kremi kesinlikle kullanmamalısınız. 
 • Bu kremin sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, cilt kanseri veya herhangi bir cilt enfeksiyonu geçirdiyseniz, genetik cilt bozukluğunuz varsa, zayıf bir bağışıklık sistemine sahipseniz, geniş cilt alanlarında şişlik, kızarıklık veya tahriş varsa mutlaka bu bilgileri doktorunuzla paylaşın.
 • Bu kremin gebelik kategorisi C’dir. Bu kremin doğmamış bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamile olduğunuzu veya hamile kalmayı planladığınızı doktorunuza söyleyin. Bu kremi kullanmanızı önerirse o şekilde kullanın.
 • Bu kremin anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermediği bilinmemektedir. Bu ilacı emzirme döneminde kullanmayınız.
 • Bu ilaç, 2 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.

Elidel Kremin Faydaları

Bu krem,  diğer egzama ilaçlarını örneğin topikal steroidleri kullanmaması gereken insanlarda atopik dermatit egzama gibi bazı cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılır. Egzama kırmızı, tahriş olmuş ve kaşıntılı cilde neden olan alerjik bir durumdur. Bu ilaç, cildin savunma yani bağışıklık sistemini değiştirerek çalışır böylece egzamaya neden olan alerjik reaksiyonu azaltır. Bu krem, topikal kalsinörin inhibitörleri olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir.

Netherton sendromu gibi belirli bir nadir genetik hastalık öyküsü varsa bu ilaç önerilmemektedir. Ayrıca, bu ilaç zayıflamış bağışıklık sistemine sahip olan herhangi biri tarafından kullanılmamalıdır.

Elidel Krem Kullananlar

“prospektüsünde*, kullanım şekli ve dozu kısmında aynen şöyle bir ibare vardır:

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

elidel’i* kullandıktan “hemen sonra” yumuşatıcı prepatlar kullanılabilir. ancak;

bu tür yumuşatıcı prepatlar, banyo veya duş sonrası (bkz: banyo ile duş arasındaki farklar)

elidel’den “önce” uygulanmalıdır.”

“sedef ve egzama için kullanılan yüzlerce çeşit kortizonlu krem ve pomattan sonra, “bunda kortizon yok hem de fiyatı 100 liraymış” laflarını duyunca adama acaba dedirten ilaç. üstündeki pimecrolimus etken maddesinin adını da görünce bir tür süper bakteriyi yanına alarak cilt rahatsızlıklarına savaş açtığını düşünüyor insan.

ilksel yöntemlerden sonra biyolojik savaş…

bu sefer yaptım gibi!”

“kendi egzama tedavimde kullandigim, benim icin en hizli sekilde etkili olan kremdir. performansta buna yakin krem icin (bkz: advantan) yine de az ve nadir kullanmaya dikkat ediyorum, kortizonlu oldugu icin.”

Elidel Cilt Kremi

Bu krem, cilt üzerindeki kaşıntı, iltihap, tahriş ve kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlar ile bir egzama tipi olan atopik dermatit hastalığının tedavisinde kullanılır.

Elidel Krem Endikasyon

Bu krem, beyaz, kokusu, kolayca yayılabilen ve iz bırakmayan bir ilaç türüdür. 30 gramlık tüplerde kullanıma sunulur. Etken maddesi ise pimekrolimus adı verilen bir maddedir.

Bu krem deri iltihabını, kızarıklık, şişlik, tahriş, kaşıntı gibi alerjik cilt reaksiyonları ve egzama türü olan atopik dermatiti iyileştiren özellikler sergiler.

Elidel Krem Eşdeğeri

Bu kremin eşdeğeri herhangi bir ürün yoktur.

Elidel Krem Kullananlar Yorumları

“efendim cilt kanseri yapıyor vs. denmiş ve lakin yapılan çalışmalar böyle bir risk bulunmadığını işaret ediyor!

10 yıl süresince, 7457 çocuk üzerinde, egzama tedavisi için ortalama 793g uygulanmış ve yalnızca 5 çocukta kanser tespit edilmiş. kansere yakalanan çocukların; ikisi lösemi, ikisi lenfoma ve biri de kemik kanserinden mustaripmiş, hiçbir çocukta cilt kanseri görülmemiş.bu çalışmaya güvenerek kullanabilirsiniz.”

“dermatit için doktorum tarafından verilen krem. kendisini az önce ilk kez kullandım, kullanmaz olaydım. adamlar prospektüsüne aleni olarak demişler ki “nadir olarak hastalarda kansere yol açabilir.

daha da kullanmayı düşünmüyorum… nadir-madir, adamlar demiş ki olabilitesi var…”

“iltihaba ve egzamadaki karakteristik kızarıklık ve kaşıntıya neden olan deri hücreleri üzerine “sözde” etki gösteren, “kullanmamanızı şiddetle tavsiye ettiğim” ilaç.

ilacı kullandigim ilk gün gözlerimde inanılmaz bir sıcaklık baş gösterdi. yorgunluk zannettim ve uyumaya çalıştım, çok zor uyudum. bugün, akşam itibariyle gözlerimin etrafı kıpkırmızı, yer yer mor ve damarların hepsi aynadan seçilebiliyor. oldukça kötü yan etki yaptı. acile başvurdum ve gözlerim incelenmeden ilacı kullanmayı bırakmam onerildi ve -zannediyorumki- ağrı kesici iğne yapıldı.

bu olayda birçok rezillik var. egzama kremi diye bana verilen ilaç, gözlerimi ateşe bürüdü, mosmor yaptı. bunun tedavisi için gittiğim doktor beni muayene dahi etmedi. ustune ustluk olamadığım tedavi için 13 tl ödemek zorunda kalacağım.

egzamali bölge burun kenarlarım ve üst yanaklarım.”

Elidel Krem İçindekiler

Pimekrolimus bu kremin etken maddesidir. Sodyum hidroksit, susuz sitrik asit, benzil alkol, sodyum setostearil, sülfat mono- ve di-gliserid, setil alkol, stearil alkol, propilen glikol, oleil alkol, orta zincirli trigliserit ve saf su bu ilacın yardımcı maddeleridir.

Elidel Krem Ne İşe Yarar?

Bu krem, iltihaplı cilt reaksiyonlarını azaltmaya yardımcı olur. Cilt uzmanı doktorlar tarafından reçete edilir. Kısa süreli kullanım içindir.

Bu krem, hafif ile orta şiddette egzamalı kişiler için, genellikle steroid kremleri veya merhemler gibi diğer tedavilere alternatif olarak reçete edilir. İltihaplanma, kızarıklık ve kaşıntı gibi semptomları azaltmak için cilde lokal olarak uygulanır.

Her ne kadar bu krem egzamada kullanılsa da, aynı zamanda sedef hastalığı olan kişilere de reçete edilir. Mevcut tıbbi uygulama kullanımını desteklemektedir ancak tedavinizle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza sormanız önemlidir.

Elidel krem, egzamanın (atopik dermatit olarak da adlandırılır), kaşıntı, kızarıklık ve küçük şişlikler veya ciltte kalınlaşma gibi erken belirti ve semptomlarını tedavi etmek için kullanılır. Üç ay ve üzeri bebekler, çocuklar, gençler ve yetişkinler için uygundur.

Elidel krem, tekrarlayan egzama ataklarını tedavi etmek için kullanılabilir. Tedavi, egzamanın ilk semptomları ortaya çıkar çıkmaz, bunların bir steroid krem kullanımını gerektirebilecek daha şiddetli semptomlara ilerlemesini önlemek için başlatılır.

Bununla birlikte, bir egzama epizodunu tedavi etmek için bir steroid krem gerekiyorsa, steroid krem durdurulduktan sonra kalan semptomları tedavi etmek için Elidel kremi durdurulmalı ve yeniden başlatılmalıdır.

Elidel krem, deri iltihabını tedavi eden, steroid içermeyen bir ilaçtır. Enflamasyona ve egzamanın karakteristik kızarıklığına ve kaşınmasına neden olan ciltteki belirli hücrelerde çalışır.

Elidel Krem Kullanım Şekli

Bu kremi kullanmaya başlamadan önce mutlaka ilaç prospektüsünü okuyun. Bilgilerle ilgili herhangi bir sorunuz olursa doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilacı kullanmadan önce ellerinizi sabun ve suyla yıkayın. Etkilenen cilt bölgesine, genellikle günde iki kez veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde ince bir tabaka halinde bu kremi uygulayın. Bu kremi, cilde nazikçe uygulayın ve dairesel hareketlerle yayın. Bu ürünü kullandıktan sonra, eğer kremi ellerinizde kullanmıyorsanız mutlaka ellerinizi yıkayın. Doktorunuz bir nemlendirici önerirse, bu ilaçtan sonra uygulayın.

Bu krem sadece ciltte kullanım içindir. Bu ilacın gözlerle, burun veya ağız ile temasından kaçının. Bu ilacı açık yaralara veya enfekte bölgelere uygulamayın. Tedavi edilecek bölgeyi doktorunuz tarafından talimat verilmediği sürece kapatmayın ya da bandajlamayın. Bu ilacı uyguladıktan hemen sonra banyo yapmayın, duş almayın veya yüzmeyin.

Bu ilacı aynen tarif edildiği şekilde kullanın. Doktorunuz, egzamayı temizledikten sonra kullanmayı bırakmanızı ve belirtiler veya semptomlar ortaya çıkarsa tekrar kullanmaya başlamanızı isteyebilir. Ayrıntılar için doktorunuza danışın.

Bu ilacı 6 hafta kullandıktan sonra durumunuz düzelmezse veya bu süre içinde hastalığınız kötüleşirse doktorunuzu bilgilendirin.

Elidel Krem Etken Maddesi

Pimekrolimus bu ilacın etken maddesidir.

Elidel Krem Kadınlar Kulübü

“benimde yüzümde egzama vardı hele güneşli günlerde yüzümde iz büyür öyle fena yakardı ki anlatamam.. günlerce acıdan görüntünün korkunçlugundan agladıgımı bilirimsenağlama

iki yıl boyunca ELİDEL diye bi krem kullandım şimdi egzamanın oldugu yer pürüzsüz artık hiç bişey kullanmıyorum..:dance:

bu ilaç bi haftada izi geçirir ama sürekli kullanman lazım bıraktıgın an yani on gün falan kullanma yine tekrarlar.

ben yaklaşık 2yıl kullandım şiddetle tavsiye ederim…

inşallah hemen geçer saglıcakla kalın:1hug:”

“Arkadaşım bu yazdığın 2 krem de kortizonlu sakın onları sürünce güneşe çıkma,iz,leke kalır.Ben o yüzden elidel aldım.Aynı içerik ancak kortizonsuz ve yazdığın kremler oldukça ucuz zaten kortizonlu olduğundan elidel 80 ytl falan ancak devlet ödüyor reçeteye yazdırılabiliyor.”

“uyarın için teşekkürler.elidel de kullandım.ama çok ii bi sonuç alamamıştım….zaten daha çok kışın nüksediyor benim egzamalarım o nedenle güneşe çıkma durumu olmadı.zaten doktor uyarıyo şu kadar zaman kulln diye.ancak 1 haftada çözüm sağlamıştı egzamalrıma….cildimin hassasiyetinden dolayı bir sürü şey kullandım şimdiye kadar.tabi bunlar dr.tavsiyesiyle oldu.bazı dönemler sivilce merhemleri bazı dönemler egzama merhemleri…ama herkese tavsiyem merhemleri doktor tavsiyesiyle kullnması.yoksa arkadaş tavsiyesiyle kullanmanın riski tabiki çok büyük.özellikle hamile ve emziren bayanlar için…”

Elidel Krem Niçin Kullanilir?

Bu krem deri iltihabı, kaşıntı, kızarıklık ve tahriş gibi belirtileri olan ve bir egzama çeşidi olan atopik dermatit hastalığının tedavisi için kullanılan bir ilaçtır.

Elidel Krem Fiyatı 2024

Bu kremin güncel fiyatı 475.72 liradır.

Elidel Krem Cilde Faydaları

Bu krem, ciltteki iltihabı, kaşıntıyı, kızarıklığı ve ciltteki tahrişi iyileştirir. Atopik dermatit adlı bir egzama tipi üzerinde başarılı sonuçlar verir.

Elidel Krem Hakkında Merak Edilen Her Şey

Bu ilaç hakkında kafanıza takılan soruları sizler için yanıtladık.

Elidel Krem Sigorta Karşılıyor Mu?

Bu krem SGK tarafından ödenmemektedir.

Elidel Krem Sivilce Tedavisinde Kullanılır Mı?

Hayır, bu krem sivilceler için kullanılmaz.

Elidel Krem Seboreik Dermatit Tedavisinde Kullanılır Mı? 

Evet, bu krem seboreik dermatit hastalığında oldukça başarılı sonuçlar verir.

Elidel Krem Kanser Neden Olur Mu?

Yurt dışında yapılan araştırmalar bu ilacın kanserojen etkisinin olmadığını göstermektedir. Fakat kullanmadan önce doktorunuza mutlaka danışın.

Elidel Krem Ne Kadar?

Bu kremin fiyatı 475.72 liradır.

Elidel Krem Atopik Dermatit Tedavisinde Kullanılır Mı? 

Evet, bu krem bir tür egzama olan atopik dermatit hastalığında oldukça başarılı sonuçlar verir.

Elidel Krem Bebeklerde Kullanımı Nasıldır?

Bu kremi 2 yaşından küçük bebeklerde kullanmayınız. 2 yaşından büyük çocuklar için ise mutlaka doktor kontrolünde kullanmalısınız.

Elidel Krem Gül Hastalığı Tedavisinde Kullanılır Mı? 

Bu krem gül hastalığı yani rozasea hastalığının tedavisinde kullanılmaz.

Elidel Krem Gebelik Kategorisi Nedir?

Bu kremin gebelik kategorisi C’dir. 

Elidel Krem Ne Kadar Sure Kullanilir?

Doktorunuz kullanım süresini hastalığın türüne ve seyrine göre belirler.

Elidel Krem Hamilelikte Kullanılır Mı?

Çok gerekli olduğu durumlarda hamile kadınlar doktor kontrolünde bu kremi kullanabilirler.

Elidel Krem Kullananlar Vitiligo Tedavisinde Kullanılır Mı? 

Evet, bu krem doktor kontrolünde vitiligo tedavisinde kullanılır.

Elidel Krem Kortizonlu Mu?

Bu krem, kesinlikle kortizon içermez.

Elidel Krem Sigorta Karşılıyor Mu?

Bu kremin ücreti sigorta tarafından hiçbir şekilde karşılanmamaktadır.

NOT: Bu ilaçlar her zaman belirttiğimiz gibi doktor reçetesi ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu yazının sahibi yazar ya da site sahibi herhangi bir şekilde sorumlu tutulamaz.

Bu krem hakkında anlatacaklarımız bu kadar. Ayrıca Trosyd krem hakkında yazımızı okuyabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. berna dedi ki:

  Elidel kremin kızarıklıkları geçirdiğini biliyordum, ancak yaz aylarında başımızın belası olan sivrisineklerinin ciltte yarattığı kızarıklık ve kaşıntı hissini geçireceğini bilmiyordum. Arkadaşımın tavsiyesi üzerine, sinek ısırıklarının üzerine çok minik bir miktarda kremi dağıtıp sürüyorum. Anında kaşıntı ve kızarıklık yok oluyor. Yan etkileri olabileceğinden dolayı çok az miktarda sürüyorum. Aklınızda olsun bence kamplarda yanınıza alın derim.

 2. irfan dedi ki:

  Elidel krem aldım ama yine hüsran .
  Almayın hiç bir işe yaramıyor.

 3. Zeynep dedi ki:

  Bende vitiligo başlangıcı var doktorum elidel kremi önerdi ama uyguladıktan sonra ellerinizi yıkayınız yazıyor ben ellerimede uyguluyorum ne yapmam gerek

 4. derya dedi ki:

  ben elidel kremi yüzüme kullanıyrorum çünkü egzama belasından yıllarca kurtulamadım şimdiye kadar mecburiyetten kortizonlu kremler kullandım. 1 yıla yakın elidel kullanıyorum çok iyi geliyor ama 2 gün sürmeyeyim yine egzama yüzümde hortluyor.bu kremi uzun süre kullanınca zararı varmı yada egzamanın komple yok etme gibi bir tedavisi mümkünmü paranın önemi yok .