Reklamlar
Faydalı Bilgiler

Tekne ile Tatil Yapmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Reklamlar İş makineleri operatörlük kursu

Tekne ile tatil yapmak günümüzde pek çok tatilcinin hayallerinden birisidir ve bazı tatilciler bu hayallerini gerçekleştirmeye niyetlenmektedir. Dışarıdan bakıldığında oldukça cazip bir tatil planı olan tekne ile tatil konusunda sorunsuz bir seyahat geçirebilmek için bilinmesi gereken bazı hususlar mevcuttur.

Tekne ile tatile çıkacak olan kişiler özellikle seyahat öncesi hazırlık döneminde bu konulara dikkat ettikleri sürece hem huzurlu hem de sorunsuz bir tekne seyahati imkanına sahip olabilmektedirler.

Yol Öncesi Seyir Planlaması

Çok detaylı yapılmasa dahi bir seyir planı çizilerek rota belirlenmesi tekne seyahati öncesinde yapılması gereken ilk şeydir. Bu tür bir planlama yakıt ihtiyacı ve erzakın ayarlanması için de gerekli olduğundan kesinlikle atlanmaması çok önemlidir. Ayrıca deniz üzerinde geçirilecek olan süre de seyir planlaması esnasında hesap edileceğinden kişilerin tatillerini çok daha huzurlu geçirebilmeleri mümkün olmaktadır.

Birlikte Seyahat Edilecek Kişilerin İyi Seçilmesi

Ailece çıkılan seyahatler dışında arkadaşlar ile çıkılması planlanan tekne tatillerinde bu kişiler hakkında iyi bir tecrübe edinilmiş olması gerekmektedir. Kafa yapılarının uyuşmadığı ve tekne tatili esnasında sorun çıkarması muhtemel kişilerden mümkün mertebede uzak durulması çok önemlidir.

Reklamlar

Ayrıca tekne tatiline birlikte gidilecek olan arkadaşlar iyi niyetli olsalar dahi deniz tutması gibi problemlerinin olması durumunda yine tatilin berbat olmasına neden olacakları için birlikte gidilecek kişilerin deniz ile ilgili herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığının da iyice öğrenilmesi mühimdir.

Tekneye Ecza Dolabı Temini

Tekne tatili esnasında zaman zaman karaya çıkmak neredeyse imkansızlaşabileceği için sağlık ile ilgili olabilecek her türlü olumsuz duruma karşı önlem ve tedavi amaçlı bir ecza dolabı oluşturulmalı ve içerisinde en sık görülen rahatsızlıklarda kullanılabilecek olan ilaçlar konulmalıdır. Tekne tatiline çıkacak kişilerin düzenli olarak kullandıkları ilaçları fazla fazla yanlarına almaları da ayrıca önem taşımaktadır.

Az Eşya ve Doğru Giysi Seçimi

Tekne tatiline çıkılırken kişilerin yanlarına mümkün olduğunca az eşya almaları en çok da yelkenli gibi yer sıkıntısı olan teknelerde büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Alınacak olan eşya seçiminde ise bayanların asla topuklu ayakkabıya yer vermemeleri gerekmektedir.

Bunun yerine hem kara hem de teknede giymek için ayakkabılar tercih edilebilmektedir. Ayakkabıların ıslandığında çabuk kuruyan modellerden olması ise daha avantajlı olmaktadır. Giysi olarak şort ve pamuklu kumaştan üretilen tişörtler ideal sayılabilmektedir.

Reklamlar

Islanma ya da yağmur gibi durumlar içinse yağmurluk ve benzeri bir giysi takımı da yine tekne seyahatine alınması gereken kıyafet türlerindendir. Şapka ve güneş gözlüğü ise yazın yapılacak olan tekne tatillerinin vazgeçilmez eşyaları arasında yer almalıdır. Geceleri soğuk olup çiğ yağabileceği için özellikle güvertede yatılacaksa uzun kollu kıyafetler de valize konulmalıdır.

Yeterli Erzak Hazırlığı

Tekne tatillerinde doğabilecek sorunların başında özellikle açık denizlerdeki teknelerde seyahat edenler için yiyecek sıkıntısı gelmektedir. Bu tür bir sıkıntının önüne geçebilmek için erzakların fazlasıyla alınması ve özellikle sevilen yiyeceklerin de tatil süresince yetebilecek kadar temin edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca alınması planlanan yiyeceklerin hafif ve az yağlı olması da tekne seyahatinde yemek nedeni ile olması muhtemel mide bulantısı ve kusmaları da engelleyebilmektedir. Alkol tüketimi ise minimumda tutulmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Az Para İle Yapabileceğiniz 7 Tatil Alternatifi

Çocuklar ile Tekne Tatilinin Zorluğu

Özellikle ailelerin dikkat etmeleri gereken konulardan birisi de; küçük çocuklarla çıkılan tekne seyahatlerinin yeri geldiğinde oldukça fazla can sıkıcı olabilmesidir.

Sürekli hareket etmeleri nedeni ile küçük çocuklar tekne tatillerinde çoğu zaman tehlike arz etmektedir ve bu yüzden çocuklarla gidilen tekne tatillerine fazlasıyla özen gösterilmesi çok önemlidir. Ayrıca çocuklar tekne gibi ufak alanlarda çabuk sıkılacakları için çocuklu tekne tatillerinin daha kısa tutulması yerinde bir karar olmaktadır.

Bizi YouTube de takip edebilirsiniz.

Reklamlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu