Sırt Çantalı Gezginlerin Yaşadığı En Önemli Sorunlar

29.09.2016
205
Sırt Çantalı Gezginlerin Yaşadığı En Önemli Sorunlar
Modelistlik Kursu

Sadece bir sırt çantası eşliğinde dünyayı dolaşma isteği, oldukça uçuk bir istek gibi gelse de, günümüzde pek çok gezgin her türlü imkânsızlık içinde hayallerinin peşinden gitmekte ve sırt çantası ile dünyayı dolaşa imkânı bulmaktadır. Koca bir Dünya içinde keşfedilecek birçok güzelliği sırt çantası içine sığdırmak ve daha az ihtiyaç ile gezgin olmak büyük kabiliyet gerektiren bir iştir. Bu işe gönül vermiş pek çok gezgin karşılaştıkları sorunlara karşı tecrübe gözü ile baksalar da kaçınılmaz olan bazı sorunlar her sırt çantalı gezginin başına mutlaka gelmiştir.

Kamp Sırasında Karşılaşılan Sorunlar

Sırt çantası ile yola çıkan birçok gezgin kısıtlı imkânlar dâhilinde çılgınlık niteliğindeki gezilere imza atmaktadır. Bu sebeple ucuz olması beklenen gezi için konaklama seçeneği olarak kamp çadırları tercih edilmektedir. Gidilen bölgedeki diğer konaklama seçenekleri gözden geçirildikten sonra geri kalan tek seçenek kamp çadırı olduğunda, sırt çantasından çıkan kısıtlı malzemelerle konaklama ihtiyacının giderilmesi, karşılaşılması olası en önemli sorunlardan biridir.

Yeme İçme İhtiyacı Sorunu

Gezme imkânı bulunan birçok ülke içinde farklı kültürlerle karşılaşan sırt çantalı gezginler, aynı zamanda farklı kültürlerdeki yemeklerinde tadına bakma imkânı bulmaktadır. Ekonomik bir gezi için sadece sırt çantasında olanlarla yetinmenin mümkün olmayacağı düşünüldüğünde, gidilen yerdeki ucuz yemek mekânları önceden araştırıldığında yeme içme ihtiyacının da daha uygun fiyata karşılanması mümkün olacaktır.

Alışkanlıklardan Vazgeçme Sorunu

Normal yaşantısında son derece titiz ve düzenli olan bir kişi, sırt çantası ile gezi planı yaptığında bu alışkanlıklarından vazgeçmesi büyük ihtimalledir. Gezinin süresine göre bir süre göçebe yaşamı sürecek olan kişilerin evlerindeki konforu bir süreliğine unutmaları, gittikleri yerdeki şartlara daha kolay ayak uydurmalarını sağlayacaktır. Ayrıca bu durumu en kolay egale etmenin yolu ise, gezilmek için gidilen yerde kalındığı sürece belli bir düzen kurmaya çalışmak ve olabildiğince temizlik yapmaya çalışmak, sırt çantası ile de temiz ve düzenli bir gezgin olunabileceği kanıtlanabilir.

Para Bozdurma Sorunu

Yabancı bir yerde olmanın en önemli getirilerinden biri de, o bölgenin parasını kullanmaya başlamaktır. Bu sebeple bir süre sonra bulunulan bölgenin parasına ihtiyaç duyulduğunda, dövizin değerinin altından bozulması sırt çantalı gezginlerin yaşadıkları en önemli sorunların başında gelmektedir. Bu sebeple sırt çantası ile yapılacak gezi planının önceden yapılmış olması para konusunda da yeteri kadar hazırlıklı olmayı sağlayacaktır. Dövizin değerinden bozdurulması için imkân dahilinde birkaç yere sorulması daha avantajlı çıkmayı sağlayacaktır.

Ucuz Tatil Derken Daha Çok Para Harcayan Gezginler

Yapılan araştırmalar, macera ve ucuz tatil amacı ile sırt çantası ile gezgin özelliğinde tatile çıkanların diğer turistlere göre daha çok ara harcadıklarını ortaya koymuştur. Günümüzde sırt çantalı gezginler beklenilen ilgiyi görmeye başlarlarken, uzun süre yapılan gezilerde istenmese de fazla para harcamak kaçınılmaz olmaktadır. Özellikle gençlerin ilgi gösterdiği gezgin ruhlu olmak, farklı kültürleri tanıyıp deneyimlemenin en uygun ve keyifli yollarından biri olarak görülmektedir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Sırt çantalı gezginler hem kendi Dünya görüşlerine bir yenilerini eklerken, bir yandan da farkında olmadan turizm endüstrisine fazlaca katkı sağlayan kişiler olmaktadır. Bu sayede birçok tur şirketi de sırt çantalı gezginlere olanak tanımakta ve ulaşım ve konaklama avantajları ile pek çok kolaylık sağlamaktadır. Kendi imkânları ile gezgin bir tatil anlayışını benimseme, doğa ile baş başa kalınacağı ve yeni yerler keşfedileceği anlamına geldiği kadar, fazla yürümek ve yorgunluk anlamına da geleceği bilinmeli ve buna göre tatil şekline karar verilmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.