EDT, EDP ve EDC Parfüm Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

17.02.2022
351
EDT, EDP ve EDC Parfüm Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?
Modelistlik Kursu

En doğru parfümü seçmek için esans yoğunluğu hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Esans yoğunluğunu belirtmek için kullanılan EDT, EDP ve EDC gibi kısaltmaların anlamı nedir? İçeriğimizde doğru parfümü bulmanızı sağlayacak önemli bilgileri keşfedebilirsiniz.

Son derece geniş bir koku yelpazesine sahip olan kadın parfümleri ve erkek parfümleri adeta kişinin imzası niteliğindedir. Kişinin kendisine uygun parfümü bulması biraz zaman alan bir süreç olabilir. Parfüm seçimi sırasında “parfüm edt ne demek?” ve “parfümde edp edt ne demek?” gibi sorularla da karşı karşıya kalınabilir.

Parfüm seçimi ve kullanımı özen gerektirir. Parfüm seçimi sırasında, parfümü oluşturan üç notanın da beğenileri karşılamasına dikkat edilmelidir. Her mevsim aynı parfümün kullanılacağı durumlarda içindeki gamlar hem yaz hem kış aylarına uygun ürünler tercih edilmelidir. Alınacak ürünün konsantrasyon oranı buna bağlı olarak da kalıcılığı değerlendirilmelidir.

Parfüm sıkıldıktan sonra bilekler birbirine sürtülmemeli ve parfüm elle dağıtılmamalıdır. Parfüm sıkıldıktan sonra cilt tarafından emilmesi beklenmelidir. Cilt sıcaklığının daha yüksek olduğu boyun, bilek ve dirsek içi gibi nabız noktalarında kokunun daha fazla yayılacağı ve hissedileceği unutulmamalıdır.

EDP Parfüm Nedir?

EDP Parfüm Nedir?

EDP Parfüm Nedir?

EDP yani ‘Eau De Perfume’ içerisindeki %10 ila %20 arasındaki esans oranıyla en fazla koku veren parfümdür. Genellikle daha ağır kokular olan EDP parfüm çeşitleri kalıcılıkları ile ön plandadır. Daha çok kış aylarında kullanılırlar.

EDT Parfüm Nedir?

EDT yani ‘Eau De Toilette’ içerdiği %4 ila %10 arasındaki esans oranıyla EDP’ye göre daha hafiftir. Bu nedenle daha çok günlük kullanımda tercih edilir. Kalıcılığı da EDP parfüm çeşitlerine göre daha düşüktür. EDP parfümlerin kalıcılığının artırılması için nemlendiricinin üzerine sıkılması tercih edilebilir. Bu durumda nemlendirici kokuyu hapsedeceğinden kokunun etkisi daha uzun süre hissedilebilir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

EDC Parfüm Nedir?

EDC yani ‘Eau De Cologne’ esans yoğunluğu ve kalıcılığı en düşük parfüm çeşididir. %2 ile %4 arasında değişen esans oranına sahiptir. Koku hassasiyeti olan kişiler genellikle EDC parfüm kullanmayı tercih ederler.

EDP ve EDT Parfüm Arasındaki Fark Nedir?

“EDT ve EDP nedir?”, “EDT ile EDP farkı nedir?” sorularının yanıtına hakim olduğunuzda parfüm seçiminizi daha kolay yapabilirsiniz. EDP ve EDT parfüm çeşitleri arasındaki temel fark kokularının konsantrasyonları diğer bir deyişle içlerindeki esans oranıdır. EDP parfümde %10 ile %20 arasındaki esans oranı EDT parfümde %4 ile %10 aralığındadır.

Buna bağlı olarak EDP ve EDT parfüm çeşitlerinin kalıcılık süreleri de farklıdır. EDP parfümler genellikle 8-10 saat kalıcılık gösterirken EDT parfümlerin kalıcılık süresi ortalama 4-6 saattir.

Bu nedenle kadın ve erkek parfüm çeşitleri arasından seçim yapılırken yalnızca parfümün kokusuna değil aynı zamanda hangi mevsimde, günün hangi saatlerinde ve hangi ortamda kullanılacağına da dikkat edilmeli ve buna uygun bir seçim yapılmalıdır.

En Kalıcı Parfüm Çeşidi

En Kalıcı Parfüm Çeşidi

En Kalıcı Parfüm Çeşidi Hangisidir?

Parfümün ne kadar kalıcı olduğunu belirleyen en önemli etken konsantrasyon yani esans oranıdır. Bu açıdan esans oranı yüksek olan EDP parfümlerin en kalıcı parfüm çeşitleri olduğu söylenebilir. Ancak kişinin cilt tipi de parfümün kalıcılığı üzerinde etkilidir. Yağlı ciltler parfümün aromatik içeriğini iyi bir şekilde muhafaza edebilirken aynı durum kuru ciltler için geçerli değildir. Bu durumda hafif yağlı ve kokusuz bir vücut losyonu üzerine parfüm sıkılarak daha iyi sonuç alınabilir.

Aradığınız Parfüm Çeşitleri İçin Gratis

Gün içinde kendilerini iyi hissetmek ve kendileriyle özdeşleşen bir kokuya sahip olmak isteyen erkekler için tenlerine ve beğenilerine en uygun erkek parfüm çeşitleri Gratis’te en uygun fiyatlarla satışa sunuluyor. Siz de her zevke ve bütçeye uygun erkek parfüm çeşitlerini incelemek ve beğeninize en uygun parfümleri satın almak için Gratis’i tercih edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.