Reklamlar
Faydalı Bilgiler

Otostopla Yolculuk Yapanların Dikkat Etmesi Gereken 10 Şey

Reklamlar İş makineleri operatörlük kursu

Otostopla yolculuk denince akla gelenler genel anlamda heyecan verici duygulardır. Biraz çılgınlık biraz macera çokça da özgürlük içeren bu yolculuk sizin için mutlaka unutulmayacak ve benzersiz bir deneyim olacaktır.

Bu nedenle otostopla ilgili aklınızdaki yanlış bilinen önyargıları silmeniz ancak doğru bilgiler edinmeniz ile mümkündür. Size macera dolu hayalperest ve hesaplı bir dünyanın kapısını aralayacak bu küçük ama önemli bilgilere mutlaka bir göz atın

Otostopla Yolculuk
Otostopla Yolculuk

Otostopla Yolculukta Parmağın Önemi

Vücut dili her konuda olduğu gibi otostop çekerken de sizi ifade edecek en önemli adımlardan biridir. Alt tarafı başparmağı uzatmak ne kadar zor olabilir diye düşünüyorsanız yanlış bir algı içerisindeniz.

Her şeyin bir usulü olduğu gibi başparmak uzatmanın da bir yöntemi olduğunu unutmayın. Tereddüt eder bir şekilde, iki büklüm, kendinize güvensiz ve bezgin bir yüz ifadesi ile başparmağınızı kaldırıp otostop çektiğinizde çok olumlu sonuçlar alamayacağınızı öngörmek çok da zor değil.

Reklamlar

Bu nedenle kendinizden emin ancak lakaytlığa varmayacak ve karşı tarafı rahatsız etmeyecek bir şekilde otostop çekmeniz atabileceğiniz en doğru ilk adım. Unutmayın otostop serüveninizin başlangıcı bu aşamadan geçiyor ve iyi bir başlangıç iyi bir otostopla yolculuk serüvenin ilk adımıdır.

Otostopla Yolculukta Seçme Hakkı

Otostop çekiyorsunuz diye sadece araçların seçme şansı olduğunu düşünmeyin. Seçici olmak sizin de bir hakkınız. Bu noktada şımarıklığa varacak, araç veya marka model beğenmemekten söz etmiyoruz ancak, açık bagajlı bir aracın hiçbir güvenlik şartı sağlanmamış kasasında seyahat de tercih edilmemesi gereken bir durum.

Hangi Güzergahlarda Beklenmeli?

Otostop çekecekler için en önemli nokta belki de nerede beklemeleri gerektiğidir. Bu konuda basit ama işlevsel birkaç ipucu işinize yarayacaktır. Eğer şehirlerarası bir yolculuk yapmak istiyorsanız, ana yolların çevre yollarına bağlandığı noktalar ideal yerlerdir. Böylelikle aynı doğrultuda gideceğiniz belli olan araçlarla iletişim kurarak seçeneklerinizi de elemiş olursunuz.

Otostopla Yolculukta Nerelerde Beklenmeli?

Otostop çekerken can sağlığınızı veya trafiğin gidişatını tehlikeye atmak kesinlikle yapılmaması gereken bir hatadır. Bu nedenle hem kendi sağlığınızı hem de araç sürücüleri üzerinde bir taciz veya rahatsız edici bir etki yaratmamak adına emniyet şeritleri veya yol üzerindeki ceplerde beklemek en doğru seçimdir.

Reklamlar

Otostopla Yolculukta Sabırlı Olmak

Biletini aldığınız bir otobüsün kalkış saatini beklercesine otostop çekmek doğru bir yaklaşım değildir. Her zaman otostopla yolculukta otostop çektiğiniz gibi bir araç duramaz bu nedenle sabırlı olmak gerekir.

Kaç Kişi Otostop Çekilir?

Bu konuda ideal bir sayı vermek mümkün değildir. Ancak, ne olursa olsun kötü niyetli kişilerle karşılaşabilme ihtimaline karşılık gündüz dahi olsa en az bir arkadaşınız ile beraber seyahat etmeniz tavsiye edilir.

Otostopla Yolculukta Ne Giyilmeli?

Otostop çekerken şansınız yaver gidebileceği gibi bazen uzun sürelerde beklemeniz gerekebilir. Bu nedenle mevsime uygun, rahat edebileceğiniz ve düzgün görünümlü kıyafetler tercih edilmelidir.

Pes Etmeyin!

Otostop ile seyahat keyifli olduğu kadar bir takım zorluklarında göz önüne alınması gerekir. Öncelikle yolculuğunuzun normalden daha uzun süreceğini kabul etmiş olmalı ve buna göre hazırlıklarınızı yapmalısınız.

Otostopla Yolculukta Çantanız Hafif Olsun

Çantanızı gereksiz şeylerle doldurmaktan uzak durmalısınız. Bu hem bekleme süresince sizi fazladan yoracaktır, hem de kimse büyük bir bagajla otostopla yolculukta durdurabileceği araçların sayısını azaltmak istemez bu nedenle temel ihtiyaçlarınızdan oluşan bir çanta yeterlidir.

İlginizi Çekebilir: Erken Rezervasyon Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Her Duruma Hazırlıklı Olun

Otostop birazda şans işidir. Bu nedenle, yolda kalma ihtimaline karşılık tedbiri elden bırakmayın. Cep telefonunuz şarjı dolu bir şekilde yanınızda olsun ve atıştırmalıkları ihmal etmeyin.

Otostopla Yolculuk Yapanların Dikkat Etmesi Gereken 10 Şey başlıklı yazımızda söyleyeceklerimiz bu kadardı. İstanbul’da Uygun Fiyatlı Kahvaltı Yapılabilecek 5 Yer yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz, okumanızı tavsiye ederiz.

Bizi YouTube de takip edebilirsiniz.

Reklamlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu