Doğu Ekspresi Bileti – Yataklı Vagon Bileti Nasıl Alınır?

29.07.2019
219
Doğu Ekspresi Bileti – Yataklı Vagon Bileti Nasıl Alınır?
Modelistlik Kursu

Son yıllarda popüler hale gelen Doğu Ekspresi bileti bulmak gerçekten zor. Ankara’dan başlayarak doğuya doğru devam eden yolculuğun tadını çıkarmak için özellikle yataklı ve kuşetli vagonda bilet bulmak yolcular için önem taşıyor. Hatta bu muhteşem yolculuğu yaşamak isteyen birçok kişi biletlerin satılmaya başladığı gün sabahlıyor ve bileti almak için yoğun çaba harcıyor.

Sosyal medyada da sık sık gündem olan Doğu Ekspresi bileti bulma konusunda merak edilen çok sayıda soru var. Doğu Ekspresi bileti nasıl bulunur? Doğu ekspresinde en rahat yolculuk nasıl olur? Yataklı vagon mu yoksa kuşetli vagon mı daha rahat olacaktır gibi soruların yanıtını sizler için Araştırdık.

Popülaritesi giderek artan Doğu Ekspresi bileti bulmak konusunda ne yazık ki Kolay bir yol yok. Yani bilet almak için çaba harcamak Hatta belki de karaborsaya düşen biletlerden birini yüksek fiyata satın almak gerekebilir. Elbette her şeye rağmen sizin için Doğu Ekspresi yolculuğunu daha kolay hale getirecek bazı tüyolar hazırladık. İsterseniz gelin Doğu Ekspresi bileti nereden alınır, Doğu Ekspresi yataklı vagon bileti nasıl alınır gibi soruların yanıtlarına hep birlikte bakalım…

Doğu Ekspresi Bileti Nereden Alınır?

TCDD e-bilet sistemi üzerinden Doğu Ekspresi tren biletleri satışa çıkarıyor. Mevcut biletler ve güncel fiyatlar düzenli olarak TCDD’nin resmi internet sitesi üzerinden yayınlanıyor. Biletleri aynı zamanda 444 82 33 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak ya da tcddtasimacilik.gov.tr adresinden teyit ettiğiniz bilet satış noktalarından satın almanız mümkün. Bu konuda çok sayıda seçenek sunan Devlet Demiryolları sadece Haydarpaşa Garında bilet satışı yapmıyor.

Doğu Ekspresi Bileti Nereden Alınır?

2019 Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları Ne Kadar?

2019 Doğu Ekspresi bilet fiyatları TCDD tarafından yayınlandı. Yapılan açıklamaya göre internetten satın almanız durumunda bilet kişi başı 47 TL, gişeden satın almanız durumunda ise 48 TL olarak belirlendi. Aynı zamanda Doğu Ekspresi örtülü kuşetli kişi başı bilet fiyatı internetten 63.50 TL, gişeden ise 64.50 TL olarak satılıyor.

Yataklı vagon çift kişilik fiyatı ise internet üzerinden 117 TL, gişeden 118 TL olarak belirlendi. Eğer iki kişilik yataklı odayı tek kişi olarak kapatmak istiyorsanız biletinizi internet üzerinden 187 TL ve gişeden ise 188 TL fiyatı ile satın alabilirsiniz. Aynı zamanda ara duraklarda girmeniz durumunda bilet fiyatlarının değişebileceğini unutmayın.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Hangi Doğu Ekspresi Bileti Daha Kolay Bulunur?

Ankara’dan Kars’a kadar muhteşem bir yolculuk imkanı sunan Doğu Ekspresi ile seyahat etmek için yemekli vagon haricinde 3 çeşit vagon bulunuyor. En çok talep gören yataklı vagon olurken bunun yanı sıra olman ve örtülü kuşetli vagon tercih ediliyor. Doğu Ekspresi bileti bulmanın kolay yolunu arıyorsanız kesinlikle pulman bileti bakmanızda fayda var.

Çiftli ve tekli koltuk seçenekleri olan firma vagonunda koltuklar yapmıyor ama aralıkları geniş olduğu için rahat bir seyahat imkanı sunuyor. Pulman bileti çok sayıda bulunduğundan Doğu Ekspresi yolculuğu yapmak isteyenler için en kolay seçenek haline geliyor.

Doğu Ekspresi örtülü kuşetli vagon bileti ise zor bulunan biletlerden biri. 4 kişilik kompartımanlarda seyahat edilen vagonlarda TCDD tarafından sizlere temiz nevresim veriliyor ve koltuklar yatak haline geliyor. Eğer grup halinde Doğu Ekspresi yolculuğuna çıkmayı düşünüyorsanız keyifli ortamı ve 4 kişinin aynı anda konaklama imkanı nedeniyle kesinlikle örtülü kuşetli avagon bileti almanızı tavsiye ediyoruz. Ancak baştan söyleyelim bu vagona talep bir hayli fazla bu nedenle biletler çabuk tükeniyor.

Doğu ekspresinin en konforlu bölümü hangisi diye sorarsanız kesinlikle bunun yanıtı yataklı vagon olacaktır. İki kişilik oda halinde olan bu vagonda masa buzdolabı ve lavabo bulunuyor. Doğu Ekspresi yataklı vagon bileti özellikle çift olarak bu yolculuğun tadına bakmak isteyenler için son derece uygun. Ancak talep arttıkça bilet fiyatları da yükseliyor bunu göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Doğu Ekspresinde Yataklı Vagon mu Yoksa Örtülü Kuşetli Vagon mu Almalı?

Doğu ekspresinde yataklı vagon mu yoksa örtülü kuşetli vagon mu daha mantıklı sorusu elbette araştırılıyor. Genelde 2 kişilik olması nedeniyle yataklı vagon bilet almak yolcular için daha mantıklı ve konforlu gibi görünüyor. Aynı zamanda yataklı vagonun içinde yolcuların konforunu sağlayacak lavabo ve masa gibi seçenekler de bulunuyor. Fakat manzaradan en iyi şekilde faydalanmak istiyorsanız kesinlikle örtülü kuşetli vagon var daha mantıklı bir seçenek gibi görünüyor. Yataklı vagon ve örtülü kuşetli vagonu karşılaştıracak olursak karşımıza sonuçlar;

  • Yataklı vagon ve örtülü kuşetli vagonların metrekare alanı aynı. Tamamen birebir aynı ölçüde hazırlanan bu kompartımanları birbirinden ayıran en önemli özellik sadece farklı döşenmiş olmaları. Yataklı vagon bilet alırsanız bir bölümünün yatak diğer bölümünün ise masa ve lavabodan oluştuğunu görürsünüz. Örtülü kuşetli vagonda ise karşılıklı olarak ikişer koltuk bulunuyor ve bunlar daha sonra açılarak yatak oluyor. 
  • Örtülü kuşetli vagonda bulunan masa aşırı derecede küçük bu nedenle 4 kişinin ihtiyacını karşılamayabiliyor. Buna karşılık yataklı vagonda büyük bir masa bulunuyor. İlk bakışta masa sizin için önemli görülmeyebilir ama yolculuğun uzun süreceğini hesaba katarsanız masanın ne kadar önemli olduğunu anlarsınız. 
  • Eğer yolculuk sırasında yanımıza fazla eşya almayı tercih ettiyseniz kuşetli vagon sizin için daha uygun olacaktır. Şanslıysanız boş olan koltuklara ya da üstte bulunan ranzalara eşyalarımızı yerleştirme fırsatı bulabilirsiniz. Yataklı vagonlarda ise eşyalarınız için daha az alan bulunuyor.
  • Aynı zamanda yataklı vagonda manzara sorunu da ortaya çıkıyor. Eğer çift olarak bu yolculuğa çıkıyorsanız sadece birinizin cam kenarına oturacağınızı da hesaba katın. Örtülü kuşetli vagonda ise cam kenarında iki kişinin oturabileceği koltuklar bulunuyor.
https://www.youtube.com/watch?v=npMxO3841CQ

Önemli Not: Ancak unutmamanız gereken bir nokta var çift olarak örtülü kuşetli vagonda seyahat etmek istiyorsanız burada bulunan 4 koltuğu da satın almamız gerek. Çünkü bu koltuklar kadın erkek ayrımı yapmadan satılıyor bu nedenle başkalarıyla aynı kompartımanı paylaşmak zorunda kalabilirsiniz.

Yataklı vagondan mı yoksa örtülü kuşetli vagondan mı kolay bilet bulunur?

Doğu ekspresinde hangi bilet daha kolay bulunur? Baştan belirtmekte fayda var yataklı ve örtülü kuşetli vagon en zor bilet bulunan bölümler. Özellikle son dönemlerde tur firmaları da Doğu ekspresine yoğun ilgi göstermeye başladı ve bazı vagonları önceden kapatarak sorular dahilinde yüksek fiyata satıyor. Bu nedenle bilet bulmak için biraz yoğun çaba harcamanız gerekiyor çünkü ikisinden de bilet almak son derece zor. Eğer otobüs yolculuğu gibi bir yolculuğa katlanırım diyorsanız pulman her zaman bilet bulunan bir seçenek.

Doğu Ekspresinde pulman yolculuğu yapılır mı?

Doğu ekspresinde pulman yolculuğu yapmak istiyorsanız biraz önceden hatırlattığımız gibi Ankara’dan Kars’a otobüsle gitmekten bir farkı olmadığını unutmayın. Eğer gerçekten Doğu Ekspresi deneyimi yaşamak istiyorsanız sizin için pulman yolculuğu ideal olmayacaktır. Ancak ne olursa olsun ben bu yolculuğu yapacağım diyenler için her zaman bilet bulunan tek yer pulman.

Doğu Ekspresinde Yataklı ve Örtülü Kuşetli Vagonlarda Kadın Erkek Karışık Yolculuk Yapılır Mı?

Doğu ekspresinde yataklı ve örtülü kuşetli vagonlarda kadın erkek karışık yolculuk yapmak mümkün. Alınan biletlere hiç kimse istediğiniz şekilde seyahat etme imkanınız bulunuyor. Eğer örtülü kuşetli kompartımandan bilet satın almak istiyorsanız kompartıman olarak değil tek tek almanız gerektiğini unutmayın. Eğer iki kişilik bilet satın alırsanız diğer 2 kişilik koltuk başkalarına satılabilir.

Bir gün boyunca hiç tanımadığımız insanlarla aynı kompartımanda seyahat etmek istemiyorsanız mutlaka 4 koltuğu almaya dikkat edin. Bu konuda TCDD tarafından bir önlem alınmış, yani kompartımanda 4 bileti farklı kişiler satın almışsa gece uyurken kadın erkek olarak ayrılıyor. Gün boyunca beraber seyahat ediyorsunuz Fakat akşam uyku vakti geldiğinde görevliler tarafından ayrılıyorsunuz. Tabii ki bu durumda dezavantaj sadece bununla sınırlı kalmıyor aynı zamanda yanınızdakiler yatmak istediğinizde size yatmak zorunda kalıyorsunuz. Yani uyku saatinize başkaları karar veriyor.

Doğu Ekspresi yolculuğunu kafanız rahat bir şekilde geçirmek istiyorsanız kesinlikle kompartımanda 24 bileti satın almalısınız. Bu sayede kız arkadaşınızla birlikte çıktığımız yolculuğu kesintisiz şekilde devam ettirebilirsiniz. Eğer indirimli olarak diğer koltukları satın almak istiyorsanız öğrenci olan yakınlarınızdan bu konuda yardım isteyebilir T.C. kimlik numaralarını alarak öğrenci tarifesi üzerinden biletleri satın alabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Biletleri Ne Zaman Satışa Çıkıyor?

Muhteşem bir doğu yolculuğu yapmak istiyorsanız Doğu Ekspresi biletleri ne zaman satışa çıkıyor sorusunun yanıtını araştırmanızda normal. Genel olarak planladığınız seyahat tarihinden 30 gün önce Doğu Ekspresi bilet satışı yapılıyor ancak pratikte işler biraz farklı oluyor. Mesela Siz Doğu Ekspresi ile 5 Ağustos tarihinde seyahat etmeyi planlıyorsanız 5 Temmuz tarihinde bilet işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak gece saat 00.00 itibariyle yüzlerce kişinin bu biletleri almak için hazır beklediğini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Fakat pratikte tarihler bu şekilde verilmesine rağmen bazen biletler satışa çıkmayabiliyor. Ya da tur şirketleri biletler daha satışa çıkmadan kompartımanları kapatıyor. Yine de takip etmekte fayda var çünkü TCDD bazen trene vagon ekleyerek koltuk sayısını arttırıyor. Eğer gerçekten bu seyahati yapmak istiyorsanız mutlaka seyahat tarihinizden 30 gün önce ya da 15 gün önce biletleri kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Doğu Ekspresi bileti satın almak için yapmanız gereken tek şey TCDD’nin resmi web sitesine girmek ve treni seçmek. Ayrıca gidiş dönüş yolculuk yapacaksanız mutlaka bu detayı belirtmeniz gerekiyor. Bütün bilgileri doldurduktan sonra sistemdeki ara butonuna tıklamanız durumunda karşınıza “İsteğinize Uygun Sefer Bulunamamıştır” şeklinde bir ibare çıkarsa henüz biletlerin satışa çıkmadığını anlayabilirsiniz.

Doğu ekspresi bileti bulmak için sabahlamak mı gerekir?

Doğu Ekspresi bileti almak isteyen çok sayıda kişi bilgisayar başında sabaha kadar bekliyor ve sürekli sayfayı yeniliyor. Ancak bu da çok faydalı bir yöntem gibi görünmüyor çünkü biletler satışa çıksa bile bazen sayfaya yansımayabiliyor. Genel olarak tur şirketleri o tarihteki biletleri daha önceden kapatmış oluyor bu nedenle siz sayfada göremiyorsunuz ve sabaha kadar boşu boşuna beklemiş oluyorsunuz.

Doğu Ekspresi biletleri saat kaçta satışa çıkıyor?

Doğu Ekspresi biletleri saat kaçta satışa çıkıyor sorusu da merak ediliyor. Ancak bunun için doğru bir saat vermek ne yazık ki şu anda mümkün değil. Doğu Ekspresi biletleri genel olarak sabah 07.00-07.30 arası satışa çıksa da gece saatlerinde de çıkabiliyor. Bu nedenle bilet satın almak isteyenler için en doğru çözüm gece saatlerinden başlayarak sabaha kadar TCDD’nin internet sitesini kontrol etmek oluyor.

Doğu Ekspresi bileti nasıl bulunur – Doğu Ekspresi’ne bilet nasıl alınır?

Peki, oldukça muhteşem bir yolculuğa Hazır mısınız? Doğu Ekspresi bileti nasıl bulunur ve Doğu Ekspres bileti nasıl alınır sorularının yanıtını sizler için veriyoruz. Öncelikle eğer anlık olarak biletlerin satışa çıkıp çıkmadığını takip etmek istiyorsanız telefonunuza TCDD’nin mobil uygulamasını indirmenizde fayda var. Böylece dilediğiniz zaman her yerden biletlerin satışa çıkıp çıkmadığını kontrol etme imkanı bulabilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi biletlerin satışa çıktığı tarihi ve saati söylemek imkansız. Bu nedenle gidip tarihinizden 1 ay ya da 15 gün önce bilet kontrolü yapmaya başlamamız da fayda var. Genel olarak sabah 07.00-07.30 saatleri arasında biletler satışa çıksa da siz işinizi sağlama alın ve gece yarısından sonra kontrol etmeye başlayın. Yani deli telefonunuzda uygulama olması durumunda sık sık güncelleme yapabilir ve biletleri aratabilirsiniz. Telefon her zaman elinizin altında olacağı için nerede olursanız olun kontrol etme imkanı bulacaksınız. Böylece bileti bulmak sizin için daha kolay olacak.

Doğu Ekspresi bileti nasıl alınır?

Mobil uygulamadan kontrol ederek bileti bulduysanız elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Doğu Ekspresi bileti almak için TCDD’nin web sitesine geçmeli ve bir an önce satın almalısınız. Gerçekten yüzlerce kişi sizin gibi biletleri almak için anlık olarak sayfaya güncelle diyor bu nedenle biletler çok kısa sürede tükeniyor. Yavaş hareket ederseniz kesinlikle bilet bulamayacağınızı unutmayın.

Bilet almak için TCDD nin sitesinde geçtikten sonra da süreniz kısıtlı. Size sadece 10 dakikalık bir süre tanınıyor ve bu süre içerisinde işlemi tamamlamamanız durumunda süre sona eriyor. Sürenin sona ermesi halinde ise ayırdığınız koltuklar sistem tarafından otomatik olarak iptal ediliyor. Eğer sistemi ilk girdiğinizde bütün koltuklar dolu dönüyorsa, yeniden ilk sayfaya girin ve burada tekrar koltukların kontrolünü yapın.

Burada boş koltuk görmeniz durumunda o koltukların hala satılmadığını ancak başkalarının yer ayırttığını anlayabilirsiniz. Hemen pes etmeyin ve sayfayı sürekli olarak yenileyen çünkü biletleri sepetine eklediğin kişileri işlemden vazgeçebilir ya da kendilerine verilen süre içerisinde işlemi tamamlamayabilir. Durum böyle olunca da kalan biletleri siz satın alabilirsiniz.

Önemli Uyarı: Bilet alırken ve bu onlar için cinsiyet durumuna göre seçim yapmamız gerekiyor. Biletinizi 4 kişilik bir örtülü kuşetli vagondan satın almak istiyorsanız eğer daha önce bir kadın vagondan bilet satın almışsa sistem sadece kadınların bilet almasına izin verecektir. Ancak bütün vagonu siz arkadaşlarınızla birlikte satın almak istiyorsanız bu durumda sistem kadını erkek olarak karışık bilet almanıza izin veriyor. Ayrıca yolculuk sırasında hiç kimseden evlilik cüzdanı talep edilmiyor. Yani kadın erkek olarak karışık şekilde gönül rahatlığı ile seyahat edebilirsiniz.

Doğu Ekspresi bileti internetten alınınca bastırmak gerekir mi?

Doğu Ekspresi bileti internetten satın alındıktan sonra yeniden bastırılması gerekmiyor. Bilet satın alma işlemlerini tamamladıktan sonra cep telefonunuza ya da e-mail adresinize bir onay mesajı gelecektir. Bu kodun yanınızda bulunması seyahat etmeniz için yeterli olacaktır. Ancak seyahat sırasında ve bilet kontrolü için yanınızda ehliyet ya da nüfus cüzdanı gibi bir kimlik belgesinin bulunması zorunlu. Yanınızda kimliğinizi gösteren bir belge bulundurarak kolaylıkla seyahat edebilirsiniz.

Doğu Ekspresine Bilet Bulma Tüyoları

Doğu ekspresinde bilet bulmak istiyorsanız bazı tüyolara ihtiyacınız var. Bu konuda sizler için küçük bir araştırma yaptık ve Doğu Ekspresi bilet bulma tüyoları hazırladık. Hadi gelin bilet işlemlerinizi kolaylaştırmak için küçük ipuçlarına göz atalım;

Biletlerin satışa çıkışını takip etmek

Doğu ekspresi biletleri için başta da belirttiğimiz gibi düzenli takip son derece önemli. Özellikle yataklı vagon ve örtülü kuşetli vagon biletleri daha satışa çıktığı anda tükeniyor. Eğer gerçekten isterseniz ve yeterince çabalarsanız bilet bulmanız mümkün.

Bunun için yapmanız gereken tek şey biletlerin satışa çıktığı saatleri takip etmek ve doğru zamanda cep telefonu uygulamasının başında olmak. Ancak baştan söyleyelim gerçekten bilet satın almak istiyorsanız uykusuz kalmayı göze almanız gerekiyor. Hatta TCDD’nin sayfasını eski sevgilinizin sayfasını stalklarsanız gibi stalklamanız da gerekebilir. Bu konuda yeterince azimli olursanız sonuçta başarıya ulaşabilirsiniz.

Biletler tükenmiş gibi görünse de pes etmeyin

Genellikle doğu ekspresi biletleri satışa çıktığı anda tükeniyor. Eğer bilet almak için sisteme girdiğiniz de böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız yine de pes etmeyin. Çünkü genelde biletler satın alınmış olmuyor sadece birileri satın almak için sepetine ekliyor. Yukarıda da söylediğimiz gibi yolcular kendilerine verilen süreler içerisinde rezervasyonlarını tamamlayamazsa koltuklar otomatik olarak iptal ediyor ediliyor ve boş görünmeye başlıyor. Bu durumda da sizin için bilet alma şansı ortaya çıkıyor.

TCDD’nin mobil uygulamasını takip edin

 TCDD bilet işlemlerini kolaylaştırmak için hem Android hem de iOS üzerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil uygulama geliştirdi. Biletlerin satışa çıkıp çıkmadığını akıllı telefonunuza bu uygulamaları indirerek tek bir tuşla kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda bu uygulamalar üzerinden bilet satın almak da mümkün. Sadece bir de satış işlemleri web sitesine göre biraz daha zorlu olabiliyor. Bu nedenle daha hızlı hareket etmek için biletlerin satışa çıkıp çıkmadığını buradan kontrol edebilir ardından web sitesine geçiş yaparak bilet işlemlerinizi daha hızlı şekilde tamamlayabilirsiniz. Böylece biletleri daha hızlı şekilde yakalama imkânına da kavuşursunuz.

Eklenen vagonları takip edin

Doğu Ekspresi trenleri genellikle 9 vagon oluyor. Ancak bazı durumlarda TCDD kendi insiyatifine göre vagon sayısını 12’ye çıkarabiliyor. Eğer biletler erken tükenirse ek vagon getirebilir. Bu nedenle pes etmeden TCDD’nin internet sitesi üzerinden kontrol etmeye devam etmek gerekiyor. Ancak biletleri de olduğu gibi ek vagonlarında ne zaman eklendiği konusunda kesin bir saat ya da tarih bulunmuyor. Bazen biletlerin satışa çıktığı gün ek vagon konulurken bazen ertesi gün konuluyor. Bu yüzden de düzenli olarak kontrol etmek şart. Eğer Doğu Ekspresi seyahatini çok kalabalık bir grup çıkmayı düşünüyorsanız Sirkeci tren garına giderek ek vagon talebinde bulunma şansınız da var. Elbette kesin olarak açılacak diye bir kural yok ancak şansımızı denemekte fayda var.

İptal edilen rezervasyonları fırsata çevirebilirsiniz

Doğu Ekspresi biletleri birkaç gün kala da iptal edilebiliyor. Hatta daha önce birçok kişi bu şekilde bilet bulduğunu söyledi. Bu nedenle iptal edilen rezervasyonları düzenli olarak takip etmenizde ve kontrol etmenizde fayda var. Kesin bir tarihiniz yoksa ara sıra telefonunuzdan TCDD’nin uygulamasına girerek birkaç gün sonrası için iptal edilen rezervasyon olup olmadığını düzenli olarak kontrol edebilir bu sayede seyahate çıkma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Uçakla gidin, trenle dönün

Doğu Ekspresi treninde en çok talep gören güzergah Ankara – Kars güzergahı oluyor. Eğer dönüş güzergahında yolculuk yapmak isterseniz uçakla gidip trenle geri dönmek ve Kars – Ankara hattını kullanmak sizin için daha mantıklı olacaktır. Böylece Doğu Ekspresi bileti bulma şansımız maksimuma çıkar.

Başka bir şehirden Doğu Ekspresine binmek

Doğu Ekspresi Ankara’dan hareket ettikten sonra sırasıyla Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum üzerinden geçerek ulaşıyor. Tren bütün bu yolu bir gün içerisinde tamamlayarak yolculuğu bitiriyor. Doğal olarak Doğu Ekspresi treni içinde sadece bu güzergahı takip edecek olan turistler bulunmuyor bu şehirlere giden yolcular da bulunuyor. Eğer bir şehirden diğerine ulaşım sağlamak isteyen vatandaşların indiği noktaları takip ederseniz başka bir şehirden bilet bulma imkanına da kavuşursunuz.

Eğer internetten bilet almak isterseniz Ankara – Kars arttı sınırlı kalmayın ve başka şehirlerde de arama yapın. Ancak bu şekilde de yataklı ve örtülü kuşetli vagonda bilet bulmak oldukça zor olacaktır. Sadece pulman seçeneğinin bile tükendiği durumlarda bu şekilde bilet bulma imkanına kavuşabilirsiniz. Zaten Kars Erzurum arasında birkaç saatlik mesafede bulunuyor böyle durumlarda pulman bileti almak da sizi çok zorlamaz. Eğer Erzurum’dan binmeyi planlıyorsanız buraya ulaşımı kolay olur ancak diğer şehirlerde ulaşımın zor olacağını da göz önünde bulundurun.

Pulman bileti almak

Doğu Ekspresi pulman bileti almak elbette size yataklı ve kuşetli vagon keyfini vermeyecektir. Hatta böyle bir yolculuk için otobüsten farksız desek yanlış olmaz. Ancak ne olursa olsun bu yolculuğa çıkmak ve bu keyfi yaşamak istiyorsanız en kötü ihtimalle pulman bileti almayı tercih edebilirsiniz.

Başka Ekspres Seçenekleri de Var

Eğer Doğu Ekspresi bileti bulmakta zorlanıyorsanız başka ekspres seçenekleri olduğunu da unutmayın. Örneğin son dönemlerde Van Gölü Ekspresi de bir hayli popüler hale geldi. Popüler olduktan sonra rekabet biraz artsa da Doğu Ekspresi kadar yüksek değil. Bu nedenle isterseniz yolculuk keyfini Van Gölü Ekspresi ile yaşayabilirsiniz.

Eğer yurtdışı geri Hastanesi arıyorsanız ve Schengen Vizeniz de varsa Sofya Ekspresi de sizin için ideal bir seçenek olacaktır. Aynı zamanda Avrupa’yı gezmek için Interrail bileti de satın alabilirsiniz.

Bilet İadesi ve Devri

Aynı zamanda TCDD tarafından satılan biletleri alan ve daha sonra satmak isteyen çok sayıda kişi var. Fakat böyle durumlarda ücretin çok yükseldiğini unutmayın. Eğer bilet satın aldıysanız ve kullanmak istemiyorsanız TCDD bilet iadelerini kabul ettiğini hatırlatalım. Aynı zamanda karaborsadan bilet satışı yapmak hukuki ve etik değildir.  Böyle durumlarla karşı karşıya kalanlar BİMER ya da CİMER gibi kurumlara karaborsa bilet satışı yapmak isteyenleri şikayet edebilir.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.