Tren Yolculuklarında Dikkat Etmeniz Gereken 7 Şey

17.08.2016
125
Tren Yolculuklarında Dikkat Etmeniz Gereken 7 Şey
Modelistlik Kursu

Günümüzde tren yolculukları hem keyifli hem de keyifli olduğu kadar ekonomik olan ulaşım seçeneklerinden birisidir. Türkiye’nin pek çok bölgesine sağlanmış olan uzun ray hatları sayesinde bugün ülkenin birçok iline sadece tren yolculuğu yaparak ulaşabilmek mümkün olmaktadır. Tren yolculuklarında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır ve bu noktalara özen gösterildiği takdirde tercih edilen tren yolculukları çok daha zevkli bir hal almaktadır. Tren yolculuğuna çıkacak olan kişilerin dikkat edeceği noktalar 7 farklı başlık altında toplanmaktadır.

Tren Yolculukları
Tren Yolculukları

Para ve Özel Eşyaların Saklanması

Kısa ya da uzun süreli tren yolculuklarında olmazsa olmaz kurallardan birisi para ya da değerli özel eşyaların mutlaka güvenli bir yerde muhafaza edilmesi gerektiğidir. Tren yolculuklarında hırsızlık olayları diğer ülkelere nazaran ülkemizde çok sık görüldüğü için bu konuda ekstra tedbir almak oldukça önemlidir. Kompartımanda varsa özel kasalara değerli eşyalar konulabilmekte ya da trende bulunan yetkili kişilerden bu konuda destek alınabilmektedir.

Gece ya da Gündüz Yolculuk Seçimi

Gidilecek yerin mesafesine göre gece ya da gündüz tren yolculuğu yapılabilmektedir. Gündüz yapılacak tren yolculuğunda dışarıda kalan manzarayı izleme gibi bir şans bulunuyorken, gece yolculuklarında ise trende uyuma imkanı vardır. Ancak gece yolculuğu yapmak daha serin bir ortamda yolculuk edilmesini sağlarken, gündüz yolculukları özellikle yaz aylarında oldukça bunaltıcı da olabilmektedir. Bu yüzden tren yolculuğuna çıkmayı planlayan kişiler gece ve gündüz yolculuğunun avantajları ile dezavantajlarını hesap ederek tercihlerini bu doğrultuda yapabilmektedirler.

Tren Biletlerinin Önceden Ayarlanması

Tren yolculuğuna çıkmadan önce alınacak olan biletlerin erkenden ayarlanması da çok mühimdir. Çünkü trenler hızlı ve kolay ulaşım araçlarından oldukları için herhangi bir yere seyahate çıkacak olan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedirler ve bu nedenle tren seyahatlerinde son dakikaya genellikle hiçbir trende bilet kalmamaktadır. Erken bilet alımı tren seyahatinin başlangıcında herhangi bir problem çıkmasının da önüne geçmiş olacaktır.

Kalkışından Önce Trene Binmek

Trenler otobüslerin aksine geç kalan yolcularını beklemeyen ve saati geldiğinde doğrudan yola çıkmaya başlayan araçlardır. Bu sebeple otobüslerin beklediği şekilde trenlerin bilet sahiplerini beklemeyecekleri göz önünde bulundurularak trenin kalkış saatinden en az yarım saat önce orada olunmalıdır.

Yiyecek ve İçecek Alımı

Uzun süreli yolculuklarda eğer trene dışarıdan yiyecek ve içecek getirilmesine izin veriliyorsa mutlaka az da olsa erzak alınmalıdır. Böylece tren yolculuğu esnasında acıkıldığında ya da susandığında daha önceden hazırlanmış olan erzaklar tüketilebilmektedir. Erzak seçiminde ise özellikle su ve kuru gıdalar tercih edilmelidir. Yağlı, şekerli ya da tuzlu yiyecekler ağırlık ya da mide bulantısı yapabileceği için tüketimi dikkatle gerçekleştirilmelidir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Alınacak Olan Bavul Sayısı

Tren yolculuklarında seyahatin sürdüğü kompartımanlar sanılanın aksine çok da geniş değildir ve bu sebeple onlarca büyük bavul eşliğinde tren yolculuğu geçirmek hem kompartımanı dolduracak hem de konforsuz bir yolculuk geçirilmesine neden olacaktır. Bu sebeple tren yolculuklarına çıkılırken 2 ya da en fazla 3 bavul alınması daha mantıklıdır.

Tuvalet Kağıdı ve Sabun Temini

Genelde uzun süreli tren yolculuklarında temizlik maddeleri yetkili kişiler tarafından sürekli yenilense de bazen aksama olabilmektedir ve bu da doğrudan trende yolculuklarını sürdüren yolcuları kötü etkilemektedir. Bu tür olumsuz temizlik koşullarından etkilenmemek adına tren yolculuğuna çıkmadan önce kişilerin yanlarında en azından 1 sabun ve 1 top tuvalet kağıdı götürmeleri yolculuk esnasında doğabilecek temizlik sorunlarının da engellenmesini sağlayacaktır.

Tren Yolculuklarında Dikkat Etmeniz Gereken 7 Şey yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bunun yanı sıra Az Para İle Yapabileceğiniz 7 Tatil Alternatifi adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.