Miyom Ameliyatı – Dr. Derman Başaran Anlatıyor

14.02.2022
263
Miyom Ameliyatı – Dr. Derman Başaran Anlatıyor
Modelistlik Kursu

Miyom ameliyatı kadınlarda en sık görülen iyi huylu tümörlerden biri olan, Miyom nüvelerinin giderilmesine yönelik uygulanan bir işlemdir. Kadınlarda miyom kistlerinin oluşmasına sebep olan myometrium isimli düz kas yapısındaki hücrelerdeki yapıların büyümesi ve ayrıca kadınlardaki östrojen miktarları ile yakından ilgilidir. Miyom cerrahi operasyonları, özellikle hamilelik istemi olan kadınlar için mevcut miyomlar, risk teşkil ettiğinde başvurulan bir işlemdir.

Miyom Ameliyatı Nedir?

Miyom ameliyatı veya diğer bir ismi ile Myomektomi kadınlar arasında en çok merak edilen operasyonlardan biridir. İyi huylu tümörler arasında yer alan miyomların tedavi edilmesinde tercih edilen laparoskopik veya açık olarak gerçekleştirilen cerrahi işlemdir. Gerçekleştirilen cerrahi işleme göre kişilerin karın bölgesinden bir kesi oluşturulur ve oluşturulan kesiden işlem sağlanır. En çok tercih edilen miyom ameliyatlarından biri laparoskopik veya robotik miyomektomidir yani kapalı ameliyat şeklidir. Açık miyom ameliyatına göre hem daha kolay hem de iyileşme süresi daha hızlıdır.

Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Laparoskopik miyom ameliyatı öncesinde, miyomun büyüklüğünün ve konumunun ultrason muayenesi ile belirlenmesi gerekir. Çoklu miyom söz konusu ise çekilecek MR ile net görüntüleme sağlanır. Kapalı miyom operasyonlarında, miyomun konumunun ve büyüklüğünün belirlenmesi çok önemlidir. Genel anestezi altında uygulanan cerrahi yöntemde hastanın karın bölgesinden veya daha aşağı bir bölgeden çok ufak bir kesi oluşturulur. Karın bölgesine karbondioksit gönderilerek, şişirilir ve pelvik boşluğuna rahat bir şekilde laparoskop yerleştirilir. Yerleştirilen alet sayesinde, bölgede bulunan miyomlar tamamen temizlenebilir.

Miyom Ameliyatı

Miyom Ameliyatı

Miyom Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Miyom ameliyatı sonrası iyileşme sürecinin hızlanması ve herhangi bir sorunlar karşı karşıya kalınmaması için, hastaların dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlar:

  • Yaranın kuru ve temiz tutulması gerekir.
  • Doktorun önerdiği ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekir.
  • Pansuman yapılmasına gerek yoktur. Dikiş bölgesinde oluşacak herhangi bir akıntı, kızarıklık ve diğer olumsuz durumlarda doktora başvurulması gerekir.
  • İyileşme sürecinde kabız veya gaz yapan yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Operasyondan bir gün sonra duş alınabilir ancak bunun ayakta yapılması gerekir.
  • Bölgede fıtık oluşmasını engellemek için, 2 ay süresince ağır kaldırmak gibi karın basıncının artmasına sebep olacak hareketlerden uzak durulması gerekir.
  • Belirtilen tarihte mutlaka kontrole gitmeniz gerekir.
  • Operasyon sonrasında sağ omzunuzda, CO2 gazına bağlı olarak ağrı oluşabilir. Operasyon sonrası yapılacak olan yürüyüşler neticesinde 2-48 saat arasında bu ağrılar da geçecektir.
  • Miyom ameliyatı sonrasında cinsel ilişkiye girmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Eğer kanama veya ağrı durumu yaşamıyorsanız, cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Ankara Miyom Ameliyatı

Miyom operasyonlarının başarılı ve etkili sonuçlanmasını istiyorsanız, doğru cerrah seçiminin çok önemli olduğunu unutmamanız gerekir. Ankara miyom ameliyatı için tercih edeceğiniz Dr. Derman Başaran, sizlere miyom operasyonlarınızda başarılı bir şekilde eşlik edecek ve sorunsuz bir şekilde miyomlardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.