İdeal Vücut Ölçüleri ve Boya Göre İdeal Vücut Ölçüleri

16.02.2021
304
İdeal Vücut Ölçüleri ve Boya Göre İdeal Vücut Ölçüleri
Modelistlik Kursu

İdeal vücut ölçüleri kadın üstünden düşünüldüğünde, aklımıza 90-60-90 diye genel bir tabir kazınmıştır. Bu tabir sırasıyla; göğüs, bel, kalça oranına tekabül eder. O sebeple, mevcut orana en yakın kadınlardan biri olan Marilyn Monroe dünyanın en güzel ikonlarından biri seçilmiştir. İdeal vücut ölçüleri, erkeklerde genellikle değişmezken, kadınlarda tarih ve kültür farklarına göre değişmiştir. Kadın bedeni beğenilen bir arzu nesnesi olduğu için ve onun da ölçüsü daha çok kendini erkeğe beğendirmekle şekillenmiştir. Bu durumla birlikte, çağlar boyunca farklın kadın modelleri görülmüştür.

İdeal Vücut Nasıl Tanımlanmaktadır
İdeal Vücut Nasıl Tanımlanmaktadır

İdeal Vücut Nasıl Tanımlanmaktadır?

Antik Yunan’da gym’lerde, olimpiyat oyunlarında veya kimi cinsel münasebetlerde, erkekler genç ve diri erkeklerle birlikte olmayı, kadınlarla birlikte olmaya bile tercih etmişlerdir. O dönemin köleleri, spor müsabakalarının temsilcileri sayılmışlar ve kas gücüyle yapılan işleri de sürdürmüşlerdir. Oysa, Antik Yunan’da kadının evden çıkması, oy kullanması bile yasaktır.

Her ne kadar kadın bedeni idealize edilse de; daima doğurgan, iri göğüslü, dolgun kalçalı, etine doygun kadınlar tercih olarak öne geçmişlerdir. Bunun yanında; erkeklerin, kimi zaman zarif ve zayıf kadınlara da eğilimleri olmuştur. Bu sebeple, evde eşleri bekleyen kimi erkekler, aşk evlerinde diğer kadınlarla oynaşma yoluna girebilmişlerdir. Yine, Roma döneminde de gladyatörler kas gücüyle, kılıçla, hayvanlarla dövüşerek, arenalarda birçok kadının ve erkeğin aklını başından almıştır. O sebeple, ideal kadın vücut ölçüleri her zaman dolgun vücut hatları olanlarla, zayıf olanlar arasında gidip gelmiştir. Lakin, erkekler için ideal vücut ölçüleri daima fit olmak durumundadır.

Boya Göre Vücut Ölçüleri
Boya Göre Vücut Ölçüleri

Boya Göre Vücut Ölçüleri Nasıl Hesaplanır?

Boya göre ideal vücut ölçüleri denildiğinde, kadın ve erkek arasındaki fark ortaya konulmalıdır. Nitekim, kadınlarda vücuttaki yağlanma oranları, hormonal dengesizlikler, östrojen farkı daha yoğundur. Erkeklerde ise sperm üretiminden ve testosterondan ötürü, bir hareketlilik vardır. Onlar daima yağı kasa kolayca dönüştürebilmektedirler. Bu yüzden, erkeklerin fiziksel güçlerine, kadınların zihinsel güçlerine daha fazla atıf yapılmaktadır. Bu anlamda, boy oranları da farklıdır.

Kadınlar, özellikle Türkiye’de kısa veya orta boyludurlar. Uzun boylu kadın çok azdır. Bu tip kadınlar, etrafta görüldüklerinde de, kimi zaman durum yadırganabilmektedir. Oysa, erkekte kısa boydan ziyade; orta ve uzun boylu kişiler sıkça görülebilmektedir. Bu anlamda, kadında ortalama boy 1,65 cm şeklinde bilinirken, erkekte bu 1,80 cm şeklinde belirtilebilmektedir. O anlamda da, boya göre vücut ölçüleri hesaplanabilmektedir.

Boya göre ideal vücut ölçüleri erkek bakımından daha fazla dikkate alınmaktadır. Belirttiğimiz üzere, kadın vücudu tarih boyunca daima bir moda rüzgârlarının temsiline kapılmış, bir de evrimin temsilciliğini yapmıştır. Bu sebeple, erkekler kolayca iki kadın arasında kalabilmekte yahut hormonal dürtüleriyle birçok kadına yönelebilmektedirler.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Bunun sebebi, erkeklerde kıpır kıpır hareket eden ve düzenli üretilen 800.000 sperme karşı, kadınlarda yalnızca 400 yumurtanın üretilebilmesidir. Çocuk doğurma ve büyütme işi de kadında olduğundan ötürü, onlara daima evcimen bir rol biçilmiştir. O sebeple, boya göre vücut ölçüsü standartları, spor merkezlerindeki uzmanlar ve antrenörler tarafından daha çok erkeklere göre hesap edilmektedir.

İdeal Kadın Vücut Ölçüleri
İdeal Kadın Vücut Ölçüleri

İdeal Kadın Vücut Ölçüleri Nelerdir?

Fit vücut ölçüleri kadın açısından nedir diye sorulduğunda, 90-60-90 gibi bir genellemedir diyebiliriz. Fakat, 21. yüzyılla birlikte kadın vücudunun hatlarının da kemikli bir hal alması, zayıf ve uzun boylu kadınların gitgide artmaya başlamaları, androjen dediğimiz ara tiplerin çoğalmasıyla, erkekleşmeye başlayan kadın hatlarını da görebiliriz. Yahut, kadınlar da artık spor yaparak, kilo vermekte ya da vücut geliştirebilmektedirler.

O sebeple, her dönem değişen ideal kadın vücudu kavramı, günümüzde de her zamanki gibi ikiye bölünmüştür. Bir tarafta daha çok görselliğe dayalı, seksüel çekicilikleri ön planda olan etine dolgun kadınlar, diğer tarafta daha ince, sportif ve düz hatlara sahip kadınlar yer almaktadır. Ama, matematiksel anlamda ideal kadın vücudu daima vücutçu uzman kişilere, spor bilimleri servisinde görev yapan akademisyenlere göre hesaplanmaktadır.

İdeal Vücut Ölçüleri Nedir?

İdeal vücut ölçüleri nedir diye sorulduğunda, bunun Beden Kitle İndeksiyle (BKİ) hesaplandığı  söylenebilir. Nitekim, bu indeks herkes için geçerli bir formülü barındırdığı üzere, gayet teknik ve matematikseldir. Beden Kitle İndeksine göre, kilo ve boy oranları birbirine göre karşılaştırılır. Burada, aşağıdaki fazlar dikkate alınmaktadır:

 • Düşük kilolu
 • Normal
 • Aşırı kilolu
 • Obez
 • Aşırı obez

Yukarıdaki başlıklar belli kilo değerleriyle ölçülmektedir. Bununla birlikte, aslolan normal addedilen 18,5 kilo zarfına ulaşabilmektir. Çünkü, ne çok zayıf ve kemikli görünmek; ne çok yağlı ve kilolu görünmek pek tercih edilmemektedir. O anlamda, Beden Kitle İndeksi aşağıdaki gibi hesap edilmektedir:

 • Önce, boyunuzun metrekare cinsinden karesi alınır.
 • Ardından çıkan sonuç kilonuza bölünür.
 • Netice, 18,5 ise kilonuz idealdir. Ama, bu kilonun altında veya üstündeyseniz, biraz kilo almanız veya biraz kilo vermeniz gerekebilir.

Beden Kitle İndeksini evde hesap makinesiyle yapabilmeniz mümkündür. Bununla beraber, çarşılarda da çeşitli kilo ölçüm merkezleri vardır. Kimi zaman eczanelerdeki tartılarda tartılıp, eczacılarla da görüşmeniz yararlı olacaktır. Böylece, kilonuzu korumak için neler yapmanız gerektiğini, boyunuza göre kilo uyum oranınızı ve kas değerlerinizi öğrenebilirsiniz.

Kilo değerlerinin dengesini sağlamak için, en temel yollar ise şunlar şeklinde bilinmektedir:

 • Düzenli bir yaşam
 • Düzenli bir uyku
 • Düzenli bir seks hayatı
 • Düzenli su tüketimi
 • Düzenli spor yapmak

İdeal Vücut Ölçüleri ve boya göre ideal vücut ölçüleri adlı yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. Bunun yanı sıra, Hızlı Yağ Yakan Diyet Listesi adlı yazımızı da okumanızı öneririz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.