Arkeolog Nasıl Olunur? Arkeolog Maaşları Ne Kadar?

30.08.2021
385
Arkeolog Nasıl Olunur? Arkeolog Maaşları Ne Kadar?
Modelistlik Kursu

Bu yazımızda arkeolog nedir, arkeolog ne iş yapar, arkeolog nasıl olunur, arkeologların iş imkanı ve maaşları nasıldır? adlı sorularınıza yanıt bulmaya çalışacağız.

Arkeolog Nedir?

Arkeolog, insanlık tarihini araştırmak ve ortaya çıkarmakla sorumlu olup bulguları ile topluma ve ekonomiye önemli bir değer katan, kazı bilimi ile uğraşan meslek sahiplerine verilen addır. Arkeologlar, kalıntılarla, insan davranışının neden ve nasıl geliştiğini anlamaya çalışırlar.

Arkeolog Ne İş Yapar?

Arkeoloji, geçmiş uygarlıkları daha iyi anlamak amacıyla kalıntıları ve fosilleri inceleyen bir bilim dalıdır. Bu sosyal bilimciler antik kalıntılar gibi eserler bulabilir ve koruyabilir ve bugün sahip olduğumuz mevcut eserlerin çoğundan sorumludur. Arkeologlar bulgularını geçmişte insanların davranışlarını yorumlamak, açıklamak ve canlı türlerinin evrimini daha iyi anlamak için çalışmalar yaparlar.

Arkeolog Nasıl Olunur? Arkeolog Olmak İçin Ne Okumak Gerekir?

Arkeolog Nasıl Olunur? Arkeolog Olmak İçin Ne Okumak Gerekir?

Arkeolog Nasıl Olunur? Arkeolog Olmak İçin Ne Okumak Gerekir?

Arkeolog olmak için, hemen hemen tüm giriş seviyesi Arkeoloji pozisyonları, bireylerin antropoloji veya ilgili bir alanda en az lisans derecesine sahip olmalarını gerektirir. Çoğu arkeolog, belirli bir arkeolojik çalışma alanında yüksek lisans veya doktora derecesi almaya devam edecektir. Amerikan Arkeoloji Derneği, okumakta veya yeni mezun arkeologların saha çalışması ve arkeolojik laboratuvarlar için fırsatlar sunan bir lisans programı yürütmelerini önermektedir. Arkeolog nasıl olunur sorusunun cevabı ise aşağıda yazılan maddelerdedir.

1- Lisans

Arkeolog olmak isteyenler için ilk adım, antropoloji, tarih veya coğrafya gibi ilgili bir alanda ders almaları gerekmektedir. Birçok Arkeoloji lisans programı, öğrencilere laboratuvar dersleri ve saha çalışması programları aracılığıyla uygulamalı deneyim sunmaktadır.

2- Staj

Birçok yeni arkeolog, bir lisans programını tamamlarken veya tamamladıktan sonra bir staj programına katılmalı. Stajlar, birçok Arkeoloji işi için gerekli olan saha çalışması deneyimini sağlar. Arkeolojik stajlar sunabilecek ortak yerler arasında müzeler, devlet kurumları ve arkeolojik kuruluşlar bulunmaktadır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

3- Yüksek Lisans

Giriş seviyesi arkeolog pozisyonları sadece bir lisans derecesi gerektirebilirken, diğer tüm arkeolojik işler yüksek lisans derecesine sahip olmanızı gerektirir. Yüksek lisans dereceleri, öğrencilerin arkeolog olarak çalışmak için gereken teknik becerileri daha da geliştirmelerine ve hangi Arkeoloji alanına odaklanmak istediklerini seçmelerine olanak tanır. Bu meslek için sunulan ortak yüksek lisans dereceleri antropoloji ve Arkeoloji programlarını içerir.

4- Doktora

Bir üniversitede Arkeoloji profesörü olarak çalışmak veya üst düzey arkeolojik projelere liderlik etmek istiyorsanız, muhtemelen Arkeoloji veya ilgili bir alanda doktora yapmanız gerekecektir. Doktora derecelerinin tamamlanması genellikle bir tezle ilgili birkaç aylık saha araştırmasına ek olarak iki ila üç yıl sürer.

5- İş

Olmak istediğiniz arkeolog türüne ve nerede çalışmak istediğinize göre lisans veya yüksek lisans eğitiminizi aldıktan sonra kendinize uygun iş aramaya başlayabilirsiniz. Uygun olduğunuz anda arkeolojik bir iş bulmak, kariyerinizde ilerlemenizi sağlayacak deneyimi kazanmak için önemlidir. Arkeologlar için giriş seviyesi işler arasında saha kazı teknisyenleri, araştırma görevlileri ve arkeolojik laboratuvar teknisyenleri bulunmaktadır.

Arkeolog Olma Şartları Nelerdir?

Arkeolog Olma Şartları Nelerdir?

Arkeolog Olma Şartları Nelerdir?

Arkeologların kazı alanlarındaki çalışma şartları fiziksel olarak zor olsa da iyi bir arkeolog olmak için, dinamik, sabırlı ve coşkulu olmaları gerekir. Ayrıca tetanoz aşılarının güncel olduğundan emin olmanız gerekir. Ek olarak, aşağıdaki özellikler arkeologlar ve işverenleri tarafından takdir edilmekte:

  • Detaylara özen göstermek.
  • Yazılı iletişim becerilerini geliştirmiş olmak.
  • Yazma, çizim ve fotoğrafçılık becerileri de dahil olmak üzere doğru kayıt ve raporlama becerileri.
  • Meraklı bir zihin yapısına sahip olmak.
  • Veri çıkarma ve analiz etme yeteneği.
  • Sunum becerilerine sahip olma.
  • Ehliyet.
  • Zaman yönetimi konusunda kendisini geliştirmiş olması.
  • Sahada yada kazı alanlarında ortak çalışabilme kabiliyeti.

Arkeolog Maaşları Ne Kadardır?

Arkeolog maaşları kamu ve özel sektör çalışanlarına göre değişmektedir. Kamu da çalışan bir kişi ortalama 4800 ila 5100 arası maaş almakta olup, özel sektörde bu işin ciddiyetine göre değişmektedir.

Arkeolog İş İmkanları Nelerdir?

Bu mesleğin ilerlemesi öncelikle bir arkeoloğun yayınladığı dergilere bağlıdır. Önemli araştırma çalışmaları olanlar idari ve araştırma pozisyonları daha yüksek seviyelere taşıyabilirsiniz. Bu alanda başarılı olmak için bilgi, beceri ve esneklik son derece gereklidir

Arkeologların iş imkanları, önümüzdeki birkaç yıl içinde %10 oranında artması bekleniyor. İş fırsatları, yönetim ve bilimsel ve teknik danışmanlık hizmetleri gibi sektörlerde özellikle kazançlı olacaktır.

Arkeolog nasıl olunur adlı yazımızı beğendiyseniz, Fizyolog Nasıl Olunur? adlı yazımızı da okumanızı öneririz.

YouTube kanalımızdan da bizi takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.