Avni Tuna Dilligil Kimdir?

11.11.2022
267
Avni Tuna Dilligil Kimdir?
Modelistlik Kursu

Senarist, yönetmen yardımcısı ve sanat asistanı olarak sinema sektörüne hizmet veren Avni Tuna Dilligil, birçok başarılı projede yer almış ve adınsan sıklıkla söz ettirmiştir.

2006 yılında The Stone Merchant isimli sinema filminde sanat asistanı olarak başladığı kariyerini birçok başarılı yapım ile devam ettirmiştir.

Avni Tuna Dilligil en son 2022 yılında yapılan Vildan Atasever, Altan Erkekli gibi ünlü oyuncuların rol aldığı Bir Dilek Tut adlı sinema filminin senaristliğini yapmıştır.

Kamera arkasında oldukça başarılı işlere imza atan Avni Tuna Dilligil hakkında birçok bilinmeyen merak edilmektedir. Özellikle Dilligil soy ismini taşıması nedeni ile Avni Dilligi, Rahmi Dilligil, Çiçek Dilligil gibi ustalar ile akrabı mı? Aslen nereli? Avni Tuna Dilligil kim? Gibi soruların cevabı son derece merak edilmektedir.

Avni Tuna Dilligil Hakkında

Avni Tuna Dilligil Ankara’da doğmasına rağmen, babası Antalya, dedesi ise Trabzon’da dünyaya gelmiştir.

18 Ekim 1984 yılında dünyaya gelmiştir ve dedesi Avni Dilligil’in ismini taşımaktadır. Sanatçı bir aileden gelen Avni Tuna Dilligil adeta sanatın içerisinde büyümüştür. Aile köklerinde ve aile üyelerinin her birinin genlerinde usta oyuncuların izleri bulunmaktadır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Avni Tuna Dilligil’in annesi tiyatrı, sinema ve dizi oyuncusu Ayşenil Şamlıoğlu’dur. Avni Tuna Dilligil’in babası ise tiyatro oyuncusu Rahmi Dilligil’dir. Ayrıca dedesi ünlü tiyatro oyuncusu Avni Dilligil ve babaannesi ise ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Belkıs Dillgil’dir.

Avni Tuna Dillgil’in halası ünlü oyuncu Çiçek Dilligil’dir. Büyük halası ile Yeşilçam’ın unutulmaz oyuncusu ve Türk Sineması’nın mihenk taşlarından Aliye Rona’dır.

Avni Tuna Dilligil Boyu, Kilosu ve Yaşı Kaçtır?

Avni Tuna Dilligil Boyu, Kilosu ve Yaşı Kaçtır?

Avni Tuna Dilligil Boyu, Kilosu ve Yaşı Kaçtır?

Avni Tuna Dilligil, 38 yaşında olup boyu bir metre yetmiş altı santimetredir. 61 klilo olan Avni Tuna Dilligil, terazi burcudur. Kardeşi bulunmayan Dilligil, sinema ve tiyatro ile yoğrulmuş bir ailenin içerisinden gelmektedir.

Avni Tuna Dilligil Hayatı

Ankara’da sinema ve tiyatro ile iç içe geçmiş bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gözlerini açmıştır. Anne Ayşenil Şamlıoğlu tiyatro ve sinema oyuncusudur. Babası Rahmi Dilligil Diyarbakır Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü görevi yapmıştır ve aynı zamanda tiyatro oyuncusudur.

Avni Tuna Dilligil, sanat ile bebekliğinden beri iç içe olmuştur. Eğitimine Ankara’da başlayan Dilligil kolej yıllarından sonra İstanbul Bilgi Üniversitesinde eğitimine devam etmiştir.  Avni Tuna Dilligil ayrıca Şahika Tekand Acting Studio’da Acting, Istanbul Bilgi University Alum’da Advertising, Famu Film Academy Alum’da Directing okumuştur.

Avni Tuna Dilligil 2006 yılından itibaren başlamış olduğu profesyonel kariyerini kamera arkasında sürdürmüştür ve sürdürmeye de devam etmektedir. Pek çok başarılı yapım içerisinde yer alan Avnı Tuna Dilligil’in en son yer aldığı proje Bir Dilek Tut adlı sinema yapımıdır. 2022 yılında vizyona giren yapımın senaristliğini Dilligil, Meta Akkuş ile birlikte gerçekleştirmiştir.

Avni Tuna Dilligil’in Yer Aldığı Sinema Projeleri Nelerdir?

Avni TUNA Dilligil birçok başarılı yapımda aktif olarak görev yapmıştır. Avni Tuna Dilligil’in içerisinde yer aldığı projeler şu şekildedir;

2006 yılında The Stone Merchant isimli sinema filminde sanat asistanı olarak görev yapan Avni Tuna Dilligil, 2004 yılında Hırsız Var, 2007 yılında Yaşamın Kıyısında, 2008 yılında Destere, 2008 yılında The Terausure of Ugarit, 2011 yılında Siyar’s Way, 2011 yılında Ya Sonra, 2013 yılında Before Snowfall, 2013 yılında Su ve Ateş, 2016 yılında İkinci Şans ve 2017 yılında Öteki Taraf adlı sinema filmlerinde yardımcı yönetmen olarak görev yapmıştır.

Ayrıca senarist olarak da 2012 yılı Evim Sensin, 2013 yılı Su ve Ateş, 2015 yılı Sevimli Tehlike, 2016 yılı İkinci Şans, 2017 yılı Öteki taraf ve 2022 yılı Bir Dilek Tut adlı sinema filmlerinde görev yapmıştır.

Bir Dilek Tut filmi Aile, çocuk ve fantastik kategorisinde izlenmesi gereken bir filmdir. Ailesinin taşınmasını engellemeye çalışan küçük bir çocuğun hikayesi filmde anlatılmaktadır. Küçük bir çocuk olam Kaan ailesinin taşınmasını engellemek için teyzesinin hediye ettiği Bir Dilek Tut adlı kitaptan faydalanacaktır ve bu kitap ile bambaşka dünyaların kapısı aralanacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.