Nükleer Mühendisi Nasıl Olunur? Nükleer Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

08.10.2021
249
Nükleer Mühendisi Nasıl Olunur? Nükleer Mühendisi Maaşları Ne Kadar?
Modelistlik Kursu

Üniversite sınavının yaklaşması ile birlikte öğrencilerin tatlı telaşı da başlamış oluyor. Sınavdan alınacak puanlar meslek tercihleri öğrencileri heyecanlandıran sorular. Bu makalemizde öğrencilere bir nebze yardımcı olabilmek için Nükleer Mühendisliği hakkında bilgi vermek ve öğrencilere bu meslek dalında Nükleer Mühendisi Nasıl Olunur? Nükleer Mühendisi Maaşları Ne Kadar? Gibi soruların cevaplarını vermeye çalışalım istedik.

Öncelikle Nükleer Mühendisi fizik ve radyasyon maddelerinin etkileşimi ve atom çekirdeği üzerinde uygulamalar yapan bir meslek dalıdır. Aslında bir tür bilim dalı olan nükleer enerji ve bu enerji üzerinde çalışan mühendisler ülkeleri için çok önemli hizmetler veriyorlar.

Nükleer mühendisleri, nükleer fizik ve radyasyon maddesinden elde edilen enerjiyi farklı enerji türlerine çevrilmesi için enerji santrallerinde görev yaparlar.

Aslında nükleer enerji 1896 yılında tesadüfen keşfedilmiş, ancak günümüz için en önemli enerji kaynaklarından biri haline gelerek kenedi alanında bir sektör oluşturmuştur. Bu sektörde uzmanlaşan mühendislerimizde bu bilim dalında önemli görevler alarak yaptıkları uygulamalar ile devletlerine enerji hizmeti verir.

Nükleer Mühendisi Nedir?

Nükleer Mühendisi Nedir?

Nükleer Mühendisi Nedir?

Nükleer enerji mühendisi, meslek olarak seçtikleri bu bilim dalında enerji kaynakları üzerinde deneyler yaparak hizmet veririler. Bu sektöründe en önemli yerde görev alan mühendislerimiz nükleer enerji santrallerinin geliştirilmesini sağlıyorlar. Ayrıca nükleer santrallerinin tasarımını da santrallerin sorunsuz çalışması için kendileri yapıyorlar. Nükleer enerji bilimi, Nükleer mühendislerinin araştırıcı, geliştirici, kurucu, üretici ve yöneticilik görevleri ile gelişir.

Nükleer enerji mühendisleri yaptığı matematik, fizik, atom gibi çalışmalarındaki hesaplamalarını bilgisayarlar üzerinde yaparlar.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Nükleer Mühendisi Ne İş Yapar?

Nükleer Mühendisi ne iş yapar? Sorusuna şöyle cevap verelim. Nükleer Mühendisi, görev aldıkları enerji santrallerinde üretim, tasarım, proje maliyeti analizi yaparlar.

Nükleer Mühendisi, yeni kurulan enerji santrallerinde ciddi görevler alırlar. Nükleer Mühendisi olarak görev alan kişinin aldığı sorumluluklar şunlardır:

 • Nükleer santral işletmelerinin kurulumunda öncelikle kurulacak olan alanın uygunluğunu değerlendirir.
 • Kurulacak olan nükleer santralin çevre sağlığına ve çevre güvenliğine zararlarını değerlendirir.
 • Kurulacak nükleer santral içerisinde kullanılan cihazların düzenlemesini değerlendirir.
 • Kurulan nükleer santralin sorunsuz çalışması için kuruluma işlemlerinde gerekli önlemleri alır.
 • Yeni kurulan nükleer santralin çevre haklı ile barış sağlanması için çeşitli araştırmalar yapar.
 • Çalışmaya başlayan nükleer santralde, nükleer enerjinin üretimini ve geliştirilmesini sağlar.
 • Kurulan nükleer santralde insan sağlığına zarar verecek riskli unsurları ortadan kaldırmak için çalışırlar.
 • Kurulan nükleer santralde malzeme tedariki yapar.
 • Kurulan nükleer santralde kalite kontrolü işlemlerini itina ile yapar.
 • Kurulan nükleer santralde yöneticilik görevini alarak her şeyden sorumlu olurlar.
Nükleer Mühendisi Nasıl Olunur?

Nükleer Mühendisi Nasıl Olunur?

Nükleer Mühendisi Nasıl Olunur?

Nükleer mühendisi, olabilmek için Türkiye’de bulunan üniversitelerinin, mühendislik fakültelerinin Nükleer enerji Mühendisliği bölümünden dört yıllık lisans eğitimi alarak mezun olmak gerekiyor.

Nükleer Mühendisi Olma Şartları Nelerdir?

Nükleer Mühendisi olma şartları arasında; nükleer mühendisliği bölümünden dört yıllık lisans eğitimi almaları ve bu bölümden mezun olabilmek için öğrencilerin 240 AKTS kotasını doldurup mezun olma koşullarını yerine getirmeleri gerekiyor.

Nükleer Mühendisi Maaşları Ne Kadardır?

Nükleer mühendis maaşı ortalama şu şekildedir:

 • Yeni mezun Nükleer Mühendis maaşı: 4.500 TL-6.500 TL
 • Tecrübe sahibi ola Nükleer Mühendisi maaşı: 7.500 TL- 10.000 TL

Nükleer Mühendisi İş İmkânları Nelerdir?

Nükleer Mühendisi unvanını almış olan Nükleer Mühendisi mezunları iş imkânları içerisinde, kamu ve özel sektörde bulunan enerji sektörü içerisinde hizmet veren kuruluşlardır.

Nükleer Mühendisi, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ve Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve özel olarak enerji hizmeti veren araştırma kurumlarında ile üniversitelerde çalışabiliyorlar.

YAZAR BİLGİSİ
Siyaset bilimi eğitiminin bana kattığı katkıları sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.