Kiev Gezilecek Yerler, Nereye gidilir? Ne yapılır?

Kiev’i 100 dolara gezebilir miydim? İşte bu sorunun cevabını ararken Kiev gezilecek yerler araştırmasına başladım… Serüvenim de bundan sonra başladı.

Aklımda doğum günüm için ilginç bir gezi planı vardı. Bu fikrimin olup olamayacağı ile alakalı sevgili ailemiz Interrail’a danışarak eksilerini, artılarını, eksik olan cesareti ve ne gerekiyorsa hepsini tamamlamak üzere yol planı yaptım. Gruba gönderdiğim ilk postta hissettiklerimi tarif bile edemiyorum!

Kiev Gezi Rehberi

Kiev Gezisi Ön Hazırlık sürecinde neler yaptım?

Bu postu attığımda aklımda deli sorular oluşmaya başladı. Duyduğum ve okuduğum kadarıyla Kiev ucuz bir yerdi. Fakat benim bu çılgın fikrimi cebimdeki para karşılayabilecek miydi? Ulaşım haricinde toplamda 400tl’ye yakın bir param olduğundan (kıyıda kenarda başka para yok) Kiev için yetip yetmeyeceğini oldukça merak eder durumdaydım. Bu geziye çıkmayı çok istiyordum fakat biraz gazlanmaya ihtiyacım varmış! 😀 Aldığım pozitif yorumlar 400tl’nin yeterli olabileceği fikrine beni oldukça alıştırdı. Bir yandan da diğer ulaşım bedellerini en uyguna çekmeye çalışıyordum. Zira Haziran ayındaki maaşım haricinde ek bir gelirim söz konusu değildi. Elimde olan tam olmasa da yaklaşık 400 tl idi.

Kiev Gezilecek Yerler, Nereye gidilir? Ne yapılır? 2

Kiev ucuz uçak bileti nasıl alınır?

Yaşadığım durumu en iyi değerlendiren Interrail, bana o uçağın ucuz biletlerini ve gidiş yolunu göstermiş oldu:) Taflan ucuz uçak bileti için link paylaştığında kaçırmadım. Tek olay Ankara üzerinden gitmem gerekiyor olmasıydı. Olsundu! Yardımları için tekrar çooook ama çok teşekkür ederim. İyi ki varsın Taflan!

Uçak bileti Ankara üzerinden olduğu için İzmir’den Ankara’ya gitmem gerekiyordu. İzmir-Ankara uçak biletini de yaklaşık 90tl ye hallettim. Gidebilmek için her şey hazırdı. Üstte gördüğünüz TL’leri de USD’ye çevirerek ilk adımı atmaya hazırdım.

Kiev Gezilecek Yerler, Nereye gidilir? Ne yapılır? 3

Ankara’da Interrail üyeleri ile buluşma

Gitmek için her şey hazırdı.

İzmir’den Ankara’ya gittim. Burada Interrail alt grubu #FoodRail’den bazı arkadaşlarla tanışma imkanı buldum. Kiev uçuşu için 6 saat gibi bir zamanım vardı. Sevgi ve Hasan ile tanışma imkanı buldum.

Kiev Gezilecek Yerler, Nereye gidilir? Ne yapılır? 4

Ömer’de sonradan bize dahil olan arkadaşımız oldu. Zaytung Zone’da oturup ısmarlanan yemeği afiyetle yedim. Sevgi işi sebebiyle aramızdan ayrılmak zorunda kaldı. Ömer ve Arkadaşı birlikte takıldılar ve bizde Hasan ile güzel bir rock bar da (Back House Rock Bar) sohbet ettik. Hasan dönüşte BelkoAir ile döneceğimi öğrenince çantama 10tl atarak dönüş ücretini de karşılamış. Bunu araca bindikten sonra öğrendim. Velhasıl güzel dostlar edindim!

Ukrayna’da başıma neler geldi?

Ukrayna Kiev uçuşum 1 saat 50 dakika kadar sürdü. Uçuş öncesinde Deniz, Teoman ve Malum bir şahıs ile tanıştık. Bu malum şahısla alakalı kötü bir deneyim yaşadığımdan ismini açıklayarak rencide etmek istemiyorum. Belki hala onu insan zanneden birileri vardır.

Kiev Gezilecek Yerler, Nereye gidilir? Ne yapılır? 5

Ukrayna’da ev kiralayan malum şahıs ile uçuştan önce bir kaç kez buluşarak tanıştık. Biletimi paylaştıktan sonra bana mesaj atarak aynı uçakta olduğumuzu ve birlikte gidebileceğimizi belirtmişti. Uçağa binerken yapılan bütün işlemlerde benimle birlikte hareket etmedi. Biz aynı evde kalmak için önceden görüşüp anlamıştık. Konaklama konusunda bir rahatlık olmuş olsa da başıma geleceklerden bihaber yollara düştük. Uçaktan indikten sonra kiraladığı eve gitmek için bizi karşılayan araca bindik ve eve gittik.

Kiev Gezilecek Yerler, Nereye gidilir? Ne yapılır? 6

Konaklayacağınız yeri doğru seçin!

Kiralık evde sadece bir oda var! Otel odası gibi düşünün bir yatak bir de L koltuk. Yatakta malum şahıs yatacak haliyle. Ben hiç sesimi çıkarmadan L koltuğa yerleştim. Hem bir Türk ile kalacağım için kısmen rahatım hem de konaklama için bir ücret ödemeyeceğim için ekonomik bir plan oldu.

Bizi havaalanında karşıladılar, eve gittik, yerleştik derken gece 2 gibi içecek bir şeyler almak için dışarı çıktık. Buradaki market/bakkal türleri bir enteresan! Dışarıdan siparişi veriyorsunuz siparişiniz hazırlanıyor paranızı ödüyorsunuz ve ürünleri alıyorsunuz. Kesinlikle içeri girmek yok. Galiba soyulmamak için uygulanan bir yöntem! Üstelik 24 saat açık!

Kiev Gezilecek Yerler, Nereye gidilir? Ne yapılır? 7

İçecekleri aldık ve eve geri döndük. Sonrasında bu malum şahıs bir bira içti. Ben kenarda kıvrılmış elimde telefon yarın yapacağımız planı organize etmeye çalışıyorum. Bir yandan da arkadaşlarla görüşüyorum. Artık yatma zamanı geldi ve ben olduğum yerde çantamdan üzerine bir şey alıp kenarda kıvrıldım. Malum şahıs beni yatağa davet etti. Böyle bir şeyin olmayacağını söylediğim halde ısrarcı tavır ve davranışlar içerisine girdi. O gece hiç bitmeyecek zannettim! Sabah 5 gibi ancak uyudum. 3-4 saat uyuduktan sonra yeniden kalkıp hazırlandım ve akşamdan haberleştiğim arkadaşlarla buluşmak için evden çıkmak üzereyken karşıma çamaşırlarıyla da çıkınca bende film tamamen koptu!

Bu malum şahıs beyaz yakalı!

İşinde iyi bir yerde!

Ekonomik şartları oldukça iyi fakat benim gibi bir öğrenciden faydalanmayı düşünecek kadar alçak!

Khreschatyk Metro istasyonunda buluşma

Kiev’de gece havaalanında sabahlayan Yusuf ve Görkem ile haberleşerek khreschatyk metro istasyonu önünde buluştuk. Kiev gezilecek yerler araştırmasını kısmen yapmış olsak da rastgele gelişen olaylara da uyduk ve gezimiz daha da eğlenceli bir hal aldı.

Kiev Gezilecek Yerler, Nereye gidilir? Ne yapılır? 8

Kiev’de tuvalet olayı tam bir kabus! Buradaki tuvaletler ters! Sırtını kapıya doğru veriyorsun. Adam arkadan gelse itelese direk s.çtın! :)))

Kiev Gezilecek Yerler, Nereye gidilir? Ne yapılır? 9

Mc Donald’s da kahvaltı ettik. Sonra konaklama problemi de ortaya çıkınca Turist Otel‘de oda ayarladık.

Kiev Gezilecek Yerler, Nereye gidilir? Ne yapılır? 10

Buraya kadar yaşadığım her şey bir macera! Kiev’e gelebilmek için verdiğim mücadele, gelirken yaşadıklarım, geldikten sonra olanlar daha yeni başlıyor.

Her pazar günü khreschatyk meydanı trafiğe kapatılıyor ve yol boyunca burada eğlence yapılıyor. Sokak sanatçıları, dansçılar, sokak satıcıları… aklınıza ne gelirse… festival tadında bir ortam içerisinde eğlenebiliyorsunuz! Hem de her pazar! 17 temmuz doğum günümdü. Fakat yaşadıklarımı düşününce kutlamak isteyip kutlayamadık. Sağolsun özgür beni unutmadı ve çiçekleri ile geldi 🙂

Kiev Gezilecek Yerler, Nereye gidilir? Ne yapılır? 11

Ukrayna Kiev Gezilecek Yerler listesi

Kiev’de Nereye gidilir?

1- Khreschatyk Meydanını gezdim.

Kiev Gezilecek Yerler, Nereye gidilir? Ne yapılır? 12

2- Bilmediğim bir dilde tiyatro izledim.

Kiev Gezilecek Yerler, Nereye gidilir? Ne yapılır? 13

3- St. Michael’s Golden-Dorned manastırına gittim.

Kiev Gezilecek Yerler, Nereye gidilir? Ne yapılır? 14

4- Özgürlük anıtını gördüm.

Kiev Gezilecek Yerler, Nereye gidilir? Ne yapılır? 15

5- Gökkuşağı Park’a gittim.

Kiev Gezilecek Yerler, Nereye gidilir? Ne yapılır? 16

6- Adını bilmediğim köprüyü gördüm.

Kiev Gezilecek Yerler, Nereye gidilir? Ne yapılır? 17

7- Hidropark’a gittim fakat fotoğraf çekmeyi unuttum. Giderken metro kullandık bu sebeple aklıma gelmedi açıkcası.

Bu yazımızı beğendiyseniz Litvanya Gezilecek Yerler yazımızı da okumak isteyebilirsiniz. Kiev gezi rehberi kapsamında Khreschatyk Meydanı özellikle gezilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı