Alkali Su Nedir? Evde Alkali Su Nasıl Yapılır?

10.03.2020
354
Alkali Su Nedir? Evde Alkali Su Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

Alkali su, son zamanlarda çok popüler olan bir konudur. Sağlık açısından pek çok farklı faydası bulunan bu özel su, evde de hazırlanabilir. Özellikle alkali diyetlerde yer alan alkali su nedir, faydaları nelerdir, özellikleri nelerdir, cilde yararları nelerdir, kullanıcı yorumları gibi pek çok konuyu yazımızda bulabilirsiniz.

Alkali Su Ne Demek?

Alkali su, iyonize edilmiş sudur, yani suyun pH seviyesi arttırılmıştır. PH seviyesi, bir maddenin 0 ila 14 arasındaki bir ölçekte ne kadar asidik veya alkalin olduğunu ölçen bir sayıdır. Örneğin, seviye 1 ise, madde çok asidik ve 13 ise çok alkalidir. Alkali suyun pH seviyesi yaklaşık 8 veya 9’dur ve normal musluk suyunun pH seviyesi 7’dir. Alkalin su, vücuttaki asidi nötralize etmeye yardımcı olduğu için aşırı asidi nötralize eder. Vücuttaki asitleri nötralize etme süreci çeşitli rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olur. PH seviyelerini yükselten, normal musluk suyunun nötr pH’dan slkaline geçmesini sağlayan özel filtreler, arıtma sistemleri ve katkı maddeleri kullanarak suyun alkalin özelliklerini artırmanın yolları vardır.

Alkali su, düz musluk suyundan daha yüksek bir pH seviyesine sahip olduğundan, uzmanlar kan dolaşımınızdaki asidi nötralize edebileceğini belirtiyor. Bazıları alkali suyun kanser ve kalp hastalığı gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olabileceğini söylüyor. 

Bazı çalışmalar, alkalin suyun kemik kaybını yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir ancak bunun genel kemik mineral yoğunluğunu etkileyip etkilemediğini ve yararın uzun vadede korunup korunmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Alkali Suyun Bilinmeyen 6 Faydası

Alkali su ve faydaları, sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme dünyasındaki yeni trendlerden biridir. Alkalin su içmenin, sağlığa pek çok açıdan fayda sağladığı biliniyor. Yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur, vücudun pH seviyelerini düzenler ve çeşitli kronik hastalıkları önler. Alkalin su, normal suyun yapamayacağı vücuttaki asit seviyelerini nötrleştirici etkiyi ifade eder.

Vücudunuz yemeklerden dolayı su salgılar. Şimdi bu sular temelde doğada asidiktir. O zaman alkalin su, asidi nötralize edecektir. böylece tüketildikten sonra vücudun pH’ı nötr olacaktır. Asitli ve işlenmiş gıdaları tükettiğiniz zaman alkalin su içmeniz önerilir. 

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

1-Hastalıkların İyileşmesine Yardımcı Olur

Bir araştırmaya göre, pH seviyesi 8.8 olan alkali su asit reflüyü hafifletmeye yardımcı olabilir çünkü daha yüksek pH seviyesi pepsinleri öldürür, gıda proteinlerini parçalamakla ilgili bir enzim salgılamayı sağlar. Başka bir araştırmaya göre alkali seviyesi yüksek su içmek, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet hastaları için yararlı olabilir.

2-Vücutta Kaybedilen Suyu Telafi Eder

Alkali su, normal suya kıyasla ultra su kazandırma özelliklerine sahiptir. Bu, günlük olarak egzersiz yapan ve vücutlarında daha fazla su gerektiren insanlar için yararlı bir içecek olabilir. Bilimsel olarak, alkalin sudaki su molekülleri daha küçüktür ve hücreleriniz tarafından daha kolay emilir. Bu da vücudunuzun hızlı bir şekilde yeniden su kazanmasına yardımcı olur.

3-Bağışıklığı Artırır

Alkali su faydalarından birisi de bağışıklığı artırmasıdır. Bağışıklık sisteminiz vücudunuzdaki zayıf beslenme, stres ve çevresel toksinlerin neden olduğu asitliği nötralize etmeye yardımcı olabilir.

4-Mineral Açısından Zengindir

Alkali suyun, her ikisi de sağlıklı kemikleri korumak için önemli olan magnezyum ve kalsiyum gibi çeşitli minerallere sahip olduğu bilinmektedir. 

5-Antioksidan Özelliklere Sahiptir

Alkalin su, vücutta hücrelere zarar veren serbest radikallerin büyümesini önlemeye yardımcı olan ve yaşlanma sürecini daha da acele edebilen birçok güçlü antioksidan içerir.

6-Mide-Bağırsak Sistemini Korur

Alkali suyun en önemli faydalarından biri, mide ve bağırsak sisteminde aşırı asidik içeriği azaltarak vücudumuzdaki asitliği nötralize etmesidir.

Alkali Su Cilde Faydaları

Güzellik endüstrisi her zaman daha genç görünmemize ve kendi cildimize daha fazla güvenmemize yardımcı olacak yeni ürünler pazarlamaktadır. Güzellik ipuçları internette bolca var. Gözlerimize kullanılmış çay poşetleri uygulamaktan, ev yapımı maskelere ve güzellik ürünlerine kadar, birçok cilt bakımı ve güzellik ipuçları var. Bunlardan birisi de alkalin suyla cilt bakımı yöntemleridir. Peki bu özel suyun cilde faydaları nelerdir?

Ciltteki nemi artırır

Alkali sudaki kümeler, normal su kümelerinin yarısından daha az olur. Bu, vücudun suyu verimli bir şekilde emebileceği ve hidrasyonu oldukça hızlı bir şekilde artırabileceği anlamına gelir. Bunlar mikro kümelenmiş su molekülleri oldukları için kolayca hücrelerimize girerler. Alkalin su, cildinizin nemlendirilmesini sağlar. Bu özel suu daha kolay emildiğinden, daha iyi nemlendirme sağlar ve cildinizin taze kalmasına yardımcı olur.

Gözenekleri temizler

Cildimizde bir asit manto tabakası vardır. Bu katman, nemi kilitlerken, kirliliği ve bakterileri dışarıda tutmak için anahtardır. Bir çalışmada, alkali bir manto tabakası olan kadınların asidik cilde sahip olanlardan daha ince çizgileri olduğu ortaya konmuştur. Peki bu asidik koruyucu bariyeri nasıl koruyoruz?

Sabunlarımız alkalidir. Ana neden alkalinin, gres ve yağı ortadan kaldırmasıdır. Sabun ve diğer temizleyiciler, kirin temizlenmesini sağlamak için gözenekler açar. Bu durum, tıkanmış gözeneklerden dolayı, özellikle sivilce veya aknelerden muzdaripseniz kullanışlıdır. 

Bununla birlikte, sabunla ilgili zorluk, cildi hasara duyarlı hale getiren bir alkalin kalıntısı bırakmasıdır. Gözeneklerinizi açmak ve temizlemek için musluk suyu kullandıktan sonra, bir sonraki önemli adım nemi kilitlemek için alkalin su kullanmaktır. Alkalin su sayesinde ciltteki gözenekli görünüm yok olur ve gözenekler küçülür.

Yaşlanma belirtilerini önler

Bu özel su, yaşlanma belirtilerini ve vücuda zarar gelmesini önler. Alkalin suyun antioksidan özellikleri, cildin daha kötü olmasına yol açabilecek zararlı serbest radikallerin etkilerini önlemek veya azaltmak için çalışır.

Alkali Su Ahmet Maranki Tarifi

Ahmet Maranki alkali diyetinde yer alan alkalin suyu hazırlamak için 2 litre suya 2 yemek kaşığı ingiliz karbonatı eklemeniz gerekir. Bu su günde 2 su bardağı tüketilmelidir. Ayrıca bu diyette alkali gıdalar yenmelidir. 

Ispanak, börülce, brokoli, bamya, kereviz, lahana,pırasa, taze fasulye, barbunya, domates, fındık, ananas, badem, muz, şeftali, üzüm, portakal, mandalina gibi bütün meyve ve sebzeler ile tüm baharatlar tüketilmelidir. Bunlar alkali gıda ürünleridir.

Et, peynir, süt, işlenmiş gıdalar, şeker ve şekerli gıdalar, rafine edilmiş gıdalar, kızartmalar, çay, kahve ve un gibi gıdalar ise asidik ürün grubundadır. Bu gıdalar tüketilmemelidir.

Alkali Su Ayşegül Çoruhlu Tarifi

Ayşegül Çoruhlu tarafından hazırlanan diyette de bol bol alkalin su tüketilmesi önerilir. Dişlerin, florürsüz diş macunu ve karbonat karışımı ile fırçalanması önerilir. 1 litre suyun içine yarım çay kaşığı karbonat eklenerek alkalin su hazırlamayı öneriyor. Bu sudan, 1 su bardağı içilmesi gerektiğini belirtiyor.

Ayşegül Çoruhlu diyetinde de asidik gıdalardan kaçınılması gereklidir ve alkalin gıdaların bol bol tüketilmesi gereklidir.

Alkali Su Ender Saraç Tarifi

Ender Saraç tarifine göre 2 tatlı kaşığı İngiliz karbonatını, 2 litre suyun içerisine ekleyin ve iyice karıştırın. Eğer İngiliz karbonatı bulamazsanız yemek sodası ya da alkali damla kullanabilirsiniz. Her gün 2 su bardağı alkali su içmeniz gereklidir.

Alkali Su İbrahim Saraçoğlu Tarifi

İbrahim Saraçoğlu tarifine göre 2 tatlı kaşığı İngiliz karbonatını, 2 litre suya ilave edin. Böylece alkali su elde etmiş olacaksınız. Günde yarım litre alkali su tüketmeniz, İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilmektedir. Günde yarım litreden fazla alkalinli su tüketmeniz, vücutta zarara ve hasara yol açabilir. Bunu unutmamanız gereklidir.

Evde Alkali Su Yapımı

Bu özel suyu yapmak için İngiliz karbonatı, yemek sodası ya da alkali damlası kullanabilirsiniz. Ama en etkili olanı İngiliz karbonatı ile hazırlanan türüdür. 2 litre içme suyuna, 2 tatlı kaşığı İngiliz karbonatı ekleyin ve iyice karıştırın. Günde 2 su bardağı alkali su tüketebilirsiniz.

Alkali Su Kullananlar Kadınlar Kulübü

“Hoş geldin. Valla canısı test olarak innovita yeşil olanı ve miratech öneriyorlar en doğru sonuç veren onlar. Alkali olmak içinde bol tuz (lu yemekler), limon muz havuç portakal suyu patates bunlar en çok alkalik yiyecekler. Artı ph yüksek olan su tüket. Suya İngiliz karbonatı atıp iç. Rabbim rast getirsin”

“8.00 500 ml alkali su

10.00 lorlu corekotlu iki yumurta az yagda 3 zeytin 1 dlm ekmek

13.00 1 kase yayla corbasi 1 dlm ekmek

16.00 1 kade yogurt icine tarcın 1 tane muz

Toplanti oldugu icin gunu erken kapatmak zorunda kaldim

Su 1.5 lt alkali su 1 lt normal su

Spor malesef yok”

“Olmus tabiki ancak sadece su değil tabiki su yapılan rejimin en önemli parçası..ph damlası da varmış nette satılan ondan kullanan arkadaslarda var. Bol soda içen de limonlu su içen de tansiyon düşürdüğü için zaten uzun süre kullanılmaz bunlar diyet yapılan dönemde vücudun alkali olmasını sağlam ak amacıyla içiliyor..asidik olmaması gerek..”

“İnşallah birşey olmaz ama, marka değiştirin. Zaten ara ara Marka değiştirin diyor uzmanlar, farklı mineraller alabilmek açısından, aslında pH’ ı yüksek olanı tercih etmek en iyisi gibi. Suyun alkali seviyesi yükseldikçe faydası da artıyormuş. Evham yapmayın birşey olmamıştır Allah ın izniyle.”

“ah cnm ya çok uzuldum benim de dikisim cok kesi atılmadı kendi cikti oyle olunca yırtıldı dogumda ordan burdan düzensiz bi ton dikiş ama o yirtilirken can acımıyor simdi de normal dikiş acılarım var ve malesef iki gündür biraz idrar tutamıyorum,Allah yardımcımız olsun cnm ,üçüncü gunde bebek düzelir sütun insin iyice bi ,emzir her istediğinde yara olsa bile benim de çok yara oldu ama şimdi sütüm gayet iyi masallah cocuk da iyi alkali su icme gaz yapiyor ben onun acısını cektim 8 ph lı bi suydu”

“Sadece soğan kürü ve alkali su içtim bu eczanede satılan Amerikan sodaları var sabah aç karına bir bardak akşam yemeklerden önce 1 bardak olarak Alkali beslenmeye başlayacaktım hamile kalınca bıraktım. İnternete alkali beslenme yazınca neler yiyip yemeyeceğiz çıkıyor. Birde beni sinir eden bir olayda çikolata kistinin dünya genelinde bile neden kaynaklandığı neyle kesin olarak geçeceği malesef netleşmemis 1 ay içinde 3 farklı doktora göründüm birisi sağda var solda yok dedi biri solda yok sağda var dedi birisi her iki tarafta var dedi 3 ü de tüp bebek son çaren dedi ama bir tanesi belli olmaz hiç beklemediğin an hamile de kalabilirsin dedi Bende bu durumlardan çok bunaldığım için kendi kendime ben artık hamile kalmak istemiyorum dedim ama korunmadım da ve hamile kaldım. Biliyorum kafadan çıkarmak zor çok zor hem de ama ben ne zaman kafamdan çıkardım o zaman hamile kaldım. Dilerim ki en kısa zaman da size de nasip olur”

Alkali Su ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu özel suyla ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bu bölümde bulabilirsiniz.

Alkali Su Kimler İçemez?

Aslında alkali suyu herkes tüketebilir. Fakat ciddi bir sağlık probleminiz varsa içmeden önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

Alkali Su Arıtma Cihazı İşe Yarıyor Mu?

Evet, bu su arıtma cihazlarıyla alkali şeklinde su elde edebilirsiniz.

Alkali Su İyonizeri Nedir?

Su arıtma cihazına benzer bir cihazdır ve suyun pH değerini yükseltir.

Alkali Su Bardağı Nedir?

Taşınabilir alkali su arıtma cihazıdır. 

Alkali Su Böbrek Taşı Yapar Mı?

Hayır, aksine böbrek taşlarının giderilmesinde kullanılır.

Alkali Su Baş Ağrısı Yaparmı?

Hayır, böyle bir etkisi yoktur.

Alkali Su Bağırsakları Çalıştırır Mı?

Bu özel su bağırsakları çalıştırmaz fakat bağırsak florasını korur.

Alkali Su Bazik Mi?

Evet, bazik özelliklere sahiptir.

Alkali Su Böbreklere Zarar Verir Mi?

Hayır, tam tersi böbrek sağlığını korur.

Alkali Su Diyeti Nedir Nasıl Yapılır?

Yukarıda, farklı uzmanların hazırladığı diyet listelerini görebilirsiniz.

Alkali Su Hergün İçilir mi?

Bu özel hazırlanan su, her gün içilebilir.

Alkali Su Günde Kaç Bardak İçilmeli?

Günde 2 su bardağından fazla alkalin su tüketilmemelidir.

Alkali Su Kaç Kilo Verdirir?

Alkalinli su tek başına kilo verdirmez fakat alkali diyetiyle birlikte ayda 7 kilo verebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.