İnşaat Yapı Müfettişi Nasıl Olunur? İnşaat Yapı Müfettişi Maaşları Ne Kadar?

29.10.2021
364
İnşaat Yapı Müfettişi Nasıl Olunur? İnşaat Yapı Müfettişi Maaşları Ne Kadar?
Modelistlik Kursu

İnşaat Yapı Müfettişi nedir, ne iş yapar, İnşaat Yapı Müfettişi nasıl olunur? İnşaat Yapı Müfettişi, yeni yapılan binaların yönetmelik kurallarına uygun olup olmadığını denetleyen kişilerdir. Bu mesleği yapan kişiler inşaat, inşaat teknolojisi ve ya mimarlık eğitimini alıp İnşaat Yapı Müfettişi olmak için ayrıca sertifika alarak görevlerini yaparlar.

İnşaat Yapı Müfettişi, binaların gerekeli yasalara uygun yapılıp yapılmadığına bakarak, yeni ve ya eski olan yapılarının sağlamlığı ve güvenirliğini kontrol eden yetkili kişidir.

Yapılar üzerinde yetkili olan bu yapı müfettişlerini görevleri arasında; çeşitli yapılar, şehirlerin su sistemleri, şehirlerin oto yolları ve köprüleri dâhil olmak üzere daha pek çok alanda görev yaparlar. Yapı Müfettişleri kiralama yöntemi işle çalışarak, yapıların denetimini yaparlar. İnşaat sektörü alanında iş yapan her türlü bina ve diğer alalı olan yapıların işverenler Yapı Müfettişleri ile çalışmak ve inşa ettikleri yapıları denetimden geçirmek zorundadırlar. İnşaat Yapı Müfettişi olmak için sertifika eğitimi almak zorunludur.

İnşaat Yapı Müfettişi Nedir?

İster yeni binaların inşa edilmesi de, isterse eski binalarda yapılan tadilat ve yapısal bir değişiklerinde yapı yönetmeliği gereğince İnşaat Yapı Müfettişi denetimini ve müfettiş onayını almak zorunludur.

Yapıların denetimi yapı yönetmeliğine göre inşa edilen binaların sağlamlığını ve güvenirliği sağlamak için yapılır. Bu yapı denetimi, yapıların daha uzun ömürlü olmasını hem de olasını afetlere karşı dayanıklılığını sağlar. Yapıların denetim işlerini de İnşaat Yapı Müfettişi yapar.

İnşaat Yapı Müfettişi Ne İş Yapar?

İnşaat Yapı Müfettişi, meslekleri için gerekli olan eğitimleri alan yapılar hakkında bilgi ve donanıma sahip olan kişiler olarak yapıların sağlamlığını denetlerler. İnşaat Yapı Müfettişi olan kişilerin denetlemesini yaptığı yapılar şunlardır:

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
 • Kamu binalarını denetlerler.
 • Fabrika ve ya diğer ticari binaları denetlerler.
 • Özel kişilere ait çeşitli yapıları ve evleri denetlerler.
 • Binaların yapısında yapılan değişiklileri denetlerler.
 • Binaların tadilatlarını ve yapılara eklenen ek binalarını denetlerler.
 • Şehirlerin yeni yapılan otoyollarını denetlerler.
 • Şehirlerin önceden yapılmış ve hasar görmüş oto yollarını tamiratını denetlerler.
 • Şehirlerin su sistemlerini denetlerler.
 • Şehirlerin kanalizasyon yapılarını denetlerler.
 • Şehirlerin köprülerini denetlerler.

İnşaat Yapı Müfettişleri, inşaatla alakalı daha çok yapı binaların denetim işlerini yasal yönetmelik gereğince yaparak görevlerini icra ederler.

İnşaat Yapı Müfettişi Nasıl Olunur?

İnşaat Yapı Müfettişi Nasıl Olunur?

İnşaat Yapı Müfettişi Nasıl Olunur?

İnşaat Yapı Müfettişi olmak için, öncelikle lise mezunu olup sonrasında, özel ve ya devlet üniversitelerinden dört yıllık mühendislik lisans eğimi almaları gerekiyor.

İnşaat Yapı Müfettişi olmak için gerekli olan eğitimler şunlardır:

 • Dört yıllık mimarlık bölümü mezunları
 • Dört yıllık inşaat mühendisliği bölümü mezunları
 • Dört yıllık inşaat teknolojileri bölümü mezunları
 • İnşaat Yapı Mühendisi olmak için Yapı Müfettiş sertifikası almak zorunludur.

Yapı müfettişliği Sertifikası, teknik ve diğer kolejlerden ya da bina müfettişliği okullarında düzenlenen yapı müfettişliği eğitimine katılarak sertifika almak mümkündür.

İnşaat Yapı Müfettişi Olma Şartları Nelerdir?

İnşaat yapı müfettişi olmanın şartları arasında dört yıllık mimarlık, İnşaat mühendisliği bölümleri ya da inşaat teknolojileri bölümü mezun olmak bulunuyor. Ayrıca sertifika veren kurumlarda düzenlenen İnşaat Yapı Müfettişi eğitimlerine katılarak sertifika almak şarttır.

İnşaat Yapı Müfettişi Maaşları Ne Kadardır?

Yapıların sağlamlığını denetleyen inşaat yapı müfettiş maşları tahminen şu şekildedir.

 • İşinde uzman olan İnşaat Yapı Müfettiş Maaşı:15.000 TL
 • İşine henüz yeni başlamış olan İnşaat Yapı Müfettiş Maaşı ise:5.000 TL

İnşaat Yapı Müfettişi İş İmkânları Nelerdir?

İnşaat yapı müfettişleri kamuda görev aldıkları gibi özel olarak da çalışabilirler. İnşaat ve tadilat yapılan her türlü binaların denetimi için özel ve ya devlete bağlı kurumlarında İnşaat Yapı Müfettişi İş İmkânları iş imkânları bulunuyor.

İlginizi çekebilir: Aktüer Nasıl Olunur?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.